×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
באילו מקרים ניתן לשלול את החיוב בתשלום הכתובה לפי החלטה של בית הדין הרבני?
באילו נסיבות ניתן לשלול חיוב בתשלום כתובה מהאישה?
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
ייעוץ עורך דין בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו
גירושין עם עורך דין מנוסה
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו

באילו נסיבות ניתן לשלול חיוב בתשלום כתובה מהאישה?

      05/04/2016 13:36

במסגרת הכתובה מתחייב הבעל לשלם לאישה דמי כתובה בעת פקיעת הנישואין עקב גירושין או פטירתו.

עם זאת, על פי ההלכה היהודית קיימות מספר עילות בגינן ניתן לשלול את תשלום דמי מהכתובה לאישה בעת גירושין. בין היתר, מדובר במקרים בהן האישה בגדה בבעל או הוכרזה כמורדת, דהיינו, סירבה לקיים עמו יחסי אישות.

במסגרת תביעת הכתובה שנדונה בתיק ‏764231-9 אלמונית נ' פלוני אשר התנהל בבית הדין הרבני האיזורי בחיפה, טען הבעל לקיומן של עילות שונות המצדיקות לטעמו את שלילת דמי כתובה, שעמדו על סך של כמיליון ₪.

בסקירה שלפניך נרחיב ונפרט בנושא תוך הסבר מפורש של מספר פסקי דין חשובים, הנותנים הנחיות ברורות וקובעים את הכללים לגבי האפשרות לשלילת תשלום דמי הכתובה.

במסגרת התביעה טען הבעל לקיומה של עילה ייחודית ומקורית ביותר ולפיה אשתו עשתה לו, לא פחות ולא יותר, מאשר כישוף רחמנא ליצלן. זו גם הסיבה בגינה ביקש להתגרש ממנה.

להוכחת טענת הכישוף הציג הבעל עד מטעמו, אשר העיד שהנו מיסטיקן שמכר לאישה חומר כישוף במטרה להשיג שליטה בבעל ולהכניעו. בנוסף הציג הבעל סרטון וידאו בו נראה שהאישה מוציאה חומר לבן, בודקת שלא מבחינים בה ומכניסה את החומר הזה לתוך כוסו של הבעל.

לדבריו, הדבר מהווה עדות לכך שהיא ניסתה לכשפו. עוד ציין בעל כי קיים חשש שהחומר שהאישה הכניסה לכוסו אף מהווה סכנת חיים.

הבעל טען כי עצם השימוש בכשפים גורם להפסד כתובה, משום שבכתבי רבי נחמן מברסלב ועוד נאמר כי אישה שעוסקת בכשפים בניה מתים ונעשית אלמנה.

האישה טענה כי היא לא כישפה את הבעל ולא הרעילה אותו. היא הודתה שהיא אכן רכשה את החומר מהעד, אך לטענתה היא רכשה את החומר במטרה להשכין שלום בית בינה לבעלה, אך בפועל לא עשתה בו כל שימוש.

החומר שהיא הכניסה לכוס הקפה של בעלה היה חוואיג', שהנו תבלין שהתימנים נוהגים לשים בקפה או בתה ותו לא. כמו כן, הבעל לא פנה למשטרה בתלונה על נסיון הרעלה וכן לא פנה למעבדה לבחינת החומר שהוכנס לכוסו.

הבעל אף קיים עמה יחסי אישות לאחר מכן ואף במהלך הליך הגירושין עצמו כפי שהוא עצמו הודה בכך. עוד טענה האישה כי הבעל הינו קבלן בניה עשיר ובבעלותו נכסים רבים.

בפסק הדין שניתן ביום 4.2.2016 ציין בית הדין הרבני כי עיקר טענותיו של הבעל במסגרת תביעת הגירושין שהוא הגיש כנגד האישה, היה שהאישה נטשה את הדירה, וכי שני הצדדים מבינים כי הגיעו לסוף דרכם, ואין כל סיכוי להשכנת שלום בית ביניהם.

עם זאת, הבעל לא הזכיר בכתב התביעה שלו שום טענה כלפי האישה אודות כישופים שעשתה לו או הכנסת חומר בשתייה. רק לאחר מכן טען הבעל שהאישה כישפה אותו ואף ניסתה לרצוח אותו.

עוד קבע בית הדין כי למרות שהבעל הוא שהגיש את תביעת הגירושין כנגד האישה, הוא מושך את הליך הגירושין כבר למעלה משלוש שנים, מאחר והוא טוען שהוא יסכים להתגרש רק לאחר סיום ההליך הרכושי בינו לאשה.

למעשה, הבעל מנסה את מזלו בכל פעם מחדש, בדרך זו או אחרת, כדי להמשיך ולמשוך את ההליך האישי, וזאת עד לקבלת החלטות שיהיו לשביעות רצונו בהליך הרכושי המתנהל בבית המשפט, והוא אף לא התבייש להודות בכך.

לפיכך נקבע כי בנסיבות בהן הבעל רק מבקש לעגן את אשתו לשם השגת הישגים רכושיים או כדי שלא לשלם כתובתה, אין מקום שלא לחייבו במתן גט כדין בעל המעגן את אשתו לחינם.

לגבי טענת הכישוף של הבעל, קבע בית הדין כי הוא אינו מוצא בכך עילה לשלילת זכאותה של האישה לכתובתה. לא נראה שהיה פה כישוף אמיתי. לא ניתן לייחס לכל חומר שאדם מסוים מחליט לעשות עמו מעשה כזה או אחר, ככישוף אמיתי שיש לו השפעה או השלכה אמיתית.

עם זאת, במקרה והיה מדובר בכישוף שנעשה על ידי בעל קבלה מוסמך וידוע בתחום הקבלה התורנית או בכישוף שנעשה בשמות הקדושים וכדומה, היה מקום לשקול האם מדובר בכישוף אמיתי, עליו יש מקום לדון באשר לחיוב הכתובה, אך לא זה המקרה.

בעיני בית הדין אין כל משמעות לכל רשימת חומרי הכישוף שמכר העד לאשה, ואין בהם כדי לגרום למיתת ילדים, כפי שטען הבעל לגבי מי שעוסק בכשפים, או לשלילת כתובתה של האישה מכל עילה אחרת.

בית הדין התייחס לפסק הדין שניתן בהליך אחר, במסגרת תיק 578896/1 שם נקבע כי יש מקום לפשרה בפסיקת כתובה לאשה שעוסקת בכשפים, וציין שגם באותו פסק דין נקבע כי לא נמצאה הלכה בש"ס ובפוסקים הקובעת במפורש שהאישה מפסידה כתובתה בעוון כשפים.

כמו כן, יתכן שעל מנת שהאישה תפסיד את כתובתה, צריך להתריע בפניה שאם היא תמשיך לעסוק בכשפים היא עלולה להפסיד את הכתובה, מה שלא נעשה במקרה זה.

בסופו של דבר, בית הדין פסק שעל הבעל לשלם לאשה רבע מיליון ₪ עבור כתובתה, לרבות לאור בעובדה שהבעל הוא שיזם את הליך הגירושין וכן בהתחשב בפוטנציאל הכלכלי שלו.

למרות החלטתו של בית הדין הרבני במקרה המוזכר לעיל, ישנם בהחלט לא מעט מקרים בהם ניתן לשלול חיוב בתשלום הכתובה בבית הדין הרבני, ולכן מומלץ לפנות להתייעצות עם עורך דין בכל מקרה לגופו.

עוד בנושא: פס"ד: שלילת דמי כתובה מאשה שלילת דמי הכתובה בגלל הסתרת מידע על בעיות נפשיות לפני שידוך

קרא עוד
שייך לנושא:   גירושין   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (3) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 3 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"כשצריך לפרגן: תודה ענקית לעורכת הדין גיטי גוטמן, שליוותה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. עורכת הדין גוטמן התנהלה בצורה מקצועית, נתנה יחס אישי והובילה אותי למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. אוגוסט 2019
"תודה מיוחדת לעו"ד גלית צברי, שפתרה סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
עמי א. ספטמבר 2019
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא הייתה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין ומאבק סוער. בזכות עורכת הדין במשרד גוטמן צברי החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם חתום"
קרן ב. אפריל 2019
"רציתי להגיד תודה לעו"ד גיטי גוטמן ולצוות משרדה הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה!"
יואל ד. ינואר 2019
"הגענו למשרד עורכות דין גוטמן צברי בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתן של עורכות הדין במשרד יישבנו את ההדורים ועל כך תודותינו"
אבירם פ. נובמבר 2018
"גלית היקרה: תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחת אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרת לי להתמודד בהצלחה ובכבוד"
רות ק. אוגוסט 2018
"המאבק מול הגרוש היה ארוך ומפרך, אבל בזכות עו"ד גיטי גוטמן הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2018

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 9:00 - 19:00

כתובת: ב.ס.ר 3, מצדה 9 בני ברק

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי | גוטמן צברי עורכות דין | מפת האתר | תקנון