×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
חשוב לדעת כיצד מתמודדים עם מקרים בהם תסקירי הסעד של משרד הרווחה אינם לשביעות רצונם של אחד ההורים....
פסק דין נדיר: פיצויים לאב גרוש בגין עוגמת נפש
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
אנחנו יודעים שטובת הילדים שלך חשובה יותר מהכל - במיוחד עכשיו: פנו אלינו
ייעוץ משפטי על משמורת ילדים
אנחנו יודעים שטובת הילדים שלך חשובה יותר מהכל - במיוחד עכשיו: פנו אלינו

תקדים: כך שילם משרד הרווחה פיצויים לאב גרוש

      24/08/2016 16:46

משרד הרווחה בארץ ממלא, בין היתר, תפקידים רגישים רבים בכל הקשור לקביעת המשמורת על הילדים והסדרי הראיה במסגרת הליכי הגירושין ותיקי אלימות במשפחה.

לשם כך עורכים פקידי הסעד תסקירים בהתאם לצו שניתן מטעם הערכאה המשפטית שדנה בתיקים אלו. פקידי הסעד הנם עובדים סוציאליים הפועלים ברשויות המקומיות במינוי שר הרווחה.

תסקיר הסעד כולל התרשמויות וחוות דעת מקצועית של העובד הסוציאלי, בצירוף המלצות מטעמו. התסקיר מוגש לערכאה השיפוטית, אם כי יצויין כי היא איננה כבולה להמלצותיו ובסמכותה להחליט האם לאמץ אותן ובאיזה היקף, או לדחותן כליל.

בנוסף, ייתכן שהערכאה המשפטית תורה לפקיד הסעד להמשיך ולפקח על אופן קיום הסדרי הראיה בין הילדים לבין הוריהם.

מטבע הדברים, לא מעט הורים גרושים אשר ממצאי תסקיר הסעד אינם לשביעות רצונם, חשים כי הם קופחו על ידי אנשי המשרד. לחלקם יש גם טענות כנגד המשרד בכל הקשור לאופן לפיו הוא מממש את ההחלטות השיפוטיות שניתנו בעניינם.

למותר לציין כי אין במאמר זה כדי להביע כל עמדה כללית לגבי טענות אלו.

מכל מקום, במסגרת הליך ת.א. 46665-10-14 י.י.ב. נ' משרד הרווחה חולון, אשר התנהל בפני בית משפט השלום בתל אביב, ניתן ביום 24.2.2016 פסק דין נדיר בתביעה שהגיש אב גרוש נגד משרד הרווחה בחולון.

במסגרת התביעה, עתר האב לקבלת פיצוי כספי בסך 300,000 ₪ בגין הוצאת דיבה, עוגמת נפש ורשלנות מצד משרד הרווחה בכל הקשור לטיפול בנושא הסדרי הראיה שנקבעו בינו לבתו הקטינה.

הפרשה החלה בתלונה שהגישה האם במשטרה כנגד האב בחשד לכך שהוא מכה את בתם הקטינה. בית המשפט לענייני משפחה החליט שהאב יפגוש את בתו מדי שבוע במרכז הקשר, אך זאת רק עד לבירור התלונה במשטרה.

בסיום החקירה בעניין התלונה, הודיעה המשטרה על סגירת התיק מכיוון שלא נמצאו ראיות להעמידו לדין.

לטענת האב, לאחר שהוא נמצא זכאי, הוא פנה למשרד הרווחה כדי שיאפשרו לו לראות את בתו, כפי שנקבע בפסק הדין.

אך שירותי הרווחה טענו בתסקיר שנשלח לבית המשפט לענייני משפחה טענות שקריות לפיהן כביכול הוצא נגדו צו הרחקה מבתו ל- 45 יום עד לבדיקת המצב וכי הוא הגיש בקשה לחידוש הסדרי הראיה עם בתו.

עוד טען האב כי שירותי הרווחה שלחו את התסקיר לבית המשפט לענייני משפחה רק לאחר 8 חודשים וזאת בניגוד להחלטת ביהמ"ש שהורתה לו להגיש תסקיר דחוף תוך 45 יום.

בנוסף, משרד הרווחה לא איפשר לו לפגוש את בתו במשך חודשים, בטענה שמרכז הקשר עמוס ואין מקום וכי עליו להמתין בתור.

משרד הרווחה טען כי הוא פעל מתוקף תפקידו והחלטות בית המשפט, התסקירים נעשו לטובת הבת וכי הוא פעל במסגרת החוק ובהתאם לעומסים המוטלים על פקידות הסעד.

פסיקת בית המשפט

בית המשפט קבע כי מהעדויות והראיות שהובאו לפניו עולה שמשרד הרווחה אמור היה לפעול בהתאם להחלטות בית המשפט ולטפל בהסדרי הראיה השבועיים בין האב לבתו.

בין היתר היה עליו להגיש תסקיר לבית המשפט תוך 45 יום, אך הוא עשה זאת תוך 8 חודשים. האיחור הרב בהגשת התצהיר מנע מהאב לפנות לביהמ"ש בניסיון לשנות את הסדרי הראייה וקיום המפגשים עם הקטינה רק בלשכת הקשר.

עוד קבע בית המשפט כי טענת משרד הרווחה לפיה האיחור הרב נבע מכך שהכנת התסקיר ארכה זמן רב, הנה טענה בעלמא ואינה משכנעת.

כדי לא לקיים את החלטות בית המשפט בעניינים שהם בנפשו של אב שרוצה לראות את בתו, צריך נימוק רציני וסביר ברמה הגבוהה ביותר.

נימוק לעיכוב של למעלה מחצי שנה בהגשת התסקיר צריך להיות רשום בתיק האב אצל משרד הרווחה ואין לקבל תשובה שפקידת הסעד וסדרי הדין לא זוכרת מדוע התסקיר ארך זמן כה רב.

ככל שהתסקיר היה מוגש בזמן ייתכן שהיה מצטמצם הפער בין הזמן שהאב אמור היה לראות את בתו בלשכת הקשר, לבין הזמן שזה ארך בפועל.

החלטת בית המשפט לענייני משפחה קבעה גם שהמפגשים בין האב לבתו יתקיימו במרכז הקשר רק עד לתוצאות בירור התלונה במשטרה. אך משרד הרווחה המשיך להמתין בעניין זה עד לסיום ההליך בפרקליטות.

מעדותה של העובדת הסוציאלית שמטעם משרד הרווחה, עולה שהמשרד עושה כרצונו בכל הקשור להחלטות בית המשפט וכי משרד הרווחה נותן המלצות לטווח ארוך מזה שנקבע בהחלטת בית המשפט, משום שלטענתה טובת הילד חשובה מהחלטות בית המשפט ומדיווח לבית המשפט בהתאם להחלטותיו.

גם בית המשפט לענייני המשפחה קבע את קביעותיו מתוך התחשבות גם בטובת הילד ובשיקולים נוספים שהם נר לרגליו ועל משרד הרווחה למלא את הוראות בית המשפט.

לפיכך קבע פסק הדין כי משרד הרווחה אכן התרשל באי מילוי הוראות בית המשפט.

לגבי טענת האב לפיה מנע ממנו לפגוש את בתו במשך חודשים שלמים בשל טענות על עומס במקום המפגש, קבע בית המשפט כי בית המשפט לענייני משפחה קבע הסדרי ראיה שגם הם לטובת הילד ולטובת האב ואין להפר אותם בגלל טענות לעומסים שלא הוכחו כלל.

לפיכך, היה על המשרד הרווחה לדאוג שהאב יראה את בתו בהתאם להסדרי הראיה שנקבעו ולא להפר אותם ויהי מה.

בסיכומו של דבר, פסק הדין קיבל את תביעת האב וקבע כי משרד הרווחה התרשל בכך שלא איפשר לאב לראות את בתו תקופות ארוכות בניגוד להחלטה שיפוטית וכן התרשל בהגישו את התסקיר לאחר 8 חודשים בניגוד להחלטת ביהמ"ש לפיה להגישו לאחר 45 יום. בכך נמנעה ממנו אפשרות להגיש בקשה לשינוי הסדרי ראיה לביהמ"ש.

עם זאת פסק הדין פסק לאב פיצוי בגין עוגמת נפש בסך של 15,000 ₪.

שאלות? לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי מהיר!

קרא עוד
שייך לנושא:   משמורת ילדים   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (3) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 3 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון