×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
הכירו את רשימת העילות לפיהן ניתן להגיש התנגדות לקיום צוואה ואולי אף לפסילתה...
עילות להגשת התנגדות לקיום צוואה - איזה עילה מתאימה לפסילת צוואה?
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
ייעוץ עורך דין בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
טיפול מקצועי בכל ענייני הצוואה ופתרון סכסוכי צוואה בין יורשים: פנו אלינו
טיפול מקצועי של עו"ד בענייני צוואות
טיפול מקצועי בכל ענייני הצוואה ופתרון סכסוכי צוואה בין יורשים: פנו אלינו

עילות מתאימות לצורך התנגדות לקיום צוואה

      22/09/2021 14:33

על מנת לתת לצוואה תוקף מחייב באופן שיאפשר לממש את האמור בה, יש להגיש לגביה בקשה לצו קיום צוואה.

מצד שני, מי שמתנגד לקיום הצוואה רשאי להגיש התנגדות לבקשה זו בפני רשם הירושות, ובמקרה כזה יועבר התיק לבית המשפט לענייני משפחה.

במסגרת נוסח ההתנגדות על המתנגד לפרט את נימוקיו להתנגדות ולבססן על עילות חוקיות. המדובר בעילות המתייחסות לפגמים כלשהם אשר נפלו לגבי הצוואה, ואשר פוסלים את כשרותה לפי החוק.

מטבע הדברים, ככל שההתנגדות תהיה מבוססת על יותר עילות פסילה ותסתמך על ראיות מוצקות וכבדות משקל, כך גם יגדלו סיכויי הבקשה להתקבל.

קיימים פגמים שונים ומגוונים הפוגעים בכשרות הצוואה. באופן כללי ניתן לחלקם לשני סוגים עיקריים: פגמים טכניים ופגמים מהותיים. בסקירה שלפניך נסביר כיצד יש להתייחס לכל אחת מהעילות האפשריות.

עילה להתנגדות בגלל פגמים טכניים

המדובר במקרה זה על פגמים לגבי אופן קיום התנאים הצורניים של הצוואה. חוק הירושה מפרט ארבעה סוגים שונים של צוואות שניתן לערוך: צוואה בכתב יד, צוואה בעדים, צוואה בפני רשות, וצוואה בעל פה המכונה גם צוואת שכיב מרע.

החוק מפרט שורה של הוראות טכניות-צורניות כיצד ניתן לערוך כל אחת מהצוואות הללו. פגם טכני בצוואה כזו יכול אם כן להתרחש כאשר היא נעשתה בניגוד לתנאים הצורניים הקבועים בחוק הירושה.

דוגמא: כאשר הצוואה לא נחתמה על ידי המצווה או לא נשאה תאריך. דוגמא נוספת: צוואה בעדים צריכה להיערך ולהיחתם בפני שני עדים. לפיכך, הפגמים הטכניים בעריכתה יכולים להתרחש במידה והיא נערכה בפני עד אחד בלבד, או כאשר היא אכן נעשתה בפני שני עדים, אבל משום מה רק אחד מהם חתם על הצוואה.

מעבר לאמור ישנם גם פגמים טכניים כלליים. לדוגמא, כאשר הצוואה שהוגשה לצורך קבלת צו הקיום איננה צוואתו האחרונה של המצווה, או טענה לפיה המדובר בצוואה מזוייפת ועוד.

עוד בנושא: דחיית התנגדות במקרה שבו לא הוכח קיום צוואת שכיב מרע

עילות להתנגדות בגלל פגמים מהותיים

המדובר לרוב על פגמים במצבו המנטלי-שכלי של המצווה בעת עשיית הצוואה. על הצוואה להיעשות על ידי המצווה כשהוא בדיעה צלולה.

לפיכך, במידה והמצווה ערך את הצוואה כשהוא לא היה צלול דיו בדעתו, ניתן לומר כי נפל פגם מהותי בצוואה ופגם זה מהווה עילה להגשת התנגדות לקיום הצוואה. פגיעה בצלילות הדעת יכולה להתרחש עקב מצב בריאותי קשה אשר ערפל את חושיו של המצווה, או עקב מחלות כגון שיטיון / דמנציה וכדומה.

פגמים במצבו הנפשי של המצווה בעת עריכתה של הצוואה. הכלל המרכזי בעת עריכת צוואה קובע כי עליה לשקף את רצונו האמיתי והחופשי של המצווה.

לפיכך, במידה והופעלו על המצווה לחצים קשים, איומים, אונס, או השפעה בלתי הוגנת אחרת, ניתן לומר כי נפל פגם משמעותי בעריכת הצוואה וזוהי עילה לגיטימית להגשת התנגדות לקיומה.

זו גם הסיבה מדוע נקבע בסעיף 35 לחוק הירושה כי הוראת צוואה, פרט לצוואה בעל פה, אשר מזכה את מי שערך אותה או היה עד לעשייתה או לקח באופן אחר חלק בעריכתה - בטלה. זאת, על מנת למנוע יצירת השפעה שלילית או סחטנות מצד אותם גורמים על המצווה.

במסגרת הליך דנ"א 1516/95 מרום נ' היועמ"ש לממשלה נקבעו ארבעה מבחנים לבחינת ההשפעה הבלתי הוגנת על המצווה המסייעים לבית המשפט לענייני משפחה לבחון קיומה של תלות המצווה בנהנה.

בין המבחנים: מידת עצמאות המצווה מהבחינה הפיזית והנפשית ועד כמה הוא היה תלוי מבחינות אלו בנהנה, האם הקשר שהתקיים בין המצווה לבין הנהנה התבסס על מתן סיוע שהמצווה נזקק לו, היקף ומידת הקשרים שהמצווה קיים עם גורמים אחרים חוץ מהנהנה, ונסיבות עריכת הצוואה ומידת מעורבות הנהנה בעריכתה.

גם פגמים במודעותו של המצווה בעת עשיית הצוואה עשויים להוות עילה להגשת התנגדות כאמור. המדובר בפגמים ברצונו של המצווה המתרחשים ללא מודעותו או ידיעתו.

לדוגמא כאשר הפעילו עליו תחבולה או תרמית כלשהי ללא ידיעתו, או כאשר הוא כתב בצוואה הוראה שנבעה מטעות או הטעייה.

יחד עם זאת ובהקשר זה יש לשים לב לסעיף 31 לחוק הירושה, אשר קובע כי במידה שעברה שנה מהיום שהאונס, האיום, ההשפעה הבלתי הוגנת או התחבולה חדלו לפעול על המצווה, או מהיום שנודע למצווה על התרמית או הטעות, והיה בידי המצווה לבטל את הצוואה ולא עשה כן, לא יהיה עוד באותו פגם כדי להוות עילה לביטול הוראת הצוואה או תיקונה.

פגמים בתוכן הצוואה עשויים להוות עילה מהותית להגשת התנגדות לקיום הצוואה. עקרון העל של דיני הצוואה בארץ קובע כי יש לכבד את רצון המצווה. בהתאם לכך, יש לכבד את רצון המצווה וזאת גם כשלכאורה הוא קבע בצוואתו הוראות שסותרות שיקולים של צדק והגינות.

לדוגמא, המצוואה נישל את בת זוגו או ילדיו מהצוואה, אולם אם המדובר בהוראות שביצוען בלתי חוקי או בלתי מוסרי, או סתם אינו אפשרי, ניתן לראות בכך עילה להגשת התנגדות וביטול הצוואה לפי סעיף 34 לחוק הירושה.

קריאה נוספת: אישור צוואת קשיש שהותיר את כל רכושו למטפלת

קרא עוד
שייך לנושא:   צוואות   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (4) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 4 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"כשצריך לפרגן: תודה ענקית לעורכת הדין גיטי גוטמן, שליוותה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. עורכת הדין גוטמן התנהלה בצורה מקצועית, נתנה יחס אישי והובילה אותי למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. אוגוסט 2019
"תודה מיוחדת לעו"ד גלית צברי, שפתרה סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
עמי א. ספטמבר 2019
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא הייתה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין ומאבק סוער. בזכות עורכת הדין במשרד גוטמן צברי החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם חתום"
קרן ב. אפריל 2019
"רציתי להגיד תודה לעו"ד גיטי גוטמן ולצוות משרדה הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה!"
יואל ד. ינואר 2019
"הגענו למשרד עורכות דין גוטמן צברי בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתן של עורכות הדין במשרד יישבנו את ההדורים ועל כך תודותינו"
אבירם פ. נובמבר 2018
"גלית היקרה: תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחת אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרת לי להתמודד בהצלחה ובכבוד"
רות ק. אוגוסט 2018
"המאבק מול הגרוש היה ארוך ומפרך, אבל בזכות עו"ד גיטי גוטמן הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2018

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 9:00 - 19:00

כתובת: ב.ס.ר 3, מצדה 9 בני ברק

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי | גוטמן צברי עורכות דין | מפת האתר | תקנון