×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
כל מה שחשוב לדעת על קבלת משמורת זמנית על הילדים מיד לאחר הפרידה ועד למועד הסדרת הסכם הגירושין! עורכי הדין שלנו לרשותך בכל שאלה ולצורך קבלת צו למשמורת זמנית...
משמורת זמנית: הגשת בקשה לקבלת משמרות זמנית על הילדים שלך!
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
אנחנו יודעים שטובת הילדים שלך חשובה יותר מהכל - במיוחד עכשיו: פנו אלינו
ייעוץ משפטי על משמורת ילדים
אנחנו יודעים שטובת הילדים שלך חשובה יותר מהכל - במיוחד עכשיו: פנו אלינו

בקשה למשמורת זמנית: מהפרידה ועד לסיום הליך הגירושין

      20/02/2020 16:57

כאשר בני זוג שהנם הורים לילדים קטינים נכנסים להליכי פרידה וגירושין, יש צורך לקבוע מי מהם יחזיק באופן זמני במשמורת על הילדים ויטפל בהם עד שיסתיימו הליכי הגירושין ותיקבע המשמורת הקבועה לגבי הילדים.

עיקר משמעותה של המשמורת הזמנית הנה לקבוע מי ההורה שאצלו יגורו הילדים ואשר ישמש כאחראי העיקרי לגידולם השוטף בתקופה הזמנית של ניהול הליכי הגירושין ועד לסיום הליכים אלו וקביעת בעל המשמורת הקבועה.

עם זאת יובהר כי קביעת המשמורת הן הזמנית והן הקבועה, אצל אחד ההורים, אינה פוטרת כמובן את ההורה השני מכל אחריות לגידול הילד, ומכל החובות החוקיות והמוסריות שמוטלות עליו מכח היותו ההורה והאפוטרופוס הטבעי של הילדים, שכוללות דאגה לצרכי הילדים ולרווחתם, אלא אלו נותרות על כנן.

בדומה למשמורת הקבועה, גם המשמורת הזמנית יכולה להיות יחידנית של אחד ההורים בלבד, בכפוף למתן זמני שהות להורה השני, או משמורת משותפת של שני ההורים, תוך קביעת חלוקת זמני השהייה של הילדים אצל כל אחד מההורים.

בסקירה שלפניך נסביר אודות הדרך להגשת בקשה למשמורת זמנית לבית המשפט לענייני משפחה, מה הם השיקולים אותם ישקול בית המשפט לפני מתן צו למשמורת זמנית ועד מתי חל תוקפה של המשמורת הזמנית לפי חוק.

כיצד נקבעת המשמורת הזמנית?

המשמורת הזמנית נקבעת בהתאם לסעיפים 24 ו-25 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ"ב – 1962.

סעיפים אלו קובעים כי ההחלטה בדבר המשמורת הזמנית יכולה להתקבל בהסכמת שני ההורים יחדיו, כאמור בסעיף 24 לחוק הכשרות, או במסגרת הכרעה שיפוטית במידה והם חלוקים ביניהם בעניין זה, אשר תתקבל בהתאם לעקרון העל של טובת הילד, כאמור בסעיף 25 לחוק הכשרות וכפי שיוסבר בהמשך הדברים להלן.

מטבע הדברים, עדיף ורצוי מאד שההורים יגיעו יחדיו להסכמה משותפת והדדית בדבר קביעת המשמורת הזמנית על הילדים וזאת כדי למנוע מאבקים מיותרים במסגרת הליכי הגירושין, שממילא אינם קלים לאף אחד מהצדדים הנוגעים בדבר ובמיוחד על מנת למנוע פגיעה מיותרת בילדים עצמם.

ברם, במידה ומסיבה כלשהי ההורים אינם מצליחים להסכים בעניין המשמורת הזמנית, רשאי כל אחד מהם להביא את העניין להכרעתו של בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני הרלוונטי להם, שיחליט בעניין זה בהתאם לעקרון העל של טובת הילד.

כדי לקבל החלטה שיפוטית בדבר קביעת המשמורת הזמנית, יש להגיש בפני בית המשפט בקשה למשמורת זמנית במצורף לכתב התביעה העיקרית בעניין המשמורת וזאת עם תחילת הליכי הפרידה והגירושין וכמובן שרצוי לעשות זאת באמצעות עורך דין מומחה להליכי גירושין.

בית המשפט ידון בבקשה ויקבע מי מההורים יחזיק במשמורת הזמנית על הילדים עד לקבלת פסק דין בתביעה העיקרית למשמורת, שבו יקבע מי יהיה בעל המשמורת הקבועה על הילדים.

הכרעת בית המשפט תתקבל כאמור בהתאם לעקרון העל של טובת הילד ולפי סעיף 25 לחוק, אשר קובע שבית המשפט יקבע בעניין סוגיית משמורת הילדים והסדרי הראיה "כפי שייראה לו לטובת הקטין, ובלבד שילדים עד גיל 6 יהיו אצל אמם אם אין סיבות מיוחדות להורות אחרת".

כלומר, כאשר מדובר בילדים עד גיל 6 תופעל חזקת הגיל הרך, לפיה הילדים יגדלו אצל האם, אלא אם כן ישנן נסיבות מיוחדות שמצדיקות קביעה אחרת ושלילתה של חזקת הגיל הרך.

לגבי ילדים מעל גיל 6 לא תופעל החזקה, כך שלא תינתן עדיפות לקביעת המשמורת אצל האם.

עם זאת, בדרך כלל מקובל שגם ילדים גדלים מעל גיל 6 אצל האם, אם כי בשנים האחרונות הולכת ומתחזקת יותר ויותר המגמה בדבר קביעת משמורת משותפת ובאופן לפיו גם האב נוטל חלק פעיל בגידול השוטף של הילדים.

החלטת בית המשפט בעניין המשמורת הזמנית מתקבלת בהתאם לשמיעת טענות הצדדים, תסקיר סעד שנערך על ידי עובדים סוציאליים או בדיקת מסוגלות הורית, שבמהלכה ההורים נדרשים לבצע שורה של מבחני אישיות ומבחנים פסיכולוגיים וכן נערכות תצפיות עליהם, וזאת כדי להגיע למסקנה בשאלה מי מהם מתאים יותר לשמש כהורה המשמורן על הילדים.

תוקף החלטת המשמורת הזמנית

כפי שנובע משמה, החלטת המשמורת הזמנית הנה בעלת תוקף זמני בלבד וזאת עד לסיום הליכי הגירושין וקביעת המשמורת הקבועה לגבי הילדים במסגרת הסכם הגירושין שיחתם בין ההורים.

מכאן גם נובע שההורה המשמורן הזמני לא יהיה בהכרח או באופן אוטומטי גם המשמורן הקבוע, אלא הדבר נקבע בהתאם לנסיבות המקרה.

בנוסף, כשם שהחלטת המשמורת הקבועה יכולה להשתנות בהתאם לבקשות הצדדים, אזי גם החלטת המשמורת הזמנית יכולה להשתנות בהתאם לבקשות הצדדים ובלבד שהצד שהגיש את בקשת השינוי יוכיח שחל שינוי בנסיבות שמצדיק את שינוי המשמורת וכי השינוי עולה בקנה אחד עם טובת הילד.

עוד בנושא: הקריטריונים שישקלו לצורך שינוי החלטה בעניין משמורת ילדים

קרא עוד
שייך לנושא:   משמורת ילדים   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (3) דירוגים | דירוג ממוצע (4)
4 stars - based on 3 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון