×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
הכירו את הדרך להסכם שלום בית ויתרונותיו של הסכם ביו בני הזוג לפי ההלכה היהודית...
שלום בית אמיתי - יתרונותיו של הסכם שלום בית בין בני הזוג
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו
עורך דין מקצועי לדיני משפחה
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו

הדרך להסכם שלום בית

      18/09/2019 12:59

שלום בית פירושו קיום חיי זוגיות ומשפחה תקינים בשלום ובשלווה. בהקשר של הליכי הגירושין, המדובר בהליך שנועד לנסות לשקם את היחסים בין בני הזוג ולהחזירם לקיום מערכת יחסים תקינה כמקובל בין בעל לאשה.

כלומר, מטרת ההליך הנה לנסות למנוע את הגירושים ולאפשר לבני הזוג לשוב לניהול הקשר הזוגי ולהמשיך את הנישואים ביניהם באופן תקין.

ההליך בדרך לניסוחו של שלום בית יכול להינקט ביוזמת בית הדין הרבני או מיוזמתו של כל אחד מבני הזוג. בית הדין הרבני יכול להחליט מיוזמתו כי על בני הזוג המתדיינים בפניו לבצע ניסיון לשלום בית, וזאת במידה והוא סבור שקיים סיכוי טוב לכך שבני הזוג יצליחו לשקם את יחסיהם.

בן זוג שאינו מעוניין בגירושין יכול ליזום הליך זה באמצעות הגשת תביעה לשלום בית בפני בית הדין הרבני. מאידך, חשוב לציין כי תביעה לשלום בית יכולה להיות מוגשת לא רק כאשר כבר מתנהלת תביעה לגירושין בין בני הזוג, אלא גם כאשר אין עדיין תביעה כזו, כך שהתביעה לשלום בית הנה למעשה התביעה הראשונה במסגרת ההליכים המתנהלים בין בני הזוג.

בהקשר זה חשוב להיות מודעים לכך שבמקרים רבים התביעה לשלום בית איננה מוגשת מתוך רצון כן ואמיתי של בן הזוג להשגת שלום בית כי אם מצעדים טקטיים בלבד.

לדוגמא, על מנת להגיש במסגרתה בקשות לקבלת סעדים זמניים שונים כגון צו עיכוב יציאה מהארץ, או מתוך רצון להתיש את בן הזוג השני, או על מנת למנוע פירוק שיתוף בדירת המגורים ועוד.

במסגרת כתב התביעה יש לתאר את סיפור חייהם של בני הזוג, הרקע לקרע, מצב היחסים ביניהם נכון ליום הגשת התביעה, האם יש להם ילדים משותפים והאם כבר הוגשו תביעות לשלום בית ו/או תביעות גירושין.

מבחינת נימוקי הבקשה לשלום בית חשוב לשים לב להבדל שקיים בין הבעל לאשה במקרה של בגידה. במידה והבעל בגד יכולה האישה שמגישה את הבקשה לשלום בית לומר כי היא סולחת לו על הבגידה, על מנת לנסות להגיע לשלום בית.

לעומת זאת במידה והאישה שהיא בגדה, על לבעל לציין זאת בנימוקי בקשתו לשלום בית מאחר ובמקרה כזה "האישה אסורה לבעלה ולבועלה" על פי ההלכה ולא יהיה מנוס מגירושי בני הזוג.

במסגרת התביעה לשלום בית ניתן גם להגיש בקשות שונות אשר נועדו להבטיח שזכויות מי מהצדדים לא תיפגענה במסגרת ההליך. המדובר בבקשות להשבת מיטלטלין, הסדרי ראייה, אכיפת התחייבות רכושית של אחד הצדדים כלפי הצד השני, ובקשה להטלת עיקול על מנת להבטיח התחייבות רכושית זו.

עוד ניתן להגיש בקשה למדור ספציפי אשר יקנה לאישה את האפשרות להמשיך ולגור בדירת המגורים ובכך ימנע את פירוק השיתוף בה, וכן בקשה לצו למניעת הפרעת מגוריה של האישה בדירת בני הזוג, וזאת כפי נקבע בהליך בג"צ 254/81 נעים נ' ביה"ד האזורי ירושלים.

בדונו בכתב התביעה בודק בית הדין הרבני האם המדובר בהגשת תביעה כנה או שמא המדובר בתביעה שהוגשה מטעמים טקטיים בלבד, אותה יש לדחות כדי למנוע שימוש לרעה בהליכי בית המשפט.

במידה ובית הדין השתכנע כי המדובר בתביעה כנה וכי קיים סיכוי טוב לשיקום יחסי בני הזוג, הוא יתן פסק דין בעניין שלום הבית, וכן יפנה את בני הזוג לקבלת ייעוץ זוגי במסגרת יחידות הסיוע אשר נמצאות בצמוד לבית הדין הרבני, תוך שהוא מחייב אותם לקיים מספר פגישות יעוץ מינימלי.

תוצאות מפגשי הייעוץ הזוגי של בני הזוג מדווחות לבית הדין הרבני וזאת לשם הסקת המסקנות להמשך דרך התביעה. כאן המקום לציין כי פסק דין בעניין שלום בית הנו פסק דין שאיננו ניתן לאכיפה.

לפיכך, במידה ומי מבני הזוג מפר את פסק הדין לא ניתן לכפותו עליו וזאת לדוגמא בניגוד לאכיפה אפשרית של הסכם גירושין. יחד עם זאת, ניתן להכריז על בן הזוג שמפר את פסק הדין כמי שהנו מורד, ולהחיל עליו מספר סעדים משפטיים, כגון צו עיכוב יציאה מהארץ ותשלומי מזונות, במטרה לשכנעו כביכול להסכים להליך זה.

במידה והבעל הוא שהוכרז כמורד יכולה האישה לבקש מבית הדין גם לצוות על הבעל לתת לה גט ולשלם לה את כתובתה. אם הבעל הוא סרבן גט, בית הדין יכול לחייבו לשלם לה את כתובתה עוד בטרם הסתיימו הגירושין.

במידה והאישה היא שהוכרזה כמורדת, היא עלולה להפסיד את זכותה לקבלת דמי מזונות ולתשלום כתובתה.

מצד שני, במידה ובן הזוג עומד על סירובו לנסות את שלום הבית, אזי בית הדין יכול לקבוע כי אבדו הסיכויים לשלום בית וכי אין מנוס מקיום הגירושים, ולהאיץ את ההליכים למתן הגט. כתוצאה מכך, לא פעם הופכת התביעה לשלום בית ככלי טקטי לזירוז הליכי הגירושין.

לעומת זאת, במידה והייעוץ הזוגי צלח ובני הזוג הגיעו יחדיו להבנות לפיהן הם מעוניינים לנסות לשקם את נישואיהם ולתת להם שוב סיכוי, אזי בני הזוג חותמים על הסכם לשלום בית ולחילופין גירושין.

במסגרת הסכם זה בני הזוג קובעים מצד אחד את התנאים לשלום הבית ביניהם, ומצד שני, את התנאים לגירושיהם במידה ושלום הבית לא יעלה יפה בפועל.

כך, לדוגמא, בני הזוג יכולים לקבוע לגבי תנאי שלום הבית עליהם ללכת לטיפול זוגי וכן ערכים שהם מתחייבים לכבד כגון: עקרונות בחינוך ילדיהם, התחייבות שלא לבגוד, כולל סנקציות במקרה של בגידה, הסדרים והתחייבות בנוגע לחיי אישות ועוד.

לגבי החלק שנוגע לגירושין, המדובר בהסכם גירושין לכל דבר ועניין, הכולל תנאים בדבר תשלום מזונות, מדור, משמורת ילדים והסדרי ראיה, חלוקת הרכוש וכדומה.

גם בהקשר זה יש להיות מודעים לכך שייתכן שאחד מבני זוג יחתום על הסכם כזה לא מתוך רצון כן לקיים את שלום בית, כי אם מתוך צעד טקטי בלבד במטרה לשפר את תנאי הגירושים שלו.

לפיכך, יש להיזהר מאד בכל הקשור לוויתורים שמוותר הצד שמעוניין בכנות בשלום הבית.

עוד בנושא: מבחן הכנות ומבחן הסיכוי בבחינת תביעה לשלום בית

קרא עוד
שייך לנושא:   דיני משפחה   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (8) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 8 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון