×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
בית המשפט הורה על קיום צוואתו של קשיש שהלך לעולמו והותיר את כל רכושו למטפלת שלו ובן זוגה, תוך שהוא מנשל את בנו מהצוואה, והכל למרות התנגדותו של הבן...
אושרה צוואת קשיש שהותיר את כל רכושו למטפלת שלו ובן זוגה
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
טיפול מקצועי בכל ענייני הצוואה ופתרון סכסוכי צוואה בין יורשים: פנו אלינו
טיפול מקצועי של עו"ד בענייני צוואות
טיפול מקצועי בכל ענייני הצוואה ופתרון סכסוכי צוואה בין יורשים: פנו אלינו

התנגד לצוואת אביו שהותיר את כל רכושו למטפלת

      07/02/2021 15:09

מדי פעם עולים לתקשורת מקרים בהם נודע על צוואה של קשישים שהותירו את כל רכושם למטפלים שלהם, ואשר נתקלו בהתנגדויות מצד בני משפחתם של הקשישים, לרוב בטענות של הפעלת השפעה בלתי הוגנת מצד המטפלים על הקשישים, לאחר שאלו הפכו לדמנטיים ואף פיתחו בהם תלות נפשית.

במקרה שנדון בפני בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב, החליט בית המשפט לאשר את תוקפה של צוואת קשיש שבחר להותיר את כל רכושו למטפלת שלו ובן זוגה, תוך דחיית התנגדותו של בנו היחיד של הקשיש, שנושל מעזבונו, אף זאת בטענה שהצוואה נערכה תחת השפעה בלתי הוגנת.

כך נקבע במסגרת פסק הדין המעניין בהליך ת"ע 71275-07-18 א. נ' ג, שאותו נסביר בהרחבה בסקירה המעניינת והחשובה שלפניך.

טענות ההתנגדות למתן הצו לקיום הצוואה

תיק זה עסק בקשיש גרוש שנפטר בגיל 84, כשהוא מותיר אחריו רק בן יחיד שמתגורר בחו"ל.

במסגרת צוואתו ציווה הקשיש את כל רכושו למי שהיתה המטפלת שלו מטעם המוסד לביטוח לאומי במשך השנתיים האחרונות לחייו ולבן זוגה, בחלקים שווים ביניהם וכן הורה במפורש לתת לבנו 10 ₪ בלבד.

המטפלת ובן זוגה הגישו בקשה למתן צו לקיום הצוואה, בעוד הבן כצפוי, הגיש התנגדות לבקשה זו ועתר למתן צו ירושה לגבי עזבונו של אביו.

בתחילה טען הבן שיש לפסול את הצוואה בשל פגמים צורניים שנפלו בה, אך לאחר שטענות אלו נדחו, טען הבן שיש לבטל את הצוואה מאחר שהמטפלת ובן זוגה הפעילו השפעה בלתי הוגנת על אביו לצורך עריכת הצוואה לטובתם, תוך ניצול מצבו הקוגניטיבי המדורדר.

לדבריו, בינו לאביו היה קשר חם וקרוב ולא היתה כל סיבה לכך שאביו ינשל אותו ויעדיף במקומו את המטפלת ובעלה, אלא אם שני אלו ניצלו לרעה את חולשתו ותוך מעורבות פסולה בעריכת הצוואה.

עוד טען הבן שהמטפלת ובן זוגה השתלטו על אביו, ניתקו אותו מהעולם החיצון, הרחיקו אותו מכל מי שהיה בקשר קרוב עמו ואף הביאו למותו באמצעות מתן תרופות במינון מוגבר.

המטפלת ובן זוגה הכחישו לחלוטין את טענות הבן, ואמרו שבינו לבין המנוח לא היה שום קשר וכי הבן לא טרח מעולם לבוא ולבקר את אביו במשך למעלה מעשור, גם לא לאחר שהאב עבר תאונה ואושפז בבית החולים ואף לא טרח להגיע להלווייתו.

עוד טענו השניים שבינם למנוח התפתחה מערכת יחסים משפחתית חמה, שחורגת מקשרי עבודה רגילים, שהמנוח היה צלול ודעתן וכי לא רק שהם לא נטלו שום חלק בעריכת הצוואה, הם אף לא ידעו על קיומה עד לאחר פטירתו.

העדויות מטעם הצדדים

הדיונים בתיק התנהלו תוך סחבת רבה, בעיקר עקב התנהלותו של הבן, שבין היתר לא טרח להגיש תצהירי עדות מטעמו במועד ובנוסף, הבן גם נמנע מלמנות מומחה רפואי שיבחן את מצבו הרפואי וכשירותו הקוגנטיבית של המנוח במועד עריכת הצוואה על סמך מסמכיו הרפואיים.

עם זאת ובהסכמת הצדדים, בית הדין התיר להעיד את אשתו של הבן, שהעידה שבינו למנוח היו יחסים טובים וקרובים וכי המנוח היה מבולבל מאד בשלושת החודשים האחרונים לחייו, מתקשר ופתאום מנתק, שוכח שיחות שהתקיימו וממציא דברים שלא היו ולא נבראו.

עם זאת, אשתו של הבן אישרה שהוא לא הגיע לבקר את אביו במשך למעלה מעשור, אך היא נימקה זאת בכך שהוא נפצע קשות בתאונת דרכים.

לעומת זאת, המטפלת ובן זוגה הגישו תצהיר מטעם עורך הדין שערך את הצוואה, שהצהיר שהוא התרשם שהמנוח היה צלול לחלוטין במועד עריכת הצוואה וכי הוא אף הציג בפניו מסמך רפואי שמאשר שאין לו בעיות מיוחדות והוא איננו סובל מתסמיני דמנציה למיניהם.

לדברי עורך הדין הוא שוחח ארוכות עם המנוח, ווידא עמו שוב ושוב את רצונו להוריש את כל רכושו למטפלת ובן זוגה, ולנשל את בנו מעזבונו.

המנוח אמר לו שבנו כלל אינו שומר על קשר עמו וכי הוא אף סיפר לו על כוונתו לנשל אותו מעזבונו, אולם הבן השיב שזה לא מעניין אותו והוא לא רוצה ממנו כלום.

לפיכך, ברצונו להשאיר את כל רכושו למטפלת שלו ובן זוגה, מאחר שהם היחידים שמטפלים בו באופן מסור לחלוטין ואף הפכו לבני משפחה עבורו.

עוד בנושא: התנגדות לקיום צוואה

לא הוכחה השפעה בלתי הוגנת על המנוח

בית המשפט לענייני משפחה קבע שהשאלה שעומדת בפניו אינה מדוע הבן בחר שלא לבקר את אביו במשך למעלה מעשור, אלא האם האב חש שהוא נזנח על ידי בנו והחליט עקב כך שלא להוריש לו דבר, והשיב על כך בחיוב.

בית המשפט קבע שהאב החליט מרצונו החופשי לנשל את בנו מעזבונו לאחר שחש שהוא זנח אותו.

אמנם, בעדותם התעוררו קשיים לגבי הנסיבות שבהן המנוח הכיר את בן זוגה של המטפלת ותיאור מגבלות הניידות שלו, אולם אין בכך כדי להטות את כף המאזניים ולהוכיח השפעה בלתי הוגנת, וזאת בהתחשב בעדותו של עורך הצוואה, עדותה של אשתו של הבן שאישרה שהוא לא ביקר את אביו משך למעלה מעשור, העובדה שהבן לא מצא לנכון לעתור למינוי מומחה רפואי, והיעדר עדים מטעמו שיוכיחו את טענתו בדבר ניתוק המנוח מסביבתו על ידי המטפלים.

בהתאם לאמור לעיל ניתן צו קיום הצוואה תוך דחיית התנגדות הבן, שגם חוייב בתשלום הוצאות בסך של 30,000 ₪.

קריאה נוספת:

קרא עוד
שייך לנושא:   צוואות   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (1) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 1 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון