×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
רציונאלית, לבטח אפשר למצוא הרבה יותר סיבות למה לא להתחתן מאשר כאלו שיצדדו בזוגות שבחור להנשא כדת משה בישראל. אז מה התשובה? למה בכלל להתחתן?
למה בכלל להתחתן? תלוי את מי שואלים!
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
ייעוץ עורך דין בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו
עורך דין מקצועי לדיני משפחה
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו

למה בכלל להתחתן?

      16/07/2020 08:56

לפניכם פרדוקס: אחוז הגירושין בישראל גבוה להחריד. אחד מכל שלושה זוגות שמתחתנים גם מתגרשים והמספרים האמורים אינם כוללים פרידות שנעשות מחוץ לכותלי הרבנות. עם זאת ועל אף הנתונים, נכון להיום הרוב המכריע של הזוגות בארץ עדיין בוחרים להתחתן.

אם כך ובהנחה שלא כולנו לגמרי תמימים אשר מאמינים בסוף הטוב מהאגדות 'והם חיו באושר ועושר עד עצם היום הזה', לא ברור למה כל כך דחוף לנו להתחתן. שהרי, אנחנו יודעים מראש שבשלב מסוים תהיה שחיקה בקשר, מה שאומר שנצטרך לעבוד קשה כדי למנוע אותה ולשמור על זוגיות בריאה ומאושרת.

ברגע הזה מוכרחים לבדוק את הסוגייה ולענות בכנות על השאלה, אם נקודת הפתיחה היא שמתישהו האהבה שלנו תהפוך למלחמה (או תדעך), למה לנו לצאת למלחמה מלכתחילה או במילים אחרות, למה בכלל להתחתן?

חתונה כקונצנזוס חברתי ותרבותי

התשובה הראשונה לשאלה למה בכלל להתחתן, קשורה בעובדה שאנשים אוהבים לזרום עם העדר ורוצים להשתייך למה שנחשב מקובל ונכון בחברה שבה הם חיים.

במקרה שלנו, ישראל היא מדינת הלכה ובפינת האלוהים הקטנה של רוב האוכלוסייה, גם החילוניים וגם הדתיים, מה שמקובל זה להתחתן, אז מתחתנים.

הנורמות והמוסכמות החברתיות והתרבותיות מקדשות את מוסד הנישואים ורואות בחתונה ערך עליון בשרשרת ההתפתחות האנושית והאישית, שכוללת כמובן גם הבאת ילדים או אם לשים את הדברים על דיוקם, שידול להביא ילדים לעולם.

הנישואים משמרים את הסדר הפטריארכלי החברתי, התרבותי והכלכלי ומעצם החתונה, אנחנו ממשיכים לקיים את החוזים הבלתי כתובים המצופים מאיתנו. מגיל קטן מחנכים אותנו להסדר הזה והנחת המיוחלת של ההורים שלנו יושבת חזק על עניין ההתמסדות.

התחתנתם והבאתם ילדים? מעולה, אתם מסודרים בחיים ולא צריך לדאוג לכם יותר. רווקות מאוחרת נתפסת בעיני החברה ככישלון, קשיי פוריות מיד מכניסים את בני הזוג למלכוד ואם אנחנו שומעים על זוגות שבחרו לנהל נישואים פתוחים או חלילה להיות אל-הוריים, סומרות לנו השערות בזעזוע.

זוגיות בעידן האינטרנט כוללת הצעות נישואין גרנדיוזיות, חתונות פאר שעולות ביוקר לכולם, הבטחות בלתי מבוססות לאהוב לעד ואינסוף תמונות וסרטונים ברחבי הרשת, כדי להנציח את החלום ולהזכיר לכל מי שמביט מבחוץ: היי, תראו כמה טוב לנו.

ועדיין, כשאתם מסתכלים החוצה על החברים הנשואים שלכם, כמה מהם נראים לכם מאושרים באמת ושלמים עם ההחלטה להתחתן? משכנעים אותנו שזה טוב להתמסד ולהתחתן, אבל בפועל אם נבקש לראות תוצאות, הדברים בשטח נראים אחרת והנישואים בין חדרי חדרים מצטלמים באור הרבה פחות נוצץ מאשר באינסטגרם.

מעטים אלו שבאמת מבינים איזו רכבת הרים מצפה להם לאורך השנים בנישואים. המעבר מזוג למשפחה, בעיות תקשורת, מריבות קולניות, פערים במיניות, מלכוד כלכלי ובלא מעט מקרים גם בגידות, אלו רק חלק מהקשיים שמאפיינים מערכות יחסים ארוכות.

ככלל, אנשים לא אוהבים להעמיק בדברים ומעדיפים לא לשאול שאלות. למה? כדי לא להתמודד עם התשובות, שאולי עשויות לערער את תפיסות המציאות שלהם ולגרום להם לעצור רגע ולחשוב, האם הקונצנזוס של הנישואים מתאים לי? טוב עבורי?

אנחנו מפחדים להישאר בסוף לבד

סיבה נוספת שבגינה אנשים רוצים להתחתן נסובה סביב הפחד שלהם להישאר לבד. כמו בתיבת נוח, הם מסתדרים זוגות-זוגות, רצים אל עבר אוניית המבטחים המכונה נישואים, אוחזים חזק את היד לפרטנר המיועד, בתקווה להמשיך זה עם זו ולהזדקן יחד. זאת אף על פי שברור לכולנו שנישואים לא באמת מבטיחים נאמנות לעד.

אצל מרביתנו, להיות לבד זה פשוט לא בא בחשבון, משהו שאנחנו לא מסוגלים לדמיין. אפילו זוגות שהתגרשו בפרק א' והבינו שמוסד הנישואים הוא לאו דווקא המקום הנכון עבורם, לפעמים מרגישים צורך בפרק ב' בנישואים שניים.

אמנם אי אפשר להכליל ולומר שאצל כולם הדחף להתחתן קשור רק בפחד, אבל למרבה הצער הרבה פעמים, בין אם אנחנו מודעים לכך ובין אם לא, אהבה היא לא הגורם היחיד לנישואים.

חלקנו נשארים בתוך זוגיות אפורה ומשעממת, עם סקס יבש, מריבות חוזרות ואפילו זרות מוחלטת ששום טיפול זוגי לא מצליח לשפר, למרות שאנחנו יודעים שהגיע הזמן לשחרר ולהיפרד.

עצוב להודות, אבל אנחנו כל כך מפחדים להישאר לבד, עד שלעיתים השאיפה למצוא כלה / חתן ולאחריה הבחירה שלנו בבן/ת זוג מונעת בעיקרה מהפחד.

הזוגיות בכלל והחתונה וההכרזה הפומבית על הנישואים בפרט, גורמות לנו להרגיש שאנחנו פחות לבד, אבל בפועל בדידות היא נושא הרבה יותר עמוק ומורכב מעצם הנוכחות הפיזית של אדם נוסף לצידך.

גורו הודי פעם אמר בהרצאה שלו שאם אתה לבד עם עצמך ולא טוב לך, אתה כנראה נמצא בחברה רעה, אבל אנשים לא מקדישים לעניין הזה מספיק תשומת לב. הם תולים הרבה תקוות בנישואים, במקרה הטוב מתחתנים מתוך אהבה ובמקרה הפחות טוב, כי זה מה שהסתדר.

אחוז ניכר מהזוגות הנשואים מתחילים את דרכם ברומנטיקה ותשוקה וממשיכים באכזבה גדולה. לא אחת הבחירה בחיים משותפים נוחים על פני מערכת יחסים כנה, מספקת ומפתחת היא האופציה המועדפת עבור זוגות נשואים.

במיוחד כאשר מדובר על גירושין מאוחרים אצל בני זוג מבוגרים, העיקר לא להתמודד עם הליכי גירושין ועם הבדידות שצפויה להגיע אחריהם.

מחויבות, יופי. אבל למה בכל זאת חתונה?

אמנם הרבה אנשים הבינו שמוסד הנישואים בתצורתו הישנה איבד מכוחו ושישנן אלטרנטיבות שפויות יותר לנישואים ברבנות, כמו למשל נישואים אזרחיים או חתונה דרך אחד מארגוני "חתונה שווה", אבל גם כאן, החתונה עצמה עדיין מתקיימת.

אנשים אוהבים אירועים וחתונה זה אירוע משמח ששם את הזוגיות שלכם ואתכם במרכז העניינים. מעבר לזה, חתונה, אם מתכננים אותה נכון, יכולה להסתיים ברווח משמעותי, שיעזור לבני הזוג כלכלית בתחילת דרכם.

כמו כן, החתונה נתפסת כאקט שמעצים את המחויבות והופך את כל העסק לרציני יותר. עכשיו כולם יודעים שאתם נשואים, נרשמתם כזוג נשוי ואם חלילה תרצו לפרק את החבילה, הבירוקרטיה תהיה כל כך סבוכה, שאולי תעדיפו לוותר עליה ולהישאר יחד.

פרופסור יצחק אדיג’ס, חוקר זוגיות מוכר, מסביר שמלבד מוסכמות חברתיות, בעבר הנישואים ענו על צרכים פונקציונליים. לדוגמא, האישה היתה צריכה גבר שיעניק לה ביטחון, שיפרנס, שיעזור בדברים פיזיים בבית וכמובן, שישכב איתה. כי ביצית טובה ככל שתהיה, לא יכולה להפוך לזיגוטה בלי זרע.

היום הטיעונים האלה פשוט לא רלוונטיים יותר. נשים יוצאות לעבוד, יש להן תמיכה מהמשפחה והחברים, אם הן לא מצליחות לתקן ממשהו בבית הן פשוט מזמינות איש מקצוע וגם כדי להביא ילדים לא חייבים לשכב ובטח שלא עם בעלך. יש את בנק הזרע.

הגברים מצידם היו צריכים את האישה בשביל שתבשל, תנקה, תקיים איתם יחסי מין ותאפשר להם להביא ילדים לעולם ולהתרבות. היום את כל הדברים האלה אנחנו יכולים להעביר למיקור חוץ, מלבד את האהבה ובאופן אבסורדי לחלוטין, דווקא האהבה היא במרבית המקרים הגורם הראשון שנדחק הצידה אחרי שמתחתנים ומקימים משפחה.

כורח השגרה או כניעה מראש לשיממון, זה בכלל לא משנה. אם לא נאכיל את האהבה היא פשוט תמות. ובהקשר הזה, אם ננסה לבחון את הדברים באור קצת יותר אופטימי, אפשר לומר שהחתונה מהווה את ניצחון הלב על השכל ושההכרזה על הרצון לקחת הקשר שלב אחד קדימה גורמת לזוגיות להיראות אחרת וטובה יותר.

בספרו של אנטואן דה סנט־אכזופרי, "הנסיך הקטן" מסופר איך הנסיך הקטן האמין שהשושנה שלו היא היחידה בכל היקום והשקה אותה כל יום באהבה גדולה כדי שלא תנבול.

יום אחד הוא גילה שיש כוכב עם המון שושנות שנראות בדיוק כמו השושנה שלו והתעצב מאוד, אבל הבין שהוא עדיין אוהב ורוצה את רק השושנה שלו, כי בה הוא בחר ואותה הוא טיפח.

אני חושבת שבתקופה שבה אנחנו חיים, יותר ויותר אנשים נוכחים לגלות על בשרם כי מונוגמיה, חתונות, נישואים וכל המשתמע מכך זה לאו דווקא הפתרון האידיאלי לאורך זמן ועל כן צריך להפריד ולהבדיל בין זוגיות, משפחתיות ונישואין.

אם בכל זאת תבחרו להתחתן, תעשו לעצמכם טובה ואל תלכו בעיוורון מוחלט אל תוך הנישואים. קחו בחשבון גם את המהמורות הצפויות בדרך, תנהלו שיח פתוח, תקשיבו לעצמכם ולמי שמולכם, אל תהיו אטומים לשינויים ובעיקר תשקיעו במערכת היחסים שלכם.

אם תבחרו בכל בוקר מחדש להיות מחויבים לתהליך ותזכרו להתייחס אל הפרטנר שלצידכם כאילו הוא היה השושנה של הנסיך הקטן, יש סיכוי שתינצלו מהסטטיסטיקה העגומה ותצליחו להחזיק קשר מיטיב, בריא, יציב ואוהב.

עוד בנושא: להתחתן עם יותר מאשה אחת...

קרא עוד
שייך לנושא:   דיני משפחה   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (4) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 4 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"כשצריך לפרגן: תודה ענקית לעורכת הדין גיטי גוטמן, שליוותה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. עורכת הדין גוטמן התנהלה בצורה מקצועית, נתנה יחס אישי והובילה אותי למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. אוגוסט 2019
"תודה מיוחדת לעו"ד גלית צברי, שפתרה סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
עמי א. ספטמבר 2019
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא הייתה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין ומאבק סוער. בזכות עורכת הדין במשרד גוטמן צברי החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם חתום"
קרן ב. אפריל 2019
"רציתי להגיד תודה לעו"ד גיטי גוטמן ולצוות משרדה הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה!"
יואל ד. ינואר 2019
"הגענו למשרד עורכות דין גוטמן צברי בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתן של עורכות הדין במשרד יישבנו את ההדורים ועל כך תודותינו"
אבירם פ. נובמבר 2018
"גלית היקרה: תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחת אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרת לי להתמודד בהצלחה ובכבוד"
רות ק. אוגוסט 2018
"המאבק מול הגרוש היה ארוך ומפרך, אבל בזכות עו"ד גיטי גוטמן הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2018

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 9:00 - 19:00

כתובת: ב.ס.ר 3, מצדה 9 בני ברק

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי | גוטמן צברי עורכות דין | מפת האתר | תקנון