×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
פסק דין נדיר ותקדימי של בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב קבע כי למרות שהאב הנו קטין (מתחת גיל 18) הוא יוכל להיות משמורן על בנו הקטין...
בימ"ש קבע: גם אב קטין יכול להיות משמורן על בנו הקטין!
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
אנחנו יודעים שטובת הילדים שלך חשובה יותר מהכל - במיוחד עכשיו: פנו אלינו
ייעוץ משפטי על משמורת ילדים
אנחנו יודעים שטובת הילדים שלך חשובה יותר מהכל - במיוחד עכשיו: פנו אלינו

בית המשפט קבע: אב קטין יכול להיות משמורן!

      18/02/2020 12:21

לא בכל יום בית המשפט מתבקש לדון בבקשת הורה קטין לקבל משמורת על בנו הקטין וזאת כפי שאירע בהליך תלה"מ 12563-02-19 אשר התנהל בפני בית המשפט לענייני משפחה בתל-אביב.

תיק זה עסק בתינוק לאם בת כ-20 ולאב בן 17.5 תלמיד תיכון בכיתה י"ב. השניים ניהלו קשר אינטימי במשך מספר חודשים, במסגרתו האם נכנסה להריון, אך הם נפרדו כשהאם היתה בחודש החמישי להריונה.

השניים לא נישאו זה לזה וכל אחד מהם ממשיך להתגורר בבית הוריו.

האב הגיש תביעה למשמורת על הילד אך בית המשפט דחה אותה וקבע שהמשמורת על הילד תהיה של האם, בכפוף להסדרי שהות של האב. למרות הכרעת הדין, האב לא ויתר והגיש בקשה לקביעת משמורת משותפת על הילד.

בסקירה המעניינת והנדירה שלפניך נסביר אודות הכרעתו של בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב בתביעתו של האב.

מתסקיר של פקידי הסעד בשירותי הרווחה עלה שהאם הינה בת למשפחה חרדית, בת 12 נפשות, אשר למרות שהיא אוהבת את ילדה, מתקשה מאד בגידולו ולמעשה נמצאת בבידוד חברתי.

בנוסף גם התעורר חשש שמא הילד מוזנח על ידי האם. לעומת זאת, האב ומשפחתו קיבלו באהבה את הולדת התינוק ואף הכינו חדר בביתם במיוחד עבורו.

הסוגיה המשפטית: האם הורה קטין יכול לשמש כמשמורן על בנו?

בית המשפט דן תחילה בשאלה האם אב, שהנו קטין בעצמו, יכול לשמש כמשמורן על בנו הקטין וזאת נוכח האנומליה המתעוררת בעניין זה בין סעיפי חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ"ב-1962.

שכן, מחד גיסא, סעיף 14 לחוק הכשרות קובע שההורים הם האפוטרופסים הטבעיים של ילדיהם הקטינים ועל כן גם האב במקרה דנן הופך אוטומטית לאפוטרופוס הטבעי של בנו, אשר אחראי לחינוכו ולבריאותו.

ברם, מאידך גיסא, מאחר שהאב בעצמו עדיין קטין, אזי האחריות על בריאותו וחינוכו של האב עצמו, מופקדת בידי הוריו שלו, וזאת לאור סעיף 4 לחוק הכשרות, אשר קובע שכל פעולה משפטית של קטין, טעונה הסכמת נציגו ולרבות הוריו.

לפיכך, מתעוררת השאלה האם הורה קטין יכול לשאת בעצמו באחריות לבריאות ולחינוך של בנו, בשעה שהאחריות לבריאות ולחינוך שלו עצמו מופקדת בידי הוריו?

בית המשפט לענייני משפחה ציין כי מדובר בשאלה תקדימית, שאין לה תשובה ברורה בתוך סעיפי החוק.

יחד עם זאת, ישנם שורה ארוכה של חוקים שמעניקים גושפנקה לפעולות שמבוצעות על ידי קטינים גם ללא הסכמת הוריהם.

כך לדוגמא, סעיף 9ב לחוק אימוץ ילדים, תשמ"א-1981 קובע שקטין יכול להסכים לאימוץ ילדו ללא הסכמת הוריו או אפוטרופסו ואילו סעיף 306(ב) לחוק העונשין, תשל"ז-1977 מאפשר לאשר הפסקת הריון לקטינה שנתנה הסכמה מודעת לכך, תוך שהוא קובע שהסכמתה אינה טעונה אישור נציגה.

מנגד, גם לא ניתן גם לקבוע שההורות כשלעצמה, ללא תלות בגיל, הופכת כל הורה קטין, גם אם הוא בן 13 למשל, להורה שווה מעמד כמו הורה בגיר, מאחר והורות הינה גם פונקציה של גיל ונסיון חיים. ברם, החוק הישראלי לא קבע סף גיל מינימלי שבו ניתן לתת להורה קטין משמורת על ילדו.

לפיכך, נקבע שגם הורה קטין יכול להיות משמורן על בנו הקטין, אולם זאת בכפוף לסייגים מסויימים וכאשר כל מקרה יבדק לגופו ולפי נסיבותיו.

ככלל, בהתקיים תנאים מסויימים ובשים לב לגיל ההורה הקטין, ניתן יהיה להכיר ולהכיל עליו אחריות כלפי בנו הקטין בכל הנוגע לבריאותו וחינוכו, בחיזוק וסיוע מצד הוריו של ההורה הקטין וזאת גם כאשר להורה הקטין אין אחריות עצמאית שכזו כלפי עצמו.

אימוץ דוקטרינת האמנציפציה של הקטינים

בית המשפט ביסס את קביעתו דלעיל גם על סמך דוקטרינת האמנציפציה של קטינים, אשר שאובה מהמשפט המקובל ונהוגה במדינות רבות בעולם.

דוקטרינת האמנציפציה של קטינים מאפשרת להעניק בצו שיפוטי זכויות משפטיות חריגות לקטינים, במסגרת הליך הקרוי אמנציפציה של קטינים וזאת לשם מימוש מטרות מסויימות כגון עריכת נישואים, מתן עצמאות כלכלית, התגייסות לשירות צבאי ועוד.

דוקטרינה זו נועדה למעשה לסייע לקטינים מסויימים להשיג את המעמד המשפטי לו הם נדרשים לצורך קיום אורח חיים אוטונומי ושלם ומתן הכרה רשמית בנסיבות המקרה הספציפי של כל אחד מהם.

בנוסף, ישנן מספר מדינות בארה"ב אשר הכירו במונח קטין עצמאי והגדירו אותו כקטין אשר שוחרר ממשמורתם של הוריו ואינו נתון לפיקוחם.

בהסתמך על העקרונות שגובשו במשפט האמריקאי בכל הקשור למתן מעמד של קטין עצמאי, קבע בית המשפט את ההלכה העקרונית לפיה גם קטין יכול לשמש משמורן ואפוטרופוס על בנו הקטין, וכי בנסיבות מסויימות ניתן אף להעניק לו אמנציפציה ומעמד של הורה עצמאי, אשר יכול לקבל החלטות בנוגע לבריאות וחינוך של בנו, וזאת בפרט כשמדובר בקטין שהנו כבר כמעט בן 18, בעל מעטפת משפחתית שמסייעת לו ולגידול בנו וקיים תסקיר התומך בהורותו ובמשמורת משותפת.

במקרה דנן, בית המשפט התרשם מכנות דבריו של האב הקטין, בגרותו, התנהלותו במהלך ההריון, מרצונו הכן להיות שותף בגידול בנו וכן מכנות כוונות משפחתו לגדל את הילד ולהעניק לו חום ואהבה.

הזכות לגדל את הילד הנה זכות טבעית הקנויה לשני ההורים, ואין לבטלה רק בשל נוכח מעמדו המשפטי של האב כקטין.

לבסוף נקבע כי עד הגיעו של האב לגיל 18, תהיה לאב אחריות משותפת עם האם לגידולו של הילד, אך המשמורת הפיזית תישאר אצל האם, בכפוף להסדרי שהייה עם האב פעמיים בשבוע ובכל סוף שבוע שני.

לאחר שהאב יגיע לגיל 18, גם המשמורת הפיזית תהפוך להיות משותפת, תוך קביעה הדרגתית של הסדרי שהות שווים בין ההורים.

עוד בנושא: משמורת ילדים בשיטת ההורה החם - נסטינג

קרא עוד
שייך לנושא:   משמורת ילדים   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (1) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 1 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון