×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
פסק דין חשוב ומעניין של בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב אשר שלל מהאם משמורת בלעדית על בתה, בניגוד לחזקת הגיל הרך, ובשל הזנחה רגשית כלפי הילדה...
שלילת חזקת הגיל הרך עקב הזנחה רגשית של ילדה מצד אמה
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
ייעוץ עורך דין בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
אנחנו יודעים שטובת הילדים שלך חשובה יותר מהכל - במיוחד עכשיו: פנו אלינו
ייעוץ משפטי על משמורת ילדים
אנחנו יודעים שטובת הילדים שלך חשובה יותר מהכל - במיוחד עכשיו: פנו אלינו

חזקת הגיל הרך נשללה מאם שהזניחה את בתה...

      18/02/2020 12:24

חזקת הגיל הרך הנה חזקה משפטית אשר במסגרת הליכי הגירושין מעניקה עדיפות לאם לצורך קבלת המשמורת על ילדים בני עד גיל 6.

יחד עם זאת אין מדובר בחזקה מוחלטת, כי אם בחזקה הניתנת לסתירה, במידה וטובת הקטין מצדיקה זאת, כפי שכבר ארע בעבר במספר מקרים.

המקור לחזקה זו נמצא בסעיף 25 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ"ב-1962 אשר קובע כי במידה שהורים לא הגיעו להסכמה ביניהם לגבי משמורת הילדים, אזי בית המשפט יקבע בעניין זה:

"כפי שייראה לו לטובת הקטין, ובלבד שילדים עד גיל 6 יהיו אצל אמם אם אין סיבות מיוחדות להורות אחרת"

במסגרת הליך תלה"מ 62029-01-19 ד.י. נ' ו.י. אשר התנהל בבית המשפט לענייני משפחה בתל-אביב, בפני השופט ארז שני, נדון תיק בו נקבע כי הזנחה רגשית של אם את בתה, מהווה אף היא נימוק מוצדק לשלילת חזקת הגיל הרך.

בסקירה שלפניך נסביר את פסק הדין המעניין והמשמעות המשתמעת שלו כלפי מקרים דומים.

המשמורת על הילדה וטענות ההורים

תיק זה עסק בילדה אשר המשמורת עליה הופקדה בידי אמה ואשר היתה בת שנתיים וחצי בעת שאביה הגיש תביעה להעברת המשמורת עליה מאמה אליו.

מהראיות שהוגשו בתיק, לרבות תסקיר משרד הרווחה, עלה שהאם מתקשה לתפקד כהורה וכי אין שום יציבות בחייה, מאחר והיא אינה עובדת, אלא נעה מארץ לארץ ובין מקומות מגורים שונים.

עוד עלה כי האם אף חטפה את הילדה לחו"ל ללא הסכמת האב וככל הנראה הילדה גם קיבלה בחו"ל חיסונים או טיפול רפואי מבלי שהאם תטרח לקבל תיעוד כלשהו לכך.

עוד עלה שצרכיה הפיזיים והבריאותיים של הילדה מתמלאים באיחור, כגון בכל הקשור לקבלת חיסונים, או נעשים תוך הזנחת הילדה.

כך לדוגמא האם לא טרחה לקיים את הטיפול הדיאדי אליו היא הופנתה כבר שנה וחצי לפני כן.

בנוסף לכך, פקידת הסעד שמטפלת במקרה זה העידה שליבה נשבר למראה הילדה, מאחר והיא מופיעה בגן כשהיא מוזנחת או מסופרת בצורה קשה וכי הבעיה המרכזית היא שהאם מטפלת בילדה מתוך חוסר תשומת לב ומבלי יכולת לשדר את המסר הרגשי ומידת האכפתיות הנדרשים לגידול הילדה.

חשוב להכיר: קריטריונים לשינוי החלטה בדבר משמורת ילדים

הגבול בין חזקת הגיל הרך וטובת הילדה

בית המשפט ציין בתחילת דבריו שחזקת הגיל הרך עדיין נמצאת בתוקף וכי היא מרתיעה לא אחת את העוסקים בתחום, הן אנשי טיפול והן אנשי משפט, מלהעביר קטינים מאמהות לאבות, אלא שלדעתו לא זו כוונת המחוקק.

לדבריו, כוונת המחוקק היתה שרק באין סיכון ובהנתן טיפול מיטיב מצד אם, ישאר קטין במשמורתה וזאת גם אם האב הוא מיטיב.

מאידך, במידה והאם נחשבת ללא מיטיבה או הופכת ללא מיטיבה, אזי החזקה נסתרת, כך שבמקרה הטוב הופכים שני ההורים למתחרים שווי זכויות על המשמורת ואולם, בדרך כלל כשהחזקה נסתרת, כבר אין שוויון בין ההורים.

במקרה דנן, חזקת הגיל הרך נסתרת מאחר ומדובר על אם שמזניחה רגשית את בתה, עד כדי כך שהיא למעשה נמצאת בסיכון ועל כן יש חובה להפקיע מידי האם את האחריות לשגרת יומה של הילדה.

ביהמ"ש לענייני משפחה ציין כי מזה שנים רבות מקובל על הכל כי כשם שקטין נזקק לאבות מזון לשם בניית גופו, לקורת גג לראשו, לטיפול רפואי ולבגד לעורו, כך גם דרושה לו חיבה של הורה, הפגנת אהבה ותשומת לב.

ממחקרים שנעשו על תינוקות בבתי יתומים, עלה שהם לוקים לא אחת בבעיות רגשיות קשות, עד כדי כך שבבתי חולים רבים נהוגה משרת מלטפת, העוסקת במתן חיבה פיזית וחום אנושי לתינוקות.

כלומר, מדובר בצורך גופני ונפשי חיוני, שכאשר הוא נשלל מהווה הדבר סיכון של ממש לקטין.

במקרה דנן, קיים ספק רב האם שירותי הרווחה יצליחו להביא את האם לטיפול דיאדי לאחר שנה וחצי, או לשפר את התנהלותה לאחר שנתיים וגם אם הם יצליחו בכך, יתכן שזה כבר יהיה מאוחר מדי מבחינת מצב החסכים הרגשיים של הילדה.

עוד קבע בית המשפט שבתחרות בין האב לאם לגבי קבלת המשמורת על הילדה, האב לכאורה עדיף על האם, מאחר והאם מסכנת את בתה ואילו האב מאורגן ואחראי, וכן נוכח התמיכה של משפחת המוצא שלו ואף של בת הזוג הנוכחית שלו, שהאינטראקציה בינה לילדה הנה יותר מסבירה.

יחד עם זאת, בית המשפט גם קבע שהורה שהוא חסר מיומנויות הוריות בשלב כזה או אחר של חייו, אינו עושה זאת מרצון רע, אלא עושה זאת כפי מסוגלותו הרגשית ובוודאי שהוא אינו צריך להיענש בנתק מילדו.

לפיכך קבע בית המשפט שיש להעניק לשני ההורים משמורת משותפת על הילדה.

נפסק כי מתן משמורת לאם בלבד יוביל להמשך הסיכון של הילדה, אולם מתן המשמורת לאב בלבד, עלול להוביל לניכור הורי, וזאת לאו דווקא מאחר שהאב יסית את הילדה או לא יראה חשיבות בביקורי האם, אלא בשל החשש לנטישתה של האם את הילדה.

בהמשך לקביעה בדבר המעבר למשמורת משותפת של שני ההורים, ניתנה לפקידת הסעד הסמכות לקבוע, לשנות, לצמצם, או להרחיב את זמני השהות שבין כל אחד מיחידי ההורים לבין הילדה, וזאת ללא הסכמת ההורים ולמשך שנתיים, ובהתאם לסעיפים 19 ו-68 לחוק הכשרות המשפטית.

בית המשפט הנחה את פקידת הסעד לקבוע ככל האפשר זמני שהות שווים בין ההורים, אך הוא גם הבהיר שאין היא חייבת לעשות זאת, אליה עליה לנהוג בהתאם לצרכיה של הילדה וכפי שיתפתחו הדברים מעת לעת.

עוד בנושא: ניכור הורי כסיבה לשלילת חזקת הגיל הרך האם הגיע הזמן לבטל את חזקת הגיל הרך?

קרא עוד
שייך לנושא:   משמורת ילדים   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (2) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 2 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"כשצריך לפרגן: תודה ענקית לעורכת הדין גיטי גוטמן, שליוותה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. עורכת הדין גוטמן התנהלה בצורה מקצועית, נתנה יחס אישי והובילה אותי למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. אוגוסט 2019
"תודה מיוחדת לעו"ד גלית צברי, שפתרה סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
עמי א. ספטמבר 2019
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא הייתה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין ומאבק סוער. בזכות עורכת הדין במשרד גוטמן צברי החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם חתום"
קרן ב. אפריל 2019
"רציתי להגיד תודה לעו"ד גיטי גוטמן ולצוות משרדה הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה!"
יואל ד. ינואר 2019
"הגענו למשרד עורכות דין גוטמן צברי בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתן של עורכות הדין במשרד יישבנו את ההדורים ועל כך תודותינו"
אבירם פ. נובמבר 2018
"גלית היקרה: תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחת אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרת לי להתמודד בהצלחה ובכבוד"
רות ק. אוגוסט 2018
"המאבק מול הגרוש היה ארוך ומפרך, אבל בזכות עו"ד גיטי גוטמן הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2018

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 9:00 - 19:00

כתובת: דרך בגין 144א ת"א

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות לבעליו החוקיים של האתר © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון