×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
5 טיפים חשובים להורים הנמצאים בהליכי גירושין ורוצים לדעת איך מקבלים החלטה לגבי הסדרי ראיה...
שיקולים בקביעת הסדרי ראיה - 5 טיפים חשובים להורים בהליכי גירושין
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
אנחנו יודעים שטובת הילדים שלך חשובה יותר מהכל - במיוחד עכשיו: פנו אלינו
ייעוץ משפטי על משמורת ילדים
אנחנו יודעים שטובת הילדים שלך חשובה יותר מהכל - במיוחד עכשיו: פנו אלינו

שיקולים בקביעת הסדרי ראיה

      05/05/2020 14:44

במסגרת סוגית משמורת הילדים והסדרי הראיה יש לקבוע איזה סוג משמורת יחול על הילדים של הורים שנפרדו. משמורת משותפת לשני ההורים יחדיו או משמורת יחידנית, שתוענק לאחד ההורים בלבד, אשר יקרא ההורה המשמורן.

במקרה האחרון יש לקבוע גם את הסדרי הראיה של בן הזוג השני אשר אינו ההורה המשמורן. בנקודה זאת לרוב עולות שאלות רבות, כאשר המכנה המשותף לכולן הנו אילו שיקולים מכריעים בשאלת הסדרי הראיה וכיצד בית המשפט מכריע בסוגיה זאת?

על פי החוק, קיימות שתי דרכים לקביעת משמורת הילדים והסדרי הראיה: במסגרת הסכמת ההורים, או על פי החלטת בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני אשר בפניהם נדון עניין זה.

אין חולק כי הדרך העדיפה מבין השתיים הנה כמובן כאשר ההורים מסכימים ביניהם בעניין זה. ברם, כאשר נבצר מהם להגיע להסכמה בעניין זה, יופנה העניין להכרעת ערכאה שיפוטית, כאשר גם בית הדין הרבני וגם בית המשפט לענייני משפחה לרוב נוהגים לשקול את אותם השיקולים בעניין זה.

בסקירה שלפניך נסביר אודות חמשת השיקולים החשובים ביותר עבורך, אלה שמהווים את לשון המאזניים בפסיקתה של הערכאה השיפוטית.

5 נקודות חשובות לצורך הכרעה לגבי הסדרי ראיה

עקרון העל בדבר טובת הילד: עקרון טובת הילד הינו העיקרון המנחה והמרכזי החולש על כל נושא משפטי שקשור לילדים, לרבות בכל הקשור לקביעת משמורת ילדים והסדרי הראיה.

בהקשר של משמורת הילדים והסדרי הראיה עיקרון זה מעוגן במסגרת הרישא של סעיף 25 לחוק הכשרות והאפוטרופסות, תשכ"ב-1962, אשר קובעת כי על בית המשפט להחליט בעניין זה "כפי שייראה לו לטובת הקטין, ובלבד שילדים עד גיל 6 יהיו אצל אמם אם אין סיבות מיוחדות להורות אחרת".

בהתאם לעקרון זה יש להעדיף את טובת הילד על פני כל שיקול אחר, לרבות רצון ההורים עצמם ולעיתים אף רצון הילד עצמו.

טובת הילד הינה מושג הכולל מגוון שיקולים בדבר מסוגלות ההורים לטפל בילד ותנאי החיים הצפויים לילד מבחינה כלכלית, רגשית, תרבותית וכדומה. כלומר, המדובר בזכותו של הילד לבית אוהב ויציב, תוך שמירת הקשר בינו לבין ההורה שאינו המשמורן.

חזקת הגיל הרך: חזקה זו קובעת כי טובת הילדים עד לגיל 6 שהם יגדלו אצל אמם, וזאת אלא אם כן נקבע כי האם איננה מסוגלת לכך, לרבות עקב בעיות קשות של מסוגלות הורית.

חזקה זו נובעת מהגישה לפיה טובתו של הילד ומקומו הטבעי הינה לשהות דווקא עם אימו, בשנות חייו הראשונות. לפיכך הערכאה השיפוטית בדרך כלל תעדיף להשאיר ילדים עד גיל 6 בחזקת אמם.

חזקה זו מעוגנת במסגרת הסיפא של סעיף 25 לחוק הכשרות, אשר קובע כי על בית המשפט להחליט בעניין זה: "כפי שייראה לו לטובת הקטין, ובלבד שילדים עד גיל 6 יהיו אצל אמם אם אין סיבות מיוחדות להורות אחרת".

מבחני מסוגלות הורית: במקרים בהם בית המשפט לענייני משפחה מתקשה לקבוע מי יהיה ההורה המשמורן, הוא נוהג להיעזר בהמלצות חוות דעת מקצועיות שנערכות לגבי מידת המסוגלות ההורית של ההורים.

בדרך כלל בית המשפט נוהג למנות פקידת סעד אשר עורכת ומגישה לו תסקיר סעד, המתייחס הן לעניין המשמורת והן לעניין הסדרי ראיה. לשם כך נערכים להורים בדיקות אשר בוחנות את היכולת של כל אחד מהם לספק לילדים מקום מגורים נאות ואורח חיים יציב, מאוזן ובריא.

בדיקות אלו כוללות בין היתר בדיקת אישיות ויכולות כלכליות של כל הורה. עוד נבדקת מידת המעורבות של כל אחד מההורים בגידולם של הילדים.

כיצד כל אחד מהם מפגין חום ואהבה כלפי הילדים, מגלה התעניינות ולוקח אחריות בחיי היום יום שלהם. מי מהם מעורב ומשקיע יותר בגידול הילדים ועל כן מתאים יותר לגדל אותם.

כך לדוגמא מקובל לבדוק מי מההורים בדרך כלל מסייע לילדים בבקרים בכל הקשור להכנתם והסעתם למוסדות החינוך שלהם, מי בדרך כלל מטפל בהם כשהם חולים, מי מכין להם ארוחות, מקלח אותם, משחק איתם, מסייע להם בהכנת שיעורי הבית, מגיע לאסיפות הורים, לוקח אותם לטיולים ועוד ועוד - ככל שהדבר נוגע למסגרת חיי היום יום עם הילדים.

בנוסף, יש לבדוק האם מי מהם נוהג חלילה באלימות פיזית או מילולית כלפי הילדים.

בנוסף נבדקת נכונותו של כל הורה לשמר את קשרי ילדיו עם ההורה השני ובני משפחתו, במידה וההורה הנבדק יקבע כהורה המשמורן. כלומר, האם אותו הורה מכיר בנחיצות קשר בין הילדים לבין ההורה השני ומשפחתו, או שמא הוא חלילה מסית את הילדים כנגד ההורה השני ו/או משפחתו ומעוניין להפריד ביניהם.

רצון הילד: במקרים מסויימים בית המשפט יבקש לשמוע גם את דעותיהם ורצונותיהם של הילדים עצמם לגבי אצל מי מהוריהם הם יעדיפו לגדול לאחר גירושיהם.

אולם, בירור זה יעשה עם ילדים בגילאי 10 ומעלה. לשם כך יערוך השופט שיחה אישית עם הילד, שתיערך בדרך כלל בלשכתו הפרטית, וללא נוכחות ההורים, וזאת על מנת לאפשר לילד להתבטא באופן חופשי וללא חשש מתגובת הוריו.

במהלך שיחה זו ינסה השופט לבחון את רצונותיו האובייקטיביים של הילד, בהתחשב בגילו ובמידת יכולתו להבין נושא זה. בנוסף השופט ינסה לבחון האם הילד הושפע או הוסת על ידי מי מהוריו בעניין זה. באופן כללי, ככל שהילד יהיה בוגר יותר בגילו ו/או נחרץ יותר בעמדתו, כך ינתן יותר משקל לרצונו בעניין זה.

גדילת האחים יחדיו: לעיתים ישנם הורים שמבקשים להפריד בין ילדיהם, באופן שכל אחד מהם יהיה המשמורן היחידי של ילד אחד או יותר מן הילדים.

ברם בתי המשפט נוטים שלא לאפשר הפרדה כזו, וזאת מתוך הגישה הקובעת כי שמירת הקשר בין אחים הינה חשובה ביותר, דווקא ובמיוחד בעת משבר בין הוריהם ולכן חיוני ביותר שהם יגדלו יחדיו, ולא יופרדו זה מזה.

עוד בנושא: קיום הסדרי שהות באמצעות שיחות וידאו ב-Zoom

קרא עוד
שייך לנושא:   משמורת ילדים   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (4) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 4 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון