×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
מגפת הקורונה מעוררת, בין השאר, גם שאלות מהותיות הנוגעות לענייני משפחה ותשלומי מזונות. הכירו את הכללים הנוגעים לתשלומי המזונות וחלוקת המענקים בין ההורים הגרושים...
סוגיות בנושא תשלום מזונות בתקופת הקורונה - אלו הכללים!
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
ייעוץ עורך דין בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו
ייעוץ משפטי בנושא מזונות
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו

תשלום מזונות בתקופת הקורונה

      06/08/2020 09:51

מגפת הקורונה טלטלה את חיינו באופנים רבים וכפתה על כולנו שינויים, מי יותר ומי פחות. בכלל זה, נפגעו גם הסכמים חוזיים בכלל ודמי מזונות בפרט.

התופעה כל כך נרחבת עד שהמשנה ליועץ המשפטי לממשלה ארז קמיניץ, מונה לעמוד בראש צוות בין משרדי לבחינת נושא החוזים.

נכון, נושא המזונות אינו נכלל כחלק ממשימותיה של הוועדה, אך אין ספק כי מדובר בנושא כאוב שבין אם נרצה או לאו, מתדפק על דלתותיהם של בתים רבים. הגל הראשון של הקורונה שפקד אותנו בחודש מרץ, הביא עמו סגר כללי ובתוך כך, לפגיעה קשה מאוד בכלכלה.

השבר הכלכלי, בוודאי לא פסח על בני זוג שבחרו להיפרד. פגיעה בהכנסה, משמעותה ירידה ביכולת להעביר תשלומים מכל סוג שהוא וביניהם, תשלום מזונות.

לפני כחודש, נערך באחד מערוצי הטלוויזיה, ראיון עם אב גרוש שפוטר מעבודתו בשל נגיף הקורונה. האב שגר מאז הגירושים בגפו, עזב את הדירה אותה הוא שכר וחזר להתגורר עם הוריו.

"אין לי לצערי איך לשלם מזונות כבר חודשיים" הוא אמר בצער. "גרושתי מבינה אותי, אבל כואב לי שאין לי לתת את מה שנדרש לבנות" הוא הוסיף. משפט זה מכמת בתוכו את כל התורה כולה, הצורך לחשב מסלול מחדש ולנסות להגיע להסדרים חדשים בהידברות.

המציאות החדשה

אחת המשימות המאתגרות במציאות המורכבת של היום היא מציאת "סידור לילדים", הדבר נכון בכל בית משפחתי בישראל, קל וחומר שמדובר במשפחות פרודות.

חלוקת זמני השהות בין ההורים, הוא פקטור מרכזי בקביעת גובה ואופי תשלומי המזונות. למשל, במקרים בהם זמני השהות שווים בין ההורים, גובה תשלום המזונות יפחת.

הזעזוע הראשון במשוואת המזונות, הוא בנושא חלוקת הזמנים. זה יכול לקרות במקרה בו בן הזוג שמשלם מזונות (בדרך כלל האב), פוטר מעבודתו או הוצא לחל"ת, בעוד האם דווקא לא נפגעה במקום העבודה.

מקרה רגיש אחר הוא אם אחד מבני הזוג נדרש למשל להיכנס לבידוד ארוך, או חלילה חולה. במצב כזה, הופך ההורה השני לזה שנושא בנטל באופן בלעדי.

ומה קורה כאשר אחד מבני הזוג מתגורר בישוב המוגדר אדום ומוטלות עליו מגבלות תנועה? גם במקרה כזה, משתנה אופי חלוקת הזמנים באופן משמעותי, שכן מחד, הילדים אינם יכולים לתמרן בין בתי ההורים ומאידך, גם ההורה שמתגורר באותו ישוב המוגדר אדום, חי תחת הגבלה בתנועות.

הזעזוע השני שמשליך על היכולת בתשלום מזונות כפי שנקבע מראש, נקשר באופן ישיר ברמת ההכנסה של אחד מבני הזוג.

נזכיר כי גובה דמי מזונות הילדים, נקבע בנוסף לזמני החלוקה, בהתאם לרמת ההכנסה של ההורים. הקורונה פגעה כלכלית בהכנסותיהם של כמיליון אזרחיות ואזרחים. בין אם מדובר בחל"ת, בצמצום פעילותו של עסק או חלילה בפיטורים.

במקרים שכאלה, יטען ההורה שפוטר כי אינו יכול לעמוד בתשלום מזונות, מנגד יטען הצד השני כי הילדים בבית לאורך כל היום, ההוצאות לא פחתו ואין לו יכולת לספק לילדים שנמצאים תחת אחריותו, אמצעים בסיסיים. מה עושים?

פתרון בצל הקורונה

הצד הטוב

דרך המלך להגעה ליצירת פתרון טוב ומהיר, תלוי בראש ובראשונה במערכת היחסים השוררת בין בני הזוג.

במקרה בו מקיימים בני הזוג שיח בריא ומכבד, בין אם לטובת הילדים או בין אם כחלק מהדינמיקה השוטפת שביניהם, המשימה תהיה קלה יותר. ממש כמו בהליך גירושין, היכולת לדבר מתוך הבנה הדדית, שווה זהב.

במקרים אלה, ניתן בהחלט להגיע לשינוי בתעריפי המזונות לזמן קצוב. חשוב להדגיש, מדובר בשינוי זמני בהתאם למציאות שנכפתה על בני הזוג ועל ההסדר המשפטי שנקבע בקפידה.

גם במקרה של הגעה להסכמה בין בני הזוג, אין זה תחליף משפטי. במסגרת ההסכם ההורים יוכלו להגדיר את השינוי שיחול בדמי המזונות בהתאם לנסיבות (יגדלו / יפחתו) ויקבעו במסגרתו אילו נסיבות יביאו לפקיעת תוקפו של ההסכם ולחזרה לדמי המזונות הקודמים.

הצד הפחות טוב

במקרים בהם שוררת בין בני הזוג מערכת יחסים עכורה, ניתן לפנות לבית המשפט בבקשה "למתן סעד זמני" להפחתת או הגדלת דמי המזונות.

במקרה זה, יהיה על בן הזוג הפונה, להציג שינוי מהותי וממשי שלא מאפשר לו לעמוד בתשלום המזונות. לחלופין, כאשר מדובר במקרה בו פונה הצד אליו משולמים דמי המזונות שהופסקו בצל המגפה, ידון בית המשפט לאור הנתונים שיציג בפניו הצד הנפגע.

חשוב מאוד להדגיש כי כבר בגל הראשון, נעשו פניות שכאלה בין אם מסיבות אובייקטיביות לחלוטין ובין אם מתוך שיקולים אסטרטגיים של ניצול המצב.

כבר אז, הוכיח בית המשפט כי הוא אינו שש לשנות פסיקות משפטיות קודמות בנושא רגיש זה. נכון, בעיצומו של הגל השני, יתכן ובית המשפט יפגין פתיחות וגמישות גבוהים יותר בשל ההכרה כי אין מדובר במשבר קצר טווח, אלא בשינוי של חודשים ארוכים, אולם קביעות משפטיות יהיו ניתנות לשינוי, רק במקרים של שינויים קיצוניים.

סיכומו של דבר

בתי המשפט מחויבים כאמור לתת מענה משפטי הולם נוכח המציאות החדשה. כמו כן, נדרשת הסדרה ברורה של כללים בנוגע לשאלת היקף החיוב במזונות, תוך התחשבות בשוני הדינמי שמביאה עימה המגיפה על כל השלכותיה: הגבלות על המשק, סגר ועוד.

בנוסף, בית המשפט נראה כמי שמוכן לקראת מקרים בהם יהיה ניסיון לניצול ציני של בני זוג את המצב תוך התחמקות מתשלומי מזונות.

אופי ההכנסה של משלם המזונות קריטי מאוד לשאלה האם לדון מחדש בתשלומי המזונות. זה יכול להיות אומן שמושבת מפעילות מאז פרוץ המגפה, דרך עובד שהוצא לחל"ת ושכרו נפגע ועד למי שאיבד את פרנסתו לגמרי ואינו יכול לשלם את חובותיו.

במציאות זו של חיים בצל הקורונה, אין תחליף להידברות הוגנת בין בני הזוג, אולם במקרים רבים בהם השבר גדול מכדי לקיים שיח שכזה, יידרש בית המשפט לנסיבות החדשות, שהקו המנחה הוא שינוי של תשלומי המזונות רק במקרים בהם יוצגו בפניו שינויים מהותיים בנסיבות.

עוד בנושא: הליכי גירושין בתקופת הקורונה איך אפשר להפחית את תשלומי מזונות הילדים?

קרא עוד
שייך לנושא:   מזונות   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (2) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 2 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"כשצריך לפרגן: תודה ענקית לעורכת הדין גיטי גוטמן, שליוותה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. עורכת הדין גוטמן התנהלה בצורה מקצועית, נתנה יחס אישי והובילה אותי למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. אוגוסט 2019
"תודה מיוחדת לעו"ד גלית צברי, שפתרה סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
עמי א. ספטמבר 2019
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא הייתה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין ומאבק סוער. בזכות עורכת הדין במשרד גוטמן צברי החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם חתום"
קרן ב. אפריל 2019
"רציתי להגיד תודה לעו"ד גיטי גוטמן ולצוות משרדה הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה!"
יואל ד. ינואר 2019
"הגענו למשרד עורכות דין גוטמן צברי בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתן של עורכות הדין במשרד יישבנו את ההדורים ועל כך תודותינו"
אבירם פ. נובמבר 2018
"גלית היקרה: תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחת אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרת לי להתמודד בהצלחה ובכבוד"
רות ק. אוגוסט 2018
"המאבק מול הגרוש היה ארוך ומפרך, אבל בזכות עו"ד גיטי גוטמן הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2018

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 9:00 - 19:00

כתובת: רח' ז'בוטינסקי 43 רמת גן

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות לבעליו החוקיים של האתר © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון