×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
הכירו את הוראות סעיף 41 לחוק הירושה הקובע הסדר של יורש תחת יורש...
הסדר יורש תחת יורש בצוואה ולפי סעיף 41 לחוק הירושה
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
טיפול מקצועי בכל ענייני הצוואה ופתרון סכסוכי צוואה בין יורשים: פנו אלינו
טיפול מקצועי של עו"ד בענייני צוואות
טיפול מקצועי בכל ענייני הצוואה ופתרון סכסוכי צוואה בין יורשים: פנו אלינו

יורש תחת יורש בצוואה - הסבר הוראות החוק

      28/01/2016 12:50

חוק הירושה בישראל קובע כי במסגרת הצוואה רשאי המצווה לצוות את נכסיו לכל יורש שיעלה בדעתו ולפי רצונו הטוב והחופשי.

בין היתר רשאי המצווה להוריש את עזבונו, כולו או חלקו, או נכס מסויים ממנו, ליורש אחד בלבד או למספר יורשים. כך קובע סעיף 40 לחוק הירושה, תשכ"ה-1965.

במידה והמצווה מעוניין להוריש לשני יורשים או יותר, הוא יכול לעשות זאת במספר אופנים, כמפורט להלן:

  • שניהם יורשים יחדיו, בו זמנית, בהתאם לסעיף 40 לחוק.
  • הסדר יורש תחת יורש, בהתאם לסעיף 41 לחוק.
  • הסדר יורש אחר יורש, בהתאם לסעיף 42 לחוק.

בסקירה שלפניך נסביר ונדון בהסדר של יורש תחת יורש בהתאם לסעיף 41 לחוק הירושה.

סעיף 41 לחוק הירושה – יורש תחת יורש

41. יורש תחת יורש

(א) המצווה רשאי לצוות לשניים על מנת שיזכה השני אם לא זכה הראשון; השני יזכה אם מת הראשון לפני המצווה או שנמצא פסול לרשת או שהסתלק מן המגיע לו שלא לטובת בן-זוגו, ילדו או אחיו של המוריש.

(ב) זכה השני, דינו כדין מי שהמצווה ציווה לו לכתחילה.

(ג) על דרך זו רשאי המצווה לצוות גם ליותר משניים.

במסגרת הסדר זה קובע המצווה יורש חליפי שיחליף יורש מקורי מסויים שנקבע בצוואתו, במידה ואותו יורש מקורי לא יוכל לרשת אותו מסיבה כלשהי וזאת כדי למנוע מצב של היעדר יורש.

במקרה כזה היורש החליפי יחשב כמי שהיה מלכתחילה היורש המקורי של המצווה.

כלומר, הסדר זה קובע שהיורש הנו פלוני אך יתכן שאלמוני יהיה היורש במקומו, וזאת במידה ואותו פלוני מת לפני המצווה, או שהוא נמצא פסול לרשת את המצווה, או שהוא הסתלק מחלקו בעיזבון לטובת מישהו שאינו בן זוגו / ילדו / אחיו של המצווה.

על דרך זו ניתן להוריש ליותר משני יורשים. כלומר ניתן להוסיף יורשים נוספים במידה וקודמיהם לא יוכלו לרשת את המצווה.

יחד עם זאת, במידה והיורש המקורי הצליח לרשת את המצווה, אזי ביכולתו לנהוג בנכסים שהוא ירש באופן חופשי ללא הגבלה, כמנהג בעלים ואף להורישו לכל מי שיחפוץ, כך שאין הוא חייב להעבירו ליורשו החליפי.

יחד עם זאת יש לזכור כי בהתאם לסעיף 53 לחוק הירושה ניתן להתנות גם על סעיף 41 במסגרת הצוואה.

כלומר, סעיף 41 איננו סעיף דיספוזיטיבי כי אם סעיף קוגנטי, כך שהמצווה רשאי לקבוע הסדר שונה ממנו במסגרת צוואתו, אם כי רצוי מאד שהוא יעשה זאת בצורה ברורה ומפורשת, כך שיהיה ברור לחלוטין שזוהי אכן כוונתו.

יורש תחת יורש מול הוראות סעיף 42 לחוק הירושה

במסגרת הסדר יורש אחר יורש לפי סעיף 42 לחוק, קובע המצווה כי יורש א' יירש אותו במותו וכי יורש ב' יירש את יורש א' בהתקיים מקרה מסויים. המדובר במקרים בהם יורש א' נפטר או כאשר מתקיים תנאי מסוים או שמגיע מועד מסוים אותם קבע המוריש בצוואתו.

בדרך כלל מקובל לקבוע שיורש ב' יירש את יורש א' בעת מותו של יורש א'. לדוגמא: יורש א' הינו בנו של המצווה ויורש ב' הינו בנו של יורש א' ולפיכך גם נכדו של המצווה.

גם במקרה של יורש אחר יורש רשאי יורש א' לנהוג בירושה כמנהג בעלים ולעשות בה ככל שייחפץ ליבו ואף לבזבז אותה כליל.

כלומר, יורש א' איננו חייב להשאיר מהירושה ליורש ב', והוא יכול לכלותה או להעביר אותה בחייו לאחרים. יחד עם זאת יורש א' איננו יכול במסגרת צוואתו שלו לגרוע מזכותו של יורש ב' לרשת את אותה הירושה.

יורש ב' יוכל לרשת את יורש א' במידה והוא היה כשר לרשת את המצווה בשעת הזכייה, וזאת גם אם הוא לא היה כשר לרשת בעת מות המצווה.

יחד עם זאת, יורש ב' לא יוכל לרשת את יורש א' במידה ויורש ב' מת לפני זכייתו או שבעת זכייתו הוא נמצא פסול לרשת או שהוא הסתלק מן המגיע לו.

יצוין כי בהתאם לסעיף 53 לחוק הירושה במסגרת הצוואה ניתן להתנות גם על סעיף 42 למעט סעיף 42(ד) לחוק.

ההבדלים העיקריים בין יורש תחת יורש לבין ההסדר של יורש אחר יורש הינם:

  • במסגרת ההסדר של יורש תחת יורש, ההסדר מגיע לכדי מיצוי ברגע שהיורש הראשון ירש כדין את המצווה, ואז היורש השני יוצא מהתמונה, כך שהוא אינו רשאי לרשת דבר. לעומת זאת, במסגרת ההסדר של יורש אחר יורש היורש השני נשאר בתמונה גם לאחר שהיורש הראשון ירש כדין את המצווה, כך שהוא יכול לרשת את היורש הראשון כפי שציווה המצווה.
  • במסגרת ההסדר של יורש תחת יורש, ניתן לקבוע הסדר זה לשניים או יותר. כלומר, יורש תחת יורש תחת יורש וכן הלאה, ללא הגבלה. לעומת זאת, במסגרת ההסדר של יורש אחר יורש, ניתן לקבוע הוראה בדבר שני יורשים בלבד בזה אחר זה, למעט הוראה לטובת יורש שלישי שהיה בחיים בשעת עשיית הצוואה.

כפי שהבנת ודאי מהסקירה הנ"ל, סעיף 41 לחוק הירושה הקובע את ההסדר האפשרי של יורש תחת יורש מורכב ומצריך ניסוח ברור וחד משמעי לרצונותיו של המצווה במסגרת צוואתו.

לאור האמור, בעת שעולה הצורך לנסח צוואה אחרונה יש לפנות ולהיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בתחום המשפחה, הן לצורך הקפדה על ניסוחים ברורים התואמים להוראות החוק והפסיקה, והן על מנת למנוע מחלוקות וסכסוכים בין יורשים בעתיד ובעת שיעלה הצורך לממש את הצוואה.

שאלות? לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי מהיר!

קרא עוד
שייך לנושא:   צוואות   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (3) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 3 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון