×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
כיצד מכריעים בנושא תשלומי מזונות קטינים כשלהורים משמורת משותפת לאחר הגירושין?
עמדת בית המשפט לגבי תשלומי מזונות ילדים במסגרת משמורת משותפת
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
ייעוץ עורך דין בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו
ייעוץ משפטי בנושא מזונות
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו

קביעת מזונות ילדים במשמורת משותפת

      18/10/2016 13:25

הסוגיה כיצד יש לפסוק את סכום מזונות הילדים כאשר מתקיים הסדר של משמורת משותפת נחשבת לאחת השאלות השיפוטיות הבוערות בתחום פסיקת מזונות ילדים.

סוגיה זו עוסקת בשאלה באיזה היקף יש להפחית את חיוב האב בתשלום המזונות במידה וקיימת משמורת משותפת וזאת ביחס למצב שבו עליו לשלם מזונות רגילים כאשר האם משמשת כמשמורנית יחידה על הילדים.

עקרונית, על פי ההלכה, חובת תשלום המזונות של הילדים מוטלת על האב. הלכה זאת יושמה לאחרונה גם על ידי בית הדין הרבני.

ההלכה נובעת בעיקרה מהגישה השמרנית לפיה בעת גירושין, הילדים עוברים למשמורתה הבלעדית של האם בלבד.

ואמנם, עד לאחרונה, היה מקובל בדרך כלל לקבוע כי האם תשמש כמשמורנית יחידה תוך קביעת הסדרי ראיה לאב לצורך המשך קיום הקשר שלו עם הילדים.

אולם, בשנים האחרונות הולכת וגוברת המגמה להעדיף משמורת משותפת לשני ההורים יחדיו וזאת במידה והאב מעוניין ומתאים לכך.

משמעות משמורת משותפת הנה חלוקה שוויונית של ההורים בכל הקשור לשהות ולמגורים עם הילדים תוך נשיאה באחריות לטפל ולכלכל את הילדים, על כל המשתמע מכך.

כתוצאה מכך התעורר הצורך להפחית את סכום החיוב במזונות המוטל על האב, מאחר ובמסגרת המשמורת המשותפת עליו לשאת באופן ישיר במימון הוצאות הילדים בעת שהם שוהים אצלו.

כיום קיימות מספר גישות בעניין פסיקת סכום מזונות ילדים בעת משמורת משותפת בקרב בתי המשפט המחוזיים בארץ אשר משמשים כערכאות הערעור על בתי המשפט לענייני משפחה וזאת בשעה שהסוגיה טרם הוכרעה ע"י בית המשפט העליון.

קראו עוד בנושא: תשלום מזונות ילדים מן העיזבון

למעשה יובהר כי כל הגישות סוברות שיש לבצע את ההפחתה לא בשיעור אחיד וקבוע מראש אלא בהתאם לנסיבותיו הספציפיות של כל מקרה בנפרד ותוך איזון ראוי של כל השיקולים הרלוונטיים, לרבות הכנסות שני ההורים, רמת החיים לה הורגלו הקטינים, צרכי הקטינים ועוד.

יחד עם זאת, בפועל, לכל אחד מבתי המשפט המחוזיים ישנה נטייה לאמץ שיעור הפחתה מסויים וזאת כפי שיבואר להלן.

גישת בית המשפט המחוזי בחיפה

במסגרת בע"מ 318/05 פלוני נ' פלונית, נקבע כי במקרה של משמורת משותפת יש לחייב את האב ב-25% מסכום המזונות הרגילים שהיה עליו לשלם במקרה והאם הייתה משמשת כמשמורנית יחידה.

במסגרת הליך עמ"ש 54256-09-14 נקבע כבר כי יש לחייב את האב בשיעור של 30% מסכום המזונות הרגילים.

גישת בית המשפט המחוזי מרכז

במסגרת הליך עמ"ש 25027-02-14 נקבע כי כאשר מדובר בזמני שהות שווים משכורות שוות לשני ההורים ניתן לחייב את האב ב- 50% מסכום המזונות הרגילים שהיה עליו לשלם במקרה והאם הייתה משמשת כמשמורנית יחידה.

עוד נקבע בפסק דין זה כי הסדר של משמורת משותפת מביא להפחתה בגובה החיוב במזונות ובהיקפו אך לא במהותו.

לכן, אב לא ישמע בטענה שיש לפוטרו כליל מחובת המזונות על אף השוויון בחלוקת הזמנים בין ההורים.

מאחר שבאותו מקרה היו הכנסות ההורים זהות, נפסק כי לגבי סכום הוצאות המדור ונוכח זהות שכרם של הצדדים, השתתפות האב במדור תופחת ב-50% מן החיוב הרגיל לשני ילדים שעומד על 40%.

גם במסגרת הליך בע"מ 50603-01-14 נקבע שיש לבצע הפחתה של 50% מדמי המזונות הכוללים וכן מההוצאות של הקטינים למדור וזאת מאחר שחלוקת זמני השהות של הילדים במסגרת המשמורת המשותפת הייתה זהה לשני ההורים.

קראו בהרחבה: מתי האישה תשלם מזונות ילדים לאחר גירושין?

גישת בית המשפט המחוזי בנצרת

במסגרת הליך עמ"ש 25235-04-14 נקבע כי אין להפחית כלל את סכום חיוב האב במזונות למרות שהמדובר היה במשמורת משותפת.

זאת בשל גילם הצעיר של הילדים וצרכיהם, קיומם של פערי השתכרות משמעותיים בין הצדדים באופן לפיו האב השתכר הרבה יותר מהאם וכן מאחר שהילדים שוהים אצל האב רק במשך ארבעה לילות ברציפות, אחת לשבועיים בעוד שבשאר הזמן הם נמצאים אצל האם.

הערעור על קביעה זו נדחה ע"י ביהמ"ש העליון במסגרת הליך בע"מ 2045/15.

גם במסגרת הליך תמ"ש 1724-02-15 נקבע כי אין להפחית את סכום חיוב האב במזונות חרף המשמורת המשותפת מאחר שהיקף הצריכה של האב והוצאותיו בגין המשמורת המשותפת כמעט לא השתנו וכי הם נלקחו בחשבון במסגרת קביעת גובה ההוצאות המינורי של הילדים.

קראו עוד בנושא: מזונות ילדים מתחת גיל 6 במשמורת משותפת וזמני שהות שווים

גישת בית המשפט המחוזי בתל-אביב

במסגרת הליך עמ"ש 41760-10-13 נקבע כי כאשר מדובר בקטין בן 15 עד 18 וכאשר לא קיים בין ההורים פער כלכלי שיש להתחשב בו, אזי ההורים יישאו באופן שווה בכל צרכי הילדים ולא יוטל חיוב של תשלום מהורה אחד למשנהו, אלא כהחזר חלקי בהוצאה זו או אחרת ששולמה ע"י ההורה האחר.

יחד עם זאת, בפסיקה גם הובעה דעה כי הגם שבתי המשפט נוטים לעודד הסדרי משמורת משותפת יש להיזהר בכל הקשור להפחתת דמי המזונות בשל הסדר המשמורת המשותפת.

הפחתה זו עלולה לגרום לכך שהאבות יבקשו משמורת משותפת רק על מנת להפחית את נטל המזונות המוטל עליהם ומבלי להתחשב באינטרסים של הילד וטובתו.

עדכון יולי 2017: הלכה של בית המשפט העליון בדבר חלוקת מזונות במשמורת משותפת

שאלות? לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי מהיר!

קרא עוד
שייך לנושא:   מזונות   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (4) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 4 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"כשצריך לפרגן: תודה ענקית לעורכת הדין גיטי גוטמן, שליוותה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. עורכת הדין גוטמן התנהלה בצורה מקצועית, נתנה יחס אישי והובילה אותי למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. אוגוסט 2019
"תודה מיוחדת לעו"ד גלית צברי, שפתרה סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
עמי א. ספטמבר 2019
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא הייתה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין ומאבק סוער. בזכות עורכת הדין במשרד גוטמן צברי החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם חתום"
קרן ב. אפריל 2019
"רציתי להגיד תודה לעו"ד גיטי גוטמן ולצוות משרדה הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה!"
יואל ד. ינואר 2019
"הגענו למשרד עורכות דין גוטמן צברי בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתן של עורכות הדין במשרד יישבנו את ההדורים ועל כך תודותינו"
אבירם פ. נובמבר 2018
"גלית היקרה: תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחת אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרת לי להתמודד בהצלחה ובכבוד"
רות ק. אוגוסט 2018
"המאבק מול הגרוש היה ארוך ומפרך, אבל בזכות עו"ד גיטי גוטמן הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2018

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 9:00 - 19:00

כתובת: דרך בגין 144א ת"א

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות לבעליו החוקיים של האתר © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון