×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
האם החלטת בין הדין הרבני להטיל חרם חברתי ושיימינג על סרבני גט היא מוסרית, והאם היא באמת מצמצמת את התופעה?
בשם הרבנות: שיימינג וחרם חברתי על סרבני גט
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו
גירושין עם עורך דין מנוסה
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו

שיימינג וחרם חברתי על סרבן גט

      07/08/2019 11:09

כידוע, על פי ההלכה היהודית, מתן הגט חייב להינתן מרצונו החופשי של בן הזוג.

במקור, על פי דין תורה, מתן הגט היה צריך להינתן מרצונו החופשי של הבעל בלבד. אולם בעקבות חרם דרבנו גרשום כיום הגט חייב להינתן גם מרצונה החופשי של האישה.

הלכה זו יצרה תופעה של סרבנות גט, בגינה אחד מבני הזוג מסרב לתת את הגט לבן הזוג השני מטעמים בלתי ענייניים בלבד כגון נקמה, הפעלת לחץ כדי לשפר את תנאי הסכם הגירושין וכדומה. ברוב המקרים סרבני הגט הנם הבעלים, אך לעתים אלו הן גם הנשים.

הדרך המרכזית כיום להתמודד עם תופעת סרבני הגט הנה באמצעות הטלת סנקציות על סרבני הגט בהתאם לחוק בתי דין רבניים (קיום פסקי דין של גירושין), תשנ"ה - 1995.

סנקציות אלו כוללות, בין היתר, הגבלות על יציאה מהארץ, קבלת דרכון, החזקת רשיון נהיגה ואף מאסר במקרים קיצוניים.

אולם, במהלך חודש פברואר 2016, החליט בית הדין הרבני הגדול בירושלים לנקוט בצעד תקדימי ויוצא דופן בחריפותו וזאת במסגרת המאבק המשפטי המתנהל נגד ד"ר עודד גז, שמזה 3 שנים מסרב בכל תוקף לתת גט לאשתו.

המדובר בדוקטור לפיזיקה, אשר במשך שנים גם התעלל באשתו במסגרת נישואיהם עד שהיא נאלצה לברוח ממנו למקלט לנשים מוכות.

בית הדין נתן בעבר פסק דין אשר מחייב את ד"ר גז לתת גט לאשתו. אך ללא הועיל, מאחר והוא עמד במריו וסירב בכל תוקף לתת לה את הגט וזאת ללא כל טעם ענייני.

באחת מהחלטותיו, כתב בית הדין כי הוא אינו מבין את עקשנותו של גז שלא לתת גט לאשתו, בפרט שכל הליך הגירושין מאמלל את שניהם ללא כל תועלת. עקב כך, הפעיל בית הדין כנגדו סנקציות שונות כגון שלילת רשיון הנהיגה שלו, אך גם אלו לא עזרו.

לבסוף החליט בית הדין להפעיל כנגדו את הרחקת דרבנו תם, שהינה תקנה עתיקת יומין, מלפני כ-900 שנה אשר מתירה להפעיל נידוי וחרם חברתי כבד כלפי סרבני גט.

במסגרת נוסח ההחלטה שנתן בית הדין, בהרכב הדיינים שכלל את הרבנים דוד לאו, אהרון כץ ואליעזר איגרא נקרא הציבור להרחיק ולנדות את ד"ר גז מכל פעילות שהיא.

בין היתר, הציבור נקרא שלא לשאת ולתת עמו הן במסחר והן בכל משא ומתן של ממון, לא לארחו, לא לבקרו בחוליו, לא להושיבו בבית הכנסת, לא להעלותו לתורה, לא לאפשר לו לומר קדיש או לתת לו לעבור לפני התיבה ואף שלא לשאול בשלומו ושלא לחלוק לו כבוד ככל, עד אשר יחזור בו מקשיות ערפו וייתן גט כריתות לאשתו וישחררה מעגינותה.

בצעד חריג ולשם מימוש החרם, התיר בית הדין לאישה לפרסם את ההחלטה ברבים בצירוף שמו ותמונתו של ד"ר גז ולהביאה לידיעת גבאי ויחידי בתי הכנסת בארץ.

שמו ותמונתו של ד"ר גז הופצו עד מהרה בעיתונות, באינטרנט וברשתות החברתיות באופן שלמעשה הפך לביצוע שיימינג כלפיו וזאת כתחליף לחרם הקהילות שהיה נהוג בעבר.

כתוצאה מכך, אכן החלה מחאה בקרב קבוצות שונות ברשת החברתית בדרישה מהקהילה האקדמית להוקיע אותו ולא להעסיקו בשום מוסד אקדמי עד שיתן גט לאשתו.

ד"ר גז היה בעבר חבר בפורום תורה ומדע של המכון הגבוה לתורה באוניברסיטת בר אילן, אך הוא הורחק ממנו בעקבות הפרשה. כיום הוא עושה פוסט-דוקטורט באוניברסיטת תל אביב.

יצויין כי ד"ר גז ניסה לעכב את החלטת בית הדין הרבני באמצעות עתירה לבג"צ, אך עתירתו נדחתה.

אגב, ארבעה חודשים לפני מתן ההחלטה בעניינו של ד"ר גז, פורסם פוסט דומה אודות סרבן גט מנווה דניאל, אם כי לא בחסות החלטת בית הדין הרבני הגדול.

באותו מקרה, השיימינג התגלה כאפקטיבי ביותר, הואיל ותוך ימים ספורים קיבלה העגונה את הגט מאותו הסרבן ושוחררה מכבלי נישואיה.

הדילמה המוסרית שעולה מהחלטת הרבנות

אין חולק כי השימוש בכלי השיימינג כאמצעי להפעלת לחץ על סרבן גט מעורר דילמות מוסריות לא פשוטות. שכן, הדבר כרוך בהלבנת פניו של סרבן הגט ברבים ואף של משפחתו על לא עוול בכפיה.

דילמה זו מתגברת שבעתיים לאור העובדה שאם בעבר החרם מומש והתפשט בקרב מספר מצומצם של קהילות יהודיות, אזי כיום, בעידן האינטרנט, תפוצתו של השיימינג הינה רחבה בהרבה וכפועל יוצא מכך, גם עוצמתו.

לפיכך, נראה שיש להשתמש בכלי זה רק במקרים חמורים וחריגים ולאחר שמוצו כל הדרכים האחרות בעניין זה.

עוד בנושא: אשה חוייבה לתת גט לבעלה העגון

קרא עוד
שייך לנושא:   גירושין   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (5) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 5 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון