×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
בכתובה נכתב סכום כספי גבוה במיוחד, האם על הבעל לשלם אותו במקרה של גירושין ובכל מקרה?
האם סכום כתובה מופרז וגבוה במיוחד מחייב את הבעל?
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו
גירושין עם עורך דין מנוסה
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו

האם צריך לשלם גם סכום כתובה מופרז?

      17/06/2020 12:29

הכתובה הנה מסמך משפטי עתיק יומין על פי ההלכה היהודית, אשר נלווה לטקס הקידושין והנישואין במטרה להבטיח את זכויות הכלה במהלך הנישואין ועם סיומם.

הכתובה כוללת את חובות הבעל כלפי אשתו במהלך הנישואים כגון החובה לכבד את אשתו, לדאוג למזונותיה ולחיות עמה חיי אישות וכן את התחייבותו הכספית לתשלום דמי הכתובה במקרה של גירושין או פטירת הבעל.

בהקשר זה התעוררה הסוגיה האם סכום מופרז של דמי כתובה, אכן מחייב את הבעל בפועל. שכן, לא פעם הסכומים הנקובים בכתובה הינם סכומים מופרזים ומוגזמים ביותר.

אגב, על פי הנחיית הרבנות הראשית לרושמי נישואין אין לכתוב סכום של יותר ממיליון ש"ח בכתובה.

בסקירה המעניינת שלפנייך נציג מספר פסקי דין העוסקים בנושא ונסביר בהרחבה את עמדתו של בית המשפט.

תביעות כתובה מטעם האישה במסגרת הליכי גירושין

הגישה העקרונית של בתי הדין הרבניים שדנים בתביעות כתובה מטעם האישה במסגרת הליכי גירושין הנה שאין לחייב את הבעל בסכומים מופרזים.

יש להתייחס אליהם כאל סכומים שנכתבו ללא גמירות דעת אמיתית אלא בשל טעמים אחרים כגון מתן כבוד לאישה ועל כן בית הדין הרבני רשאי להתערב בסכום מופרז ולהפחיתו לסכום אשר הולם את מצבו הכלכלי של הבעל בעת הנישואין.

נימוק זה מכונה טענת אסמכתא ולפיה התחייבות של חתן לסכום מופרז במסגרת הכתובה הנה בגדר אסמכתא, קרי, התחייבות שאין כוונה לקיימה.

במסגרת הליך 1052109-1 פלונית נ' פלוני אשר התנהל בפני בית הדין הרבני הגדול, נחלקו שלושת הדיינים לגבי השאלה האם יש לחייב את הבעל בסכום הכתובה אשר עמד על סך של 520,000 ₪.

במסגרת פסק הדין אשר ניתן ביום 27.6.2016 סבר אחד הרבנים בדעת מיעוט כי הכתובה הנה שטר מחייב לכל דבר ועניין וכי יש לחייב את הבעל גם אם סכום הכתובה מופרז וזאת אף אם הסכום שווה ערך לכל רכושו!

אולם, דעת הרוב של שני הדיינים הנוספים סברה אחרת וקבעה כי אין לחייב את הבעל בסכום מופרז.

אחד מאותם דיינים הבהיר כי לדעתו הקביעה האם סכום הכתובה הנו מופרז אינה נקבעת בהתאם למה שאנשים ככלל חושבים למוגזם, אלא באופן יחסי למצבו של החתן המתחייב.

בנוסף ציין אותו דיין ציין את הסיבות המקובלות לכתיבת כתובה בסכום מופרז כך:

"אם משום שהיה ברור לכל הנוכחים במעמד החופה שהבעל לעולם לא יוכל לעמוד בהתחייבות לסכום כה גדול והוא אינו גומר בדעתו להתחייב בסכום זה בפועל.

אם משום שאומרים לחתן שכך המנהג לכתוב סכום גדול לכבוד בעלמא ואין לו לחשוש כלל ממימוש התחייבות זו או משום הלחץ על החתן תחת החופה שאם לא יכתוב סכום גדול הוא מבייש את משפחת הכלה ועוד.

עצם העובדה שהרבה מאוד הורגלו לכתוב אותו סכום של 555,555 אלף ש"ח או מיליון ש"ח בלי כל קשר למצבו הכלכלי ועושרו של המתחייב מלמדת שיש מכנה משותף לאותם אנשים שנוקבים בסכום זה משום כבוד או נגד עין הרע (בגלל שהמספר חמש רומז לחמסה או כסימן ברכה לילדים – המספר חמש (ה') רומז להא לכם זרע) ולא לשם התחייבות כלל".

קראו עוד בנושא: הפר התחייבות לפוליגרף וישלם את סכום הכתובה באילו נסיבות ניתן לשלול חיוב בתשלום כתובה מהאישה?

כאמור, דעת הרוב פסקה כי אין לחייב את הבעל בסכום המופרז של 520,000 ₪ וכי תחת זאת יש לחייבו בסכום ההולם את מצבו הכלכלי.

בהתאם לכך נקבע כי עליו לשלם לאישה סך של 120,000 ₪ בלבד.

עם זאת גם נקבע כי המדובר בפסק דין עקרוני בלבד, ביחס לזכאות האישה לכתובתה וכי לאחר שייערך איזון המשאבים של הצדדים בהתאם למועד הקרע ינתן פסק דין שבו ייקבע הסכום שישולם לאישה מתוך סכום זה של 120,000 ₪ שנקבע כדמי כתובה.

תביעות כתובה מטעם האלמנה במסגרת הליכי ירושה

כאשר מדובר בתביעת כתובה מטעם האלמנה במסגרת הליכי ירושה הגישה הנה שונה במידת מה ולפיה נקיטת סכום עתק בכתובה אין בה כדי להעיד בהכרח על היעדר גמירת דעת.

כך נקבע על ידי בית המשפט העליון במסגרת הליך בע"מ 9692/02 פלונית נ' פלוני. שכן החתן חותם על שטר הכתובה המוקרא לו ולמוזמנים במעמד החופה ובכך מעיד לכאורה על גמירת דעת חיצונית.

לכן, גם אם הבעל בשיחות פרטיות ציין כי הוא רואה בכתובה התחייבות סימבולית בלבד וגם אם הוסדר הסכם ממון אין בכך בהכרח כדי לפגוע בתוקף הכתובה.

שאלות? לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי מהיר!

קרא עוד
שייך לנושא:   גירושין   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (2) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 2 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון