×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
בני זוג יקרים: לניסוח צוואה הדדית לשני בני הזוג ישנם יתרונות רבים וחושב שתכירו אותם...
על יתרונותיה הברורים של צוואה הדדית לבני הזוג ולדורות הבאים
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
טיפול מקצועי בכל ענייני הצוואה ופתרון סכסוכי צוואה בין יורשים: פנו אלינו
טיפול מקצועי של עו"ד בענייני צוואות
טיפול מקצועי בכל ענייני הצוואה ופתרון סכסוכי צוואה בין יורשים: פנו אלינו

בני זוג יקרים: מומלץ לערוך צוואה הדדית

      13/01/2016 17:07

בדרך כלל מקובל לערוך צוואה פרטית אישית. כלומר צוואה הכוללת עורך צוואה יחיד ולא מעבר לכך. למרות זאת, קיימת אפשרות לערוך צוואה הדדית, אפשרות המתאימה במיוחד לבני זוג נשואים או כאלה החיים יחדיו ללא מסגרת פורמלית של נישואים.

צוואה הדדית המכונה גם צוואה משותפת, חורגת מהצוואה הרגילה, מאחר שהמדובר בצוואה הנערכת על ידי בני זוג במשותף, במסמך אחד או בשני מסמכים, בהתאם לסעיף 8א לחוק הירושה, תשכ"ה-1965. על פי לשון הסעיף אין כל חובה שבני הזוג יהיו נשואים זה לזה.

במסגרת הצוואה ההדדית קובעים בני הזוג במשותף הוראות זהות ומוסכמות בנוגע לחלוקת הירושה, אשר יחולו על שניהם באופן הדדי לאחר פטירת כל אחד מהם. כל זאת תוך הסתמכות של בן הזוג האחד על השני לפיו צוואתו של השני לא תבוטל, וזאת גם לאחר פטירתו של בן הזוג הראשון.

כלומר, במסגרת הצוואה ההדדית בני הזוג יורשים זה את זה והם אף יכולים לקבוע מי יהיו הנהנים הבאים ברכושם לאחר מותם. לשם כך הצוואה מציינת את בן הזוג כיורש יחיד ואף מסדירה בצורה ברורה את סדר היורשים שאחריו ובכך יכולה למנוע סכסוכי ירושה מיותרים.

עד לפני חקיקת סעיף 8א לחוק הירושה בשנת 2005, בני זוג שביקשו להוריש את רכושם זה לזה נהגו לערוך צוואות אישיות בנפרד, כאשר במסגרת כל אחת מהן הוריש כל בן זוג את רכושו לבן הזוג השני.

ברם, במצב כזה נוצר חשש לפיו אחד מבני הזוג ישנה לאחר מכן את הוראות צוואתו, בין בחיי בן הזוג ובין לאחר פטירתו, תוך נישול בן הזוג השני ו/או יתר היורשים המוסכמים על בני הזוג מהצוואה.

כתוצאה מכך עלול להיווצר מצב בו בן הזוג הראשון, ששינה את הוראות צוואתו ונישל ממנה את בן הזוג השני ו/או יתר היורשים המוסכמים על בני הזוג, עדיין יוכל לרשת את נכסי בן הזוג השני על פי צוואתו.

כדי למנוע מצב כזה, קובע סעיף 8א לחוק את האפשרות לכתוב צוואה הדדית אשר תוכנה נקבע תוך הסתמכות של כל אחד מבני הזוג זה על זה.

הנוסח הנהוג והמקובל של צוואה הדדית קובע כי לאחר פטירת אחד מבני הזוג, בן הזוג הנותר בחיים יורש אותו לבדו, כך שהוא יחזיק לבדו בכל הרכוש והכספים של שני בני הזוג.

הצוואה ההדדית נכתבת בדרך כלל כאשר בני הזוג רוצים שעם פטירת אחד מהם, בן הזוג האחר יהיה רשאי לעשות ברכוש המשותף רק את מה שהוסכם ביניהם ולא לסטות מהצוואה שערכו יחד, על ידי עריכת צוואה מאוחרת שתשנה את מה שנכתב בצוואה ההדדית, ובכך תנשל חלק מהיורשים שהוסכמו מלכתחילה על ידי שני בני הזוג בהיותם בחיים.

לשם כך נהוג לקבוע במסגרת הצוואה ההדדית הוראה אשר אוסרת על כל אחד מבני הזוג לשנות, לבטל את הצוואה או לערוך אחרת לאחר מכן, וכי אם בכל זאת מי מהם יערוך צוואה כזו, אז לא יהיה לה כל תוקף.

יחד עם זאת, סעיף 8א(ב) לחוק מאפשר בכל זאת לכל אחד מבני הזוג לבטל את הצוואה ההדדית, אך זאת אך ורק בכפוף לתנאי סעיף זה.

ראשית, הסעיף מבדיל בין מצב בו ביטול הצוואה ההדדית נעשה בחיי שני בני הזוג, לבין מצב בו הביטול נעשה לאחר מות אחד מהם.

כאשר הביטול נעשה כששני בני הזוג עדיין בחיים, ניתן לבטל את הצוואה ההדדית בתנאי שהמבטל מודיע על כך בכתב לבן הזוג השני, ובמקרה כזה בטלות הצוואות ההדדיות של שניהם.

כאשר הביטול נעשה לאחר שאחד מבני הזוג כבר נפטר, שוב יש להבדיל בין שני מצבים.

לפני חלוקת עזבון בן הזוג המנוח: במקרה כזה בן הזוג אשר נותר בחיים ומבקש את ביטול הצוואה ההדדית, יאלץ להסתלק מכל חלק בעיזבון בן הזוג המנוח, אותו היה אמור לקבל על פי הצוואה ההדדית.

לאחר חלוקת עזבון בן הזוג המנוח: במקרה כזה בן הזוג אשר נותר בחיים ומבקש את ביטול הצוואה ההדדית יאלץ להשיב את הרכוש שירש מבן הזוג המנוח, ובמידה שלא ניתן להשיבו בעין עליו להשיב את שוויו של אותו הרכוש.

לפיכך יש לשים לב ולהיות מודעים לכך שבעוד שניתן לבטל צוואה רגילה ללא כל מניעה וסנקציה, שונה המצב כאשר מדובר בצוואות הדדיות.

יחד עם זאת, יש לזכור כי גם צוואה הדדית ניתן לתקוף ולהגיש התנגדות למתן צו לקיומה, וזאת בהתאם לאותן עילות שלפיהן ניתן לתקוף צוואה רגילה על פי הדין, כגון: השפעה בלתי הוגנת, אונס, תחבולה, תרמית, העדר כשרות לצוות וכיו"ב.

שאלות? לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי מהיר!

קרא עוד
שייך לנושא:   צוואות   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (4) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 4 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון