×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
כיצד בוחן את בית הדין הרבני תביעה לשלום בית, תוך שימת דגש על מבחן הכנות ומבחן הסיכוי לצורך קבלת הכרעה משפטית ראויה...
בחינה משפטית של מבחן הכנות ומבחן הסיכוי בתביעת שלום בית
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו
עורך דין מקצועי לדיני משפחה
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו

מבחן הכנות ומבחן הסיכוי בתביעה לשלום בית

      18/09/2019 13:12

תביעה לשלום בית הנה תביעה שמוגשת במסגרת הליכי גירושין, מטעם בן זוג המעוניין לשוב לחיים משותפים כלפי בן זוג שרוצה להתגרש, ובה מתבקש בית הדין להורות לבני הזוג לשוב לחיות יחדיו כזוג נשוי על מנת לנסות ולשקם את חיי הנישואין שלהם.

כדי לקבל תביעה לשלום בית על בית הדין לבחון שני מבחנים, מבחן הכנות ומבחן הסיכוי.

מבחן הכנות

מבחן הכנות, פשוטו כמשמעו, והוא בוחן הלכה למעשה האם תביעת השלום הבית הוגשה בכנות.

כלומר, האם מי שהגיש את התביעה לשלום בית הנו כן בתביעתו ובאמת מעוניין להגיע לשלום בית בינו לבין הצד השני, או שמא הוא הגיש את התביעה רק כדי להפעיל עליו לחץ בלתי הוגן, כדי להשיג את רצונו בכל הקשור לתשלומי מזונות, חלוקת הרכוש המשותף וכיו"ב.

לשם כך על בית הדין לבחון את הצד השני ולבדוק את היחס שהוא מפגין כלפי בן הזוג, האם הוא חלילה מכפיש את בן הזוג, מאשים אותו והאם הוא מוכן לעשות ויתורים למען שלום הבית.

מבחן הסיכוי

גם במקרה זה פשוט להבין את הכוונה, שהרי מבחן הסיכוי בוחן האם יש סיכוי של ממש להשגת שלום בית.

לשם כך על בית הדין לבדוק האם הטענות שמעלה הצד שחפץ בגירושין הנן כבדות משקל עד כדי כך שאין כל סיכוי לשלום והאם הקרע אינו בר איחוי. במסגרת בדיקה זו יבחן בית הדין את אורך הזמן של הקרע ונסיבותיו.

עוד בנושא חשיבותו של מועד הקרע בין בני הזוג

דוגמא מתוך הכרעה של בית הדין הרבני

במסגרת התיק הרבני 1191890-14 פלונית נ' פלוני אשר התנהל בפני בית הדין הרבני בתל אביב, נדון מקרה בו הבעל הגיש תביעת גירושין כנגד האשה, וזאת לאחר 6.5 שנות נישואים ושלושה ילדים משותפים.

בני הזוג נישאו לאחר שהאשה נכנסה להריון וילדה את ילדם הבכור. לאחר הנישואים הסכימה האשה להתגייר למען הבעל וזאת לפי בקשתו.

הבעל טען שאין סיכוי לשלום בית, שהאישה הנה חסרת סבלנות, תוקפנית ושתלטנית, גרמה לו משבר נפשי עמוק, אינה מעוניינת בקשר עם משפחתו ובפועל אף היא אינה רוצה בשלום בית, מאחר שהיא תובעת את הבעל בסכומי כסף לא מבוטלים עבור תשלומי מזונות ילדים ועבור עצמה.

עוד טען הבעל כי האשה אינה שומרת מסורת כלל ואין לה כל עניין בכך, כאשר בכך ניסה להטיל דופי בגיורה.

האשה הגישה תביעה לשלום בית, במסגרתה טענה שהבעל עזב את הבית במפתיע לחלוטין, ללא הסבר מקדים וללא סיבה מובנת וכי היא קיבלה זאת בהלם מוחלט ושבה ופנתה אליו בבקשה ממנו שיחזור לבית.

הבעל מצידו, חזר ואמר שאינו מוכן ואינו רוצה לחזור לשלום בית וזאת מאחר שהוא נמצא במשבר נפשי קשה כתוצאה מהזוגיות שלו:

"כל מה שקורה זה תולדה של נישואין לא טובים מלכתחילה. נישואין שהתחילו בשקר, בצורה לא נכונה ובראיה ובפרספקטיבה לאחור, לא היו צריכים לקרות. היא נכנסה להיריון, כל הלופ הזה של החיים והצורה שהדברים נעשו ובצורה כזאת, לא היה לי מרווח נשימה אף פעם, לא היה לי אף פעם זמן לחשוב על הדברים האלה, אך ורק בגלל שהיא נכנסה להיריון. אני מודה לקב"ה שיש לי שלושה ילדים, והם הדבר הכי חשוב שיצא לי מכל הנישואין האלה. השאר היה עוגמת נפש אחת גדולה. סבל נוראי. היא נכנסה להיריון ולכן כל זה התגלגל כך".

לאחר שבית הדין שוחח באריכות עם הצדדים, הוא ציין שהוא התרשם שהאישה דווקא שומרת מסורת, שומרת כשרות ואף הולכת לטבול במקווה ושומרת על טהרת המשפחה. כמו כן הילדים לומדים במוסדות דתיים.

בהחלט ניתן לומר שהצדדים מנהלים בית מסורתי ואף דתי ברמה מסוימת, ושלאישה יש בהחלט ענין רב במסורת ישראל ובערכים של העם היהודי.

בנוסף קבע בית הדין הרבני שהתביעה לשלום בית של האישה עמדה בשני המבחנים ועל כן יש לקבלה.

אשר למבחן הכנות, קבע בית הדין שהוא התרשם שבקשת האישה לשלום בית הנה בקשה כנה ואמיתית ואינה לצרכי משא ומתן, או עם זיקה לתביעות הרכוש והמזונות.

האישה אכן רוצה, מבקשת ואפילו מתחננת, שהבעל יחזור למשפחה והם יחזרו לגדל יחד את ילדיהם. היא אינה מבינה מה קרה ומה המשבר שחל אצל הבעל עת עזב את הבית, כאשר בשעת עזיבתו אמר שמדובר בעזיבה זמנית, אולם בפועל הפכה עזיבה זו לקבועה.

הרושם שעולה הוא שמדובר באישה שאוהבת את בעלה, מוכנה לעשות למענו מעל ומעבר וחפצה להמשיך לגדל את ילדיה במסגרת משפחתית אוהבת. לא רק שהיא אינה מכפישה את בעלה, אלא היא אף מגלה כלפיו גילויי חיבה ואהבה.

העובדה שהיא תובעת מזונות, איננה שוללת את כנותה, מאחר והבעל ניתק מהבית גם מבחינה כלכלית ולכן לא היתה לה כל ברירה אלא לתבוע מזונות.

אשר למבחן הסיכוי, ציין בית הדין ציין שהוא לא השתכנע שהקרע אינו בר איחוי וכי נגזר דינה של המשפחה לגירושין.

אמנם, הוא התרשם שהבעל אכן נמצא במשבר נפשי ושלא טוב לו בזוגיות עם אשתו, אך הבעל גם לא הסביר מדוע הוא לא יעשה ניסיון, תחת הדרכה נכונה, להחזיר את חיי הבית לשלום, יחד עם אשתו וילדיו.

הבעל אמנם מגלה נחישות, אך נראה שיש לו עדיין רגשות כלפי האישה והוא אף ממעט לדבר סרה באשה. אולי יש הבדלי מנטליות בין הצדדים, אך לא ברמה הדורשת גירושין.

בית הדין הבהיר שככלל אין להחזיק צד בכוח הנישואין, כשהנישואין קיימים רק 'על הנייר' רשמית בלבד. אך לא כך במקרה דנן. יש עדיין אור בתוך אותו פירוד ובאותה מנהרה משפטית אליה נקלעו הצדדים, ועדיין לא בשלו התנאים לגירושין.

שני הצדדים עשו רושם כבעלי רגש ומידות טובות וערכים, לרבות ערכי מסורת ולמשפחה ואין ספק שבמאמץ כן ונכון, הם יוכלו להביא את המשפחה לשלום ושלווה.

עוד בנושא: הסכם שלום בית ולחילופין גירושין

קרא עוד
שייך לנושא:   דיני משפחה   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (1) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 1 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון