×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
ההורים ביקשו לעזור לבנם ואשתו לרכוש דירה ונתנו סכום גדול של כסף. במהלך הגירושין ההורים טענו כי המדובר בהלוואה ודרשו מהאשה להחזיר את חלקה. כיצד הכריע בית המשפט?
הלוואה או מתנה: מה יעלה בגורל הכסף שההורים נתנו לרכישת דירה?
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הדרך המהירה והחכמה לחלוקת הרכוש המשותף מתחילה כאן: פנו אלינו
ייעוץ מקצועי לחלוקת רכוש משותף
הדרך המהירה והחכמה לחלוקת הרכוש המשותף מתחילה כאן: פנו אלינו

ההורים עזרו לקנות דירה ובגירושין ביקשו את הכסף בחזרה!

      02/09/2020 10:09

נוכח יוקר המחיה ומחירי הנדל"ן בישראל נהוג במקרים רבים שהוריהם של בני הזוג מסייעים להם במימון רכישת דירת המגורים הראשונה שלהם.

בחלק מהמקרים הכספים ניתנים כמענק ובחלק אחר הם ניתנים כהלוואה, שמותנית בהמשך קיום החיים המשותפים של בני הזוג.

בכל מקרה, חשוב לנסח הסכם כתוב וברור בין ההורים לבני הזוג, רצוי בעזרת עורך דין כמובן, על מנת למנוע חילוקי דעות ואי הבנות בעתיד, במסגרת חיי הנישואין של הזוג הצעיר וכמובן שבמקרה של גירושין ופרידה.

במסגרת הליך תמ"ש 52490-02-18 ע.ג. נ' מ.ש.ח. שהתנהל בבית המשפט לענייני למשפחה בתל אביב, נדונה תביעה להשבת כספים שניתנו על ידי הוריו של בן הזוג כלפי האשה, וזאת לאחר שבני הזוג נפרדו.

ההורים טענו שהכספים שהעבירו לבני הזוג לצורך רכישת דירה ניתנו למעשה כהלוואה. האשה טענה מנגד כי הכספים ניתנו על ידי ההורים כמתנה לה ולבעלה באותה העת, אולם בית המשפט קיבל את טענות ההורים ופסק שעל האשה להשיב את הכספים להורים.

לפניך סקירה והסבר מפורט של פסק הדין החשוב, שיכול להיות רלוונטי עבור זוגות מתגרשים רבים, בכל עת ומסיבות רבות הנוגעות לקבלת כספים מההורים בנסיבות משתנות.

הדרך לבית המשפט: מעשה שהיה כך היה

תיק זה עסק בבני זוג שחיו יחדיו כידועים בציבור ונולדו להם שתי בנות.

לצורך רכישת דירת יוקרה בשווי של 2.6 מיליון ₪ קיבלו בני הזוג מהורי הגבר 900,000 ₪ במהלך שנת 2015 וזאת בהתאם להסכם הלוואה שנחתם בין הצדדים, אשר קבע בין היתר כי: "היה ודרכם המשותפת של בני הזוג תעלה חלילה על שרטון, הם יחזירו להורים את מלוא סכום ההלוואה בתוך שלושה חודשים ממועד פנייתם של ההורים אליהם בעניין זה ולא יאוחר ממועד פרידה / גירושין בפועל".

כדי להבטיח את החזר הסכום, חתמו הצדדים על בקשה לרישום הערת אזהרה למניעת דיספוזיציה בדירה לטובת ההורים ושטר רישום משכון לטובת ההורים בדירה.

כעבור שנתיים, במהלך שנת 2017 בני הזוג נפרדו ובעקבות זאת פנו אליהם ההורים בדרישה להשיב להם את הסכום בסך של 900,000 ₪ בצירוף הפרשי הצמדה, בהתאם להסכם ההלוואה.

הגבר הסכים להשיב את סכום ההלוואה אולם האשה סירבה לכך, בטענה שהסכום ניתן להם למעשה במתנה על ידי ההורים וכי הסכם ההלוואה הנו הסכם למראית עין בלבד, וזאת לצורך התחשבנות משפחתית בין ההורים לאחיו של הגבר.

מעבר לכך טענה האשה שהיא הוחתמה על ההסכם בחטף ובמרמה ועל כן יש לבטלו מכח עילות טעות, הטעייה ועושק.

חזקת המתנה לגבי מתן כספים בין הורים לילדיהם ובני זוגם

לגבי טענת האשה לפיה הכספים ניתנו להם כמתנה ולא כהלוואה, ציין בית המשפט שלפי הפסיקה, כאשר מוגשת תביעה להשבת כספים שניתנו לנתבע והנתבע טוען שכספים אלו ניתנו לו במתנה, אזי קיימת חזקה כנגד טענת המתנה, כשעל הנתבע מוטל הנטל לסתור חזקה זו.

אולם, כאשר מדובר במתן כספים על ידי הורים לילדיהם ובני הזוג של הילדים, אזי החזקה מתהפכת, כך שכספים שהעבירו הורים לילדיהם ובני זוגם יחשבו לכספים שניתנו להם במתנה, אלא אם כן ההורים יוכיחו שמדובר היה בהלוואה שעל בני הזוג להשיב להם, כך נקבע בפסק הדין החשוב והמנחה בעניין זה בהליך ע"א 180/51 גולדקורן נ' ויסוצקי.

בית המשפט קבע שבמקרה דנן, ההורים הוכיחו את טענתם לפיה המדובר בכספים שניתנו כהלוואה ולא כמתנה, וזאת מאחר שמדובר בהסכם פשוט, ברור והגיוני, אשר קובע במפורש שמדובר בכספי הלוואה.

לפי ההסכם ההורים הלוו סכום משמעותי לבני הזוג לשעבר שטרם מסדו את יחסיהם, ועל כן הוא גם קובע במפורש שעל בני הזוג להשיב את הכספים במקרה שייפרדו.

העובדה שהצדדים גם חתמו על מסמכי הערת האזהרה והמשכון לטובת ההורים, כדי להבטיח להם את החזר הכספים, מחזקת אף היא את הקביעה שמדובר בכספי הלוואה ולא מתנה.

לעומת זאת, האשה לא הביאה ולו בדל ראיה להוכחת טענתה שמדובר בהסכם למראית עין בלבד.

דחיית טענת העושק והמרמה של האשה

בית המשפט גם דחה את טענת האשה לפיה הוא הוחתמה על ההסכם בחטף ובמרמה, תוך עושק, טעות, או הטיה, וזאת נוכח העדויות המהימנות של עורכת הדין שערכה את ההסכם ושל אביו של הגבר, בעוד שהאשה לא הביאה כל בדל ראיה גם להוכחת טענתה הנ"ל.

עורכת הדין שערכה את ההסכם העידה שההסכם נחתם רק לאחר מו"מ וחילופי טיוטות שכללו הערות מטעם הגבר והאשה, וכן לאחר שהיא הסבירה לאשה כל פרט וסעיף לגבי ההסכם, ולאחר שהיה ברור לה לחלוטין שהאשה הבינה את ההסכם היטב ולפרטיו.

אביו של הגבר העיד שנוכח מחירה הגבוה של הדירה, הוא הוצרך לתת לבני הזוג סכום גבוה ביותר, מכספי החסכונות שלו ושל אשתו וזאת בשעה שאף אחד מילדיהם האחרים לא קיבל סכומים כאלו, וכי הוא ואשתו הסכימו לתת סכום זה רק בכפוף לחתימה על הסכם הלוואה שיבטיח להם את השבתו.

כאמור, בית המשפט קיבל עדויות אלו וקבע שתנאי הסכם ההלוואה הנם הגיוניים, סבירים ומוצדקים וכי האשה הבינה אותם היטב.

בהתאם לכך נקבע שעל האשה והגבר להחזיר להורים את הסך של 900,000 ₪, בצירוף הפרשי הצמדה ממועד חתימת הסכם ההלוואה ועד להשבת הכספים בפועל. האשה גם חוייבה בתשלום שכר טרחת עורך דין והוצאות משפט בסך של 20,000 ₪.

עוד בנושא: מה עושים עם דירת המגורים במקרה של גירושין?

קרא עוד
שייך לנושא:   חלוקת רכוש   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (4) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 4 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון