×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
הכירו את היקף סמכותו של טוען רבני בהתאם לתקנות הטוענים הרבניים תשס"א 2001...
סמכותו של טוען רבני ובאילו מקרים ניתן וצריך לפנות לטוען הרבני?
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו
עורך דין מקצועי לדיני משפחה
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו

טוען רבני - מי הוא ומהן סמכויותיו?

      11/02/2016 12:08

טוען רבני או בקיצור טו"ר הנו בעל מקצוע מודרני המקביל לעורך דין, ואשר מוסמך לייצג לקוחות רק בפני בתי הדין הרבניים בארץ וזאת בתחומי דיני המשפחה, ענייני ירושה והליכי גיור.

בתי הדין הרבניים נוהגים לפסוק בהתאם לכללי המשפט העברי וההלכה היהודית, והינם בעלי סמכויות שיפוט יחודיות שבלעדיות להם, וסמכויות שיפוט מקבילות המשותפות להם ולבתי המשפט לענייני משפחה.

סמכויות השיפוט הייחודיות העיקריות של בתי הדין הרבניים הינן בענייני נישואין וגירושין של יהודים בישראל, וכן בענייני גיור, בירור יהדות, והקדשות דתיים.

סמכויות השיפוט המקבילות של בתי הדין הרבניים הינן בנושאי מזונות נשים וילדים, משמורת ילדים והסדרי ראיה, חלוקת רכוש, אשר נכרכו כדין בתביעת גירושין שהוגשה בפניו.

בנוסף לכך בתי הדין מוסמכים לדון בענייני אפוטרופסות, ענייני צוואה וירושה, וכל זאת בתנאי שניתנה הסכמת כל הצדדים לכך.

הטוענים הרבניים מוסמכים, איפוא, לייצג בעלי דין בפני בית הדין הרבני בכל ההליכים הללו. בפועל, הטוענים הרבנים מייצגים לקוחות בעיקר בדיני אישיות ומשפחה, אולם הינם מוסמכים לייצג לקוחות גם בדיני ממונות, גיור, והוכחת יהדותו של האדם.

מטבע הדברים על הטוען הרבני להיות בקי בהלכה ובדין העברי בכל הקשור להליכים הללו, ובמיוחד בספרי חושן המשפט ואבן העזר, תקנות בתי הדין הרבנים ובסדרי הדין החלים עליהם.

אגב, מקצוע הטוען הרבני איננו נזכר במסורת ההלכתית בה מקובל שבעלי הדין מייצגים את עצמם בפני בית הדין. עם זאת, בהלכה מוכר תחום המכונה הרשאה, ולפיו כל אדם רשאי למנות אדם אחר שיבצע במקומו פעולות משפטיות. מונח זה יכול איפוא לשמש לכאורה כבסיס ההלכתי למינוי טוען רבני בפני בית הדין.

קבלת רשיון טוען רבני

רק מי שקיבל רישיון טוען רבני מוסמך לשמש ככזה וזאת כפי שנקבע בתקנות הטוענים הרבניים, תשס"א-2001.

רישיון הטוען הרבני ניתן על ידי נשיא בית הדין הרבני הגדול, ואופן קבלתו מוסדר במסגרת תקנות אלו.

תקנה 1 לתקנות אלו קובעת כי מי שאיננו עורך דין לא יצג בפני בתי הדין הרבניים אדם אחר, אלא אם כן קיבל רישיון של טוען רבני. מכאן נובע כי רק עורך דין או טוען רבני רשאים לייצג בפני בתי הדין הרבניים.

התנאים לכשירותו של אדם לשמש כטוען רבני מפורטים במסגרת תקנה 2 לתקנות כדלקמן:

  • תושב ישראל.
  • לאחר גיל 18, למד במשך לפחות 4 שנים בישיבה גבוהה, או במשך 3 שנים במוסד חינוכי, שבית הדין הרבני הגדול הכיר בו לעניין זה, והינו זכאי לקבל ממנו תעודת גמר.
  • עמד בבחינות שערכה ועדה בוחנת שמינה נשיא בית הדין הגדול כולל בחינה בתחום המעשי של המקצוע.
  • מבחינת אופיו ואורח חייו, הוא ראוי לשמש טוען רבני.

תנאי הלימודים בישיבה גבוהה או במוסד חינוכי תורני מוכר ע"י בית הדין הרבני הגדול, מנעו מנשים לשמש כטוענות רבניות.

ברם פסיקת בג"צ 6300/93 המכון להכשרת טוענות בית דין נ' השר לענייני דתות, שינתה את הקריטריונים בעניין ההכרה במוסדות חינוכיים, באופן שאיפשר להכשיר גם נשים לשמש כטוענות רבניות.

פסק הדין ביטל למעשה חלק מהקריטריונים שהציבה מועצת הרבנות הראשית להכרה במוסד כמוסמך להכשיר טוענים רבניים, אשר הקשו על מוסדות שהכשירו נשים כטוענות רבניות לקבל הכרה כמוסמכים לעשות כן.

קביעה תקדימית זו חוללה מפנה חשוב ומשמעותי ביותר בכל הקשור לייצוג בפני בתי הדין הרבניים בכלל וייצוג נשים בפרט, שכן תחום דיני המשפחה הינו תחום הידוע ברגישותו הרבה.

ברם, באופן טבעי, נשים רבות מתקשות לפתוח את סגור ליבן בפני טוען רבני או עורך דין גבר בכל הקשור לנושאים האישיים-אינטימיים שכרוכים בתחום זה.

בעיה זו מוחמרת שבעתיים כאשר המדובר בנשים המגיעות מהמגזר הדתי-חרדי, ואשר מורגלות להקפיד על דיסקרטיות רבה בכל הקשור ליחסיהם האישיים.

כתוצאה מכך אותן נשים עלולות שלא לפרוש בפני הגורם שמייצג אותן את כל הפרטים הרלוונטיים לניהול התיק שלהן, דבר שעלול חלילה להביא לעיוות הדין בעניינן. לפיכך, האפשרות שגם נשים תשמשנה כטוענות רבניות מהווה פתרון הולם בכל הקשור לייצוגן של נשים הללו, מאחר וקל להן הרבה יותר לשתף פעולה בעניין זה עם נשים כמוהן.

בנוסף, מאחר שטוענות הרבניות צריכות גם לגלות בקיאות בכל הקשור לדין העברי בתחום דיני המשפחה, יכולות הנשים לפנות אליהן גם על מנת לברר עמן סוגיות הלכתיות שונות. אפשרות זו חוסכת מהן את הצורך לפנות לרבנים גבריים במיוחד כאשר מדובר בסוגיות בנושאים נשיים מובהקים.

בעוד שבשנים הראשונות לפעילותן, ניכרה חשדנות מסויימת כלפי טוענות רבניות, הרי שכיום רווחת ההכרה כי טוב הוא שאישה תייצג את רעותה. כיום משמשות נשים רבות כטוענות רבניות, בעיקר מקרב הציבור הדתי לאומי.

עוד יצויין כי כללי האתיקה המקצועיים אשר חלים על עורכי דין העוסקים בדיני משפחה חלים גם על טוענים רבניים, בשינויים המחוייבים, וזאת על פי כאמור בתקנה 15(ג) לתקנות הטוענים הרבניים.

בהתאם לכך, גם הטוענים הרבניים מחוייבים לפעול שלא בניגוד אינטרסים, תוך שמירת חסיון הלקוח וכדומה. עם זאת, לטוענים הרבניים יש בית דין משמעתי וכן לשכה משלהם.

שאלות? לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי מהיר!

קרא עוד
שייך לנושא:   דיני משפחה   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (4) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 4 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון