×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
כל הליך גירושין מורכב ולא פשוט אבל גירושין של אנשים עשירים מקבלים משמעות מיוחדת שחשוב להכיר...
הליך גירושין בעשירון העליון בישראל - מרבה נכסים מרבה דאגה!
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו
גירושין עם עורך דין מנוסה
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו

חשוב לדעת: גירושין בעשירון העליון

      18/02/2018 10:37

כידוע, הליכי הגירושים הינם לא פעם הליכים מורכבים, מייגעים ובלתי נעימים מטבעם, הן בשל הכאב הרגשי שנובע מפרידת בני הזוג, והן בשל המחלוקות הרבות שכרוכות בהן, לרבות מחלוקות כלכליות.

ככל שהרכוש המשותף של בני הזוג גדול ורב יותר, כך גם הליך הגירושין נעשה מורכב ומסובך יותר. כאשר מדובר בגירושין "יקרים", אשר נערכים בקרב בני העשירון העליון, אשר רכושם המשותף עשוי להאמיר לעשרות מיליוני ש"ח ומעלה, דומה שמורכבות זו מגיעה לשיאה.

כתוצאה מכך הליכי הגירושין בקרב זוגות השייכים לעשירון העליון, מאופיינים באלמנטים שונים אשר נחסכים מזוגות "פשוטי העם". לא סתם אומרים מרבה נכסים מרבה דאגה - בהליך גירושין האמרה מקבלת משמעות יתרה.

מדובר במאפיינים כגון עריכת חקירות כלכליות, שכירת אנשי מקצוע ספציפיים כגון אקטואר ורואה חשבון לצורך ביצוע הערכות שווי של נכסי הרכוש המשותף, תזמון כלכלי של מועד חתימת הסכם הגירושין, הכללת סעיף סודיות במסגרת הסכם זה ועוד.

הליכי גירושין בעשירון העליון מחייבים את בני הזוג המתגרשים לתכנן אסטרטגיה מיוחדת, הנובעת לא רק מעצם הפרידה אלא גם משיקולים כלכליים, שיקולי מס ולא חשוב מכך, משיקולים תקשרותיים.

צריך לקחת בחשבון כי במקרים רבים, בגירושין של בני זוג מהעשירון העליון, יש להתמקד דווקא בניהול ההליכים בין עורכי הדין של הצדדים, מחוץ לכותלי בית המשפט.

חשוב לנסות ולהימנע ככל שניתן מהסיכון שבחשיפת מידע אישי וכלכלי רגיש, שכן חשיפה שכזאת עלולה לעלות ביוקר רב לשני הצדדים, מה שלבטח יגרום לנזקים ארוכי טווח.

בסקירה שלפניך נסביר אודות סלעי המחלוקת העיקריים בהם נתקלים הצדדים בעת הליכי גירושין של עשירי העם לעומת הליכים דומים, שבהם מתגרשים אנשים "רגילים" שאינם עתירי ממון ונכסים.

נדגיש כבר עתה כי חשוב ביותר להתייעץ עם עורך דין גירושין מנוסה בשלב מוקדם ככל שניתן, ולא להכנס להליכים ללא אסטרטגיה ברורה, חכמה ומדוייקת.

איתור הנכסים שיש לכלול במסגרת הרכוש המשותף

גם בעידן המודרני של ימינו, שבו ניתן לראות יותר ויותר נשים שמתעשרות מעמל ידן, ברוב המקרים בן הזוג העיקרי, אם לא היחידי, שתרם ליצירת הרכוש המשותף הרב במסגרת הנישואים שבעשירון העליון הינו הבעל.

כתוצאה מכך נוצרים לא פעם מצבים בהם לאשה אין כלל מושג או שיש לה ידע מזערי בלבד אודות עסקי הבעל, נכסיו, חשבונות הבנק שלו, מיקומם ואופן רישומם. מצב דברים כזה מקל מאד על בעל שמעוניין להסתיר את קיומם של נכסים מסויימים מאשתו, ולהחריג אותם מהרכוש המשותף שעליו לחלוק עמה במסגרת הסכם הגירושין.

בנוסף ועל מנת להקשות עוד יותר על האישה, ישנם בעלים שטרחו מראש להסוות את בעלותו על נכסים מסויימים באמצעות רישומם על שם חברות שונות, או בשרשור, או בחו"ל, או על שם צדדים שלישיים וכדומה.

חלקם גם מחזיקים כספי עתק בחשבונות בנק במדינות שמהוות מקלטי מס או במדינות בהן הבנקים נהנים מהסכמי חסיון לקוח קשוחים במיוחד.

לפיכך וכדי להתגבר על העמימות שנוצרת במצבים כאלו ביחס להיקף הנכסים בהם מחזיק הבעל, מומלץ מאד לאשה לפנות ולשכור חוקר פרטי ולהזמין ביצועה של חקירה כלכלית עמוקה ורחבה, הן בארץ והן במדינות בחו"ל בהן סביר להניח שלבעל ישנם שם נכסים כלשהם.

כל עורך דין בעל ניסיון בהליכי גירושין של בני העשירון העליון עובד בשיתוף פעולה עם משרדי חקירות פרטיות ויוכל להפנות אותך לביצוע החקירות הנדרשות, בניסיון למנוע הברחת נכסים או הסתרתם.

אומדן שווי נכסי הרכוש המשותף

כאשר מדובר בהליך גירושין של בני זוג "רגילים" לרוב אין צורך להיעזר באנשי מקצוע ספציפיים כדי לקבוע את נכסי שווי הרכוש המשותף, כך שבני הזוג יכולים לעשות זאת באופן עצמאי.

בהליכים סטנדרטיים, עיקר הנכסים של בני הזוג הרגילים הנם נכסים מוחשיים שקל יחסית לאמוד אותם, כגון דירת המגורים המשותפת, כלי הרכב וחשבונות הבנק המשותפים.

את דירת המגורים וכלי הרכב ניתן לאמוד בהתאם למחירים המקובלים בשוק החופשי, ולרבות בהתאם למחירונים כגון מחירון לוי יצחק וכדומה. במקרים נדירים יחסית יהיה צורך להיעזר בשמאי מקרקעין על מנת לאמוד את שווי דירת המגורים.

לעומת זאת, כאשר מדובר בגירושים של בני זוג אמידים במיוחד, אזי בצד הנכסים המוחשיים הללו, לרוב הם גם יחזיקו בבעלותם נכסים שאינם מוחשיים, אשר מצריכים פנייה לבעלי מקצוע ספציפיים לצורך הערכת שוויים, כגון אקטוארים, רואי חשבון וכדומה.

מדובר בנכסים כגון בעלות על חברה ו/או עסק, השקעות בניירות ערך, אופציות לרכישת מניות, נכסי קריירה ומוניטין כלומר, נכסים שבן הזוג צבר לעצמו במסגרת הקריירה שהוא ניהל במהלך תקופת הנישואין, כושר השתכרות עתידי של הבעל ועוד.

הערכות שווי כאמור, כרוכות בעבודה ממושכת ויקרה של אנשי המצקוע הרלוונטיים, וכמובן שחשוב מאד שעורך הדין המייצג יבחר בקפידה את אנשי המקצוע המתאימים והטובים ביורת בתחום, שכן אלה יגישו חוות דעת מפורטות ויצטרכו לתמוך בהן בהמשך ההליכים, אולי גם מול חוות דעת של מומחים מטעם הצד שכנגד.

הפעלת אמצעי לחץ כלכליים על בני הזוג

במסגרת המשא ומתן לקראת חתימת הסכם גירושין, לעיתים קרובות כל אחד מבני הזוג מנסה להפעיל אמצעי לחץ שונים על בן הזוג השני על מנת שהוא ייכנע לתנאים שהוא מציב בפניו, ולרבות אמצעי לחץ כלכליים.

ניסיון החיים מלמד כי בני זוג מהעשירון העליון נוטים להשתמש באמצעי לחץ כלכליים כחלק מאסטרטגיית הגירושין שלהם ובניסיון ללחוץ על הצד השני.

כך לדוגמא, במידה והאישה היתה מעורבת בעסקי בעלה וכתוצאה מכך אף ידעה על חשבונות בנק ו/או נכסים שלא דווחו על ידי הבעל לרשויות כדי להתחמק מתשלומי מס, היא יכולה להשתמש במידע זה כאמצעי לחץ על הבעל, כך שהוא יעדיף להגיע עמה להסכם פשרה כלשהו, בהתאם לתנאים שהיא תציב לו, מאשר להסתכן בכך שהיא "תלשין" עליו לרשויות, ואולי אף תסבך אותו באופן פלילי.

מצד שני, ייתכנו גם מצבים בהם הבעל יפעיל לחץ על האישה על ידי הפגנת אלימות כלכלית כלפיה, באמצעות הפסקת העברת כספים לצורך מימון הוצאות הבית, הוצאותיה האישיות, וחשבון הבנק המשותף וזאת על מנת לגרום לה להישבר ולחתום על הסכם בהתאם לתנאים שלו.

בהקשר זה, יש לקחת בחשבון גם את מצב הכלכלה ומצב השווקים, כגון שוק ההון ושוק הנדל"ן, במועד ניהול המו"מ להסכם הגירושין והמגמות העתידיות שלהם, אשר אף הם משפיעים רבות על שווי הנכסים.

ככלל, אם מצב השווקים הנו חיובי, אין צורך להיכנע ללחצים ולמהר לחתום על הסכם הגירושין. אולם, במידה ומצב השווקים צפוי להידרדר, לעיתים אולי עדיף להסכים לוויתורים מסויימים, וזאת על מנת לצאת עם רכוש בשוויו המירבי, לפני שהוא ייאבד מערכו.

נתונים נוספים שיש לקחת בחשבון לצורך התזמון הכלכלי של חתימת מועד הסכם הגירושין, הנם מצבים בהם חברה של מי מבני הזוג צפויה לצאת להנפקה או להימכר במסגרת עסקת אקזיט עתירת הון.

קראו בהרחבה על גירושין של אנשי הייטק

גובה תשלומי המזונות בעשירון העליון

בהתאם להלכה היהודית, האב מחוייב בתשלום מזונות ילדים עד הגיעם לגיל בגרות. סכום מזונות הילדים נקבע בהתאם למצבם הכלכלי של שני בני הזוג וכן בהתאם לצרכים ורמת החיים של הילדים בתקופת הנישואים.

מאחר ומצבו הכלכלי של האב בן העשירון העליון הנו גבוה במיוחד וכך גם רמת חייהם של הילדים בתקופת הנישואים, אזי תשלומי מזונות הילדים שעליהם לשלם הנם גבוהים בהרבה מהגובה המקובל במסגרת הליכי גירושין של אנשים "רגילים" שאינם עתירי הון.

בנוסף לתשלום מזונות הילדים, הבעל מחוייב על פי ההלכה היהודית גם בתשלום מזונות האישה כל עוד הם נשואים ועד למתן הגט.

לאחר מתן גט הבעל מחוייב בתשלום מזונות לאישה רק במידה והוא מסכים לכך. בשני המקרים, סכום מזונות האישה נקבע בהתאם לרמת החיים לה הורגלה האישה בתקופת הנישואים, בקיזוז סכום הכנסותיה שלה.

מאחר וכאמור הנשים הנשואות בקרב העשירון העליון הנן נשים שמצד אחד מורגלות ברמת חיים גבוהה, ומצד שני אין להן הכנסה גבוהה משלהן או בכלל, הן נהנות מסכומי מזונות גבוהים במיוחד.

קראו בהרחבה: כיצד נקבעת הכנסת ההורים לצורך קביעת מזונות?

חשוב מאד: סעיף סודיות ושמירה על דיסקרטיות

אלמנט נוסף שמאפיין את הליכי גירושין של בני הזוג עשירים הינו הכללת סעיף סודיות במסגרת הסכם הגירושין שלהם.

הדבר מקובל הן על מנת לשמור בפרטיות את היקף הנכסים ורמת החיים הכלכלית של בני הזוג, והן על מנת לשמור על שמם הטוב ובמיוחד כאשר הגירושים נובעים מסיבות שעלולות לבזות את בני הזוג, כגון בגידה, אלימות וכדומה.

בתקופה בה אנו חיים בני זוג מהעשירון העליון מעדיפים ב-99% מהמקרים לשמור על דיסקרטיות ולהמנע מכותרות בחדשות, בעיתונות הכלכלית ובאתרי האינטרנט שצמאים למידע צהוב אודות תככים ופרידות של ידוענים.

ניהול ההליכים בדיסקרטיות, בהליכי גישור ומשא ומתן בין הצדדים, עשוי להיות אינטרס ראשון במעלה מבחינת שני בני הזוג ומתוך דאגה לפרטיותם, לילדיהם ובמקרים של עשירי העם בעיקר לאינטרסים כלכליים צופי פני עתיד.

לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי דיסקרטי בענייני משפחה

קרא עוד
שייך לנושא:   גירושין   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (10) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 10 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון