×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
עו"ד יפית ברדס-רוקח מסבירה מה קורה כאשר אתם כבולים בנישואין שלא קיימים בפועל, מהי עגינות ואיך צריך להתמודד איתה....
כבול/ה לבת/בן הזוג? כך מתמודדים במקרה של עגינות
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו
גירושין עם עורך דין מנוסה
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו

עגינות: הכירו את עמדת בית הדין הרבני

      20/10/2020 13:44

משמעות המונח עגינות התייחסה במקורה למצבה של אשה נשואה אשר עקבותיו של בעלה אבדו למשך תקופה ממושכת ולעיתים אף לא ניתן היה לדעת אם הוא חי או מת.

כתוצאה מכך האשה איננה חיה עם בעלה, אך עם זאת היא גם איננה יכולה להתגרש ממנו, בהיעדר אפשרות לקבל גט ממנו וממילא היא גם אסורה להינשא לאחר.

כלומר, מדובר בסיטואציה המותירה את האשה בחוסר וודאות מוחלט עד אשר יתברר מה עלה בגורל בעלה, אם בכלל.

במרוצת הזמן משמעות המושג התרחבה במסגרת ההלכה היהודית כך שכיום היא כוללת גם מצבים נוספים אשר בהם גבר או אשה נשואים אינם חיים בזוגיות עם בני זוגם כך שהנישואים שלהם הנם למעשה רק על הנייר, אך עם זאת גם נבצר מהם להתגרש מהם וזאת בשל סיבות שונות.

מדובר בסיבות כגון בעיה בריאותית של בן הזוג השני אשר מונעת ממנו לתת גט כגון תרדמת או אובדן שפיות, סרבנות גט של בן הזוג האחר אשר מסרב לתת את הגט מתוך מניעים בלתי ענייניים כגון נקמה או סחטנות כספית וכן קושי לביצוע הליך חליצה לנשים שומרות יבם.

כמו כן המדובר על מצבים בהן נשים התאלמנו מבלי שיש להם צאצאים חיים מהבעל שנפטר בעת מותו ועל כן הן אסורות על פי ההלכה להינשא לאחר עד אשר אחי הבעל שנפטר יבצע טקס חליצה, אך זה איננו מסוגל או איננו רוצה לבצע את טקס החליצה.

בעוד שבעבר רובם ככולם של מקרי העגינות נבעו מהיעלמות לא מכוונת של הבעל עקב יציאתו למרחקים לצרכי פרנסה או מלחמה והקושי לאתר את עקבותיו בשל היעדר אמצעי תקשורת מודרניים, אזי כיום רובם של מקרי העגינות נובעים מסרבנות גט המלווה לעתים גם בהיעלמות מכוונת של בן הזוג הסרבן במטרה להתחמק מלתת את הגט או שיאכפו עליו את מתן הגט.

ההבדלים לגבי השפעת העגינות על גבר לעומת אישה

על פי נתוני הרבנות הראשית בארץ קיימים כמה עשרות בודדות בלבד של מקרי עגינות, אולם ארגוני הנשים שעוסקים בעניין טוענות שמדובר בנתונים מטעים וכי קיימות בארץ אלפי נשים מסורבות גט בארץ.

בכל מקרה, אין חולק כי בעיית העגינות שכיחה הרבה יותר בקרב הנשים מאשר בקרב הגברים.

על כל פנים ומבחינת ההלכה היהודית מצבם של הגברים העגונים טוב בהרבה מזה של הנשים העגונות, וזאת מהסיבות הבאות:

  • גבר עגון אשר יקים לעצמו קשר זוגי / משפחתי נוסף לא ייחשב כנואף ומשכך לא יחולו עליו ההלכות המחמירות אשר חלות על אשה נואפת אשר עלולה עקב כך לאבד את זכויותיה הרכושיות לכתובה ולמזונות.
  • הילדים אשר יוולדו לגבר העגון כתוצאה מהקשר הזוגי הנוסף שלו לא יחשבו כממזרים, בניגוד לילדיה של אשה עגונה אשר יחשבו לממזרים ועקב כך גם יהיו מנועים מלהינשא ליהודים למשך מספר דורות.
  • גם אם עניין הגט יוסדר אז האישה העגונה לא תוכל להינשא על פי ההלכה לגבר עמו היא קיימה קשר זוגי לפני מתן הגט כך שלא ניתן יהיה להכשיר בדיעבד את הקשר האסור. לעומת זאת, הגבר העגון יוכל להינשא ללא כל מניעה לאשה עמה הוא קיים קשר אסור לפני מתן הגט.
  • גבר שהנו עגון מאחר שאשתו מסרבת או לא מסוגלת לתת לו גט יכול לשאת אשה שניה לאחר שהוא קיבל היתר לכך ממאה רבנים חשובים וזאת מבלי שהוא יחשב כביגמיסט, בניגוד לאשה עגונה. עם זאת מדובר באפשרות שממומשת בארץ לעיתים נדירות יחסית וכ-5 פעמים בשנה.

התרת עגינות

הליך התרת העגונות נחשב למצווה חשובה על פי ההלכה כאשר אופן התרת העגינות מתבצע בהתאם לסיבת העגינות. כאשר העגינות נובעת עקב היעדרות הבעל בשל יציאתו למלחמה ניתן להתיר את העגונות באמצעות הכרזת הבעלים הנעדרים כחללים אשר מקום קבורתם לא נודע.

כך לדוגמא, כאשר הרב עובדיה יוסף ז"ל כיהן כאב בית דין הוא התיר את עגינותן של כאלף נשים שבעליהן היו בין הנעדרים במלחמת יום הכיפורים ואילו כאשר הרב שלמה גורן ז"ל כיהן כרב הצבאי הראשי הוא פעל להתרת עגינותן של נשות חיילי הצוללת אח"י דקר שעקבותיה לא נמצאו במשך שנים רבות.

כאשר הבעלים נעדרים למשך תקופה ארוכה שלא עקב יציאתם למלחמה, בתי הדין הרבנים בארץ פועלים להתיר את עגינותן של נשותיהם כאשר קיים יסוד סביר להניח שהם מתים. לשם כך ניתן להביא עדים שיעידו למשל, שהבעל היה מעורב בתאונה או באירוע אחר שככל הנראה הביא למותו.

במקרה שבן הזוג מנוע מלתת גט עקב מצבו הרפואי כגון עקב תרדמת או מחלת נפש ניתן להתיר את העגינות באמצעות הוכחה שנפלו פגמים בטקס הקידושין של בני הזוג ומכאן שהנישואין למעשה בטלים.

עם זאת יצויין כי מדובר בהליך חריג ביותר, המתרחש לעתים רחוקות בלבד וכמוצא אחרון. גברים עגונים יכולים כאמור גם לנסות לקבל היתר 100 רבנים לשאת אישה שניה.

כאשר מדובר בעגינות עקב סרבנות גט, אז במידה והבעל נעלם בחו"ל במכוון ניתן לנסות לאתרו ואז לנסות לשכנעו להסכים לתת את הגט מרצונו החופשי.

במידה והבעל לא נעלם ניתן להטיל עליו סנקציות שונות על מנת לכפות עליו את מתן הגט, כגון הגדלת המזונות, או סנקציות בהתאם לחוק בתי דין רבניים (קיום פסקי דין של גירושין), תשנ"ה - 1995.

מדובר בסנקציות הכוללות בין היתר, הוצאת צווים המונעים מהבעל לצאת מהארץ, להחזיק ברישיון נהיגה, להחזיק חשבון בנק ואף מאסר של הבעל לתקופה שלא תעלה על 5 שנים אשר ניתן להאריכה מעת לעת עד ל-10 שנים מקסימום.

ניתן לנסות להימנע מעגינות עקב סרבנות גט באמצעות חתימה על הסכם לפני או במהלך הנישואים, אשר קובע את ההסדרים שיחולו בין בני הזוג במקרה וחייהם המשותפים יגיעו לסיומם עוד בטרם מתן הגט ואשר גם מטיל על סרבן הגט תשלום מזונות מוגדלים.

עוד בנושא: כלים להתמודדות מול סרבנות גט בית הדין הרבני חייב אישה לתת לגבר עגון

קרא עוד
שייך לנושא:   גירושין   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (7) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 7 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון