×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
כיצד מתמודדים מבחינה משפטית עם צוואה שנעלמה לאחר שהוחזרה מהפקדתה אצל רשם הירושות?
תוקפה של צוואה שנעלמה לאחר שהוחזרה מהפקדה אצל רשם הירושות
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
טיפול מקצועי בכל ענייני הצוואה ופתרון סכסוכי צוואה בין יורשים: פנו אלינו
טיפול מקצועי של עו"ד בענייני צוואות
טיפול מקצועי בכל ענייני הצוואה ופתרון סכסוכי צוואה בין יורשים: פנו אלינו

הצוואה נעלמה לאחר השבתה מרשם הירושות...

      31/10/2016 14:02

סעיף 21 לחוק הירושה, תשכ"ה-1965 קובע כי ניתן להפקיד צוואה בכתב יד או בעדים אצל רשם הירושות כאשר צוואה שהופקדה ונשמרה אצל רשם הירושות עד ליום מותו של המצווה, תהיה ראיה לכאורה שהמצווה עשה את הצוואה והיא שנעשתה לכל המאוחר ביום ההפקדה.

כמו כן קובע סעיף 21 (ג) לחוק כי המצווה רשאי בכל עת לקבל את הצוואה בחזרה מרשם הירושות.

כאשר המצווה החליט למשוך ולקבל בחזרה את הצוואה שהפקיד אצל רשם הירושות מתעוררת השאלה מהי משמעותה של פעולת משיכת הצוואה האחרונה בחזרה:

האם המדובר בביטול הצוואה בכלל או שמא המדובר רק בביטול הפקדתה כשלעצמה ותו לא.

במידה והמדובר בביטול הצוואה שהוחזרה ולא נמצאה כל צוואה אחרת במקמה, אזי לכאורה ניתן להוציא צו ירושה כדין במקום הצוואה שבוטלה.

שאלה זו נדונה במסגרת התיק הרבני 1082582-1 פלוני נ' פלונית אשר התנהל בפני בית הדין הרבני האזורי בתל אביב.

עובדות המקרה

תיק זה עסק במנוחה אשר לפני מותה, במאי 2016 הספיקה להפקיד 3 צוואות שונות בזו אחר זו אצל רשם הירושות, אך גם למשוך אותן בחזרה, כאשר את האחרונה בהן היא משכה כחצי שנה לפני מותה וזאת מסיבה לא ברורה.

נוסח הצוואה האחרונה אבד ולא נמצא. לפיכך ביקש בנה היחידי להוציא לאמו צו ירושה לפי הדין אשר קובע כי הוא הנו יורשה היחידי מאחר שאמו הייתה גרושה בעת מותה.

בית הדין הרבני בדק בתחילה מהי משמעותה של פעולת משיכת הצוואה האחרונה בחזרה על ידי המנוחה:

האם המדובר בביטול הצוואה בכלל או שמא המדובר רק בביטול הפקדתה כשלעצמה ותו לא.

סעיף 75 לחוק הירושה קובע שמי שיש לו צוואה חייב למסרה לרשם הירושות מייד לאחר שנודע לו על מות המצווה.

סעיף 76 לחוק הירושה קובע שבמידה והופקדה צוואה אצל רשם הירושה או שנמסרה לו צוואה לפי סעיף 75 לחוק ולא הוגשה בקשה לקיום הצוואה תוך 3 חודשים לאחר מות המצווה או לאחר מסירת הצוואה כאמור, לפי המאוחר מביניהם על הרשם להודיע על כך לזכאים לפי הצוואה ולהודיע על כך ברבים.

קראו עוד בנושא: ביטול צו ירושה או צו קיום צוואה

לאור שני הסעיפים הללו, קבע בית הדין הרבני שלהליך של הפקדת צוואה ישנן כמה מטרות:

שמירתה, חיזוק כוחה כראיה על רצון המצווה, קביעת המועד שבו נעשתה והוצאתה אל הפועל לאחר מות המצווה.

יחד עם זאת, מטרות הליך הפקדת הצוואה אינן כוללות גם את מתן התוקף לצוואה וזאת מהטעם הפשוט לפיו צוואה שנעשתה כדין הנה בת תוקף בכל מקרה, גם אם לא הופקדה.

עוד קבע בית הדין כי החזרת הצוואה אל המצווה אינה גורמת בהכרח לביטולה של הצוואה מבחינת חוק הירושה האזרחי, אלא רק לשלילת היתרונות שבמעשה ההפקדה.

ניתן ללמוד על כך גם מלשון סעיף 36 לחוק הירושה שעוסק באפשרויות לגבי אופן ביטול צוואה ואשר לא כולל את החזרת הצוואה למפקיד במסגרת אפשרויות אלו.

מכאן נובע, איפוא, שפעולת החזרת הצוואה כשלעצמה אינה מבטלת את הצוואה, אולם מהו הדין במידה והצוואה שהוחזרה, נעלמה?

מאחר וחוק הירושה האזרחי איננו מספק תשובה לשאלה זו פנה בית הדין הרבני לבדוק את ההלכה היהודית בעניין זה.

בהתאם לכך ניסה בית הדין להתחקות אחר כוונת המנוחה על מנת להבין האם היא עצמה התכוונה לבטל את הצוואה האחרונה בעת משיכתה חזרה מרשם הירושות.

שכן, מצד אחד, ייתכן שהיא חשבה שדי בכך שהיא מושכת אותה בחזרה כדי לבטלה מאחר שאם היא הייתה רוצה לקיימה היא לא הייתה טורחת למשוך אותה בחזרה.

מצד שני, בהחלט יתכן שהיא רצתה לשקול אותה מחדש ואולי לערוך בה שינויים מסויימים או לכתוב צוואה חדשה לגמרי במקומה, אך לא הספיקה לעשות זאת לפני מותה.

קראו בהרחבה: איך אפשר להגן על תוקפה של צוואה?

פסק הדין

בית הדין הרבני ניתח פסקי הלכה שונים והגיע לבסוף למסקנה כי לפי ההלכה צוואה שניטלה בחזרה מרשם הירושות ונמצאה בידי המנוחה אינה בת תוקף מכיוון שהיא מעלה חשש שהמנוח חזר בו מהצוואה ולא היה מעוניין לקיימה.

לכאורה, נוצרה כאן סתירה בין החוק האזרחי אשר מעניק תוקף לצוואה שהופקדה והוחזרה לבין ההלכה היהודית אשר לא מעניקה תוקף לצוואה כזו.

אולם, לדעת כמה מחשובי הפוסקים בדורות האחרונים, צוואה שנערכה כדין לפי מנהג חוק המדינה תקפה ומחייבת גם לפי ההלכה וזאת לאור הכלל לפיו מנהג מבטל הלכה.

יחד עם זאת, במקרה דנן מדובר במקרה חריג ביותר שבו הצוואה שהוחזרה גם נעלמה, כאשר לעניין זה אין כל מענה בחוק האזרחי.

בהתאם לכך, החליט בית הדין הרבני להיענות לבקשת הבן ולהעניק לו צו ירושה.

שאלות? לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי מהיר!

קרא עוד
שייך לנושא:   צוואות   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (2) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 2 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון