×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
מתגרשים ונלחמים? הילדים לא צריכים לשלם את המחיר! הכירו את האפשרות לפנות לתהליך תיאום הורי...
תהליך תיאום הורי לפתרון קונפליקטים בדרך הכי טובה לילדים שלך!
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
אנחנו יודעים שטובת הילדים שלך חשובה יותר מהכל - במיוחד עכשיו: פנו אלינו
ייעוץ משפטי על משמורת ילדים
אנחנו יודעים שטובת הילדים שלך חשובה יותר מהכל - במיוחד עכשיו: פנו אלינו

תיאום הורי - הילדים לא צריכים לשלם את המחיר!

      01/05/2016 10:12

תיאום הורי הנו מודל טיפולי חדש למשפחות שבהן מתקיים קונפליקט זוגי והורי בעצימות גבוהה, וזאת על מנת לסייע להורים המתגרשים לשתף פעולה ביניהם ולפתור יחדיו סוגיות הוריות הקשורות לילדיהם, למען טובת הילדים.

לדוגמא, כאשר הורים אשר מנהלים מאבק גירושין קשה אינם מסוגלים לבצע את החלטות בית המשפט וההסכמים ביניהם בנוגע למשמורת הילדים והסדרי הראיה, תוך פגיעה קשה בילדים עצמם, אזי ביכולתם להיעזר במתאם הורי אשר ילווה את שניהם ויסייע להם לשתף פעולה יחדיו למען טובת הילד.

הגורמים שמפנים את ההורים להליך תיאום הורי הנם בדרך כלל בתי המשפט וזאת בהמלצת גורמי הרווחה ויחידות הסיוע אשר מלווים את ההורים.

הליך התיאום ההורי הינו מודל טיפולי שפותח במקור בארה"ב בשנות ה-90 של המאה שעברה, במטרה למתן קונפליקטים בעצימות גבוהה בין הורים מתגרשים, אשר לא פעם פוגעים קשות גם בילדים הלכודים בתוך קונפליקטים אלו.

הורים רבים המנהלים מאבקי גירושין קשים ומתמשכים אינם בוחלים להשתמש בילדיהם המשותפים ככלי ניגוח זה כלפי זה, ובכך פוגעים קשות בילד, מערערים את בטחונו ואף עלולים לגרום לו לתחושה של ניכור הורי כלפי אחד ההורים.

מודל התיאום ההורי נעזר בכלים מתחום הגישור במטרה להקטין ככל הניתן את הפגיעה האפשרית שעלולה להיווצר בתחושת הערך של הילד עקב תהליך הגירושין.

המטרה הנה להעביר לילד את המסר שלמרות שהזוגיות בין שני הוריו הסתיימה, שניהם עדיין רוצים ומסוגלים להתחשב בצרכיו ולשתף פעולה לגביו. במקביל, ההורים חווים שיפור בצורת התקשורת ביניהם, וכן באופן בו הם תופסים את עצמם כהורים וביחסיהם כלפי הילד.

המטרות העיקריות של הליך תיאום הורי

לפניך 7 הנקודות העיקריות אליהן שואפים להגיע בהליך:

 • שיפור יחסי ההורים, הפחתת הקונפליקט ביניהם, והגברת את שיתוף הפעולה והתקשורת ביניהם.
 • לימוד ההורים כישורי תקשורת יעילה.
 • חיזוק המעורבות של שני ההורים בחיי הילד.
 • הגנה על הילדים מפני המאבק בין ההורים, קונפליקט הנאמנויות, ומתחים מיותרים.
 • לאפשר לילדים לגדול באווירה בריאה, תוך יציאה מעין הסערה וממלכוד בין שני ההורים.
 • מעקב לשם הבטחת ביצוע החלטות בית המשפט וההסכמים שהתקבלו בעניין הילדים.
 • הורדת היקף הסכסוכים המשפטיים והתביעות המשפטיות בעתיד.

במסגרת פסק הדין אשר ניתן ביום 30.9.2015 במסגרת הליך תמ"ש 29188-05-14 א.ב.מ. נ' ד.ב.מ. החליט בית המשפט לענייני משפחה למנות מתאם הורי וזאת כחלק מהרחבת ארגז הכלים של בית המשפט לענייני משפחה לטיפול במשפחות בהן מתקיים קונפליקט הורי בעצימות גבוהה.

תיק זה עסק בבני זוג אשר ניהלו במשך למעלה משנה וחצי הליכים מגוונים בעניינים שונים כגון: צווי הגנה, משמורת, מזונות, נזקקות, חלוקת רכוש ועוד.

בנם הבכור מאושפז במסגרת של בריאות הנפש, בתם בת ה-14 מקיימת חלוקת זמני שהות בין ההורים לפי החלטות שיפוטיות קודמות ואילו שתי התאומות בנות ה-13 מגלות ניכור הורי חריף כלפי האב ואינן מתראות עמו כלל.

במצב דברים זה הגיש האב בקשה למינוי מתאמת הורית, בטיעון כי יש להביא לגישור בין ההורים לשם הטבת מצבם של הילדים.

האם התנגדה לבקשת המינוי בטענה שהמשפחה מטופלת כבר בידי 8 אנשי מקצוע, לרבות עו"ס לסדרי דין, לחוק נוער, מטפלת משפחתית, מטפלת לילדים, אפוטרופוס לדין, ועו"ס יחידת הסיוע, ולכן אין צורך בגורם טיפולי נוסף עבור הילדים.

לטענתה, חשיפת הילדים לגורם טיפולי נוסף תבלבל הילדים, תזיק להם ותחריף את משבר האמון שיש להם באנשי המקצוע. עוד טענה האם כי האב הנו אדם נוקשה ואלים והוא ורק הוא זקוק לטיפול בבעיות האלימות מהן הוא סובל.

בית המשפט קבע כי המשפחה סובלת סבל רב עקב הקונפליקט הממושך של שני ההורים, בשעה שכל הצעדים שננקטו עד כה על ידי בית המשפט לשם ישובו לא הוכיחו עצמם.

שכן, כל החלטות בית המשפט בעניין זה לא עמדו בפני הרצון בלתי נלאה ונגמר של ההורים להמשיך להתנהל ובתוך מסגרת של סכסוך משפטי עם הגדרות ברורות של מנצח ומפסיד, כאשר אף אחד לא ינוח עד שיגיע למסקנה ברורה שכזו.

במצב זה הגיע בית המשפט למסקנה כי בנסיבות העניין נדרשת התערבות של מתאם הורי שיבקר את התקדמות התהליך עד הבאתם של הצדדים למצב שבו יראו את טובת ילדיהם מעבר לטובתם שלהם, ויפעלו בהבנה ובשיתוף פעולה לטובת ילדיהם.

בית המשפט ציין כי התיאום ההורי אמנם נמצא רק בראשית דרכו בישראל, אך היו גם כבר מקרים בהם הוא הוכיח הצלחות שלא ניתן היה כלל לחזותן, לרבות במקרים שנעשתה הפניה על ידי בית המשפט.

תיאום הורי יוכל להציע הליך טיפולי להורים באמצעות עבודה ישירה עם שני ההורים לשם שיפור היחסים ביניהם, הגם שאין מדובר בגישור בשל אי התאמת ההורים המצויים ברמת סכסוך גבוהה להליך של גישור.

בנוסף קבע בית המשפט כי לכל משפחה יש לתפור חליפת תיאום משלה. לשם הטיפול בזוג דנן, מינה בית המשפט פסיכולוג ועורכת דין מגשרת אשר ישמשו כמתאמים הוריים של בני הזוג, וזאת בהתאם לסמכות בית המשפט לפי סעיפים 19-ו-69 לחוק הכשרות המשפטית, התשכ"ב-1962.

בנוסף חייב בית המשפט את עורכי הדין של הצדדים לשתף פעולה עם הליך התיאום ההורי ככל שיידרשו.

נקבע כי מטרות התיאום ההורי במקרה דנן תהיינה כדלקמן:

 • אבחון הבעייתיות המשפחתית.
 • בניית תוכנית הורות משותפת ליישום זמני ולאורך זמן.
 • הגנה על הילדים מפני מאבק ההורים.
 • הורדת מפלס המתח בין הורים.
 • הבטחת ביצוע החלטות משפטיות.
 • תיווך בין ההורים לביצוע המשימות ההוריות.
 • חיזוק מעורבות ההורים בחיי הילדים.
 • פיקוח על ההתנהגות ההורית ביחס לכל מצב תוך מתן דיווחים לעובדת הסוציאלית לסדרי דין ולבית המשפט בדבר הצלחות ו/או אי ביצוע החלטות שיפוטיות ומקצועיות.

הנה כי כן, דומה כי כלי התיאום ההורי הולך ותופס יותר ויותר מקום במסגרת הכלים שבהם משתמשים בתי המשפט בארץ לצורך ישוב סכסוכי גירושין, ולמרות שהנושא נמצא עוד בתחילת דרכו מן הראוי לעודד את הצדדים להליך הגירושין ולהפנותם לצורך תיאום הורי שמטרתו העיקרית הנה שמירה על האינטרסים של הילדים לאורך ההליך.

שאלות? לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי מהיר!

קרא עוד
שייך לנושא:   משמורת ילדים   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (8) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 8 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון