×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
בית המשפט לענייני משפחה הכריע בתביעה שעסקה בשאלת תשלום המזונות לילדה שאביה שרוי בתרדמת...
האם ניתן לחייב אב גרוש השרוי בתרדמת בתשלום מזונות ילדים?
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
ייעוץ עורך דין בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו
ייעוץ משפטי בנושא מזונות
הגיע הזמן לדון בתשלומי המזונות ואנחנו כאן בשביל לדאוג לך: פנו אלינו

האב שרוי בתרדמת - האם יחוייב לשלם מזונות?

      25/10/2020 14:46
תשלום מזונות ילדים נועד להבטיח את קיומם ורווחתם של הילדים המשותפים, גם לאחר פירוק הזוגיות שבין הוריהם, הואיל והאחריות לקיום הילדים מתקיימת גם לאחר פירוק התא המשפחתי, גם בשעה שהאב אינו מחזיק פיזית בילדים ומגדל אותם באופן שוטף.

סעיף 3 (א) לחוק לתיקון דיני משפחה (מזונות) התשי"ט-1959 קובע כי: "אדם חייב במזונות הילדים הקטינים שלו והילדים הקטינים של בן זוגו לפי הוראות הדין האישי החל עליו והוראות חוק זה, לא יחולו על מזונות אלה".

כלומר, סעיף זה מפנה לדין האישי של הילד כאשר מדובר בתביעת מזונות ילדים.

לפיכך, כאשר מדובר בילד יהודי, יש לפנות להלכה היהודית אשר מטילה את עיקר חובת תשלום המזונות על הבעל.

אולם, מה קורה בנסיבות בהן, למרבה הצער, הבעל שרוי בתרדמת, קומה, כך שאין הוא יכול לדבר בעד עצמו?

האם גם במקרה כזה ניתן להטיל עליו חיוב בתשלום מזונות על פי ההלכה היהודית?

כזה היה המקרה אשר נדון במסגרת הליך תמ"ש 57123-02-13 פלונית נ' אלמוני אשר התנהל בפני בית המשפט לענייני משפחה בקרית-שמונה.

התיק עסק בבני זוג אשר היו הורים לבת אחת בלבד.

הבעל נפגע קשות לפני מספר שנים בתאונת דרכים בעת שרכב על אופנוע והתנגש בו רכב צבאי.

כתוצאה מכך הוא אושפז במצב של תרדמת בבית החולים, ממועד התאונה ואילך.

בשנת 2013 הגישה האשה תביעה למזונות ילדים כלפי הבעל, עבור בתם המשותפת.

בשנת 2014 התיר בית הדין את נישואיהם.

הוריו של הבעל מונו כאפוטרופסים שלו, הן לגופו והן לרכושו, כאשר הם אלו שייצגו אותו במסגרת תיק זה.

האשה טענה כי מאז התאונה היא משתכרת כ-4,000 ש"ח בלבד ומקבלת מהביטוח הלאומי קצבת תלויים בסך 844 ₪ וקצבת ילדים בסך 145 ₪.

לטענת האישה, סכומים אלה לא מספיקים על מנת לספק את צרכיה של בתה, בעוד הבעל מקבל מדי חודש קצבה בסך של 2,600 ₪ מהמוסד לביטוח לאומי.

מאחר שהילדה של בני הזוג הייתה מעל גיל 15, בית המשפט התמקד בחובת תשלום המזונות לילדים שמעל גיל 15, בהתאם להלכה היהודית.

בית המשפט ציין כי במקרה כזה, הן האב והן האם נושאים בחובת תשלום המזונות וזאת מדין צדקה, כאשר החלוקה ביניהם תיעשה לפי יחס הכנסותיהם, בתנאי שמצבה הכלכלי של האם מאפשר זאת.

קראו בהרחבה על: חלוקת רכוש בהליך הגירושין

כעת נפנה בית המשפט לדון ביחס ההלכה היהודית למקרה בו האב שרוי בתרדמת.

אולם, בית המשפט לא מצא בהלכה היהודית הגדרה ספציפית לאדם שנמצא בתרדמת, על כן, בלית ברירה ולאור הצורך לעשות שימוש בקריטריון הלכתי כדי לקבוע את מידת חיובו של האב, הוא המשיל את מצבו של האב למצבו של מי שמוגדר הלכתית כשוטה.

כלומר, אדם אשר אינו יכול לחשוב בצלילות ואינו מסוגל לחיות חיים עצמאיים, על כן אין לו דיעה כלל והוא מוגבל בעניין הנפקות של הפעולות המשפטית הנזקפות לחובתו.

לקריאה נוספת: סמכות בית הדין הרבני לדון במזונות ילדים

בית המשפט הגיע למסקנה זו לאור הסכמת הצדדים לפיה מצבו של האב הנו סופני וקבוע והוא אינו מסוגל לתקשר עם הסובבים.

בד בבד, בית המשפט הדגיש כי הדבר נעשה, כאמור, בהעדר הגדרה הלכתית מתאימה למצבו של האב, כאשר אין בכך כל כוונה חלילה לפגוע בכבודו של אדם הרתוק למיטת חוליו ונעדר יכולת לתקשר כדבעי עם סביבתו.

בהתאם לפסקי הלכה שונים שניתח בית המשפט, הוא הגיע למסקנה כי על פי ההלכה בנושא המזונות, לא ניתן לחייב אדם במצב של תרדמת, אף לא מדין צדקה, למעט במקרים בהם יש לו רכוש ממנו ניתן להיפרע לצורך מימון המזונות ובהנחה שאותו הרכוש לא נידרש עבורו עצמו לצרכיו הקיומיים הבסיסיים.

אולם, קצבת הביטוח הלאומי שניתנת לאב בסך של 2,600 ש"ח, נדרשת לצרכיו הקיומיים הבסיסיים, בפרט שגם ייתכנו הוצאות לא צפויות בעתיד בגין צרכיו הרפואיים הרבים.

בית המשפט הוסיף וציין כי בפסיקת בתי המשפט לענייני משפחה עולה כי נכון למועד פסק הדין, 4.11.2016, הסכומים הנפסקים עבור כל קטין, ללא צורך בראיות, מגיעים לסכום של כ- 1,300 ₪ בחודש בקירוב, כאשר סכום זה אינו כולל מדור, חינוך והוצאות חריגות ו/או הוצאות מדין צדקה.

אולם, בנסיבות שבהן לא ניתן לחייב את האב במזונות הקטינה הרי שעל האם התובעת להסתפק, לפחות בשלב זה, בתשלום המועבר לה מהמוסד לביטוח לאומי בסך של 844 ₪ וקצבת הילדים, כאשר סכומים אלו נותנים מענה ולו ברף התחתון, לצרכיה של הקטינה.

כמו כן, מאחר ובמקרה דנן האב הנו הבעלים במשותף עם האם בדירת המגורים שבה מתגוררת גם הילדה, מן הראוי הוא שחלקו של האב בדירה ישמש כנגד צרכי המדור והוצאות המדור של הילדה.

איך מחלקים דירת מגורים כשמתגרשים? הקליקו כאן למידע

יחד עם זאת, ביהמ"ש הוסיף וציין כי במידה ויתקבלו כספים בגין התביעות שהוגשו בגין תאונת הדרכים שאירעה לאב, ייתכן והדבר יעורר מחדש את נושא גובה המזונות בעת שיתברר כי האב הנו בעל רכוש מעבר לצרכיו הקיומים.

בסיכומו של דבר קבע ביהמ"ש כי בהעדר שינוי נסיבות מהותי כגון מכירת דירת המגורים של הצדדים או ככל שיזקפו לנתבע כספים או רכוש, הרי שלנוכח מצבו הרפואי ודינו האישי, אין מקום לחייבו במזונות הקטינה למעט במדורה והוצאות מדורה, שנכון להיום מסופקים על-ידו מכוח השימוש בו עושה הקטינה בבית מגוריו.

שאלות? לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי מהיר!

קרא עוד
שייך לנושא:   מזונות   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (3) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 3 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"כשצריך לפרגן: תודה ענקית לעורכת הדין גיטי גוטמן, שליוותה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. עורכת הדין גוטמן התנהלה בצורה מקצועית, נתנה יחס אישי והובילה אותי למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. אוגוסט 2019
"תודה מיוחדת לעו"ד גלית צברי, שפתרה סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
עמי א. ספטמבר 2019
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא הייתה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין ומאבק סוער. בזכות עורכת הדין במשרד גוטמן צברי החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם חתום"
קרן ב. אפריל 2019
"רציתי להגיד תודה לעו"ד גיטי גוטמן ולצוות משרדה הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה!"
יואל ד. ינואר 2019
"הגענו למשרד עורכות דין גוטמן צברי בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתן של עורכות הדין במשרד יישבנו את ההדורים ועל כך תודותינו"
אבירם פ. נובמבר 2018
"גלית היקרה: תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחת אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרת לי להתמודד בהצלחה ובכבוד"
רות ק. אוגוסט 2018
"המאבק מול הגרוש היה ארוך ומפרך, אבל בזכות עו"ד גיטי גוטמן הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2018

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 9:00 - 19:00

כתובת: רח' ז'בוטינסקי 43 רמת גן

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות לבעליו החוקיים של האתר © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון