×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
הכירו את הדרכים היעילות לחלק את נכסי הקריירה והמוניטין במסגרת הליך גירושין...
חלוקת מוניטין ונכסי קריירה בהליך גירושין - איך עושים את זה?
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הדרך המהירה והחכמה לחלוקת הרכוש המשותף מתחילה כאן: פנו אלינו
ייעוץ מקצועי לחלוקת רכוש משותף
הדרך המהירה והחכמה לחלוקת הרכוש המשותף מתחילה כאן: פנו אלינו

איך מחלקים נכסי קריירה ומוניטין בגירושין?

      18/02/2018 10:16

במערכות יחסים רבות לפחות אחד מבני הזוג מנהל עסק וצובר לעצמו נכסי קריירה ומוניטין עסקי יקרי ערך, כאשר בת הזוג (לרוב) משקיעה את עיקר זמנה בטיפול בצרכי המשפחה והילדים, על מנת לאפשר לבן זוגה לנהל את עסקיו הרווחיים.

במקרים כאלה, וכאשר מערכת היחסים הזוגית עולה על שרטון ובני הזוג מחליטים להתגרש, עולה שאלה חשובה לגבי שוויים של נכסי הקריירה והמוניטין העסקי שנצברו והושבחו לאורך שנות הנישואים.

ואכן, במסגרתם של הליכי גירושין רבים, כאשר מגיעים לנושא חלוקת הרכוש המשותף לבני הזוג שעל סף פרידה, עולה הצורך לחלק גם את הנכסים האלה ועל כך נרחיב ונסביר בסקירה שלפניך.

סוגית חלוקת הרכוש המשותף בין בני הזוג הינה סוגיה מרכזית במסגרת הליך הגירושין ולא פעם גם הבעייתית ביותר. ככל שהנכסים המשותפים לבני הזוג רבים יותר, וככל שהמטען הרגשי ביניהם קשה יותר, כך גם גדלים הסיכויים שסוגיה זו תהיה בעייתית יותר.

מכל מקום, את הרכוש המשותף ניתן לחלק בהתאם להסכם ממון שנערך בין בני הזוג אם נערך כזה או בהתאם לחוק יחסי ממון.

חלוקת הרכוש בהתאם להסכם הממון יכולה להיות שוויונית בין שני בני הזוג אך אין בכך הכרח. לעומת זאת, כאשר מדובר בחלוקה בהתאם לדין, לרוב יחולק הרכוש המשותף בצורה שוויונית.

זאת בין אם החלוקה נעשית בהתאם להסדר איזון המשאבים אשר חל על בני זוג שנישאו לאחר יום 1.1.1974 ובין אם החלוקה נעשית לפי הלכת השיתוף לגבי בני זוג שנישאו לפני מועד זה.

כדי לחלק את הרכוש בין בני הזוג לפי כל אחת מהשיטות הללו, יש להעריך ולאמוד את שווי הנכסים שנכללים בתוך הרכוש המשותף.

נכסים אלו נחלקים לנכסים מוחשיים שקל יחסית לאמדם כגון נכסי נדל"ן ורכבים, ולנכסים לא מוחשיים שקשה יותר לאמדם. הנכסים הלא מוחשיים כוללים בין היתר, השקעות בניירות ערך, פדיון זכויות סוציאליות כגון כספי פנסיה, וכן נכסי קריירה ומוניטין כפי שנפרט מיד.

נכסי קריירה הינם נכסים שבן הזוג צבר לעצמו במסגרת הקריירה שהוא ניהל במהלך תקופת הנישואין, ואשר קובעים את רמת כושר השתכרותו ושיפורה. המדובר ברשימה לא סגורה של נכסים, אשר כוללים בעיקרם את הנכסים הבאים: נכסים אלו כוללים מוניטין אישי, מוניטין עסקי, תואר אקדמי, רישיון מקצועי, דרגה מקצועית ועוד.

המוניטין האישי עוסק במוניטין של בן הזוג עצמו ואילו המוניטין העסקי עוסק במוניטין של העסק שלו. המוניטין האישי מתבסס על האישיות והכישורים האישיים של בן הזוג, וכן הידע, נסיון, מומחיות שלו ועוד.

המוניטין העסקי מתבסס על המאפיינים של העסק של בן הזוג, איכות המוצרים או השירות שהוא מספק, שנות הוותק שלו, ערך המותג שפיתח ועוד.

על פי הפסיקה בארץ, בנסיבות מסויימות, גם נכסי מוניטין וקריירה נכללים ברכוש המשותף של בני הזוג ועל כן גם אותם ניתן לחלק ביניהם.

בתחילה נקבע כך על ידי בית המשפט העליון לגבי המוניטין העסקי וזאת במסגרת הליך ע"א 663/87 נתן נ' גרינר. כעבור מספר עשורים נקבע כך על ידו גם לגבי המוניטין האישי וזאת במסגרת הליך בע"מ 4623/04 פלוני נ' פלונית.

הנסיבות המסויימות הללו מתרחשות בעיקר במקרים בהם בני הזוג נישאו בגיל צעיר יחסית וכשהם עדיין ללא השכלה.

במהלך נישואיהם הבעל למד, רכש השכלה ופיתח את הקריירה והמוניטין שלו ושל העסק שלו. בת הזוג לעומת זאת, ויתרה על רכישת השכלה ו/או פיתוח קריירה משלה, והשקיעה את כל מרצה בתמיכה בבעל, בטיפול בבית ובגידול ילדיהם המשותפים.

כתוצאה מכך הבעל הלך, התקדם ורכש לעצמו נכסי קריירה רבים ויקרי ערך ואילו האישה נותרה מאחור, מבלי שהיא רכשה לעצמה כל כושר השתכרות עצמאי משלה.

כתוצאה מכך ובמידה ובני הזוג מתגרשים נוצר ביניהם מצב של חוסר שוויון כלכלי קיצוני בשל פערי כושר ההשתכרות שלהם.

על מנת לתקן עוול זה, קבע בית המשפט העליון שגם נכסי קריירה נכללים ברכוש המשותף וניתנים לחלוקה בין בני הזוג במקרה של גירושין.

אולם כל זאת בתנאי שבן הזוג השני אכן תמך בבן הזוג בעל נכסי הקריירה ועזר לו להשיגם, וכן במידה ופערי ההשתכרות הקיימים בין בני הזוג הינם משמעותיים.

לפיכך, במקרה בו בן הזוג רכש את נכסי הקריירה שלו ללא קבלת עזרה ותמיכה מבן הזוג השני, או במידה וקיימים פערים קטנים לגבי כושר השתכרותם של בני הזוג, אזי נכסי הקריירה לא יכללו במסגרת הרכוש המשותף המיועד לחלוקה בין בני הזוג. כך נקבע ע"י בית המשפט העליון במסגרת בע"מ 3664/07 פלוני נ' פלונית.

במסגרת הליך תמ"ש 52231/09 מ.ב. נ' ע.ב. הוסיף בית המשפט לענייני משפחה בתל-אביב תנאי נוסף, לפיו המדובר גם בנישואים לאורך זמן.

אופן חישוב שווי המוניטין העסקי נעשה על פי שיטת שווי היוון הרווחים העתידיים שיופקו מהעסק. כך נקבע על ידי בית המשפט העליון במסגרת ע"א 7493/98 שלמה שרון נ. פקיד השומה.

אופן חישוב והערכת שוויו של המוניטין האישי נעשה על פי רשימה לא סגורה של קריטריונים בהתאם לנסיבות הספציפיות של כל מקרה.

קריטריונים אלו כוללים, בין היתר, את גילם של בני הזוג, מצבם הבריאותי, מספר שנות הנישואין שלהם, מספר שנות העבודה שנותרו להם, רמת השתכרות של כל אחד מהם, מידת ההשקעה של בן הזוג בנכסי הקריירה שלו ומידת התמיכה שהוא קיבל מבן הזוג השני ועוד.

בתום עריכת תחשיב שווי נכסי הקריירה, יש לאזן את הפער בין בני הזוג. איזון הפער יכול להתבצע באמצעות תשלום אחד גדול וחד פעמי, או שורה של תשלומים כספיים עיתיים, כפי שייקבע בין הצדדים.

כפי שוודאי הבנת, נושא חלוקת המוניטין ונכסי הקריירה מורכב ומשמעותי ביותר, ולכן חשוב מאד להעביר את הטיפול בנושא רק לידיו של עורך דין מיומן ומנוסה בהליכי הגירושין. משרדנו עומד לרשותך ונשמח לייעץ לך מתוך ניסיונו הרב בתחום.

שאלות? לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי מהיר!

קרא עוד
שייך לנושא:   חלוקת רכוש   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (7) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 7 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון