×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
בני הזוג נפרדו והאם הגישה בקשה לתשלום מזונות זמניים, בעוד שבן זוגו טען שהילד אינו שלו. כיצד הכריע בית המשפט לענייני משפחה בשאלה האם ניתן לכפות תשלום מזונות לפני בירור סוגיית האבהות?
האם ניתן לתבוע ולקבל מזונות זמניים בטרם בירור זהותו של האב?
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
ייעוץ עורך דין בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו
ייעוץ משפטי בנושא מזונות
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו

לא ברור מי האב - אפשר לתבוע מזונות זמניים?

      11/06/2020 10:30

כידוע, אחת מטענות ההגנה הפוטנציאליות של גברים שמוגשת נגדם תביעת מזונות ילדים, הנה התכחשות לאבהותם הנטענת על ידי האם ודרישה לעריכת בדיקת רקמות גנטית שתכריע בשאלת האבהות.

בעניין זה התעוררה השאלה האם כאשר יש מחלוקת בעניין האבהות על הקטין, ניתן לחייב בתשלום מזונות, לרבות מזונות זמניים, עבור הקטין וזאת עוד בטרם הוכרעה מחלוקת זו.

הכלל: לא ניתן לחייב בתשלום מזונות לפני שמוכרעת סוגיית אבהות

התשובה שניתנה לשאלה זו בפסיקת בתי המשפט המחוזיים בארץ, הנה שככלל, לא ניתן לחייב בתשלום מזונות, לרבות מזונות זמניים, לפני שהמחלוקת בעניין האבהות מוכרעת.

עם זאת גם נקבע שאין המדובר בכלל ברזל גורף, וייתכנו לו חריגים, ועל כן יש להכריע בכל מקרה לפי נסיבותיו הספציפיות. במידה והוחלט לחייב בתשלום מזונות זמניים עוד לפני שהוכרעה המחלוקת בעניין האבהות, אך בדיעבד התברר שהגבר אינו אביו הביולוגי של הקטין, ניתן לחייב את האם להחזיר לגבר את תשלומי המזונות ששולמו לה על ידו בפועל.

בפסק הדין שניתן קודם לכן, ביום 23.8.2016, במסגרת הליך עמ"ש 45491-01-16 אשר התנהל בפני בית המשפט המחוזי בתל אביב, נקבע שעקרונית, אין מניעה להטיל חיוב במזונות גם על מי שאינו רשום כאב, אך כשקיימת הכחשה של אבהותו, יעכב בית המשפט את הדיון בשאלת המזונות עד לסיום הבירור בעניין תביעת האבהות.

עוד נקבע בתיק זה שכאשר מתברר הליך בעניין מזונות, אין מקום להורות על הגשת תביעה נפרדת לעניין האבהות, וכי בית המשפט לענייני משפחה מוסמך לדון גם בשאלת האבהות במסגרת התביעה למזונות וזאת "בגררא".

בפסק הדין שניתן ביום 15.3.2017 בתיק רמ"ש 12274-02-17 אשר התנהל בפני בית המשפט המחוזי בחיפה, נקבע כי באופן כללי, כששאלת האבהות על הקטין עומדת על הפרק, אין מקום לפסוק מזונות ולו אף זמניים, טרם הכרעה בשאלה זו.

בפסק הדין המעניין נקבע כי קודם יש לדון ולהכריע בשאלת האבהות ורק לאחר מכן בשאלת החיוב במזונות, אולם אין המדובר בכלל ברזל וכל מקרה צריך להיפסק על פי נסיבותיו.

במסגרת תיק זה נדון מקרה שבו נתבע גבר לשלם מזונות זמניים לתינוקת ואשר בתגובה דרש לבצע בדיקת אבהות לגביה.

ברם, מנסיבות התיק עלה שהגבר למעשה הכיר קודם לכן בתינוקת כבתו וזאת כבר מרגע לידתה, נהג כלפיה כאב לכל דבר ועניין, הציג אותה כבתו כלפי כולי עלמא, קיים עמה מפגשים שוטפים, נשא בתשלום הוצאותיה לרבות הוצאות המעון, ואף דרש את המשמורת עליה.

בנוסף, המדובר היה בתינוקת שלא נולדה מיחסים מזדמנים בין האם לגבר, אלא במסגרת של חיים משותפים ביניהם במשך כשלוש שנים.

לפיכך, לאור נסיבות אלו, קבע בית המשפט שיש לחייב את הגבר בתשלום מזונות זמניים עבור התינוקת וכי ככל שיסתבר, עם קבלת תוצאות הבדיקה, כי הוא אינו אביה הביולוגי של הקטינה, אזי תחוייב האם להחזיר לו את סכומי המזונות הזמניים שנפסקו ושולמו.

במסגרת הליך תלה"מ 47332-12-19 פלוני נ' פלונית אשר התנהל בפני בית המשפט לענייני משפחה בירושלים, נדון מקרה שבו הוגשה בקשה לקבלת מזונות זמניים עבור קטין על ידי אם כנגד גבר שהיא לא היתה נשואה לו, ואשר הכחיש את אבהותו לגביו ודרש לקבל צו לעריכת בדיקת רקמות.

האשה טענה שהיא הכירה את הגבר בחודש דצמבר 2018, הקשר ביניהם הפך להיות קשר קבוע בתוך פרק זמן קצר וכי כתוצאה מקשר זה היא נכנסה להריון ממנו נולד הקטין, וזאת לאחר שהגבר נטש אותה בהיותה בחודש השביעי להריונה.

הגבר טען שיש לעכב את ההליכים בתיק המזונות עד להכרעה בשאלה האם הוא אבי הקטין, וכי קרוב לוודאי שהוא אינו אבי הקטין ואין כל עילה לחייבו במזונותיו וזאת מהטעמים הבאים:

  • הוא הכיר את האשה באמצע חודש אוגוסט 2018, ויחסי האישות קוימו לראשונה כשבועיים לאחר מכן, דהיינו בתחילת ינואר 2019 ועל כן סביר שהאשה הרתה עוד לפני שהיא הכירה אותו.
  • לפי רישומי בית החולים שבו נולד הקטין, האשה רשמה את עצמה כנשואה וכאם לבנה הבגיר, ובמקום המיועד לרישום שם האב, היא רשמה את שמו של אבי בנה הבגיר.
  • הוא הציע לאשה לקיים בדיקת רקמות, באמצעות התכתבות בין עורכי הדין של הצדדים, אך האשה סירבה ועצם הסירוב מלמד על ידיעתה שהוא אינו אבי הקטין.

האשה טענה שהנתונים שמופיעים ברישומי בית החולים אינם עדכניים וכי בזמן התעברותה היא לא היתה נשואה לגבר אחר, אלא היא התגרשה במהלך שנת 2004, והיא גם רשומה כגרושה במשרד הפנים.

בנוסף, הגבר לא התנגד כי שמו ושם האשה יופיעו על גבי ההזמנות לברית המילה של הקטין והיא גם מסכימה לעריכת בדיקת רקמות מיידית.

בהתאם להלכות שצויינו לעיל, קבע בית המשפט כי ככלל, יש להכריע תחילה בשאלת האבהות ורק לאחר מכן להידרש לשאלת המזונות.

אמנם, לאור טענת האשה בדבר הצורך הדחוף בפסיקת מזונות זמניים, יש מקום לשקול האם יש מקום להטיל על הגבר את התשלום של המזונות הזמניים עד לבירור שאלת האבהות וזאת כסיוע ראשון, וככל שיתברר כי המבקש אינו אבי הקטין, להורות על השבתם.

מתדפיסי חשבונות הבנק של האשה, אשר הוגשו במסגרת בקשתה למזונות הזמניים, עולה שחשבונות הבנק של האשה מצויים, לרוב, ביתרת זכות, ועל כן סביר שמצבה הכלכלי מאפשר לה לספק את צרכי הקטין ברמה הנדרשת עד לבירור שאלת האבהות.

בהמשך לכך גם נקבע שעמדת ב"כ היועץ המשפטי לממשלה בשאלת אופן קביעת האבהות תוגש בתוך 15 יום וזאת בהתאם לסעיף 28ה לחוק מידע גנטי, תשס"א-2000.

כיצד מוכרעת סוגיית אבהות

כידוע, כדי להכריע באופן מדעי במחלוקת בעניין סוגיית האבהות ניתן לערוך בדיקת רקמות גנטית, אשר מתבצעת על ידי דגימת דם, דגימת רוק או דגימת שיער.

ברם, בשל החשש מעריכת בדיקה שתוצאותיה עלולות להכריז על הקטין כממזר בהתאם להלכה, קרי, ילד שנולד לאם נשואה שלא מבעלה, ובשל ההשלכות ההלכתיות החמורות של הכרזה זו, בארץ ניתן לערוך בדיקת אבהות רק בכפוף לקבלת צו לעריכת בדיקה גנטית לקשרי משפחה מבית המשפט לענייני משפחה וזאת בהתאם לסעיף 28א לחוק מידע גנטי, תשס"א-2000.

במידה ובית המשפט לענייני משפחה יסבור לפי נסיבות המקרה כי לא קיים חשש לממזרות, אזי הוא יטה להורות על הוצאת הצו.

אולם, כאשר קיים חשש לממזרות, בית המשפט יסרב בדרך כלל להוציא את הצו. במקרה כזה ניתן להגיש תביעת אבהות אזרחית.

מדובר בתביעה לקבלת פסק דין הצהרתי לפיו יוכרז האב כאביו של הקטין מבחינה אזרחית בלבד ולא מבחינה הלכתית, כך שאין בצו זה כדי להכריז על הקטין כממזר מבחינת הלכתית. תביעה זו לא תתברר באמצעות עריכת בדיקת רקמות, כי אם באמצעות ראיות אחרות.

קריאה נוספת: איך אפשר להפחית את תשלומי מזונות הילדים?

קרא עוד
שייך לנושא:   מזונות   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (1) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 1 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"כשצריך לפרגן: תודה ענקית לעורכת הדין גיטי גוטמן, שליוותה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. עורכת הדין גוטמן התנהלה בצורה מקצועית, נתנה יחס אישי והובילה אותי למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. אוגוסט 2019
"תודה מיוחדת לעו"ד גלית צברי, שפתרה סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
עמי א. ספטמבר 2019
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא הייתה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין ומאבק סוער. בזכות עורכת הדין במשרד גוטמן צברי החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם חתום"
קרן ב. אפריל 2019
"רציתי להגיד תודה לעו"ד גיטי גוטמן ולצוות משרדה הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה!"
יואל ד. ינואר 2019
"הגענו למשרד עורכות דין גוטמן צברי בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתן של עורכות הדין במשרד יישבנו את ההדורים ועל כך תודותינו"
אבירם פ. נובמבר 2018
"גלית היקרה: תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחת אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרת לי להתמודד בהצלחה ובכבוד"
רות ק. אוגוסט 2018
"המאבק מול הגרוש היה ארוך ומפרך, אבל בזכות עו"ד גיטי גוטמן הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2018

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 9:00 - 19:00

כתובת: רח' ז'בוטינסקי 43 רמת גן

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות לבעליו החוקיים של האתר © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון