×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
האם עצם העובדה שהילדים, שהיו בחזקת האם, עברו להתגורר בפנימייה תוביל לשינוי והפחתה בתשלומי מזונות הילדים? בית הדין הארצי לעבודה הכריע בערעור שהוגש מול המוסד לביטוח לאומי...
הילדים עברו לפנימייה: האם זה ישפיע על תשלומי המזונות מהביטוח הלאומי?
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
ייעוץ עורך דין בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו
ייעוץ משפטי בנושא מזונות
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו

הילדים עבור לפנימייה - מה לגבי תשלומי המזונות?

      14/07/2020 11:28

קצבת מזונות הינה קצבה שמשולמת על ידי המוסד לביטוח לאומי לאם וילדיה אשר זכאים לקבל תשלומי מזונות ילדים לפי פסק דין, אולם האב אינו משלם להם אותם.

בנסיבות אלו המוסד לביטוח לאומי משלם לאם וילדיה את תשלומי המזונות, ומנגד נוקט בהליכים לגבייתם מהאב החייב.

הזכאות לקבלת קצבת מזונות מעוגנת בהוראות חוק המזונות (הבטחת תשלום) תשל"ב-1972, ותקנות המזונות (הבטחת תשלום), התשל"ג-1973.

החוק לגבי תשלום קצבת מזונות עבור ילד ששוהה בפנימייה

לעיתים נוצרים מצבים בהם ילדים שזכאים לתשלום מזונות אינם מתגוררים בבית אמם, אלא מועברים לפנימייה או לכל מסגרת חוץ ביתית אחרת.

לפיכך מתעוררת השאלה האם ובאילו תנאים יש לשלם לאם קצבת מזונות עבור ילדיה, בשעה שהילדים אינם מתגוררים עמה, אלא מחוץ לביתה.

סעיף 1 לחוק המזונות קובע שהזכאות לקצבת מזונות ניתנת ל: "מי שפסק דין למזונות ניתן לזכותו ואינו מתגורר עם החייב, לרבות הורה שאינו מתגורר עם החייב שפסק דין למזונות ניתן לזכות ילדו הקטין הנמצא בהחזקתו אף אם אינו עמו".

כלומר, מנוסח הסיפא של סעיף 1 לחוק, עולה שגם כאשר הילד אינו מתגורר עם האם, יש לשלם לאם קצבת מזונות עבור הילד, אך זאת בתנאי שהילד נמצא "בהחזקתה".

חוזר המוסד לביטוח לאומי 40/90

במסגרת חוזר כללי 40/09, מזונות 1182, מיום 19.2.2009, קבע המוסד לביטוח לאומי קבע את הכללים לזכאות לקצבת מזונות במצב שבו הילדים שוהים במסגרת חוץ ביתית.

החוזר קובע, בין היתר, שעל מנת לקבל את קצבת המזונות עבור ילד ששוהה בפנימייה, יש לעמוד בשני התנאים המצטברים הבאים:

  • השתתפות של האם / הזוכה בהוצאות החזקתו של הילד, בהתאם להחלטת משרד העבודה והרווחה ולא פחות מהסכום המינימלי המצוין בטופס שימולא על ידי העו"ס.
  • לפחות שני ביקורים בחודש של האם אצל הילד, או של הילד בבית האם, או אחד של האם ואחד של הילד, או לפחות ביקור אחד בחודש של הילד אצל האם, הכולל לינה.

כלומר, מנוסח חוזר המוסד עולה שהמוסד פירש את המונח של "החזקת הילדים" כהשתתפות האם בהוצאות אחזקת הילד בפנימייה וקיומם של לפחות שני ביקורים הדדיים בחודש בין האם לילדיה.

מהות התנאי בדבר החזקת הילד

במסגרת פסק הדין שניתן ביום 23.1.2020 בתיק עב"ל 22387-11-16 פלונית נ' המוסד לביטוח לאומי, קבע בית הדין הארצי לעבודה שאין תוקף לקריטריון שנקבע בחוזר המוסד בדבר השתתפות האם בעלות אחזקת הילד בפנימייה וזאת מאחר שלתנאי זה אין כל עיגון בהוראות חוק המזונות.

בית הדין הארצי הבהיר שהזכאות לקצבת מזונות נקבעת לפי הוראות חוק המזונות ולא לפי חוזר המוסד.

לפיכך, חוזר המוסד אינו יכול לגרוע מהזכויות לקבלת קצבת מזונות שניתנות לפי החוק, אלא רק לשמש ככלי עזר לקבלת החלטות על ידי פקידי המוסד, באמצעות קביעת הנחיות והכל בכפוף להוראות החוק.

בית הדין קבע שכל עוד נשמר קשר רציף של ביקורים הדדיים בין האם לבין ילדיה, והאם דואגת לצרכי הילדים ונושאת בהוצאות האישיות שלהם, אזי האם זכאית לקצבת מזונות, וזאת גם אם היא אינה נושאת בהוצאות שהייתם של הילדים במסגרת חוץ ביתית.

לפיכך, אין תוקף לקריטריון שנקבע בחוזר המוסד, שלפיו במקרה שבו האם אינה משתתפת בתשלום השהות עבור ילדיה במסגרת חוץ ביתית, וניתן לה פטור מתשלום, היא אינה זכאית לתשלום קצבת מזונות מהמוסד.

תיק זה עסק באם גרושה לשני ילדים קטינים, בן ובת, אשר המוסד לביטוח לאומי שילם לה קצבת מזונות עבורם במשך מספר שנים.

בהתאם להוראות צו בית המשפט, הוצאו שני הילדים מבית האם לפנימייה. הבן בשנת 2012 והבת בשנת 2013. האם לא השתתפה בהוצאות שהיית הילדים בפנימייה, אך הילדים ביקרו אותה מעת לעת, לרבות במהלך חופשות וכשלא חשו בטוב.

לאחר שנודע למוסד על העברת הילדים לפנימייה, הוא שלל מהאם את זכאותה לקצבת מזונות, בטענה שתשלום הקיצבה לפי החוזר מותנה בביקורים הדדיים פעמיים בחודש ובהשתתפות מינימלית בעלות אחזקת הילד בפנימייה, ומאחר שהאם אינם משתתפת בעלות אחזקת הילדים בפנימייה, הגם שמתקיימים ביניהם ביקורים הדדיים, אזי היא אינה זכאית לקצבת המזונות עבורם.

האם הגישה עתירה נגד המוסד בפני בית הדין האזורי לעבודה, שקבע שהיא אינה זכאית לקצבת מזונות, מאחר שהיא לא השתתפה בתשלום עבור שהייתם של ילדיה בפנימייה. האם לא ויתרה, והגישה ערעור על החלטת בית הדין האזורי לעבודה בפני בית הדין הארצי לעבודה.

בית הדין הארצי קיבל את הערעור שלה, בקובעו כאמור שהזכאות לקצבת מזונות נקבעת לפי החוק ולא לפי החוזר, שכפוף להוראות החוק.

עוד נקבע שבנסיבות בהן נשמר קשר רציף בין האם לבין ילדיה, באופן לפיו הילדים מתגוררים עמה בביתה בחופשות וכשאינם חשים בטוב, האם מבקרת אותם בפנימייה ודואגת לצרכים שונים של הילדים על כל ההוצאות הכרוכות בכך, לרבות הוצאות בית ספר, הוצאות ביגוד והנעלה, הוצאות היגנייה, ודמי כיס, אזי יש לראות את הילדים כנמצאים בהחזקתה של האם, ועל כן הנה זכאית לקבלת קצבת מזונות.

עוד בנושא: שינוי בתשלום מזונות הילדים בעת שינוי נסיבות ולאו דווקא שינוי מהותי!

קרא עוד
שייך לנושא:   מזונות   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (1) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 1 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"כשצריך לפרגן: תודה ענקית לעורכת הדין גיטי גוטמן, שליוותה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. עורכת הדין גוטמן התנהלה בצורה מקצועית, נתנה יחס אישי והובילה אותי למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. אוגוסט 2019
"תודה מיוחדת לעו"ד גלית צברי, שפתרה סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
עמי א. ספטמבר 2019
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא הייתה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין ומאבק סוער. בזכות עורכת הדין במשרד גוטמן צברי החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם חתום"
קרן ב. אפריל 2019
"רציתי להגיד תודה לעו"ד גיטי גוטמן ולצוות משרדה הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה!"
יואל ד. ינואר 2019
"הגענו למשרד עורכות דין גוטמן צברי בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתן של עורכות הדין במשרד יישבנו את ההדורים ועל כך תודותינו"
אבירם פ. נובמבר 2018
"גלית היקרה: תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחת אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרת לי להתמודד בהצלחה ובכבוד"
רות ק. אוגוסט 2018
"המאבק מול הגרוש היה ארוך ומפרך, אבל בזכות עו"ד גיטי גוטמן הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2018

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 9:00 - 19:00

כתובת: רח' ז'בוטינסקי 43 רמת גן

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות לבעליו החוקיים של האתר © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון