×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
רגע לפני שנפרדים... זאת הדרך לשתף את הילדים בעובדה שאמא ואבא נפרדים ומתגרשים...
אמא ואבא מתגרשים: איך מספרים לילדים על הגירושין?
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו
גירושין עם עורך דין מנוסה
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו

איך מספרים לילדים שאמא ואבא מתגרשים?

      07/09/2020 08:14

אף אחד לא מתחתן ומקים משפחה מתוך הנחה שיום אחד היא תתפרק וכשהגירושין עומדים על הפרק, הם כואבים, תמיד.

לא משנה אם מדובר בפרידה שמתרחשת על רקע בגידה קשה או פשוט משום ששני הצדדים לא אוהבים יותר - זה תמיד מורכב ועל אחת כמה אם מעורבים בכל העניין גם ילדים קטנים. שאז, למשוואה המסובכת בלאו הכי, מצטרפים גורמים נוספים, שמושפעים באופן ישיר מההחלטה לפרק את התא המשפחתי ולהתגרש.

ילדים ובמיוחד ילדים קטנים, מגיבים ברגישות יתר ובחלק מהמקרים אף חשים אחריות ואשמה לנוכח הפרידה של הוריהם.

כדי לרכך את המכה וחשוב מכך, לוודא שלא יישארו אצל הילדים יותר מידי צלקות נפשיות, מומלץ מאוד להודיע להם על הגירושין רק לאחר מחשבה והכנה מוקדמת.

ההכנה הזו אגב, רלוונטית לפני ההודעה על הגירושין, בזמן הליך הגירושין עצמו ולא פחות חשוב, אחרי שהכל נגמר ואמא ואבא מתפצלים כל אחד לדירתו.

יש כמה וכמה דברים שחשוב לעשות בזמן הליכי הגירושין, כאשר השיחה עם הילדים וההסברים שאנחנו חייבים להם - עומדים בראש סדר העדיפויות והנם בעלי חשיבות מרכזית עבור ההורים ובמיוחד עבור הילדים.

בסקירה הבאה נביא עצות פרקטיות שיעזרו לכם להודיע לילדים שאתם מתגרשים ולעבור את זה בשלום. בתקווה שלפחות הסאגה הזו תסתיים עם כמה שפחות בכי, עצב ותחושות שליליות ועל מנת שהילדים שלכם יוכלו לצאת מחוזקים מהפרידה ולהסתכל קדימה אל ההמשך בראש מורם ועם מינימום דאגות ופחדים.

אל תבלבלו אותם לפני שאתם בטוחים בהחלטה!

הטיפ הראשון כתשובה לשאלה איך לספר לילדים שאתם מתגרשים קשור בהחלטיות. לא אחת בני זוג נקלעים למשבר בזוגיות, על רקע מלכוד כלכלי או מסיבות שונות ועצם העובדה שהם לא יודעים איך לריב ואין להם מושג כיצד לתקשר זה עם זו, מובילה אותם לקבל החלטות פזיזות. החלטות, שהם לא שלמים עמן במאה אחוז.

משפחות שבהם ההורים מכריזים על פרידה כלאחר יד בכל פעם שמשהו לא מסתדר, אבל אחר כך לא מוציאים לפועל את האיום, הן משפחות שבהן הילדים חיים בסטרס תמידי.

פסיכולוגים סבורים ששיטת "זאב-זאב" יוצרת אצל אותם ילדים בלבול, חוסר ביטחון והפרעות התנהגות חמורות בטווח המיידי והרחוק. לכן, אם אתם לא בטוחים בוודאות שאתם מתכננים להתגרש, עשו לעצמכם ולהם טובה ואל תצאו בהצהרות סתם.

קיימו את השיחה כשכל בני הבית נוכחים וקשובים

היה והבנתם שניסיתם הכל ואין שום פתרון למצב היחסים הרעוע ביניכם מלבד פרידה לצמיתות, כדאי להיערך לשיחה מראש. זה אומר למצוא זמן שבו כל בני הבית נוכחים ולהודיע על ההחלטה להתגרש ביחד, שני ההורים יחד עם הילדים.

רצוי לקבוע את השיחה למועד שבו האווירה בבית רגועה באופן יחסי ובכל מקרה, לא למסור את ההודעה על הדרך, אלא באופן מסודר ושליו.

ככל שהשיחה תתקיים בנינוחות ובסבלנות, כך ייטב ויתרה מכך, אם שניכם תגיעו לשיחה מוכנים ועם אנרגיות לקיומה, גדלים הסיכויים שהילדים שלכם יוכלו להתמודד עם הבשורה ולהכיל אותה בצורה בריאה, או לפחות לא הרסנית.

שיחה שתתקיים בנוכחות של כלל בני המשפחה, כמובן איננה מהווה ערובה לכך שלא תתעורר סערה סביב ההודעה, אבל ההכנה המוקדמת, בוודאות תקטין במידת מה את המהומה הצפויה.

תנו לילדים מענה רגיש וכנה על כל השאלות שלהם

השיחה הראשונה עם הילדים היא רק פתח להרבה שיחות שחשוב לקיים איתם בעתיד. תראו לילדים שהכל פתוח. שלא צריך לשמור דברים בבטן. תנו להם תחושה שכדאי לדבר ולשתף ושיש מי שמקשיב ועונה. אלו כללים בסיסיים וחשובים מאד. תמיד.

כשהילדים יקבלו את הבשורה על הפרידה שלכם, יש בגדול שלוש תגובות אופייניות שסביר להניח תתקלו בהן. הראשונה היא בכי והיסטריה, ללא יכולת לדבר, השנייה היא שתיקה רועמת שתלווה במסכת אדישות ואפתיות והשלישית היא המון שאלות.

האופציה השלישית היא זו שלרוב מאפיינת את התגובה של הילדים ומוכרחים לצפות אותה מראש.

לא משנה כמה שאלות הילדים שלכם ישאלו, גם אם אלו יהיו שאלות שתתקשו לענות עליהן, נסו לתת תשובות רגישות, כנות וסבלניות. הגירושין משפיעים על הילדים שלכם לא פחות מכם ומגיע להם לדעת למה אמא ואבא נפרדים ויתרה מכך, מה צופן ההמשך.

הרבה ילדים ישאלו האם אמא ואבא לא אוהבים אותם יותר, האם המשמעות היא שהם יצטרכו להתנתק מאחד ההורים ושאלות דומות בסגנון. כדאי לענות על מה שיודעים ועל מה שלא, להבטיח לבדוק ולחזור עם תשובות.

זה נכון שאתם עוד לא בטוחים בנוגע להסדרי הראייה ולא תמיד רוצים שהילדים שלכם ידעו את כל האמת, כמו למשל במקרה של בגידה או פרידה על רקע של אלימות במשפחה, אבל כדאי לספק לילדים מקסימום מידע שהם מסוגלים להכיל.

כל עוד התשובות שלכם לא פוגעות בהם ומסבות להן נזק, כמו בדוגמאות שתוארו לעיל.

נסו להשרות ביטחון ואופטימיות לגבי העתיד הצפוי

כל הורה רוצה את הכי טוב בשביל הילד שלו וברור שטובת הילדים היא מעל הכל כשמחליטים להתגרש. לכן, נסו להשרות אווירה אופטימית וחיובית לגבי העתיד, אפילו אם אתם בעצמכם מפחדים מההמשך.

מחשבות על העתיד כשהוא אינו ברור מעיקות על הנפש וכשילדים קטנים, שהיו רגילים למסגרת קבועה ויציבה, חושבים על ההמשך ורואים ערפל, הם נלחצים ובצדק.

תסבירו לילדים שאפשר להתחיל מחדש אחרי פרידה, שהחיים ממשיכים והכי חשוב – שהמשפחה ממשיכה, פשוט לא במתכונתה הקודמת אלא במתכונת מחודשת.

החרדה מהבאות טבעית ומובנית וככל שתגלו יותר חמלה כלפי הפחדים של הילדים שלכם ותשתדלו להעניק להם ביטחון, כך יהיה יותר טוב לכולם.

לשמור על פתיחות ותקשורת טובה גם ביום שאחרי

תקשורת היא המפתח לכל מערכת יחסים, בין אם מדובר על מערכת יחסים רומנטית ובין אם מדובר על קשר בין הורה לילד או בין שני חברים טובים. כדי לקיים זוגיות בריאה ומאושרת, מוכרחים לדעת לדבר אחד עם השנייה וסביר להניח שאם החלטתם להיפרד, התקשורת בקשר הזוגי לא היתה מי יודע מה.

זה הזמן לעשות תיקון ולהצליח לפחות בתקשורת מול הילדים, להתנהל טוב יותר. העצה הכי חכמה שאפשר לתת בהקשר לשאלה איך לספר לילדים שאתם מתגרשים, היא לדבר איתם, גם לפני, גם תוך כדי וגם אחרי.

הימים הראשונים שאחרי גירושין הם ימים לא פשוטים לאף אחד וככל שהילדים שלכם יזכו ליותר תקשורת וירגישו שיש מי שמקשיב להם, רואה אותם ואוהב אותם, הם יהיו פחות מתוסכלים ויצליחו לעכל ולהתמודד עם הגירושין בהבנה, הכלה וקבלה.

קראו עוד בנושא: הדרך הבריאה להתנהלות בין ההחלטה על הפרידה ועד לגירושין באופן רשמי!

קרא עוד
שייך לנושא:   גירושין   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (4) דירוגים | דירוג ממוצע (4)
4 stars - based on 4 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון