×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
בית המשפט המחוזי בתל אביב דן בסכסוך בין אחים על ירושת מיליונים, בדמות מניות שעברו מאמם המנוחה שהלכה לעולמה. פסיקת בית המשפט חשובה ועקרונית למקרים של סכסוך בין אחים בשל ירושה...
פתרון סכסוך בין אחים על ירושה של מניות בשתי חברות
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
אנחנו מציעים לך פתרון חוקי ויצירתי לכל בעיה וסכסוך בתוך המשפחה: פנו אלינו
פתרון לסכסוכים במשפחה
אנחנו מציעים לך פתרון חוקי ויצירתי לכל בעיה וסכסוך בתוך המשפחה: פנו אלינו

סכסוך בין אחים על ירושה של מניות ב-2 חברות

      26/07/2021 10:53

לא אחת מגיעות לבתי המשפט ברחבי הארץ תביעות בין בני משפחה הנקלעים לסכסוך על רקע כלכלי, הנוגע לחלוקת ירושה ביניהם. המדובר לרוב בתביעות רוויות אמוציות, שפוגעות בכל בני המשפחה וגורמות לפילוג ביניהם.

והנה, בפסק דין שניתן רק לאחרונה בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע שהדרך הנכונה לחלוקת מניות בשתי חברות בין ארבעה אחים שמסוכסכים קשות על רקע ירושת אמן, הנה להפריד את הבעלות על המניות באופן מוחלט, כך שהמניות תועברנה לשלושה מהאחים, ואילו האח הרביעי יקבל מהם את חלקן במזומן.

כך נקבע במסגרת פסק הדין המפורט והמעניין בהליך עמ"ש 8552-06-20 ד.ש. נ' א.א. אשר את פרטיו נסביר באריכות בסקירה שלפניך.

כיצד הגיע המקרה לפתחו של בית המשפט?

תיק זה עסק באם לארבעה ילדים שנפטרה בשנת 2013, והותירה אחריה רכוש רב, לרבות מניות בשתי חברות, שעוסקות בהחזקת נכסי נדל"ן מניבים ומכירת חשמל על ידי טרנספורמטורים וחווה סולארית.

לאחר מותה של האם, הוצא צו ירושה שחילק את עיזבונה שווה בשווה בין ארבעת ילדיה. כלומר, כל אחד מהאחים קיבל רבע מעיזבונה, לרבות מהמניות, כך שהם נותרו בבעלות משותפת עליהן.

אולם, למרבה הצער, בין שלושה מהאחים לבין האח הרביעי התגלע סכסוך ממושך לגבי אופן חלוקת נכסי העיזבון ביניהם, לרבות לגבי אופן חלוקת המניות בשתי החברות.

בית המשפט לענייני משפחה קבע בשנת 2015 שכל אחד מהאחים יקבל רבע מהמניות, כך שהם ימשיכו להחזיק בבעלות משותפת עליהן. אולם, האח הרביעי הגיש ערעור על פסק הדין של בית המשפט לענייני משפחה בפני בית המשפט המחוזי בטענה שיש להפריד את הבעלות עליהן.

הערעור התקבל והתיק הוחזר לבית המשפט לענייני משפחה לצורך מינוי מומחה שייקבע את שווי המניות ויציע דרכים לחלוקתן בין האחים.

המומחה קבע את שווי המניות והציע שתי חלופות לחלוקתן בין האחים:

האחת, חלוקה שוויונית בעין של כל המניות, אך זאת בתנאי שבחברות יתקבלו החלטות שיגבילו את שכרו של אחד האחים כמנהל, וכן ייקבע מנגנון קשיח לחלוקת דיבידנדים וזאת על מנת למנוע את קיפוח המערער.

הדרך השניה שהציע המומחה הנה באמצעות הפרדה מלאה בין האחים, כך שהמערער יקבל סך של כ-4.8 מיליון ₪ וכל המניות יועברו לשלושת אחיו

למרות חוות דעתו של המומחה בית המשפט לענייני משפחה לא בחר באף אחת משתי החלופות הללו, אלא שוב חזר על קביעתו המקורית והורה בפסק דינו שכל אחד מהאחים יקבל רבע מהמניות, וכי מי שירצה בעתיד לפרק את השיתוף בבעלות על המניות, יוכל למכור את חלקו למרבה במחיר.

המערער הגיש ערעור נוסף בפני בית המשפט המחוזי, בטענה שפסק דין זה אינו תואם את ההנחיות של בית המשפט המחוזי בערעור הראשון, ואף את הסכמת הצדדים עצמם שעדיף לערוך ביניהם הפרדה מוחלטת בנכסים וזאת בשל הסכסוך החריף והמתמשך ביניהם.

לדבריו, השותפות הכפויה של הצדדים במניות רק תביא להתמשכות ההליכים המשפטיים ביניהם בכל הקשור לניהול החברות. לפיכך, ביקש המערער להורות על מתווה חלוקה ברור שיפריד לחלוטין את נכסי העיזבון בין האחים וזאת בהתאם לשווי העיזבון ביום החלוקה.

פירוק השיתוף במניות הנו הדרך הנכונה לחלוקתן בין היורשים הנצים

בית המשפט המחוזי קבע שמטרת מינוי המומחה היתה להעריך את שוויו של העיזבון ולהציע דרכים לחלוקתו, אולם בית המשפט לענייני משפחה התעלם מהחלופות השונות שהציע המומחה וחזר על קביעתו המקורית לפיה המניות תחולקנה בין האחים, מבלי לתת כל נימוק הגיוני לכך.

למעשה, בית המשפט קמא אימץ את החלופה הראשונה של המומחה, אולם זאת מבלי לקיים את התנאים המתלים שלה, שנועדו להבטיח את זכויות המערער, דבר שלמעשה מוביל לקיפוח המערער.

עוד נקבע שאין כל הצדקה להביא את הצדדים לניהול הליך חדש בעתיד של פירוק השיתוף ביניהם ולא לפרק אותו כאן ועכשיו.

לפיכך, יש לדון בחלופה השניה של המומחה, לפיה המערער יקבל במזומן את חלקו במניות משלושת אחיו, בפרט שגם הם עצמם כבר הודו בעבר שזו הדרך הנכונה לחלוקת העיזבון ביניהם ואף הדרך היחידה למנוע את המשך הסכסוך ביניהם.

כלומר, מדובר ביורשים שמודים בעצמם שהם נמצאים במחלוקות בלתי פוסקות זמן רב ולכן אין מנוס מביצוע חלוקה שתביא להפרדה מוחלטת ביניהם.

מאחר שלא ניתן לבצע חלוקה בעין של המניות כפי שהציע המומחה בחלופה הראשונה, יש לאמץ את החלופה השנייה שלו ולאפשר לשלושת האחים לרכוש את חלקו של המערער בעיזבון לפי השווי שקבע המומחה בחוות דעתו, בצירוף הפרשי הצמדה וריבית וזאת תוך 90 יום.

במידה שהדבר לא ייעשה יוצאו כל מניות החברות למכירה בשוק החופשי למרבה במחיר וזאת בהתאם לסעיף 113 לחוק הירושה.

לסיכום, בית המשפט קיבל את הערעור של האח הרביעי ואף חייב את שלושת אחיו בתשלום הוצאות משפט בסך של 40,000 ₪.

עוד בנושא: הסכם חלוקת עיזבון בין יורשים

קרא עוד
שייך לנושא:   סכסוכים   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (1) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 1 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון