×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
בית המשפט המחוזי תל אביב קיבל את ערעורו של אב גרוש, שילדיו במשמורת משותפת, וקבע כי יש לבטל את פסק דינו של בית המשפט לענייני משפחה שקבע בזמנו כי האב ישא ב-90% הוצאות הילדים ובניגוד להלכת בע"מ 919/15...
ביטול פסק דין שקבע שאב במשמורת משותפת ישא ב-90% מהוצאות הילדים
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו
ייעוץ משפטי בנושא מזונות
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו

ביטול פסק דין הנוגד את הלכת בע''מ 919/15

      31/03/2021 14:36

בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע שפסק דין של בית המשפט לענייני משפחה, שחייב אב במשמורת משותפת לשאת ב-90% מהוצאות הילדים, מנוגד להלכת בע"מ 919/15 ועל כן יש לבטלו.

כך נקבע במסגרת פסק הדין בערעור שהגיש האב הגרוש במסגרת הליך עמ"ש 12792-10-19 ע.נ. נ' ע.ע.נ.

בסקירה שלפניך נביא הסבר מפורט ופרשנות חשובה של פסק הדין, על מנת שניתן יהיה להקיש ממנו למקרים מקבילים ודומים.

כיצד הגיע המקרה לערכאת הערעור?

תיק זה עסק בזוג הורים לשלושה ילדים. בפסק דין שניתן בשנת 2013 נקבע שהאב ישלם עבורם מזונות ילדים בסך כולל של 6,150 ₪. בשנת 2018 הגיש האב תביעה להפחתת סכום המזונות בפני בית המשפט לענייני משפחה.

בית המשפט קיבל את התביעה והורה להפחית את סכום המזונות לסך של 2,250 ₪ לחודש.

פסק הדין ניתן בהסתמך על שינוי נסיבות מהותי שאירע בשלושה היבטים:

  • הכנסת האם גדלה באופן משמעותי כך שכיום שני ההורים הם בעלי הכנסה כמעט זהה
  • זמני השהות של האב עם הילדים הורחבו באופן משמעותי כך שכעת הילדים שוהים אצלו 43% מהזמן ואצל האם 57% מהזמן
  • לאור הלכת בע"מ 919/15 שקבעה כי במשמורת משותפת נטל המזונות יחולק בצורה שווה בין ההורים בהתאם ליחס ההכנסות של ההורים ויחס זמני השהות של הילדים אצלם

עוד קבע בית המשפט שהצדדים לא הביאו ראיות לצרכי הילדים ובהיעדר נתונים אלו הוא אינו יכול ליישם את מודל חישוב סכום המזונות של הלכת בע"מ 919/15, שמפריד בין צורכי הילדים תלויי השהות לאלו שאינם תלויי שהות.

בהמשך לכך העריך בית המשפט את כל צרכי הילדים בסך של 4,800 ש"ח וכאמור חייב את האב לשלם לאם סך של 2,250 ₪ לחודש, בתוספת מדור. בנוסף נקבע שההורים יישאו בחלקים שווים בהוצאות החינוך ובהוצאות רפואיות חריגות של הילדים.

שני הצדדים לא השלימו עם פסק הדין והגישו ערעור על החלטת בית המשפט לענייני משפחה בפני בית המשפט המחוזי.

האב טען שפסק הדין למעשה חייב אותו לשאת ב-90% מהוצאות הילדים וזאת בניגוד להלכת בע"מ 919/15 ואילו האם טענה שפסק הדין למעשה מבטל כמעט לגמרי את תשלום המזונות ומותיר אותה כמעט ללא אמצעי קיום לילדיה.

חיוב האב בתשלום 90% מהוצאות הילדים אינו מתקבל על הדעת

בית המשפט המחוזי קיבל את ערעור האב, וקבע שפסק הדין אכן מחייב את האב למעשה לשאת ב-90% מהוצאות הילדים, דבר המנוגד להלכת בע"מ 919/15 שקבעה שיש לפסוק את תשלומי המזונות בהתאם ליחס הכנסות ההורים וזמני השהות.

בפסק הדין שבערעור נקבע כי אם כל צרכי הילדים הנם בסך של 4,800 ₪ לחודש והאב נושא מתוכם בפועל בסך של 2,064 ₪ מאחר שהילדים שוהים אצלו 43% מהזמן ובנוסף לכך גם משלם לאם מזונות בסך של 2,250 ₪, אזי הוא למעשה נושא בסכום כולל של 4,314 ₪, שהנו סכום שמהווה 90% מכל הוצאות הילדים בסך של 4,800 ₪ כאמור, ותוצאה זו אינה מתקבלת על הדעת.

יש להבדיל בין צרכים תלויי שהות לצרכים שאינם תלויי שהות

בית המשפט המחוזי הבהיר כי בית המשפט לענייני משפחה טעה בכך שאימץ את ההלכה שהיתה נהוגה לפני הלכת בע"מ 919/15 ואשר הבדילה בין צרכים הכרחיים לבין צרכים שאינם הכרחיים, וכן קבעה שצרכים הכרחיים מינימאליים של ילד עומדים על 1,600 ₪ לחודש.

אבחנה זו בין צרכים הכרחיים לבין צרכים שאינם הכרחיים אינה רלוונטית יותר לאחר שניתנה הלכת בע"מ 919/15, שקבעה שיש לחלק בין ההורים את כל צרכי הילדים, בין הכרחיים ובין שאינם הכרחיים וזאת בהתאם ליחס ההכנסות ולזמני השהות, וכי יש לערוך אבחנה בין צרכים תלויי שהות לבין צרכים שאינם תלויי שהות.

לצורך קביעת סכום הצרכים תלויי שהות, כגון מזון ומוצרי היגיינה, יש לבחון הן את יחס ההכנסות של ההורים והן את יחס זמני השהות של הילדים אצל ההורים, מאחר שעלות רכיבים אלו היא פונקציה של זמן השהות של הילדים בבית של כל אחד מהוריהם.

לעומת זאת, לצורך קביעת סכום הצרכים שאינם תלויי שהות, כגון תספורת, תשלום לטלפון נייד, קניית ילקוט וצורכי לימוד, יש לבחון רק את יחס ההכנסות של ההורים, מאחר שאין קשר בין עלות רכישת מוצרים אלו לבין של זמן השהות של הילדים בבית של כל אחד מהוריהם.

במקרה דנן, בית המשפט לענייני משפחה לא הבחין בין הוצאות תלויות שהות להוצאות שאינן תלויות שהות ולפיכך הוא לא יישם כדבעי את הלכת בע"מ 919/15. בנוסף, הוא גם לא חישב את עלות הוצאות המדור.

בסיכומו של דבר קיבל בית המשפט המחוזי את ערעור האב, והחזיר את התיק לבית המשפט לענייני משפחה על מנת שהוא יתן פסק דין חדש בהתאם להלכת בע"מ 919/15. לא ניתן צו להוצאות.

עוד בנושא: חיוב אם במזונות ילדים כשהאב משמורן יחידי בהתאם להלכת בע"מ 919/15

קרא עוד
שייך לנושא:   מזונות   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (2) דירוגים | דירוג ממוצע (4)
4 stars - based on 2 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון