×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
בית הדין הרבני דחה את טענות הבעל כלפי אשתו לפיהן היא עברה על הדעת היהודית וביצעה מעשה כיעור, שתיהן עילות גירושין לפי ההלכה, וחייב את הבעל לשלם לאשה את כתובתה...
עוברת על דת יהודית ועילת מעשה כיעור: הטענות נדחו והבעל ישלם את הכתובה!
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו
גירושין עם עורך דין מנוסה
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו

עוברת על דת יהודית ועילת מעשה כיעור

      31/05/2021 10:29

בית הדין הרבני חייב בעל לשלם דמי כתובה לאשתו לאחר שנדחתה טענתו לפיה הוא פטור מלשלם לה דמי כתובה בגין עילת עוברת על דת יהודית ועילת מעשה כיעור, שתיהן לכאורה עילות גירושין לפי ההלכה היהודית.

כך נקבע במסגרת פסק הדין המעניין בהליך 1215020-4 פלוני נ' פלונית, שהתנהל בפני בית הדין הרבני בפתח תקווה.

לפי ההלכה היהודית עילת אשה שעוברת על דת יהודית מתייחסת בין היתר לאשה שמתלבשת ו/או מתנהגת באופן לא צנוע ובניגוד לכללי ההלכה.

לעומת זאת, מעשה כיעור עוסק בקיום נסיבות שמעלות חשד שהאשה בגדה בבעלה דהיינו, קיימה יחסים מלאים עם גבר זר, אולם ללא הוכחה ישירה וחד משמעית לכך. לדוגמא, כאשר האשה נצפתה לנה בביתו של גבר זר או מתגפפת עמו.

בסקירה שלפניך נסביר בהרחבה את הדיון שהתנהל בבית הדין הרבני בטענותיו של הבעל, במסגרת הליך הגירושין, בהתאם לכללי ההלכה היהודית ומשמעותן למקרים מקבילים ודומים, כמו גם את הרציונל שהוביל לפסק הדין ודחיית טענותיו של הבעל וחיובו בתשלום הכתובה.

כיצד הגיע המקרה לדיון בבית הדין הרבני?

תיק זה עסק בבני זוג שנישאו בשנת 2013 והתגרשו בשנת 2019. האשה הגישה כנגד הבעל תביעה לתשלום דמי כתובה בסך של 120,000 ₪

הבעל ביקש לדחות את התביעה בטענה שהאשה הפסידה את כתובתה בעילות מעשה כיעור ועבירה על דת יהודית.

לדברי הבעל, בכוונתו היתה להקים עם האשה בית נאמן שמבוסס על צניעות, אלא שלאחר נישואיהם התגלה לו שהאשה החלה לעשות מעשי כיעור מאחר שהיא קשרה קשרים פסולים עם גברים זרים.

בנוסף טען הבעל שהאשה החלה לעבור על דת יהודית, מאחר שהיא החלה להתלבש בצורה מופקרת ולא צנועה, שכללה ג'ינסים צמודים ומכנסיים קצרים.

האשה הכחישה את טענות הבעל וטענה שהיא מעולם לא בגדה בו וכי כל פגישותיה עם הגברים הזרים היו בענייני עבודתה בלבד.

לגבי צורת לבושה טענה האשה שהיא תמיד נהגה להתלבש כך, עוד לפני החתונה וכי הבעל ידע על כך מלכתחילה. בנוסף טענה שהבעל המשיך לקיים עמה יחסי מין גם לאחר שהגיש כנגדה תביעת גירושין.

באילו נסיבות אשה שעוברת על דת יהודית עלולה להפסיד כתובתה?

בית הדין הבהיר שהטעם לאיסור להתלבש באופן לא צנוע ובזרועות מגולות, שבגינו האשה מוגדרת כמי שעוברת על דת יהודית, נובע בשל חשד זנות כלומר, בשל החשד שהאשה מתלבשת כך מאחר שהיא רוצה למשוך אנשים לעשיית זימה.

יחד עם זאת, במציאות של ימינו ישנם סוגי חברה שבהם מקובל שהנשים מתלבשות שלא לפי ההלכה אך זאת ללא שום מטרת זנות ועל כן אין הצדק לכך שנשים אלו תפסדנה את כתובתן.

דייני בית הדין הרבני קבעו כי במקרה דנן מדובר באשה שנהגה להתלבש באופן חשוף עוד לפני החתונה והבעל ידע זאת היטב.

בנוסף, מדובר בבני זוג שלא קיימו אורח חיים דתי לפי ההלכה, אלא נהגו ללכת יחדיו לחופי רחצה מעורבים, בלבוש חשוף, ולבלות במסעדות לא כשרות. האשה נהגה לשוחח עם גברים אחרים, אך גם הבעל נהג לשוחח באריכות עם נשים אחרות.

אמנם, הבעל היה זכאי לכאורה לבקש מהאשה לאחר החתונה לשנות את דרכיה ולהתנהג לפי ההלכה, אולם אין הוא יכול לדרוש ממנה זאת בנסיבות שבהן הוא עצמו ממשיך להתנהג שלא לפי ההלכה.

בנוסף, היה עליו להתריא בפניה שאם היא לא תשנה את דרכיה היא תפסיד את כתובתה, מה שלא נעשה על ידו במקרה דנן, ועל כן נקבע שהאשה לא תפסיד את כתובה בגין עילת עוברת על דת יהודית.

באילו נסיבות תתקבל טענת מעשה כיעור?

כדי להוכיח את טענותיו בדבר ביצוע מעשה כיעור, הציג הבעל סרטון שצולם על ידי חוקר פרטי מטעמו שבו האשה נראתה יוצאת עם גבר זר מהמרפאה שבה עבדה. בנוסף, טען הבעל שהוא שמע שמועות שלאשה יש רומן עם מאמן הכושר שלה, אולם היא סירבה לעזוב את מאמן הכושר למרות שהיא הבטיחה לו לעשות כך.

בית הדין ציין שלפי ההלכה האשה עלולה להפסיד את כתובתה בעילת מעשה כיעור רק במקרה שבו האשה בעצמה הודתה בכך או כאשר יש שני עדים לכך, מה שלא נעשה במקרה דנן.

בפסק הדין צויין כי האשה הכחישה באופן נחרץ שהיא בגדה בבעלה ואילו הסרטון של החוקר הפרטי רק מראה את האשה יוצאת עם גבר זר מהמרפאה בה עבדה, כך שהוא אינו מוכיח שהאשה שהתה עם גבר זר לבדה במקום סגור.

בית הדין גם קיבל את טענת האשה לפיה הסרטון שהוצג לבית הדין עבר עריכה, מאחר שבסרטון המקורי רואים את החוקר נכנס בעצמו למרפאה ומצלם אותה כשהיא מלאה באנשים ולקוחות.

בית הדין גם דחה את טענת הבעל בדבר הרכילות על הרומן שהאשה ניהלה כביכול עם מאמן הכושר שלה, לאחר שנקבע שהבעל לא הביא עדים לכך שהיא התייחדה עם אותו מאמן או שהם ראו מעשה כיעור אחר ועל כן לא יתכן שהיא תפסיד את כתובתה רק על סמך שמועות ורכילות.

לבסוף קבע בית הדין כי עצם העובדה לפיה הבעל המשיך לקיים יחסים עם האשה גם לאחר שהוא תבע את הגירושים מעידה למעשה על כך שהוא עצמו לא האמין שהיא בגדה בו.

יתרה מכך, מאחר שהבעל הציג את עצמו כמי שבקיא בהלכה, הוא בוודאי גם היה מודע לכך שאשה שבגדה בבעלה אסורה לבעלה ובועלה ועל כן אסור היה גם לו עצמו להמשיך ולקיים עמה יחסים במידה שהיא בגדה בו.

בנסיבות אלו הגיע בית הדין למסקנה לפיה הבעל החליט להגיש תביעת גירושין כנגד האשה לא בגלל שהוא באמת האמין שהיא בגדה בו, אלא בגלל שהרכילות על הרומן שהיא כביכול ניהלה עם מאמן הכושר שלה פגעה בכבודו וגרמה לו לרגשי בושה.

בסיכומו של דבר, קיבל את הדין את התביעה וקבע כי האשה זכאית לתשלום הכתובה, כך שהבעל חוייב לשלם לאשה דמי כתובה בסך של 120,000 ₪.

קריאה נוספת: באילו מקרים ניתן לשלול מהאשה את תשלום הכתובה?

קרא עוד
שייך לנושא:   גירושין   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (2) דירוגים | דירוג ממוצע (4)
4 stars - based on 2 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון