×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
הלכה חדשה וחשובה מאד קובעת כיצד יש לחשב ולשקלל את תשלומי מזונות הילדים שנמצאים במשמורת משותפת...
מה כוללים מזונות ילדים במשמורת משותפת לפי ההלכה החדשה?
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
ייעוץ עורך דין בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו
ייעוץ משפטי בנושא מזונות
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו

מה כוללים מזונות ילדים במשמורת משותפת לפי ההלכה?

      25/10/2020 14:38

ההלכה החדשה אשר נקבעה על ידי בית המשפט העליון בפסק הדין מיום 19.7.2017 שניתן בהליך בע"ם 919/15 פלוני נ' פלונית קובעת כי תשלום דמי המזונות של ילדים בני 6 עד 15 שמוחזקים במסגרת של משמורת משותפת על ידי שני ההורים, יוטל על שני ההורים יחדיו.

פסק הדין קבע כך הן לגבי צרכים הכרחיים והן לגבי צרכים מדין צדקה, אם כי בהתאם ליכולותיהם הכלכליות של ההורים ובהתחשב בחלוקת זמני השהות של הילדים אצלם.

הלכה זו ביטלה את ההלכה הקודמת, אשר קבעה כי רק האב ישא בתשלום המזונות במקרה כזה, אם כי באופן מופחת.

יובהר כי מזונות הכרחיים משולמים עבור צרכים הכרחיים, צרכים שחיוניים לקיומם של הילדים, כגון מזון, הלבשה והנעלה, חינוך, מדור, וצרכים בריאותיים דחופים.

מזונות מדין צדקה משולמים עבור צרכים עודפים, שאינם מוגדרים כחיוניים לעצם קיומם של הילדים, כגון טיולים, בילויים, חוגים, מתנות וכדומה.

בסקירה שלפניך נסביר מה הם הכללים החדשים, לפיהם יפסוק בית המשפט לענייני משפחה, בשאלת תשלום מזונות הילדים שנמצאים במסגרת משמורת משותפת לשני הוריהם.

פסק הדין בהליך בע"ם 919/15 הוסיף וציין כי אופן תשלום המזונות יבוצע בהתאם למנגנון הבא, אם כי המדובר בברירת מחדל שניתן לסטות ממנה, בהתאם לנסיבותיו הספציפיות של כל מקרה:

 • הוצאות קיום שוטפות - כל הורה ישא בתשלום המזונות השוטפים של הילדים בעת שהם שוהים עמו, ללא צורך בקיזוז תשלומים בין ההורים בעניין זה. זאת, לפי אחוז מסוים משיעור המזונות שעליו יורה בית המשפט לענייני משפחה, בהתאם לגילם של הילדים ולהערכתו את העלויות הכרוכות בהוצאות קיום שוטפות אלה מתוך כלל צורכיהם המגולמים במזונות.
 • הוצאות שאינן הוצאות קיום שוטפות - כגון, ביגוד, ספרים, טיפול רפואי שאינו צפוי וכדומה. יקבע הורה מרכז, אשר במצב של השתכרות שווה יקבל לידיו תשלום של מחצית ההוצאות האלה מן ההורה האחר ההורה המרכז יהיה מי שבית המשפט לענייני משפחה ימצא שהוא שימש עובר לגירושין כמטפל העיקרי בילדים.
 • הוצאות חריגות - ההורים ימשיכו לחלוק הוצאות אלו ביניהם, בכפוף לכושר ההשתכרות שלהם ובהתאם למנגנון שייקבע על-ידי בית המשפט לענייני משפחה.
 • הוצאות המדור - כל הורה יישא בתשלום הוצאות אלו, בכפוף לכך שבית המשפט יבחן האם העול הכפול של נשיאה במדור המתאים לילדים אינו פוגע ביכולתם של ההורים לעמוד בתשלום המזונות שלהם נזקקים הילדים.

כפי שניתן להבין, ההלכה החדשה שנקבעה על ידי בית המשפט העליון היתה כללית מדי, באופן שהצריך את בתי המשפט למשפחה ליצוק תוכן קונקרטי ומפורט לתוכה.

לפיכך, בפסק הדין שניתן בהליך עמ"ש 14612-10-16 על ידי בית המשפט המחוזי בתל אביב, נקבע כי על הערכאה הדיונית שדנה בשאלת מזונות הילדים במשמורת משותפת לקבוע ממצאים עובדתיים ביחס לפרמטרים הבאים:

 • צרכי הקטינים יש לקבוע את גובה סוגי הצרכים הבאים: צרכים תלויי שהות, ובכללם מדור והוצאות מדור; צרכים שאינם תלויי שהות; וצרכים חריגים, והכל בהתאם לרמת החיים בהם הורגלו הילדים ערב פרידת הוריהם, ללא הבחנה בין צרכים הכרחיים ללא הכרחיים.
 • היכולות הכלכליות של ההורים לא רק הכנסות פנויות, אלא קביעת היכולות הכלכליות של כל אחד מההורים מכל המקורות העומדים לרשותם ולרבות שכר עבודה.
 • קביעת היחסיות של היכולת הכלכלית של ההורים האחד מול רעהו נתון זה רלוונטי ביחס לצרכים שאינם תלויי שהות ולצרכים חריגים.
 • חלוקת המשמורת בפועל נתון זה, בדבר חלוקת זמני השהות, ילקח בחשבון בעת קביעת חלוקת הנטל בין שני ההורים ביחס לצרכים תלויי השהות, יחד עם הנתון של היכולות הכלכליות של ההורים.

מפסק דין זה ומהפסיקה שהסתמכה עליו, כגון תמ"ש 11813-08-15 והליך תמ"ש 11446-11-16 עולה כי כעת יש לחלק את צרכי הילדים לארבעת הסוגים הבאים:

 • צרכים תלויי שהות - הוצאות בגין הפעילות היומית השוטפת שכל הורה מוציא בעת שהות הילדים עמו. מדובר בהוצאות כגון: מזון, הגיינה, תרבות ובילויים, צעצועים, משחקים, ספרים ודלק.
 • צרכים שאינם תלויי שהות - הוצאות שאינן עבור הפעילות היומיומית השוטפת. מדובר בהוצאות כגון ביגוד והנעלה, חינוך, ימי הולדת, ביטוחים פרטיים כגון ביטוח בריאות ותאונות אישיות, תספורת, מתנות לאירועים, טלפון סלולרי וכדומה.
 • צרכי מדור והוצאות מדור - הוצאות שבהן נושא כל הורה לצורך מימון הדירה בה הילדים חיים עמו. מדובר בהוצאות כגון דמי שכירות/משכנתא, וכן הוצאות תחזוקת הדירה, כגון חשמל, מים, ארנונה, גז, ועד בית, כבלים, אינטרנט וכדומה. גם הוצאות אלו מהוות חלק מהצרכים תלויי השהות.
 • צרכים חריגים - הוצאות חריגות ויוצאות דופן, כגון הוצאות בריאות והוצאות חינוך חריגות.

אגב, מהפסיקה שניתנה לאחר פסק הדין בהליך בע"מ 919/15 עולה שההלכה החדשה שנקבעה בו חלה על פסיקת מזונות ילדים מעל גיל 6 שנים בכלל, ולא רק במקרה בו יש משמורת משותפת.

כך, נקבע, למשל בהליך עמ"ש 33549-04-16. עוד נקבע כי המדובר בהלכה בעלת תוקף רטרואקטיבי, שחלה גם בתיקים שההתדיינות בהם החלה לפני מתן פסק הדין, וכן כולל בשלב הערעור, כאמור בהליך עמ"ש 14612-10-16.

בכל שאלה הנוגעת לשינוי תשלומי מזונות הילדים שלך, בין אם הילדים במסגרת משמורת משותפת ובין אם לאו, מומלץ לפנות להתייעצות אישית עם עורך דין מומחה לדיני משפחה וזאת לאור מורכבותה של ההלכה החדשה, ופסקי הדין הנובעים ממנה.

סביר להניח כי עבור חלק גדול מההורים הגרושים יכול לחול שינוי בכל הנוגע לתשלומי מזונות הילדים, וכדאי לבדוק ולהתעדכן.

עוד בנושא: תשלומי מזונות ילדים עד גיל 6 במשמורת משותפת וזמני שהות שווים

קרא עוד
שייך לנושא:   מזונות   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (9) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 9 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"כשצריך לפרגן: תודה ענקית לעורכת הדין גיטי גוטמן, שליוותה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. עורכת הדין גוטמן התנהלה בצורה מקצועית, נתנה יחס אישי והובילה אותי למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. אוגוסט 2019
"תודה מיוחדת לעו"ד גלית צברי, שפתרה סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
עמי א. ספטמבר 2019
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא הייתה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין ומאבק סוער. בזכות עורכת הדין במשרד גוטמן צברי החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם חתום"
קרן ב. אפריל 2019
"רציתי להגיד תודה לעו"ד גיטי גוטמן ולצוות משרדה הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה!"
יואל ד. ינואר 2019
"הגענו למשרד עורכות דין גוטמן צברי בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתן של עורכות הדין במשרד יישבנו את ההדורים ועל כך תודותינו"
אבירם פ. נובמבר 2018
"גלית היקרה: תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחת אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרת לי להתמודד בהצלחה ובכבוד"
רות ק. אוגוסט 2018
"המאבק מול הגרוש היה ארוך ומפרך, אבל בזכות עו"ד גיטי גוטמן הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2018

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 9:00 - 19:00

כתובת: רח' ז'בוטינסקי 43 רמת גן

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות לבעליו החוקיים של האתר © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון