×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
הגשת תביעת מזונות ילדים מסבא וסבתא - באילו מקרים זה אפשרי ואיך זה בדיוק מתבצע?
תביעת מזונות ילדים מסבא וסבתא - באילו מקרים זה אפשרי?
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
ייעוץ עורך דין בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו
ייעוץ משפטי בנושא מזונות
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו

תביעת מזונות ילדים מהסבא והסבתא - אימתי?

      18/02/2020 12:18

כאשר אנו שומעים על החובה לשאת תשלום מזונות ילדים, אנו בדרך כלל נוטים לחשוב כי חובה זו מוטלת על האב כלפי ילדיו הקטינים.

חלק מאיתנו אולי גם מודע לעובדה כי כאשר האב משמש כמשמורן יחיד על הילדים, ומשכורתה של האם גבוהה משלו, ניתן לחייב גם את האם בתשלום מזונות לילדים.

אולם, רובינו כפי הנראה אינם מודעים לעובדה כי החוק מאפשר, בנסיבות מסויימות, להגיש תביעת מזונות גם כנגד קרובי משפחה מדרגה שניה של הילדים הקטינים, ולרבות הסבא והסבתא שלהם.

הזכות להגשת תביעת המזונות כנגד קרובי משפחה מדרגה שניה של הקטין, מעוגנת בסעיפים 4 ו-5 לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות), תשי"ט-1959.

בסקירה שלפניך נסביר בהרחבה באילו תנאים וכיצד ניתן להגיש תביעה לתשלום מזונות כנגד הסבא והסבתא של הילדים שהוריהם התגרשו.

סעיף 4(3) לחוק המזונות קובע כי אדם חייב במזונות נכדיו ואילו סעיף 5 לחוק קובע כי חובת הסבים לשלם מזונות לנכדיהם מותנית בקיומם של שלושת התנאים המצטברים הבאים:

  • מצבם הכלכלי של הסבים יאפשר את קיום הצרכים האישיים שלהם ושל ילדיהם הקטינים, גם לאחר תשלום דמי המזונות עבור הנכד.
  • הנכד איננו מסוגל, על אף מאמציו, לספק את צרכיו מעבודה, מנכסיו או ממקור אחר.
  • הנכד אינו יכול לקבל את מזונותיו לפי סעיף 2 או 3 לחוק או מעיזבון, ואינו יכול לקבלם מבן משפחה הקודם לסבים לפי הסדר שנקבע בסעיף 4 לחוק.

כלומר, סעיף 5 לחוק המזונות קובע כי ניתן לחייב סבים במזונות נכדיהם רק במידה והוכח שהנכדים אכן אינם יכולים לקבל מזונות מאביהם, וכי הסבים הנם בעלי יכולת כלכלית מספקת לשאת בחיוב המזונות במקום בנם וכן להמשיך ולקיים את עצמם.

בפועל, פסקי הדין אשר חייבו סבים במזונות נכדיהם הנם פסקי דין נדירים יחסית, אשר בדרך כלל ניתנו במצבים בהם האב ברח לחו"ל והתחמק מתשלום מזונותיו, או במצבים בהם נבצר ממנו לעמוד בתשלומים עקב מצבו הבריאותי הקשה ומצבו הכלכלי הרעוע.

במסגרת הליך תמ"ש 018064/04 מ.ט. נ' י.ט. נדון מקרה בו האב ברח לחו"ל והתחמק מתשלום מזונות ילדים.

ילדיו הגישו תביעה כנגד הוריו, אך אלו טענו כי מצבם הכלכלי אינו מאפשר להם לעמוד בכך. במהלך המשפט התברר כי הם ניסו להסתיר הכנסות ונכסים מבית המשפט. בית המשפט חייב אותם בתשלום המזונות וזאת חרף גילם המבוגר יחסית, ולמרות שצרכיהם יגדלו עם זיקנתם.

קראו בהרחבה: תשלומי מזונות ילדים מתוך העיזבון

במסגרת הליך תמ"ש 15890/01 ל.ד. נ' ל.ש. קבע בית המשפט לענייני משפחה בכפר סבא כי הוריו של אב שלא עמד בתשלומי המזונות לשני ילדיו הקטינים, ישלמו במקומו את תשלום המזונות, וזאת בסך של 2,300 ₪.

תיק זה עסק באב שנבצר ממנו לעמוד בתשלומי המזונות לילדיו עקב מחלתו הקשה ומצבו הכלכלי הקשה. לאחר שהוכח בפני בית המשפט כי מצבם הכלכלי של הסבים הנו איתן דיו כדי לפרנס ולספק את צרכיהם גם לאחר תשלום המזונות לנכדם בסך של 2,300 ₪, קבע בית המשפט כי ניתן לחייבם בתשלום זה.

למעשה, על פי פסיקת בית המשפט העליון ניתן להטיל את החיוב בתשלום המזונות על הסבים והסבתות משני הצדדים, דהיינו הסבא והסבתא מצד שני ההורים, וזאת לאור סעיף 7 לחוק המזונות, אשר קובע כי: "היו שנים או יותר בני אותה קירבה חייבים במזונות לזכאי, רשאי בית המשפט לקבוע את מידת החיוב של כל אחד מהם, ורשאי הוא לחייבם ביחד ולחוד".

כך נקבע בהליך ע"א426/71 בוים נ' בוים, וכן בהליך ע"א 689/77 קופילוביץ' נ' איל ובהליך ע"א 664/71 מרחב נ' שרלין.

במסגרת תמ"ש 3950/02 פלוני נ' פלונית נדון מקרה עצוב נוסף, בו נבצר מהאב לשלם לבנו מזונות עקב מחלת האפילפסיה בה לקה, ולאור העובדה לפיה הוא עצמו מתקיים מקצבה של הביטוח הלאומי בסך של 2,600 ₪.

אמם של הילדים לקתה במחלת נפש עקב הגירושים ומתגוררת בבית הוריה. הילד הגיש תביעת מזונות בסך של 2,850 ₪ כנגד הוריו של האב.

במהלך המשפט הסתבר כי מצבם הכלכלי קשה מכפי שנטען לגביהם וכי הם מתקשים לכלכל אף את צרכיהם שלהם.

בית המשפט פסק כי בנסיבות אלה אין לחייב את הסבים במלוא סכום המזונות, אך ניתן לחלק את הנטל בין הסבים של הילד לבין אביו, וזאת לאור ההלכות שנפסקו בביהמ"ש העליון כאמור לעיל.

עוד קבע בית המשפט כי הסכום החודשי הנחוץ למחייתו של הילד הקטין הינו בסך של 1,250 ₪.

בהתאם לכך חולק הנטל בתשלום המזונות לילד באופן לפיו האב חוייב ב-60% מתשלום המזונות, בעוד שני זוגות הסבים מכל צד חוייבו ב-40% בתשלום המזונות, כך שכל אחד מהם נשא ב-20% בלבד מסכום המזונות קרי, סך של 300 ₪ בלבד.

לסיכום: במידה וההורה שחוייב בתשלום המזונות אינו עומד בהם ניתן לתבוע את הוריו לשלם את המזונות במקומו, במידה והוכח כי מצבם הכלכלי איתן דיו וכי ביכולתם לפרנס את עצמם לאחר ביצוע תשלומי מזונות לילדים בנעליו של בנם.

שאלות? לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי מהיר!

קרא עוד
שייך לנושא:   מזונות   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (4) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 4 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"כשצריך לפרגן: תודה ענקית לעורכת הדין גיטי גוטמן, שליוותה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. עורכת הדין גוטמן התנהלה בצורה מקצועית, נתנה יחס אישי והובילה אותי למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. אוגוסט 2019
"תודה מיוחדת לעו"ד גלית צברי, שפתרה סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
עמי א. ספטמבר 2019
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא הייתה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין ומאבק סוער. בזכות עורכת הדין במשרד גוטמן צברי החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם חתום"
קרן ב. אפריל 2019
"רציתי להגיד תודה לעו"ד גיטי גוטמן ולצוות משרדה הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה!"
יואל ד. ינואר 2019
"הגענו למשרד עורכות דין גוטמן צברי בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתן של עורכות הדין במשרד יישבנו את ההדורים ועל כך תודותינו"
אבירם פ. נובמבר 2018
"גלית היקרה: תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחת אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרת לי להתמודד בהצלחה ובכבוד"
רות ק. אוגוסט 2018
"המאבק מול הגרוש היה ארוך ומפרך, אבל בזכות עו"ד גיטי גוטמן הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2018

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 9:00 - 19:00

כתובת: ב.ס.ר 3, מצדה 9 בני ברק

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי | גוטמן צברי עורכות דין | מפת האתר | תקנון