×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
בית המשפט לענייני משפחה פסק בעניין תוקפה של צוואה משותפת והדדית שנערכה בין הורים, בנם ואשתו [כלתם] בהליך לא שגרתי ומעניין מאד...
האם צוואה הדדית שנערכה בין הורים, בנם וכלתם בעלת תוקף?
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
טיפול מקצועי בכל ענייני הצוואה ופתרון סכסוכי צוואה בין יורשים: פנו אלינו
טיפול מקצועי של עו"ד בענייני צוואות
טיפול מקצועי בכל ענייני הצוואה ופתרון סכסוכי צוואה בין יורשים: פנו אלינו

הורים, בן, כלה: האם צוואה הדדית עליה חתמו תקפה?

      13/03/2022 16:20

האם צוואה שנערכה בין הורים, בנם וכלתם, תיחשב כצוואה הדדית לפי סעיף 8א לחוק הירושה, או שהמדובר באופציה ששמורה רק לבני זוג ואין לתת לצוואה כזאת כל תוקף?

זו השאלה המקורית שעמה נדרש להתמודד בית המשפט לענייני משפחה בירושלים, במסגרת דיוניו בהליך ע"ר 15431-09-20 פלוני נ' האפוטרופוס הכללי במחוז דרום.

בסקירה החשובה והמעניינת שלפניך נסביר את פסיקתו של בית המשפט לענייני משפחה והמסתבר ממנה.

נסיבות עריכת הצוואה ותוכנה

תיק זה עסק בצוואה משותפת נדירה ביותר, אשר נערכה ביוני 2011 על ידי ארבעה אנשים: זוג הורים, בנם ואשתו / כלתם.

ההורים קבעו במסגרת צוואה שהם מורישים את כל רכושם לבנם וכלתם בחלקים שווים ביניהם, ואילו הבן ואשתו קבעו בצוואה שהם מורישים את כל רכושם לשני ילדיהם ואם ההורים יהיו עדיין בחיים בעת מותם, אזי הם מורישים סך של 1,000 ₪ לכל אחד מהם והיתרה לילדיהם.

האב הלך לעולמו זמן קצר לאחר מכן ובחודש דצמבר 2011 ניתן צו לקיום צוואתו.

בשנת 2020 הוגשה בקשה למתן צו לקיום צוואת האם, אולם רשם הירושה דחה את הבקשה בקובעו שלפי סעיף 8א לחוק הירושה, רק בני זוג רשאים לעשות צוואה הדדית ומאחר שהבן ואשתו היו מעורבים בצוואת האם, אזי הצוואה בטלה לפי סעיף 35 לחוק הירושה.

הבן לא ויתר והגיש ערעור על החלטת רשם הירושה בטענה שגם צדדים שאינם בני זוג רשאים לערוך צוואה הדדית, בהסתמך על מספר נימוקים.

בין היתר טען הבן כי חוק הירושה איננו מונע עריכת צוואה הדדית גם על ידי מי שאינם בני זוג, וכי כל היורשים לפי הדין של האם מסכימים לקיום צוואתה.

בנוסף טען הבן שמאחר שצוואת אביו המנוח כבר קויימה, אזי אי קיום צוואת האם מהווה פגיעה במדיניות המשפטית, ואילו קביעת הרשם לפיה הוא ואשתו היו מעורבים בעריכת הצוואה, ניתנה ללא חקירה ובדיקה וללא קיום דיון הוכחות בעניין זה, ולמעשה לא היתה קיימת כל מעורבות מצידם בעריכתה.

מנגד טען בא כוחו של האפוטרופוס הכללי שסעיף 8א לחוק הירושה קובע במפורש שצוואה הדדית תיערך רק על ידי בני זוג, לאור הפגיעה בעקרון החופש לצוות כאשר נערכת צוואה הדדית, ומאחר שמדובר בצוואה שגויה מבחינה משפטית, אזי גם אין כל משמעות להסכמת היורשים על פי הדין לקיומה.

רק בני זוג יכולים לערוך צוואה הדדית

בית המשפט קבע שמדברי ההסבר לחקיקת סעיף 8א לחוק הירושה בשנת 2005 ומלשון הסעיף עצמו עולה שכוונתו המפורשת המחוקק היתה שרק בני זוג רשאים לערוך צוואה הדדית וזאת מתוך רצון להגן על אינטרס ההסתמכות של שני בני הזוג באמצעות הגבלת האפשרות של כל אחד מבני הזוג לשנות את הצוואה ההדדית, למרות שמדובר בעקרון שמנוגד לעקרון החופש לצוות, שהוא עקרון על בכל הנוגע להוראות החוק.

לפיכך ומאחר שמטרת החוק היתה להגן על בני זוג בלבד ועל מנת שיישארו מוגנים גם לאחר פטירת בן הזוג, לא ניתן להכשיר צוואה שנערכה על ידי בני הזוג יחד עם בנם וכלתם.

קיום צוואת האב אינו מחייב בהכרח את קיום צוואת האם

בנוסף דחה בית המשפט את טענת הבן לפיה אי הכשרת צוואת האם מהווה פגיעה במדיניות המשפטית לאור הכשרת צוואת האב בעבר, מאחר שאין בפגם שנעשה בעבר כדי להכשיר ביצועו של פגם נוסף.

מדיניות משפטית ראויה מחייבת מתן פסק דין נכונים וראויים ובהתאם לאמור בהוראותיו המפורשות של החוק, בפרט שבחינת צוואת האב תביא לתוצאה דומה, מאחר שהוא ציווה כל רכושו לאשתו המנוחה, בעוד שהציווי לגבי בנו וכלתו ממילא מתבטל לאור הוראות סעיף 35 לחוק.

אין לערוך דיון הוכחות לגבי מעורבות בצוואה של מי שחתום עליה

בנוסף דחה בית המשפט את טענת הבן לפיה שגה הרשם כשקבע שהוא ואשתו היו מעורבים בעריכת הצוואה ללא קיום דיון הוכחות בעניין.

בית המשפט קבע שמדובר בצוואה שהבן ואשתו חתומים עליה כמצווים ועל כן די בכך כדי לקבוע שהם היו מעורבים בעריכתה, ואין כל צורך לערוך דיון הוכחות בעניין מעורבותם בעריכת הצוואה, ולבזבז זמן שיפוטי יקר.

בנוסף, סעיף 35 לחוק הירושה שקובע את בטלותה של הוראת צוואה שמזכה מי שהיה מעורב, הנה חזקה שבדין, אשר איננה ניתנת לסתירה.

מטרת המחוקק היא להרתיע את מי שמעורב בצוואה ולכן גם אם יוכח שהצוואה מבטאת את רצונו החופשי והאמיתי של המצווה לגבי מי שמעורב בעריכתה, הוראת הצוואה המזכה אותו תבוטל.

אמנם, הפסיקה נוטה לפרש סעיף זה בצמצום, באופן לפיו נקבע שעל מנת שצוואה תתבטל בשל מעורבות הזוכה, צריך שיתקיים אחד מאלה:

  • הזוכה ערך את הצוואה
  • הזוכה היה עד לעשייתה
  • הזוכה לקח באופן אחר חלק בעריכתה

במקרה הנדון אין חולק שהבן ואשתו, שחתומים על הצוואה כמצווים, היו לכל הפחות עדים לעשייתה ולקחו חלק בעריכתה ועל כן די בכך בכדי להביא לבטלות הסעיף בצוואה המזכה אותם.

בנוסף נקבע שלהסכמת היורשים כדין לתת תוקף לצוואה שגויה אין כל משקל ועל כן יש לדחות את הבקשה למתן צו לקיום צוואת האם.

יחד עם זאת, במקום הצוואה, ניתן לתת צו ירושה לגבי עזבון האם, בצירוף ההסתלקויות הרלוונטיות של יתר היורשים על פי דין.

עוד בנושא: ביטול צוואה הדדית שקויימה באמצעות צוואה מאוחרת

קרא עוד
שייך לנושא:   צוואות   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (1) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 1 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון