×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
טענת מיאוס כעילה לגירושין בבית הדין הרבני ומשמעותה המיאוס לפי ההלכה היהודית...
טענת מיאוס כעילה לגירושין ומשמעותה המיאוס לפי ההלכה היהודית
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
ייעוץ עורך דין בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו
גירושין עם עורך דין מנוסה
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו

טענת מיאוס כעילה לגירושין

      29/04/2021 11:35

ככלל דומה כי בתי הדין הרבניים בארץ מעדיפים לעודד פתרונות של שלום בית מאשר לקבל תביעות גירושין, וזאת בשל החשיבות הרבה שמייחסת היהדות למוסד הנישואין והמשפחה.

עם זאת קיימים מצבים בהם הפירוד בלתי נמנע ואין מנוס מלהורות על גירושי בני הזוג. מצב כזה מתרחש, בין היתר, בגין עילת מיאוס.

במסגרת תיק הרבני מס' 284462/9 הבהיר בית הדין הרבני כי מיאוס הנה עילה עצמאית לגירושין לפי ההלכה היהודית: "כי הלא המיאוס הוא דבר נפשי לפי טענתה, ואין בכוחה להתגבר על ההרגשה אליו, ואי אפשר לה לחזור ולסלק את המאיסות והתיעוב ממנו, ואינה מסוגלת להיות עמו במחיצתו ולהיבעל לו גם לשם ניסיון לשלום בית. דמאיס עלי הוא לא רק ענין של שנאה סתם אלא בחילה נפשית להבעל לגוף כזה, וזהו סוד מסודות הנפש".

בסקירה שלפניך נסביר בהרחבה אודות מהותה ההלכתית של עילת המיאוס ועמדת בית הדין הרבני בתביעות גירושין שנדונו לפניו.

גם במסגרת תיק הרבני 1022071-5 צויין כי הטעם לקבלת טענת המאיסות כעילת גירושין נובע מכך שאין המדובר בהחלטה שכלית, אלא המדובר בהחלטה, שבסיסה בתת מודע, הנובעת ממאיסה נפשית, שאי אפשר להתעלם או להתגבר עליה ושבגינה איננה יכולה להמשיך לחיות עמו.

כלומר הנימוק להיותה של עילת המיאוס עילה עצמאית לגירושין נובע מכך שאין המדובר בהחלטה שכלית, כי אם בתחושה נפשית של מאיסות, תיעוב וגועל, אשר בכל מקרה לא ניתן להתגבר עליה באופן שכלתני ורציונאלי.

יובהר כי הדברים שלעיל מיוחסים אמנם לטענת מיאוס שהעלתה באישה כלפי בעלה, אולם מובן שכוחם יפה גם במקרה ההפוך, במקרה שהבעל הוא שמעלה את טענת המאיסות כלפי האישה.

עם זאת יודגש כי טענת המיאוס איננה מצטמצמת רק למאיסות מקיום יחסים אינטימיים בין בני הזוג.

כלומר, טענת המיאוס איננה צריכה להתבטא דווקא בסלידה ואי יכולת נפשית מצד אחד מבני הזוג לחיות חיי אישות עם השני, אלא די בכך שהוא מואס בחייהם המשותפים וזאת משלל סיבות ומצבים וביניהם הסיבות והמצבים הבאים:

  • כאשר אחד מבני הזוג נוקט באלימות כלפי בן הזוג השני, שהנה פיזית ו/או נפשית ו/או מילולית.
  • כאשר אחד מבני הזוג רוצה לפנות לייעוץ זוגי משותף והשני מסרב לכך.
  • כאשר אחד מבני הזוג חדל מלשמור מצוות.
  • כאשר הבעל אינו נוהג כשורה בענייני ממונות או כאשר האישה חוששת שהבעל יכלה כל ממונה.
  • כאשר הבעל כופה על האישה קיום יחסים בזמן נידתה.
  • כאשר הבעל תשוש כח ואינו מסוגל לקיים יחסים.

כמו כן, אין לקבל טענת מאיסות אלא אם כן המדובר באמתלא מבוררת קרי, סיבה ברורה לחלוטין ומוכחת לעין כל.

במידה ולא נראית סיבה ברורה לטענת מאיסות של האישה, אזי האישה נחשבת כמורדת ומפסידה את מזונותיה וכתובתה. אבל אם היא מוכיחה קיומה של אמתלה ברורה וסיבה אמיתית להיותה מואסת בו ומפני מה היא קצה בחייהם המשותפים, אין היא נחשבת כמורדת ואין היא מפסידה את מזונות האישה וכתובתה.

במידה והוכחה טענת המיאוס, יש הטוענים כי ניתן בגינה לכפות גירושין ולחייב מתן גט על בן הזוג שכנגדו הועלתה טענת המיאוס, או שלכל הפחות לא ניתן לחייב בשלום בית את בן הזוג שהעלה את טענת המיאוס.

במסגרת התיק הרבני 962276-5 נדון מקרה בו הבעל עמד על רצונו בגירושין ואילו האישה טענה כי היא מבקשת שלום בית.

בית הדין קבע כי גם האישה הסכימה מלכתחילה לפירוד והשלימה איתו היא עדיין רשאית לשוב בה מכך, לטעון אהבתי את אישי ולבקש לשוב ולנסות לשקם את ביתה מהריסותיו.

זו מטרת הכתובה, לחזק את הבית, ולעודד את בני הזוג להתמודד עם המכשולים הנקרים לעיתים בדרכם המשותפת ולהתגבר עליהם, וזו מטרת ההמלכות וההכרזות במורדת, לגרום לה לשוב מדרכה הרעה אל חיק בעלה, לשמר את כותלי ביתה ולרפדם באהבה ואחווה שלום ורעות עליהם נכון בית ישראל.

עם זאת, בית הדין הרבני גם ציין כי רדיפתו אחר השלום אסור לה שתמנע ממנו לברר את הדין ועומק ההלכה בהתאם לנסיבות המקרה שעומד בפניו.

בנסיבות אותו תיק טען הבעל כי תביעת האישה לשלום בית אינה כנה, מאחר שהאישה היא שהגישה מלכתחילה תביעת גירושין כנגדו, גרמה לעיכוב יציאתו מהארץ ואף להורדתו מהמטוס עליו עלה על מנת להמריא עם בני משפחתו.

אם לא די בכך, היא אף הגישה לאחר מכן נגדו תביעה לפירוק שיתוף והכל מתוך טקטיקה משפטית כוחנית. עוד טען הבעל כי הוא מואס באישה בשל מעשים אלו.

בית הדין הרבני קבע כי הדיסוננס בין מעשיה של האישה לדיבורה לפיו היא חפצה בשלום בית אכן זועק לשמיים, אולם הוא מוכן לקבל את דבריה לפיהם היא לא ירדה לסוף משמעותם של הצעדים המשפטיים שננקטו בשמה, ושכל רצונה הכן והאמיתי הינו בשלום בית.

יחד עם זאת, גם אם תביעתה של האישה לשלום בית תתקבל ככנה, הרי אין זה אומר שהבעל אינו רשאי לטעון כי מעשים שכאלה מצד אשתו פגעו ופוגעים בו עד כדי תחושת מאיסות קשה, בפרט שמדובר במצב בו התרגשו על ראשו מאבקים משפטיים מרים שהוא מעולם לא התנסה וייתכן שהוא מעולם אף לא העלה על דעתו שהוא יצטרך להתנסות בהם.

בהתאם לכך דחה בית הדין הרבני את תביעת שלום הבית של האישה, וקרא לה לראות את המציאות נכוחה ולהתגרש מבעלה בצורה מוסכמת, מושכלת ומכובדת.

עוד בנושא: מאיס עלי - חיוב הבעל במתן גט מיידי בעילת מאיסות

קרא עוד
שייך לנושא:   גירושין   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (2) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 2 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"כשצריך לפרגן: תודה ענקית לעורכת הדין גיטי גוטמן, שליוותה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. עורכת הדין גוטמן התנהלה בצורה מקצועית, נתנה יחס אישי והובילה אותי למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. אוגוסט 2019
"תודה מיוחדת לעו"ד גלית צברי, שפתרה סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
עמי א. ספטמבר 2019
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא הייתה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין ומאבק סוער. בזכות עורכת הדין במשרד גוטמן צברי החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם חתום"
קרן ב. אפריל 2019
"רציתי להגיד תודה לעו"ד גיטי גוטמן ולצוות משרדה הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה!"
יואל ד. ינואר 2019
"הגענו למשרד עורכות דין גוטמן צברי בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתן של עורכות הדין במשרד יישבנו את ההדורים ועל כך תודותינו"
אבירם פ. נובמבר 2018
"גלית היקרה: תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחת אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרת לי להתמודד בהצלחה ובכבוד"
רות ק. אוגוסט 2018
"המאבק מול הגרוש היה ארוך ומפרך, אבל בזכות עו"ד גיטי גוטמן הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2018

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 9:00 - 19:00

כתובת: ב.ס.ר 3, מצדה 9 בני ברק

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי | גוטמן צברי עורכות דין | מפת האתר | תקנון