×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
האם החלטת בין הדין הרבני להטיל חרם חברתי ושיימינג על סרבני גט היא מוסרית, והאם היא באמת מצמצמת את התופעה?
בשם הרבנות: שיימינג וחרם חברתי על סרבני גט
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
ייעוץ עורך דין בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו
גירושין עם עורך דין מנוסה
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו

שיימינג וחרם חברתי על סרבן גט

      07/08/2019 11:09

כידוע, על פי ההלכה היהודית, מתן הגט חייב להינתן מרצונו החופשי של בן הזוג.

במקור, על פי דין תורה, מתן הגט היה צריך להינתן מרצונו החופשי של הבעל בלבד. אולם בעקבות חרם דרבנו גרשום כיום הגט חייב להינתן גם מרצונה החופשי של האישה.

הלכה זו יצרה תופעה של סרבנות גט, בגינה אחד מבני הזוג מסרב לתת את הגט לבן הזוג השני מטעמים בלתי ענייניים בלבד כגון נקמה, הפעלת לחץ כדי לשפר את תנאי הסכם הגירושין וכדומה. ברוב המקרים סרבני הגט הנם הבעלים, אך לעתים אלו הן גם הנשים.

הדרך המרכזית כיום להתמודד עם תופעת סרבני הגט הנה באמצעות הטלת סנקציות על סרבני הגט בהתאם לחוק בתי דין רבניים (קיום פסקי דין של גירושין), תשנ"ה - 1995.

סנקציות אלו כוללות, בין היתר, הגבלות על יציאה מהארץ, קבלת דרכון, החזקת רשיון נהיגה ואף מאסר במקרים קיצוניים.

אולם, במהלך חודש פברואר 2016, החליט בית הדין הרבני הגדול בירושלים לנקוט בצעד תקדימי ויוצא דופן בחריפותו וזאת במסגרת המאבק המשפטי המתנהל נגד ד"ר עודד גז, שמזה 3 שנים מסרב בכל תוקף לתת גט לאשתו.

המדובר בדוקטור לפיזיקה, אשר במשך שנים גם התעלל באשתו במסגרת נישואיהם עד שהיא נאלצה לברוח ממנו למקלט לנשים מוכות.

בית הדין נתן בעבר פסק דין אשר מחייב את ד"ר גז לתת גט לאשתו. אך ללא הועיל, מאחר והוא עמד במריו וסירב בכל תוקף לתת לה את הגט וזאת ללא כל טעם ענייני.

באחת מהחלטותיו, כתב בית הדין כי הוא אינו מבין את עקשנותו של גז שלא לתת גט לאשתו, בפרט שכל הליך הגירושין מאמלל את שניהם ללא כל תועלת. עקב כך, הפעיל בית הדין כנגדו סנקציות שונות כגון שלילת רשיון הנהיגה שלו, אך גם אלו לא עזרו.

לבסוף החליט בית הדין להפעיל כנגדו את הרחקת דרבנו תם, שהינה תקנה עתיקת יומין, מלפני כ-900 שנה אשר מתירה להפעיל נידוי וחרם חברתי כבד כלפי סרבני גט.

במסגרת נוסח ההחלטה שנתן בית הדין, בהרכב הדיינים שכלל את הרבנים דוד לאו, אהרון כץ ואליעזר איגרא נקרא הציבור להרחיק ולנדות את ד"ר גז מכל פעילות שהיא.

בין היתר, הציבור נקרא שלא לשאת ולתת עמו הן במסחר והן בכל משא ומתן של ממון, לא לארחו, לא לבקרו בחוליו, לא להושיבו בבית הכנסת, לא להעלותו לתורה, לא לאפשר לו לומר קדיש או לתת לו לעבור לפני התיבה ואף שלא לשאול בשלומו ושלא לחלוק לו כבוד ככל, עד אשר יחזור בו מקשיות ערפו וייתן גט כריתות לאשתו וישחררה מעגינותה.

בצעד חריג ולשם מימוש החרם, התיר בית הדין לאישה לפרסם את ההחלטה ברבים בצירוף שמו ותמונתו של ד"ר גז ולהביאה לידיעת גבאי ויחידי בתי הכנסת בארץ.

שמו ותמונתו של ד"ר גז הופצו עד מהרה בעיתונות, באינטרנט וברשתות החברתיות באופן שלמעשה הפך לביצוע שיימינג כלפיו וזאת כתחליף לחרם הקהילות שהיה נהוג בעבר.

כתוצאה מכך, אכן החלה מחאה בקרב קבוצות שונות ברשת החברתית בדרישה מהקהילה האקדמית להוקיע אותו ולא להעסיקו בשום מוסד אקדמי עד שיתן גט לאשתו.

ד"ר גז היה בעבר חבר בפורום תורה ומדע של המכון הגבוה לתורה באוניברסיטת בר אילן, אך הוא הורחק ממנו בעקבות הפרשה. כיום הוא עושה פוסט-דוקטורט באוניברסיטת תל אביב.

יצויין כי ד"ר גז ניסה לעכב את החלטת בית הדין הרבני באמצעות עתירה לבג"צ, אך עתירתו נדחתה.

אגב, ארבעה חודשים לפני מתן ההחלטה בעניינו של ד"ר גז, פורסם פוסט דומה אודות סרבן גט מנווה דניאל, אם כי לא בחסות החלטת בית הדין הרבני הגדול.

באותו מקרה, השיימינג התגלה כאפקטיבי ביותר, הואיל ותוך ימים ספורים קיבלה העגונה את הגט מאותו הסרבן ושוחררה מכבלי נישואיה.

הדילמה המוסרית שעולה מהחלטת הרבנות

אין חולק כי השימוש בכלי השיימינג כאמצעי להפעלת לחץ על סרבן גט מעורר דילמות מוסריות לא פשוטות. שכן, הדבר כרוך בהלבנת פניו של סרבן הגט ברבים ואף של משפחתו על לא עוול בכפיה.

דילמה זו מתגברת שבעתיים לאור העובדה שאם בעבר החרם מומש והתפשט בקרב מספר מצומצם של קהילות יהודיות, אזי כיום, בעידן האינטרנט, תפוצתו של השיימינג הינה רחבה בהרבה וכפועל יוצא מכך, גם עוצמתו.

לפיכך, נראה שיש להשתמש בכלי זה רק במקרים חמורים וחריגים ולאחר שמוצו כל הדרכים האחרות בעניין זה.

עוד בנושא: אשה חוייבה לתת גט לבעלה העגון

קרא עוד
שייך לנושא:   גירושין   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (4) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 4 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"כשצריך לפרגן: תודה ענקית לעורכת הדין גיטי גוטמן, שליוותה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. עורכת הדין גוטמן התנהלה בצורה מקצועית, נתנה יחס אישי והובילה אותי למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. אוגוסט 2019
"תודה מיוחדת לעו"ד גלית צברי, שפתרה סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
עמי א. ספטמבר 2019
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא הייתה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין ומאבק סוער. בזכות עורכת הדין במשרד גוטמן צברי החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם חתום"
קרן ב. אפריל 2019
"רציתי להגיד תודה לעו"ד גיטי גוטמן ולצוות משרדה הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה!"
יואל ד. ינואר 2019
"הגענו למשרד עורכות דין גוטמן צברי בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתן של עורכות הדין במשרד יישבנו את ההדורים ועל כך תודותינו"
אבירם פ. נובמבר 2018
"גלית היקרה: תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחת אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרת לי להתמודד בהצלחה ובכבוד"
רות ק. אוגוסט 2018
"המאבק מול הגרוש היה ארוך ומפרך, אבל בזכות עו"ד גיטי גוטמן הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2018

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 9:00 - 19:00

כתובת: ב.ס.ר 3, מצדה 9 בני ברק

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי | גוטמן צברי עורכות דין | מפת האתר | תקנון