×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
נקודות למחשבה, רגע לפני שמקבלים החלטה על נישואים פתוחים. מה צריך לקחת בחשבון, למי זה מתאים והאם זה באמת אפשרי לאורך זמן...
לפתוח את הנישואים: כן או לא ואיך עושים את זה נכון?
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
ייעוץ עורך דין בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו
עורך דין מקצועי לדיני משפחה
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו

לפתוח את הנישואים: כן או לא ואיך עושים את זה נכון?

      04/09/2019 11:05

מודל הזוגיות המסורתי העתיק השתנה ועל זה אין וויכוח. אם בעבר התא המשפחתי המקובל היה אבא, אמא וילדים, הרי שנכון להיום אנו עדים ליותר ויותר צורות של מערכות יחסים והמילה טאבו בכל הנוגע לזוגיות הולכת ודועכת.

בין אם מדובר על נישואים חד מיניים, אימהות ואבות חד הוריים, זוגות אל-הוריים וכן גברים ונשים שמנהלים קשרים פוליאמורים מחוץ לבית ואף כחלק מהמסגרת המשפחתית.

פוליאמוריה, ריבוי אהבות, עלתה לשיח הציבורי בשנים האחרונות בארץ ובעולם וסקרים מצביעים על כך שבישראל הרבה אנשים כבר הבינו שהמונוגמיה היא לאו דווקא הפתרון האידיאלי לנישואים.

בין הזוגות שהחליטו לפרוש מהמסגרת המוכרת ובחרו לנהל נישואים פתוחים, נשמעים ללא הרף קולות שרואים במונוגמיה כפייה חברתית מיושנת שפשוט לא נועדה להצליח, שהרי טבע האדם איננו מונוגמי.

נישואים פתוחים אצל כל אחד ואחת מתנהלים לפי כללים שונים - מותר לקיים סקס עם פרטנרים חד פעמיים או קבועים בתדירות כזו או אחרת אבל לא לפתח קשרים רומנטיים, מותר לנהל קשרים רומנטיים נוספים וכך הלאה.

מה שמשותף לכל הזוגות שחיים בנישואים פתוחים (ומוצלחים) זאת ההסכמה ההדדית שדרך החיים המונוגמית לא תואמת את הערכים של בני הזוג ועדיף לשני הצדדים לאפשר מרחבים נוספים, מיניים ו/או רגשיים, כדי לשמור על הזוגיות בריאה, יציבה וטובה.

העניין הוא שלא כולם נכנסים מראש לזוגיות בהחלטה לנהל נישואים פתוחים ואחרי שנים של קשר מונוגמי, כשההצעה לפתוח את הנישואים עולה, היא לא תמיד מתקבלת באהדה. הרעיון שיכול להישמע לאחד כמו פנטזיה נפלאה ומפתחת, עלול להישמע לאחרת כמו מתכון לאסון טוטאלי, חורבן של האמון והביטחון ונתיב בטוח לגירושים.

ואם כבר בגירושים עסקינן, נקודה למחשבה שראוי להתייחס אליה, היא שהנישואים הפתוחים משפיעים על כמות הגירושים בישראל ובעולם.

מחקרים מראים שאחוז הגירושים אצל זוגות שמנהלים מערכות יחסים פתוחות יורד פלאים. למה? כי אין שום צורך לפרק את התא המשפחתי בגלל הרצון להיות עם מישהו אחר ואפשר פשוט להיות עם אחרים.

כך או כך, אין תשובה אחת לשאלה אם כדאי לפתוח את הנישואים או לא ובכל מקרה ההחלטה תלויה בבני הזוג, בסיבות שבגינן שוקלים לעשות את המהלך, בתזמון וכמובן בנכונות של הצדדים לשתף פעולה עם השינוי.

חשוב להבין שבכל מקרה מדובר בצעד מטלטל שיכול מצד אחד להרים את הקשר למעלה, להחיות ולעורר את הנישואים ולהביא עמו פירות ומאידך, במידה ולא עושים את זה נכון, למוטט את התא המשפחתי ולהותיר את אחד מבני הזוג (או את שניהם) פגועים ובודדים.

הסיבות שבגינן עלתה ההצעה לפתיחת הקשר

הסוגיה הראשונה שאליה צריך להתייחס כשרוצים לתת מענה לשאלה אם לפתוח את הנישואים או לא, קשורה בסיבות שהובילו אתכם מלכתחילה לשקול לפתוח את היחסים. זוגות רבים מעלים את ההצעה אחרי משבר עמוק בזוגיות, כניסיון אחרון להציל את הנישואים.

אחרים חשים מנומנמים ולא מסופקים מבחינה אינטלקטואלית ורגשית ויש מי שמתייחסים אל פתיחת הנישואים כאלטרנטיבה לבגידות ותו לא. במקום בגידה - מין עם אחרים ואחרות בהסכמה.

מחקרים מראים שאצל רבים הרצון לפתוח את הנישואים עולה בשל חסך מיני בתוך הקשר. חלקם מספרים שהשותפות ביניהם דווקא טובה, החברות יציבה והם מאוד אוהבים את בן/ת הזוג, אבל כל נושא האינטימיות המינית רעוע או במקרים מסוימים כבר לא קיים במשך חודשים או שנים.

לא צריך להיות חכם גדול כדי להבין שמיניות היא מרכיב מרכזי בזוגיות ויתרה מכך, באושר האישי של כל אחד ואחת. היעדר מין לאורך זמן, בהכרח פוגע בדימוי העצמי ומוביל במוקדם או במאוחר לנתק בין בני הזוג, לא רק במישור הפיזי.

כדאי לברר האם הרצון לפתוח את הנישואים נובע מתוך חסך בסקס בקשר או שמא יחסי המין טובים מאוד ודווקא מתוך הביטחון באינטימיות, אתם סקרניים לקחת את המיניות שלב אחד קדימה וליהנות מהתנסויות חדשות עם פרטנרים נוספים.

כמובן שמיניות איננה הסיבה היחידה שבגינה אנשים רוצים לפתוח את הנישואים ובמיוחד לא כשההצעה מגיעה אחרי זוגיות ארוכה וממושכת.

הרצון ליצור קרבה עם בני המין השני מחוץ למסגרת הזוגית, יכול להתעורר בשל חסך רגשי ולפעמים גם אם כאמור החברות בין בני הזוג איתנה, הצורך בחוויות רומנטיות נוספות וריגושים מחוץ לנישואים עדיין קיים. שכן, לעיתים אפילו שהשגרה טובה היא לא מספיק מאתגרת ומגוונת, יש חוויית שעמום בתוך הקשר וכך הלאה.

חשיבות לטיימינג ולמצב היחסים בין בני הזוג

הסיבות שהובילו להצעה לפתוח את הנישואים חשובות מאוד ובמידה ובוחרים ללכת על זה ולשנות את הכללים בקשר, חייבים לבדוק האם פתיחת הנישואים היא צעד שמטרתו לשמור על הקשר הקיים ולהתפתח ביחד ולחוד או שמא מדובר בפלסטר לכיסוי של משבר זוגי ובעיות רציניות. בעיות שצריך לפתור זה עם זו לפני שמכניסים שותף שלישי או רביעי למיטה ולחיים.

הטיימינג שבו ההצעה לפתוח את הנישואים עולה הוא בעל חשיבות מכרעת בהצלחה או לחלופין בכישלון של המהלך.

מצב היחסים טרום פתיחת הנישואים, מהווה גורם משמעותי שאי אפשר להתעלם ממנו כשרוצים לקבל החלטה מושכלת אם לפתוח את הקשר, להישאר במסגרת הקיימת או לפרק את התא המשפחתי ולהתגרש.

המציאות בשטח מלמדת שלרוב יש צד אחד שרוצה לפתוח את הנישואים בשל סיבות כאלו ואחרות ואילו בן/ת הזוג שמנגד לא מרגיש בשל לשינוי שכזה ואף רואה ברצון לפתוח את הנישואים ובהצעה עלבון של ממש.

במקרים כאלו חוויה של חרדה, קנאה ותחושת נבגדות קשה תתפוס את החלל וההתנגשות בין הרצונות של הצדדים תציף קשיים נוספים, מעבר לאלו שככל הנראה כבר קיימים בקשר.

ברגע הזה יכולים להיווצר מספר תרחישים: האחד הוא סירוב מוחלט שמוביל לניכור בין בני הזוג והתרחקות, השני הוא שיח פתוח על הדברים ופנייה לטיפול זוגי ו/או גישור על מנת לנסות למצוא פתרון לפערים שנוצרו ולאחר מכן החלטה לפתוח את הקשר או הבנה שאין בכך צורך והשלישי הוא כניעה של מי מהצדדים להצעה, רק מתוך פחד.

פחד מה יעלה בגורל הילדים במקרה של גירושין, פחד מתשלומי מזונות, פחד מהסדרי ראייה, פחד מגירושים מאוחרים, פחד להישאר לבד ועוד כהנה וכהנה.

זה המקום להבהיר שבני זוג שמפחדים להיפרד ונשארים בזוגיות גרועה ומתסכלת שאינה מתאימה להם ולתפיסות שלהם, צריכים לעשות עם עצמם חושבים ולברר בכנות - האם באמת עדיף להישאר בקשר בכל מצב או שיכול להיות שהגיע הזמן לשחרר ולהיפרד?

תיאום ציפיות והסכמה כנה של שני הצדדים!

במידה והחלטתם לפתוח את הנישואים, מוכרחים לוודא שההחלטה נעשית בצורה מושכלת. שזה אומר בדעה צלולה ובהסכמה מלאה של שני בני הזוג לתת צ'אנס להסדר של נישואים פתוחים.

לנישואים פתוחים יש יתרונות וביניהם חופש ליצור אינטראקציות מיניות ורגשיות עם גברים ונשים שיש לכם איתם כימיה מלבד בן/ת הזוג וחסרונות דוגמת קנאה, ערעור של הביטחון וכיוצא בזה.

פתיחת הקשר איננה עניין של מה בכך, זוגיות פתוחה היא לאו דווקא הדרך לפתרון סכסוכים בין בני זוג ואם עושים את המהלך מתוך לחץ, חרדה או פחד לאבד, בהכרח מאבדים יותר.

עליכם להיות מודעים לסיכונים הכרוכים בפתיחת הקשר, לתאם ציפיות, לתקשר לפני ותוך כדי את האופן שבו אתם רואים נישואים פתוחים ולהשקיע מחשבה וזמן בהגדרת כללים לקשר.

פתיחת הנישואים ובמיוחד בשלבים מאוחרים של הזוגיות מהווה שבירה של הבניות חברתיות ומאלצת אותנו לצאת מתוך המסגור המוכר ולבחון ולהגדיר גבולות חדשים בנישואים.

בסופו של יום, צריך לזכור שהמציאות היא דינאמית ומה שהתאים לנו אתמול, לא בטוח יתאים מחר. כמו כל דבר בחיים, גם כשמדובר על נישואים פתוחים, כדאי לבחון על מאזניים מה אנחנו מרוויחים ומה אנחנו עלולים להפסיד ובכל אופן לגלות קשיבות לעצמנו ולפרטנר שלנו ולהיות שלמים עם הבחירה שעשינו.

קרא עוד
שייך לנושא:   דיני משפחה   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (4) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 4 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"כשצריך לפרגן: תודה ענקית לעורכת הדין גיטי גוטמן, שליוותה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. עורכת הדין גוטמן התנהלה בצורה מקצועית, נתנה יחס אישי והובילה אותי למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. אוגוסט 2019
"תודה מיוחדת לעו"ד גלית צברי, שפתרה סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
עמי א. ספטמבר 2019
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא הייתה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין ומאבק סוער. בזכות עורכת הדין במשרד גוטמן צברי החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם חתום"
קרן ב. אפריל 2019
"רציתי להגיד תודה לעו"ד גיטי גוטמן ולצוות משרדה הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה!"
יואל ד. ינואר 2019
"הגענו למשרד עורכות דין גוטמן צברי בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתן של עורכות הדין במשרד יישבנו את ההדורים ועל כך תודותינו"
אבירם פ. נובמבר 2018
"גלית היקרה: תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחת אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרת לי להתמודד בהצלחה ובכבוד"
רות ק. אוגוסט 2018
"המאבק מול הגרוש היה ארוך ומפרך, אבל בזכות עו"ד גיטי גוטמן הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2018

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 9:00 - 19:00

כתובת: דרך בגין 144א ת"א

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות לבעליו החוקיים של האתר © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון