×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
עילות גירושין לפי ההלכה היהודית ודין תורה, בבית הדין הרבני! לחצו כאן לפרטים...
עילות לגירושין לפי ההלכה היהודית בבית הדין הרבני - חשוב לדעת
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו
גירושין עם עורך דין מנוסה
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו

עילות גירושין לפי ההלכה היהודית

      31/05/2021 10:21

עקרונית ובשל החשיבות הרבה שההלכה היהודית מייחסת לשמירת התא המשפחתי, היא איננה נוהגת לעודד גירושין וזאת בלשון המעטה.

יחד עם זאת גם ההלכה היהודית מכירה בכך שלעיתים הגירושין הנם צעד אחרון ובלתי נמנע, אלא שההלכה מתנה זאת בהוכחת קיום עילת גירושין תקפה על פי הדין העברי.

במקרים שבהם שני בני זוג ממוצא יהודי ומסכימים יחדיו להתגרש בית הדין הרבני יטה לאשר את הגירושין.

ברם, כאשר רק אחד מבני הזוג מעוניין להתגרש ולא קיימת הסכמה הדדית מצד בן הזוג השני, על בן הזוג שמעוניין להתגרש להוכיח קיומה של עילת גירושין תקפה על פי ההלכה.

נדגיש גם כי לפי הדין העברי וכפי הנהוג בבית הדין הרבני, על הצד המגיש תביעת גירושין להקפיד ולהוכיח עילה לגירושין שאחרת תביעתו תדחה במקרה הטוב, ובמקרה הפחות טוב הוא או היא עלולים למצוא את עצמם ניזוקים כלכלית.

כמובן שלפני הפניה לבית הדין הרבני מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי של עורך דין מנוסה בתחום הגירושין, על מנת לבחון את הנסיבות במקרה שלך ולא להגיש תביעה לא מבוססת.

במידה ובית הדין הרבני לא מצא עילת גירושין כדין הוא ידחה את תביעת הגירושין.

מאידך, במידה ובית הדין מצא עילת גירושין כדין באפשרותו לפסוק אחד מבין שלושת פסקי הדין הבאים:

  • פסק דין אשר ממליץ להתגרש - לפסק דין כזה אין השלכות מעשיות, הואיל והוא לא מפעיל סנקציות על הצד המסרב להתגרש.
  • פסק דין אשר מחייב להתגרש - במידה והבעל הוא הצד שמסרב להתגרש, הוא יחוייב בתשלום הכתובה לאשה. מעבר לכך, אין לפסק דין השלכות מעשיות.
  • פסק דין אשר כופה להתגרש - גם פסק דין כזה איננו מאפשר את אכיפת הגירושין וביצועם בניגוד להסכמת הצד שמסרב להתגרש, מאחר ועל פי ההלכה מתן הגט חייב להיות מרצון. לעומת זאת, פסק הדין הכופה מאפשר להפעיל צווי הגבלה על הצד שמסרב להתגרש עד כדי מאסר.

את עילות הגירושין מקובל לחלק לעילות של האישה ולעילות של הגבר, ולחלוקה משנית של עילות אובייקטיביות שאינן קשורות להתנהגות, ועילות סובייקטיביות הקשורות להתנהגות.

בנוסף קיימות עילות גירושין מודרניות שלא הופיעו במקור בהלכה היהודית, אך מקובלות כיום על בתי הדין הרבני, אשר נוטה לפרשן ברוח ההלכה.

עילות גירושין על פי ההלכה מטעם הגבר

עילות גירושין אובייקטיביות

מחלות ומומים – המדובר במחלות ומומים אשר מונעים קיום יחסי מין עם האשה, כגון ריח רע, צלקות, פגם באיברי המין וכדומה, ואשר היו קיימים אצלה לפני הנישואין, אולם הבעל לא ידע עליהם וגם לא יכול היה לדעת עליהם.

על הבעל להוכיח כי לא ידע זאת. מחלות ומומים שנוצרו לאחר הנישואין, אינם מהווים עילה לגירושין, הואיל והמדובר ב-"רצון הגורל", אלא אם כן המדובר במחלות מדבקות או מחלות ומומים שמונעים קיום יחסי מין עם האשה.

עקרות – במידה והאשה עקרה ובחלוף 10 שנות נישואין הדבר מהווה עילה לגירושין.

עילות גירושין סובייקטיביות

אישה שעוברת על דת משה - אישה שמכשילה את הגבר וגורמת לו לעבור על דיני היהדות ללא הסכמתו, כגון מאכילה את בעלה באוכל לא כשר, מקיימת עמו יחסי מין בזמן נידה וכדומה.

אישה שעוברת על דת יהודית – אשה שמתנהגת שלא בצניעות, מתלבשת באופן פרובוקטיבי, מתנהגת בפריצות, מקללת, מעליבה או מכה את הבעל. קראו עוד על עילה זו

אישה שזנתה תחת בעלה - אשה שבגדה בבעלה וקיימה יחסי מין עם גבר אחר. הודאת האשה בבגידה איננה מספיקה ודרושים שני עדים לכך. במקרה כזה האישה אסורה לבעלה ולבועלה. כלומר, האישה אסורה הן לבעל והן לגבר שעמו היא בגדה. לפיכך, אסור והבעל איננו יכול להמשיך ולחיות עמה, גם אם הוא סלח לה לכאורה והוא מחוייב לתת לה גט.

אישה שעשתה מעשי כיעור - אישה שעשתה מעשים שמעלים חשד כבד וחמור שהיא בגדה בבעלה אך אין הוכחה ממשית לכך. במקרה כזה הבעל אינו חייב לגרש את האישה, והוא יכול לסלוח לה ולהמשיך לחיות עימה. עוד על עילת מעשה כיעור

אישה מורדת – אישה שמסרבת לקיים יחסי מין עם בעלה ללא סיבה מוצדקת.

עילות גירושין על פי ההלכה מטעם האשה

עילות גירושין אובייקטיביות

מחלות ומומים - המדובר במחלות ומומים אשר מונעים קיום יחסי מין עם הגבר, כגון ריח רע, צלקות, פגם באיברי המין וכדומה, ואשר היו קיימים אצלו לפני הנישואין אולם האישה לא ידעה עליהם וגם לא יכולה הייתה לדעת עליהם. על האישה להוכיח כי לא ידעה זאת.

מחלות ומומים שנוצרו לאחר הנישואין אינם מהווים עילה לגירושין, הואיל והמדובר ב-"רצון הגורל", אלא אם כן המדובר במחלות מדבקות או מחלות ומומים שמונעים קיום יחסי מין עם הגבר.

עקרות - במידה והבעל עקר ואינו יכול להוליד ילדים והאישה הוכיחה את רצונה להוליד ילדים ואין לה ילדים מנישואים קודמים, זוהי עילה תקפה לגירושין.

היעדר כח גברא - במידה והבעל אימפוטנט ואינו יכול עקב כך לקיים יחסמי מין מלאים, יש לאישה עילת גירושין גם אם יש לה ילדים.

עילות גירושין סובייקטיביות

בעל מורד – בעל שמסרב לקיים יחסי מין עם אשתו, תוך הפרת חובת העונה המוטלת עליו כלפיה.

בעל שמסרב לשלם מזונות - בעל שמסרב לקיים את חובתו לזון את אשתו, למרות שהוא מסוגל לכך.

בעל שמתנהג שלא כיאות - בעל אלים, מעליב, בוגד, גורם לאשה במכוון לעבור על מצוות היהדות, כגון מאלץ אותה לקיים יחסי מין בזמן נידה ומתמיד במעשיו הרעים. בעל שמכור לסמים, הימורים, אלכוהול וכדומה.

עילות גירושין מודרניות

בעיות פיננסיות עמוקות – בעיות המעידות על מחלוקות עמוקות בין בני הזוג ואשר מצאו את ביטויין בעיקר בהיבט הפיננסי, או בעיות שהינן בבחינת הקש ששבר את גב הגמל.

חוסר התאמה עמוק – חוסר התאמה עמוק בין בני הזוג בתחומים שונים, בין אם המדובר בחוסר התאמה שהיה קיים ביניהם כבר בתחילת היחסים או חוסר התאמה שהתפתח עם השנים.

לדוגמא, חוסר התאמה מבחינת תחומי עניין, רקע חברתי שונה או מוצא עדתי שונה. בתי הדין הרבני נוטים לקבל עילות אלו באמצעות פרשנותן ברוח ההלכה. לדוגמא, חוסר התאמה מינית מתפרש כבני זוג מורדים או כחוסר יכולת לקיים יחסי מין וכדומה.

כפי שציינו בתחילה, לפני שמקבלים החלטה מומלץ בהחלט לפנות להתייעצות אישית עם עורך דין מנוסה בתחום, על מנת לבחון את הנסיבות האישיות של מערכת היחסים הזוגית. רק כך ניתן לקבל החלטה מושכלת לגבי קיומה של עילה / עילות לגירושין לפי דין תורה ולפי הנוהג בבית הדין הרבני.

שאלות? לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי מהיר!

קרא עוד
שייך לנושא:   גירושין   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (5) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 5 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון