×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
בית הדין הרבני קבע באופן נחרץ כי תשלומי הביטוח הלאומי עבור קצבת נכות של ילד/ה להורים גרושים אינו מהווה תחליף לתשלומי מזונות הילדים!
חשוב לדעת: קצבת נכות לילד/ה אינה מהווה תחליף לתשלומי המזונות!
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
ייעוץ עורך דין בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו
ייעוץ משפטי בנושא מזונות
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו

קצבת נכות מבטלת תשלום מזונות? ממש לא!

      15/07/2020 10:56

קצבת נכות לילדים הנה קצבה שמשולמת על ידי המוסד לביטוח לאומי לצורך סיוע במימון ההוצאות המיוחדות הנדרשות לצורך טיפול בילדים שמוגדרים כנכים, עקב שלל בעיות בריאותיות ו/או נפשיות, ולרבות ילדים שמוגדרים כילדים עם צרכים מיוחדים, כגון ילדים שאובחנו על הרצף האוטיסטי וכדומה.

הקצבה משולמת עבור הילד בדרך כלל מגיל שלושה חודשים ועד הגיעו לגיל 18 שנים ושיעורה נקבע בהתאם לסוג הליקוי שיש לו ולמידת התלות שלו בזולת.

במסגרת תיק רבני 1019169-11 פלונית נ' פלוני אשר נדון בפני בית הדין הרבני הגדול בירושלים נדונה שאלה מהותית וחשובה, האם תשלום קצבת ילד נכה יכול להוות תחליף לתשלום המזונות של הילד.

בית הדין הרבני הגדול קבע שקצבאות נכות לילדים אינן מהוות תחליף לתשלום מזונות ואינן יכולות לפטור את האב מחובת תשלום מזונות לילדיו הנכים.

בפסיקה נקבע כי הסיבה לכך הנה שמדובר בקצבאות שנועדו לכסות רק את ההוצאות המיוחדות הנדרשות לצורך הטיפול בילדים נכים, מעבר להוצאות האחזקה הבסיסיות של כל ילד, שמשולמות מכיסם של ההורים עצמם.

לפניך הסבר מפורט של פסק הדין החשוב והשלכותיו האפשריות לגבי עשרות אלפי הורים גרושים, שאחד או יותר מילדיהם מקבל קצבת נכות מהמוסד לביטוח לאומי.

איך הגיע המקרה לערכאות המשפטיות?

תיק זה עסק בזוג חרדים שהנם הורים לשלושה ילדים, שני בנים ובת, כולם עם צרכים מיוחדים. שני הבנים היו עדיין קטינים ואילו הבת, שלוקה באוטיזם, כבר הגיעה לגיל 18 ועושה כיום שירות לאומי ייחודי לבעלי צרכים מיוחדים.

האם הגישה תביעת מזונות כנגד האב שמתגורר בארצות הברית. האב הגיש כתב הגנה, אך לא הופיע לדיון וגם לא שלח מיופה כח.

בחודש דצמבר 2018 נתן בית הדין הרבני הגדול החלטה שקיבלה את תביעת המזונות וקבעה שהאב ישלם את מזונות הבת עד שתסיים את השירות הלאומי בסך חודשי של 500 ₪ וכן ישלם את מזונות הבנים בסך חודשי של 2,000 ש"ח עד הגיעם לגיל 18. הסכומים כוללים מזונות, מדור וצמודים למדד.

עם זאת, ומאחר שהאב לא הופיע לדיון ואף לא שלח מיופה כוח, קבע בית הדין הגדול שהוא ישקול קיום דיון נוסף, אם האב יתחייב לשלם את הוצאות האם בהתאם לשיקול דעת בית הדין. האב הודיע שברצונו לקיים דיון נוסף, ובהמשך לכך נערך דיון נוסף בספטמבר 2019, בנוכחות הצדדים ובאי כוחם.

האב טען בדיון שאין כל מקום לחייב אותו בתשלום מזונות לילדיו, מאחר שהם מקבלים קצבת נכות לילדים, ולכן יש לראות בהם כמי שיש להם נכסים ויכולת להתפרנס בעצמם.

עוד טען האב לגבי הבנים הקטינים שהם כבר עברו את גיל שש, וחיובם רק מדין צדקה, ולכן אין הוא חייב לתת להם מזונות ובנוסף, הם נמצאים במסגרות חינוך המספקות להם את כל צורכם, ולכן יתרת הקצבה הניתנת לאם מספיקה לשמש להם לכל צרכיהם.

לגבי הבת שכבר עברה את גיל 18, טען האב שהיא לא גרה אצל האם וכי נדיר שמחייבים במזונות ילדים מעל גיל 18.

האם טענה שקצבאות הנכות לילדים אינן בגדר נכסים או הכנסה של ילד והן אינן ניתנות למימון הצרכים הבסיסיים של הילד כמו ביגוד, אוכל, ספרים, נסיעות והוצאות בסיסיות נוספות, אלא למימון טיפולים נוספים של פסיכולוגים, רופאים, תרופות, והוצאות נוספות שיש לילד נכה, שאינן משולמות על ידי קופות החולים.

לגבי הבת נטען שהמסגרת של השירות הלאומי שלה הנה מסגרת טיפולית של כמה בנות עם אוטיזם דומה, היא עוזרת במעון של ילדים אחרי הצהרים וקשה לה מאוד לחפש עבודה, וכי לפי הוראות העובדים הסוציאליים, 80% מקצבתה משולמים למוסד המחזיק אותה.

קצבת נכות של ילד/ה אינה קשורה לחובת תשלום מזונות ילדים!

בפסק הדין החשוב שניתן בנובמבר 2019, דחה בית הדין הרבני את טענות האב וקבע שקצבאות הנכות של הילדים אינן קשורות כלל לחובת המזונות וכי אינן מהוות כלל תחליף לתשלום המזונות.

בית הדין הבהיר שהוצאותיהם של ההורים המטפלים בילדים נכים הינן בדרך כלל גדולות בהרבה מקצבאות הנכות לילדים וכי הקצבאות משולמות רק לצורך כיסוי ההוצאות שמעבר לקיום הבסיסי של הילדים ומתוך הנחה שההורים משלמים מכיסם את הוצאות קיומם הבסיסי.

עוד נקבע שחובת תשלום המזונות של האב, כוללת גם את החובה לדאוג לכל צרכיהם מבחינה בריאותית וכי חובה זו קיימת ביתר שאת כאשר מדובר בילדים עם צרכים מיוחדים, שאינם מסוגלים לדאוג לעצמם.

זו גם הסיבה מדוע האב חוייב בתשלום מזונות גם עבור הבת, למרות שהיא כבר עברה את גיל 18, הגם שמדובר בחיוב נדיר וזאת מאחר שהיא למעשה כילדה קטנה שאינה מסוגלת לדאוג לעצמה.

בנוסף קבע בית הדין שיש לשים דגש גם על הקושי הנוסף הקיים לגבי הורה יחידני המטפל בילדים נכים וזאת מאחר שיש לו הוצאות נוספות לצורך הטיפול בהם, וזאת הן לגבי ההשגחה עליהם, והן לגבי הליווי שלהם לכל מקום נצרך כמו טיפולים וקניות שונות.

מה גם שבמקרה זה העובדים הסוציאליים הם שקובעים כמה מתוך הקצבאות ישולם למסגרות החינוכיות של הילדים וכמה מהן יישאר להורה עבור הטיפול בילדים.

בהתאם לכך נקבע שההחלטה המקורית, לפיה אין כל קשר בין תשלום קצבת נכות לתשלומי מזונות הילדים, תישאר על כנה.

עוד בנושא: זאת הדרך החוקית להפחתת מזונות הילדים

קרא עוד
שייך לנושא:   מזונות   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (1) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 1 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"כשצריך לפרגן: תודה ענקית לעורכת הדין גיטי גוטמן, שליוותה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. עורכת הדין גוטמן התנהלה בצורה מקצועית, נתנה יחס אישי והובילה אותי למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. אוגוסט 2019
"תודה מיוחדת לעו"ד גלית צברי, שפתרה סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
עמי א. ספטמבר 2019
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא הייתה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין ומאבק סוער. בזכות עורכת הדין במשרד גוטמן צברי החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם חתום"
קרן ב. אפריל 2019
"רציתי להגיד תודה לעו"ד גיטי גוטמן ולצוות משרדה הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה!"
יואל ד. ינואר 2019
"הגענו למשרד עורכות דין גוטמן צברי בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתן של עורכות הדין במשרד יישבנו את ההדורים ועל כך תודותינו"
אבירם פ. נובמבר 2018
"גלית היקרה: תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחת אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרת לי להתמודד בהצלחה ובכבוד"
רות ק. אוגוסט 2018
"המאבק מול הגרוש היה ארוך ומפרך, אבל בזכות עו"ד גיטי גוטמן הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2018

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 9:00 - 19:00

כתובת: רח' ז'בוטינסקי 43 רמת גן

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות לבעליו החוקיים של האתר © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון