×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
קיבלת עצות לגבי הליך הגירושין שלך? לא כל מה שכולם אומרים נכון ומדוייק והיגע הזמן לנפץ כמה מיתוסים...
מיתוסים על הליכי גירושין: נכון וחשוב או שלא ממש מדוייק?
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו
עורך דין מקצועי לדיני משפחה
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו

מיתוסים על הליכי הגירושין: אמת או לא חובה?

      03/05/2018 13:07

ההחלטה להתגרש טומנת בחובה לבטים רבים ולא מדובר בעניין של מה בכך. מרגע ההחלטה לפרק את החבילה ועד למועד הגירושין בפועל רוב הזוגות עוברים תהליך מורכב מבחינה אישית, כלכלית ומשפחתית.

פירוק התא המשפחתי המוכר והבטוח, חששות כלכליים, דאגה לשלום הילדים, התמודדות עם ריקנות, חזרה אל מעגל הפנויים פנויות והפחד להישאר לבד, לאו דווקא קורצים לאלו מביננו ששוקלים פרידה ולא זאת בלבד, אלא שאל כל הקשיים שגם ככה קיימים, נוספים מיתוסים על פרידה וגירושין בפן המשפטי.

מיתוסים כאלה נוצרים לא רק מעובדות החיים אלא גם מפרשנויות אישיות של אנשים שעברו גירושים וחברים "שיודעים על מה הם מדברים" וחייבים להסביר לך מה בדיוק לעשות ואיך צריך לפעול. אז נכון שאין חכם כבעל ניסיון, אבל כשזה נוגע להליך הגירושין שלך, צריך להבין שהכללים משתנים בכל מקרה לגופו והעצות שאתה מקבל לא בהכרח יעזרו לך בכל מקרה.

השילוב של כל הפחדים וההפחדות הרגשיות עם חוסר ידיעה והבנה של מה קובע החוק בנוגע לגירושין, מעכבים זוגות רבים מפרידה, על אף שברור לכולם שזהו הצעד הנכון עבורם וגרוע מכך – גורמים לגברים ונשים לעשות טעויות מיותרות, לבזבז הרבה זמן, לפגוע ולהפגע.

בסקירה שלפניך נציג את המיתוסים הנפוצים אודות פרידה והליכי גירושין וננסה להפריך את האגדות, כדי שגם אתה תוכל לקבל החלטה מושכלת לפני ובמהלך הליך הגירושין הצפוי.

נדגיש כי בכל מקרה מוטב להתייעץ עם עו"ד מנוסה בתחום הגירושין לפני קבלת החלטות ובכל שאלה נוספת שמטרידה אותך.

אמת או לא חובה?

עדיף לנשים להקדים ולפנות לבית המשפט לענייני משפחה לפני שהגבר פונה לבית הדין הרבני

לאו דווקא נכון. לעיתים הרבנות טובה לאישה יותר מאשר לגבר וזאת משום שהיא מחייבת את הבעל לשלם לאישה את הסכום הנקוב בכתובה, מה שיכול להגיע לסכומי כסף גבוהים בהרבה מאלו שהיו נקבעים בבית משפט.

לכתובה אין תוקף משפטי

טעות. בעל שמחליט להגיש תביעת גירושין ואין בידו עילת גירושין שמוכרת אצל הרבנות, יהיה חייב לשלם לאשתו את דמי הכתובה ובפרט כשמדובר על בעל שבגד באשתו.

אם האישה היא זו שבגדה אז הכתובה מבוטלת, אך אין זה אומר שישללו זכויותיה האחרות ועדיין מקיימים הסדר איזון משאבים.

אם תפסו אותך בוגדת ייקחו לך את הילדים והכסף

ממש לא נכון. ההשפעה הכלכלית היחידה תהיה שלא תוכלי לדרוש מבית הדין הרבני את תשלום הסכום שרשום בכתובה, אך בכל הנוגע לחלוקת הרכוש מחויב בית הדין הרבני להחליט על פי הדין האזרחי ובהתאם לפסיקת בג"ץ, מה שאומר שאינך מאבדת את הרכוש.

לגבי הילדים אין כל השפעה לאישה (או גבר) שבגדה, משום שעקרון העל שטובת הילדים היא מעל הכל הוא זה שקובע. יתרה מכך, בהליך גירושין שמתנהל בבית משפט, אין כל חשיבות לבגידה מבחינת כסף או משמורת על הילדים.

מערכת יחסים חדשה בעודכם פרודים ולפני שהתגרשתם תיחשב לבגידה

נכון חלקית. מבחינת בית הדין הרבני זו אכן תיחשב כבגידה, על כלל המשמעויות הנובעות ממנה, אך מבחינת בית המשפט זו איננה בגידה משום שבני הזוג כבר פרודים.

הבעל לא עובד אז הוא לא ישלם מזונות

לא נכון. האבא בכל מקרה חייב לשלם מזונות, זאת בהתאם לקביעתו של בית המשפט ובהסתמך על המשכורת של הבעל.

במידה והאב הפסיק לעבוד בסמוך לתחילת הליך הגירושין, יחושב פוטנציאל ההשתכרות בהתאם למשכורות האחרונות ואם הוא איננו עובד כלל, אז המזונות ישולמו מהרכוש שלו.

במשמורת משותפת האבא לא משלם מזונות

טעות. בכל מקרה האב משלם גם מזונות ילדים וגם מזונות אישה, אך אם הילדים שוהים הרבה אצלנו יתכן ויוחלט על הפחתה במזונות ילדים.

דמי מזונות נקבעים לפי רמת החיים שהילדים היו רגילים אליה

לא נכון. זה נקבע בהתאם לצרכיהם וזאת לעומת מזונות אישה, אשר נקבעים בהתאם לרמת החיים שאליה היא היתה רגילה.

מי שעוזב את הבית מוותר על הזכויות בו

ממש לא נכון. אין שום קשר בין מי עזב את הבית אחרי הפרידה לבין ההחלטה מי יקבל את הזכויות עליו בתום הגירושין. אגב, אפילו צו הרחקה של בית משפט איננו שולל מבת או בן הזוג את הזכויות על הבית.

ילדים תמיד נשארים אצל האמא

לא נכון. בעבר כשדנו במשמורת על ילדים לפי חזקת הגיל הרך, כלומר עד גיל 6, היתה העדפה למשמורת אצל האם, אך כיום ולאור קולות רבים שקוראים לבטל את חזקת הגיל הרך, אין לזה משקל כפי שהיה פעם ומסתמכים בעיקר על העיקרון שקבע בית המשפט, שלפיו טובת הילדים היא מעל הכל.

המשמורת קובעת למי יהיו יותר זכויות על הילדים

לא. המשמורת רלוונטית אך ורק לגבי מיקום מגורי הקבע של הילדים, אצל האם או האב וכן משפיעה על הסדרי הראיה, כלומר מתי יורשה כל האחד מן ההורים להיפגש עם הילדים. כך או כך, ההחלטות על חינוך נותרות משותפות.

כולם חייבים להתגרש ברבנות

לא מדויק. ניתן לקיים פירוק שיתוף נכסים, שזה אומר קביעת זכויות סוציאליות, מזונות והסדרי ראיה בבית משפט, גם בלי להתגרש ברבנות.

המשמעות היא פשוט שאי אפשר להינשא בשנית, אבל אפשר לקיים זוגיות חדשה. בני זוג שלא התחתנו ברבנות או בהליך נישואים אזרחיים, אלא בחרו באופציה של נישואי הסכם, בכל מקרה לא יצטרכו להתגרש ברבנות.

כדי להשיג תוצאות טובות צריך ללכלך על בן/ת הזוג

לגמרי לא וההפך הוא הנכון. קודם כל ולפני הכל להשמיץ האחד את השנייה זה אף פעם לא טוב ובטח שלא אם ההשמצות מלוות גם בשקרים. צריך להזהר מתביעת לשון הרע, שיכולה להסב נזק משמעותי להליך הגירושין ולעלות הרבה כסף.

בית המשפט מתייחס בחומרה רבה למקרים שבהם האישה (או הבעל) מגישה תלונת שווא, למשל תלונת שווא שהבעל הרביץ, שאז טוענים לאלימות במשפחה שכלל לא קיימת.

בבית משפט צריך להוכיח כל טענה וכדאי מאוד לזכור, שבסופו של יום שניכם ממשיכים להיות הורים לאותם ילדים.

קראו בהרחבה: למה אסור ללכך על בת/בן הזוג בגירושין?

גברים מתאוששים מהר יותר

לא בהכרח. מחקרים מוכיחים שנשים מצליחות להתאושש רגשית טוב יותר ולהתחיל את החיים מחדש אחרי פרידה וגירושין מהר בהשוואה לגברים.

הגברים לעומת זאת, לא ידועים כדברנים גדולים וכך קורה שמרביתם אוגרים בבטן את הכעסים והתסכול. כמו כן, לרוב האב נאלץ לשלם מזונות ילדים ומזונות אישה, מה שמוסיף לו קושי כלכלי ורבדים נוספים להתמודדות.

גירושין גורמים לילדים לטראומה ולנזק התפתחותי

לא הכי מדוייק ופעמים רבים לא נכון. ברוב המקרים הנזק לילדים ייגרם רק במקרה שהאב נעלם או מסרב לשלם מזונות, ובמצבים שבהם ההורים מערבבים בין הקונפליקט שלהם לבין הילדים וכך גורמים להם למעמסה רגשית ונפשית ארוכה ומתמשכת.

ניתן וצריך למצוא את הדרך לנהל הליך גירושין מכובד ומתחשב. טובת הילדים, שנקלעו להליכים בעל כורחם, צריכה להיות על ראש סדר היום של ההורים המתגרשים.

אם עושים דברים נכון האינטרס של הילדים נשמר ואין סיבה לחשש מטראומה משמעותית שתשאיר אחריה משקעים כבדים.

עדיף להישאר יחד בשביל הילדים

לא! לא! ולא! בני זוג שמפחדים להיפרד בגלל הילדים טועים פעמיים. הם פוגעים גם בעצמם וגם בילדים.

תשאל את עצמך בכנות מה עדיף, הורים גרושים ומאושרים או הורים נשואים ומדוכאים, כאלו שלא יודעים איך לריב אחד עם השנייה, שצועקים, שמשקרים ושאחרי שנים של מלחמות פשוט נובלים ונאלמים.

לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי אישי

קרא עוד
שייך לנושא:   דיני משפחה   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (3) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 3 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון