×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
בית הדין הרבני הגדול בירושלים הכריע בשאלת המרת סכום של 6 מיליון לירות, שהופיע בכתובה של זוג שהתחתן לפני למעלה מ-40, לסכום ריאלי בשקלים...
המרת סכום הכתובה מלירות לשקלים: הכרעת בית הדין הרבני
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו
עורך דין מקצועי לדיני משפחה
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו

6 מיליון לירות בכתובה, כמה זה בשקלים?

      25/12/2019 09:35

הכּתובָּה הינה מסמך משפטי שנלווה לטקס הנישואים, אשר כולל את פירוט חובות הבעל כלפי אשתו ובעיקר את התחייבותו הכספית לתשלום דמי הכתובה לאשה במקרה של גירושין או התאלמנותה.

כאשר מדובר בכתובה ישנה שנקובה בלירות וללא הצמדה למדד, עולה שאלת אופן שערוך סכום הכתובה.

מצד אחד, ללא השיערוך, סכום הכתובה עלול להיות נמוך מאד. מצד שני ובמיוחד כשמדובר בסכום כתובה גבוה יחסית, שיערוך סכום הכתובה עלול להביא לתוצאה הפוכה, של סכום גבוה יתר על המידה.

כך, לדוגמא, אירע במסגרת תיק רבני 1129420-3 פלונית נ' פלוני אשר נדון בפני בית הדין הרבני הגדול בירושלים.

תיק זה עסק בכתובה שנערכה 40 שנה לפני כן, בשנת 1979, אשר ננקבה בסך של 6 מיליון לירות ומבלי שצויין בה שיש להצמיד סכום זה למדד. סכום הכתובה, נכון לשנת 2018, עמד על סך של 600 ₪ ללא הצמדה ועל סך של כ-3 מיליון ₪ עם הצמדה.

בית הדין הרבני האזורי שדן בתיק, העמיד את סכום הכתובה לצרכי פשרה, על סך של 150,000 ₪, אך זאת ללא נימוק.

טענות הצדדים בהליך הגירושין

האשה ערערה על פסק הדין בפני בית הדין הרבני הגדול בטענה שסכום הפשרה נמוך מדי וכי לפי פסקי דין רבניים אחרים יש להעמידו על סך של שני שליש מתוך כ-3 מיליון ₪, שהנו כ-2 מיליון ש"ח.

יחד עם זאת, האשה גם טענה שהיא אף תסתפק בסכום של 360,000 ₪ אשר יאפשר לה לרכוש את חלקו של הבעל בדירת המגורים המשותפת שלהם נכון למועד הגירושים.

עמדת הבעל לא הובאה בפסק הדין של בית הדין הרבני הגדול.

החלטת בית הדין הרבני הגדול

בית הדין הרבני ציין כי קיימות מספר שיטות שבתי הדין הרבניים נוקטים בהן לגבי אופן שיערוך של כתובה שלא צויין בה שיש להצמיד את סכומה.

יש הגורסים שאין להצמיד כלל את הכתובה ויש הסבורים שיש להצמיד אותה באופן מלא. ברם, לדעתו, גובה החיוב הסופי צריך להיקבע בהתאם לנסיבות של כל כתובה וכתובה.

כאשר מדובר במקרים בהם היעדר הצמדה למדד מוביל לתוספת שולית יחסית ומותיר את סכום הכתובה על גובה סביר, וזאת מאחר שמדובר בתקופה בה האינפלציה איננה מורגשת, אזי ניתן לומר שכוונת הצדדים היתה לספוג את עליית המדד הנמוכה.

לעומת זאת, כאשר מדובר על תקופה של אינפלציה דוהרת וארוכת שנים, שבה המדד עלה בצורה ניכרת ביותר, כך שהשארת הסכום הנקוב אינו סביר בעליל, כמו במקרה דנן, אזי ניתן לומר שאומד דעת הצדדים מוביל למסקנה שהצדדים לא התכוונו במעמד החופה לתוצאה לפיה סכום הכתובה לא יוצמד כלל, ויעמוד על סך של 600 ₪ בלבד, או שהוא יוצמד באופן מלא, ויעמוד על סך של 3 מיליון ש"ח.

כאשר מכריעים בשאלת ההצמדה של כתובה ישנה אין המדובר כלל בפשרה בין שתי קצוות ההלכה, אלא באומד דעתו של החתן ואולי גם של הכלה, במעמד החופה ולפי אומד דעת זה, יש לקבוע את הסכום החלופי שיחוייב בו הבעל עבור הכתובה.

במקרה כזה בית הדין הרבני צריך לשער במה היה מתחייב החתן, ולמה הכלה היתה מסכימה, אילו היו הנסיבות שהתרחשו לאחר מכן, של שנים שבהן האינפלציה הייתה גבוהה מאד, היו ידועים מראש לחתן ולכלה וזאת תוך שלילת שתי האפשרויות שבקצוות, של ה-600 ש"ח ושל ה-3 מיליון ש"ח.

לשם כך יש לקחת בחשבון את גובה הכתובה במועד החתונה ביחס לגובה שאר הכתובות שהיו באותה העת.

מאחר ואין ספק ש-6 מיליון לירות בשנת 1979 היה סכום גבוה מאוד ביחס לכתובות אחרות באותם שנים, אזי כיום יש להחיל על הבעל התחייבות גבוהה ביחס לגובה הכתובות שנהוגות כיום.

בהכרעת הדין נקבע כי הבעל התחייב במועד החתונה בסכום גבוה מהנורמה שהיתה מקובלת בשעתו, מאחר שהוא ביקש לבטא בהתחייבותו חיבה יתירה לכלתו. לפיכך, יש לחייב אותו כיום בהתאם לאותה התחייבות רעיונית שהיתה לו אז.

למשל, אם ההתחייבות של 6 מיליון לירות באותה העת הייתה פי שניים ממה שהיה מקובל אז, יש לחייב אותו היום פי שניים ממה שמקובל היום וזאת באופן כללי.

לפי רציונאל זה, הסכום של 150,000 ש"ח שנקט בו כבוד בית הדין האזורי, אינו סביר. שכן, כיום, רבים מהחתנים מתחייבים בכתובתם בסכומים של 180,00 ₪, ואף 260,000 ש"ח, ואפילו עד ל-500,000 ₪.

לפיכך, לא ניתן לומר שאם הבעל, שבשעתו התחייב לסכום גבוה מאד, היה צריך לקחת בחשבון את האינפלציה הגבוהה מאד שאירעה לאחר מכן, הוא היה מתחייב בסכום של 150,000 ₪, שהינו אף נמוך מהסכומים המקובלים כיום. אלא שהתחייבותו כיום צריכה להיות גבוהה באופן משמעותי מהמקובל היום, ולכן גבוהה מ-500,000 ש"ח.

עם זאת, מאחר שהאשה טענה שהיא מוכנה להסתפק בסך של 360,000 ₪ בלבד, שהנו נמוך מהסכום שניתן להגיע אליו כאמור לעיל, אזי לפי ההלכה, בית הדין מנוע ללפסוק סכום גבוה יותר.

בהתאם לכך נפסק שהבעל ישלם לאשה דמי כתובה בסך של 360,000 ₪, במקום הסך של 150,000 ₪ שפסק בית הדין הרבני האזורי.

עוד בנושא: הפר התחייבות לפוליגרף וישלם את סכום הכתובה! האם סכום כתובה גבוה מחייב את הבעל לשלם בכל מקרה?

קרא עוד
שייך לנושא:   דיני משפחה   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (1) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 1 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון