×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
בית הדין הרבני דן בתביעת גירושין במסגרתה הבעל ביקש לשלול מאישתו את כתובתה עקב העובדה שקיימה עמו יחסים בזמן נידה. כיצד הכריע בית הדין בנושא?
אישה קיימה יחסים עם בעלה בזמן נידה - האם ניתן לשלול ממנה את הכתובה?
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו
גירושין עם עורך דין מנוסה
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו

קיום יחסים בזמן נידה יעלה לאישה בכתובה?

      02/09/2019 12:33

כידוע, לפי ההלכה היהודית, חל איסור על בני זוג לקיים יחסים כאשר האשה נמצאת בתקופת הנידה שלה, וכל עוד היא לא טבלה במקווה בסיום תקופה זו.

במסגרת התיק הרבני 818875-6 פלונית נ' פלוני אשר התנהל בפני בית הדין הרבני האיזורי בתל אביב, ניתן פסק דין אשר דן בשאלה האם אשה שקיימה יחסים עם בעלה בתקופת נידתה, צריכה להפסיד את כתובתה במסגרת הליכי הגירושין ביניהם.

פסק הדין, אשר ניתן ביום 27.5.2019, עסק בתביעת גירושין אשר הוגשה בשנת 2010 על ידי איש ציבור בכיר כנגד אשתו.

הבעל טען שהאישה אינה מתפקדת כאישה, מורדת מאישות וממלאכות הבית, מאיימת בתלונות במשטרה ובתביעות ברשויות משפטיות. בהמשך הוא אף הוציא נגדה צו הרחקה כמו גם צו למניעת הטרדה מאיימת.

האישה טענה שהבעל רוצה להתגרש ממנה בגלל שהוא בוגד בה עם נשים אחרות, וכי למרות זאת היא אוהבת אותו, מוכנה לסלוח לו, מבקשת שלום בית, וללכת לטיפול זוגי.

הבעל סירב לכך, טען שהאישה מנצלת לרעה את היותו איש ציבור בכיר ופועלת נגדו אצל יריביו הפוליטיים, אך לבסוף הודה שבגד בה עם נשים אחרות.

בית הדין האזורי קבע שאין עילה לחייב את האישה בגט.

הבעל ערער על החלטה זו בפני בית הדין הרבני הגדול, שקבע שבין הצדדים כבר נוצר קרע שאינו ניתן לאיחוי וגם האשה כבר הפנימה זאת, וכי למרות שנראה שהבעל הוא שגרם במעשיו לכישלון הנישואין, לא ניתן להנציח מצב זה של לא שלום ולא גירושין לנצח ולכן הערעור מתקבל, והאישה חייבת להתגרש, ואילו ההכרעה בנושא תשלום הכתובה תידון לאחר הגט.

בדין שהתקיים בעניין הכתובה, טען הבעל שלל טענות לפיהן אין האשה זכאית לכתובתה. בין היתר, טען הבעל שהאשה קיימה עמו יחסים בנידתה ובלשון ההלכה "שימשה עמו בנידתה" ולכן היא הפסידה את כתובתה.

לשם כך הסתייע הבעל ברמב"ם, אשר קבע שאשה שמקיימת יחסים עם בעלה בנידתה, מפסידה את כתובתה וזאת גם אם הבעל ידע והסכים לכך.

ברם, בית הדין הרבני דחה טענה זו, בקובעו שהבעל זכאי להשתמש בהלכת הרמב"ם רק אם מדובר בבעל שכעת רוצה לחיות עם אשתו בטהרה, אך היא מסרבת לכך.

ברם, בעל שרוצה לגרש את אשתו בלי לשלם את כתובתה ונתלה בכך ששימשה עמו בנידתה, כשלו עצמו כלל לא היה אכפת מאיסור זה, אינו יכול כעת להשתמש בטענה זו.

בית הדין הסביר וקבע כי ברור שהבעל משתמש בטענתו בחוסר כנות ובחוסר תום לב ורק בשביל להיפטר מהאשה ומבלי לשלם לה את כתובתה. במילים אחרות, מדובר בצביעות ומוסר כפול לשמו.

בנוסף, דחה בית הדין את יתר טענות הבעל לפיהן הוא פטור מלשלם לאשה את כתובתה, לרבות הטענות הבאות:

הטענה כי לאישה דין עוברת על דת, מאחר שהיא מתלבשת באופן חשוף ולא צנוע. בית הדין דחה גם טענה זו בנימוק לפיו הבעל זכאי להשתמש בה רק כשכוונתו אמיתית וכנה. כלומר, רק במידה שאכן חשוב לו שאשתו תקפיד על צניעות. אבל במידה והוא משתמש בטענה זו רק על מנת שהיא תפסיד את כתובתה, אין המדובר בטענה אמיתית ועל כן אין לקבלה.

הטענה לפיה 'רב מוסמך' הטעה אותו בכך שאמר לו שהכתובה איננה מסמך מחייב. ברם, בית הדין קבע שהאשה הכחישה את טענת הבעל, הבעל לא הביא כל ראיה לדבריו, וגם הרב המוסמך שאליו יוחסו הדברים לא טרח להופיע לעדות בבית הדין הרבני ולכן גם טענה זו נדחתה.

הטענה כי הצדדים מורדים זה בזה ולדעת רבנו ירוחם הפסידה האישה את תוספת הכתובה. בית הדין קבע שמכל התנהלות התיק בין הצדדים עלה שהאשה לא מרדה בבעלה ואף רצתה שלום בית, ולכן אין מקום לקבל טענה זו.

הטענה לשלילת 'כפל זכויות', מאחר שהבעל משלם מזונות גבוהים עבור הילד, ולכן אין האישה זכאית לכתובה. בית הדין ציין שהוא מעולם לא שמע טענה כזו ומוטב היה לה שלא תיטען.

הסיבה לכך הנה שחיוב מזונות הילדים הנו חיוב שעומד בפני עצמו ואשר מוטל על הבעל לפי דין תורה בדיוק כמו שמוטל עליו חיוב כתובה ואין לו כל קשר לכתובת האשה, שכן מדובר בחוב של הבעל כלפי ילדיו ואין לו קשר לאשה, הגם שהוא מועבר אליה מאחר שהיא זו שמטפלת בפועל בילדים.

בית הדין הוסיף וציין כי הכלל לגבי חיוב כתובה קובע כך:

  • אם הבעל רוצה להתגרש מאשתו, אזי האשה זכאית לכתובה, אלא אם יוכיח הבעל שהתנהגות האישה אינה מאפשרת חיים משותפים.
  • אם האישה מבקשת להתגרש, אזי היא אינה זכאית לכתובה, אלא אם היא תוכיח שהתנהגות הבעל אינה מאפשרת חיים משותפים.
  • מכאן עולה שעל בית הדין לבחון ולברר מי מבני הזוג גרם לפירוד ולגירושין ובשל מי מהם לא היתה אפשרות לקיים חיים משותפים.

במקרה דנן, הבעל הוא שהגיש את תביעת הגירושין ועל כן עליו להוכיח שהתנהגותה של האישה לא אפשרה חיים משותפים.

מאידך, במקרה דנן לא רק שהבעל לא הוכיח שקיימת עילה לגירושין אלא הוא אף הודה שבגד באשה ובכך גרם לפירוק הבית, ועל כן הוא חייב בכתובת אשתו.

בהתאם לכך חוייב הבעל בכתובת אשתו במלואה, וזאת בסך של 54,000$ ובהתאם לשער היציג של הדולר ביום התשלום.

קראו עוד בנושא: ייבום וחליצה לפי ההלכה היהודית

קרא עוד
שייך לנושא:   גירושין   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (2) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 2 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון