×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
הדרך היחידה להשיג את החופש המיוחל בכל הנוגע לתעודות כשרות, היא להביא לשבירת המונופול של הרבנות...
עד מתי? המונופול של הרבנות על נושא הכשרות בישראל
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
ייעוץ עורך דין בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו
עורך דין מקצועי לדיני משפחה
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו

הרבנות הראשית היא מונופול בתחום הכשרות

      27/03/2018 13:32

הקשר החזק בין דת ומדינה בישראל נידון ללא הרף ובשנים האחרונות אנו עדים למגמה לפיה יותר ויותר גורמים, חילוניים ושאינם, מנסים לשבור את המונופול של הרבנות הראשית ולצמצם את סמכויותיו של בית הדין הרבני, אם לא כדי ליצור הפרדה, אז לפחות על מנת לאפשר חופש דת ושוויון.

המניעים העיקריים שדוחפים את אותם ארגונים לפעולה ושבגינם מתנהל המאבק, נעוצים סביב טיעונים בדבר היותה של הרבנות הראשית לא גוף ניטרלי, כי אם ארגון מושחת בעל השקפות הלכתיות, שאינו נותן מענה לציבור הדתי בארץ ובפרט לשומרי הכשרות.

אגב, המונופול של הרבנות בא לידי ביטוי לא רק בתחום הכשרות, אלא גם בענייני נישואין וגירושין ולמרבה השמחה, נכון להיום ישנן אלטרנטיבות לנישואים ברבנות.

פתרונות אלו מאפשרים לאוכלוסייה שלמה בתוך הקהילה היהודית המבקשת להתחתן בטקס דתי כדת משה וישראל, להינשא מבלי שיצטרכו לעבור בכניסה או ביציאה מהקשר ברבנות.

העובדה שהרבנות עדיין מהווה גורם בלעדי ובלתי ניתן לערעור בהחלטות חשובות של המדינה והפרט ועצם היותה מנותקת במקרים מסוימים מבית המשפט, פוגעת בזכויות אנושיות בסיסיות.

הרגולציה של הרבנות על נושא הכשרות בישראל מונעת רפורמה של הוזלה ביוקר המחייה ומדובר בבעיה כלכלית וחברתית, שיש למגר מקרבנו ויפה שעה אחת קודם.

שבירת המונופול, הפרטה של שוק הכשרות ופתיחתו לתחרות, אלו צעדים חשובים שבהכרח יובילו להוזלת מחירי הכשרות ולא פחות חשוב, להוזלת מחירי המזון, מחירים שבסופו של יום אנחנו כצרכנים נאלצים לשלם.

נדגיש, שאין כל כוונה למחוק את הרבנות הראשית, אלא רק לשבור את בלעדיותה ולהביא למצב שבעלי עסקים שאינם מעוניינים לשלם הון על תעודות כשרות, יזכו לאלטרנטיבות שפויות, זולות יותר ואשר מאפשרות להם לקבל תעודה בהתאם לסוג ההכשר שהם מעוניינים להציע ללקוחותיהם.

בסקירה החשובה שלפניך נדון במהלך ההפרטה של הכשרות מהרבנות ונבחן את משמעויותיו הרחבות והשלכותיו ברמה המדינית והאישית.

פסק דין שמתיר הכשרי מזון אלטרנטיביים

רק כדי לסבר את האוזן, נתונים מראים ש-2.4 מיליארד ₪ בשנה מושקעים על כשרות בישראל.

יתרה מכך, עלות הכשרות העודפת, משמע תשלום כפול של בעלי עסקים הרוצים לקבל הכשר של בד"ץ העדה החרדית ונדרשים לשלם ללא כל צידוק גם על תעודת הכשר של הרבנות הראשית, עומדת על 600 מיליון ₪ בשנה.

כפל התשלומים עורר מצוקה תקציבית קשה בקרב בעלי העסקים מהמגזר החרדי והיווה טריגר לפתיחת המאבק מול הרבנות הראשית.

בספטמבר 2017 קבע בג"ץ פסק דין תקדימי, שמתיר לבעלי עסקים וביניהם מסעדות, ברים ובתי מלון, לוותר על ההכשר של הרבנות ולהסתפק בפיקוח של בד"ץ העדה החרדית, זאת בתנאי שעל התעודה לא יהיו כתובות האותיות כשר, אלא בהשגחה, שלא יכתב שבית העסק שומר על דיני ההלכה וכמו כן, שלא ירשם כי זוהי תעודת כשרות של הרבנות.

בתעודה ייכתב מי מפקח על המזון בעסק ועל אילו תנאי כשרות שומרים.

באופן לא מפתיע, פסק הדין פתח את הדלת לארגונים נוספים ובפברואר 2018 הכריזו בארגון צהר, בשיתוף עם ארגון השגחה פרטית שהקימה ח"כ רחל עזריה, על תעודת כשרות אלטרנטיבית. הכשרים אלטרנטיביים אלו נועדו להפחית את תשלום מס הכשרות שהיה נהוג לשלם לרבנות ולעודד בעלי עסקים לספק לצרכנים מזון פחות יקר ויותר כשר.

בתגובתו על השינוי האמור מסר שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות בישראל:

"כניסת צהר לתחום הכשרות היא בשורה לחברה הישראלית ולכלכלה הישראלית. לדאבוננו, תחום הכשרות בישראל סבל עד עתה ממונופול של גוף אחד, שפעל ככל העולה על רוחו והרתיע מסעדות רבות מלהיות כשרות. אנחנו בטוחים שכניסת צהר תוזיל את מחירי הכשרות, תגביר את השקיפות, תשפר את איכות השירות ותביא לכך שיותר מסעדות שחפצות בכך יהיו כשרות".

חברת הכנסת רחל עזריה הוסיפה שהמהלך של שבירת מונופול הכשרות ופתיחת השוק לתחרות הוא צעד אמיץ ומשמעותי.

זוהי פסיקה אשר משפיעה על שוק הכשרות ולא פחות מכך על היחסים בין דת ומדינה בארצנו. פסק הדין נועד למנוע כפל תשלומים על תעודות הכשרות ולאפשר לבעלי עסקים לשלם אך ורק על תעודת ההכשר שבה הם מעוניינים להחזיק.

המונופול נפרץ אך הדרך לשוויון עוד ארוכה

עד לפסק הדין שניתן לפני פחות משנה, תעודת השגחה על כשרות מזון שלא מטעם הרבנות נחשבה כעבירה שהעונש עליה היה עד שנה מאסר. אמנם, למרות קביעתו של בג"ץ ועל אף ביטול ההגבלות כאמור לעיל, הרבנות הראשית בישראל עדיין לא מרפה מבעלי העסקים, ההפך הוא הנכון.

הרבנות מהדקת את הפיקוח ומאז הפסיקה נרשמה עלייה בכמות הקנסות המוטלים על בעלי עסקים בטענה שהם מציגים מצג שווא של כשרות וכי הם אינם עומדים בהגדרות שקבע בג"ץ לכשרות חלופית.

הרבנות הראשית רודפת אחרי בעלי העסקים שמעזים לצאת כנגדה ומטילה קנסות כבדים המתורצים כהונאה בכשרות. קנסות רבים חולקו למסעדות שקיבלו את ההכשר של צהר וכל ערעור שהוגש הסתיים בכפל קנס.

המסקנות הישירות שעולות הן שהגיע הזמן לשים סוף לשרירים שהרבנות הראשית עושה ולהפסיק אחת ולתמיד את האגרסיביות והכוחניות שמבזות את הרבנות עצמה וגרוע מכך, את הדת היהודית. לא הגיוני שבמדינה מפותחת תישלל מהאזרחים זכות הבחירה בנוגע לאופן שבו הם רוצים לנהל את חייהם, הדתיים או החילוניים.

הזמנים השתנו ועם זאת, עדיין קיים פער גדול בין האופן שבו האזרחים רוצים לחיות לבין המציאות בפועל. הדת היהודית איננה נחלתו של גוף אחד ועד שלא יעשה שינוי מהותי באופי השלטון הדיקטטורי שמנהיגה הרבנות ובכלל זאת אמצעי ההפחדה שהיא נוקטת מול אלו שמנסים לערער על בלעדיותה, הדמוקרטיה בישראל תיוותר בערפל.

היוזמות להפרטת שוק הכשרות הינן מבורכות וכל מי ששואף לחופש דת, בחיי המשפחה, בהלכות לגבי מזון וביתר תחומי החיים, מוכרח להבין שהדרך להשיג את החופש המיוחל, היא להביא לשבירה מוחלטת של מונופול הרבנות ולהפוך אותה מה-גוף השולט על הדת במדינה, לעוד גוף מיני רבים.

קראו בהרחבה: על אפשרויות הייצוג על ידי טוען רבני

קרא עוד
שייך לנושא:   דיני משפחה   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (3) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 3 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"כשצריך לפרגן: תודה ענקית לעורכת הדין גיטי גוטמן, שליוותה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. עורכת הדין גוטמן התנהלה בצורה מקצועית, נתנה יחס אישי והובילה אותי למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. אוגוסט 2019
"תודה מיוחדת לעו"ד גלית צברי, שפתרה סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
עמי א. ספטמבר 2019
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא הייתה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין ומאבק סוער. בזכות עורכת הדין במשרד גוטמן צברי החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם חתום"
קרן ב. אפריל 2019
"רציתי להגיד תודה לעו"ד גיטי גוטמן ולצוות משרדה הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה!"
יואל ד. ינואר 2019
"הגענו למשרד עורכות דין גוטמן צברי בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתן של עורכות הדין במשרד יישבנו את ההדורים ועל כך תודותינו"
אבירם פ. נובמבר 2018
"גלית היקרה: תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחת אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרת לי להתמודד בהצלחה ובכבוד"
רות ק. אוגוסט 2018
"המאבק מול הגרוש היה ארוך ומפרך, אבל בזכות עו"ד גיטי גוטמן הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2018

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 9:00 - 19:00

כתובת: ב.ס.ר 3, מצדה 9 בני ברק

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי | גוטמן צברי עורכות דין | מפת האתר | תקנון