×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
בית המשפט לענייני משפחה בחיפה הורה לחסן ילדים קטינים בחיסון כנגד הקורונה למרות התנגדותו של אביהם! הכירו את העקרונות החשובים שעמדו בבסיס הכרעתו של בית המשפט...
בית המשפט אישר לחסן ילדים כנגד קורונה למרות התנגדות אביו
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו
עורך דין מקצועי לדיני משפחה
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו

בימ''ש: חיסון נגד קורונה למרות התנגדות האב!

      12/08/2021 11:04

כידוע, מגפת הקורונה מספקת לא מעט מחלוקות בקרב הציבור הרחב, לרבות מחלוקות בכל הקשור לחיסון ילדים. מטבע הדברים, מחלוקות אלו מסתבכות אף יותר כאשר מדובר בהורים גרושים שחלוקים ביניהם בעניין זה.

מה עושים כאשר הורים גרושים לילדים קטינים אינם מסכימים בשאלה האם לחסן את הילדים בחיסון נגד הקורונה? מה משמעותה של עמדת הילדים לגבי שאלת החיסון? אילו שיקולים יש לשקול לפני הכרעה משפטית בסוגיה?

מחלוקת כזו התגלעה בין שני בני זוג גרושים שהנם הורים לשני ילדים בני 15. בעוד האם ביקשה לחסן את הילדים, האב התנגד לכך ועל כן האם פנתה לעורך דין והגישה בקשה בפני בית המשפט לענייני משפחה בחיפה להורות על חיסון הילדים ללא הסכמת האב.

המדובר בהליך תלה"מ 8386-03-20 ובסקירה שלפניך נסביר את עיקרי הסכסוך בין ההורים הגרושים בשאלת החיסון והדרך לפיה הכריעו שופטי בית המשפט במחלוקת החשובה, שבוודאי נפוצה מאד בימים אלו בקרב לא מעט הורים גרושים ברחבי הארץ.

האם צירפה לבקשתה אישור מטעם רופא ילדים שממליץ על מתן החיסון לילדים ואת עמדת משרד הבריאות מיום 21.6.2021, שממליצה אף היא על הרחבת מתן החיסון לבני 15-12 נוכח ההתפרצויות האחרונות של נגיף הקורונה בקרב הילדים ובני הנוער.

עוד טענה האם שהיא מבקשת לחסן את הילדים גם למקרה שבו הם ירצו לצאת לחו"ל, שאז הם לא יספיקו לקבל את שני מנות החיסון לפני כן וכי הם עצמם מבקשים להתחסן, בשל השתתפותם היומיומית בפעילויות ספורט וחששם להידבק ולהדביק עקב כך.

האב טען שהוא אינו מתנגד באופן קטגורי למתן החיסון, אלא סבור שיש להמתין עם החלטה זו עד לחודש ספטמבר 2021, עם פתיחת שנת הלימודים.

לדבריו, אין הכרח לחסן את הילדים דווקא כעת, לאור המידע החלקי שקיים בעניין בטיחות החיסון, מה גם שקיימת המלצה גורפת שלא לנסוע עם הילדים לחו"ל.

יצויין שהאב לא נמצא בקשר רצוף עם ילדיו ועל כן הוא הגיש בקשה לחידוש הקשר עמם.

הילדים עצמם רצו להתחסן ובאופן חד משמעי

לאור גילם של הילדים, מינה להם בית המשפט אפוטרופסית לדין, ששוחחה עמם באריכות ובנפרד.

בחוות דעתה ציינה האפוטרופסית לדין ששני הילדים הביעו בפניה את רצונם החד משמעי להתחסן, מאחר ששניהם ספורטאים שמשתתפים בפעילויות ספורט בליגה ובמשחקי אליפות ונחשפים למעגל נרחב של אנשים ונערים שמהם הם עלולים להידבק.

אחד הילדים אף ציין שהוא פגוע מעמדת אביו שמתנגד לחיסון ושהוא חש שאביו מסרב לכל דבר ואינו מכבד את צרכיו ורצונותיו.

בהתאם לדברים הללו, המליצה האפוטרופסית לדין להיעתר לבקשת האם ולחסן את הילדים, תוך כיבוד רצונם החד משמעי.

עקרון טובת הילד מוביל לקבלת הבקשה לחיסונם

בהחלטתו מיום 1.7.2021, קבע בית המשפט כי יישומו של עקרון טובת הילד במקרה דנן מוביל למסקנה לפיה טובת הילדים, השמירה על בריאותם, וכיבוד רצונם החד משמעי, מחייבים את מתן החיסון לילדים.

סעיף 68(ב) לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות קובע שבכל הנוגע לעניינים שברפואה, על בית המשפט להיעזר בחוות דעת רפואית ולבחון האם האמצעים המבוקשים דרושים לשמירת שלומו הגופני של הקטין, לאחר ששקל את רצונו, חשיבות הטיפול, נחיצותו, דחיפותו ואת הפגיעה האפשרית באורח חייו.

עם זאת, הפסיקה קבעה שיש לקבל חוות דעת רפואית רק כאשר קיים צורך בקיום ניתוח או נקיטת אמצעים רפואיים אחרים.

כאשר מדובר בביצוע חיסונים שגרתיים, אין צורך בקבלת חוות דעת רפואית וברירת המחדל היא שיש לפעול לפי הנחיית הרשויות ולערוך את החיסונים.

עוד נקבע שהמלצות משרד הבריאות לגבי חיסוני שגרתיים נבחנו ונקבעו על ידי גורמים מקצועיים והמדובר בהמלצות גורפות וחד משמעיות לכלל הילדים בישראל, למעט מקרים בהם יש טעם שבגינו יומלץ שלא לבצע חיסון כלשהו.

בהמשך לכך קבע בית המשפט לענייני משפחה שעל אף שפסיקה זו מתייחסת לחיסונים שגרתיים, אזי במציאות הנוכחית, שבה העולם כולו מתמודד עם נגיף הקורונה, ובשים לב להמלצת רופא הילדים והמלצת משרד הבריאות, כוחה יפה גם לגבי החיסון נגד נגיף הקורונה.

כמו כן, יש לקחת בחשבון את העלייה הניכרת והמתמדת בתחלואת הקורונה בארץ ואת סוגיית הדחיפות שנובעת מכך שתוקפו של מלאי החיסונים לבני נוער אמור לפוג כבר בסוף יולי 2021.

לבסוף, יש לייחס גם משקל נכבד לרצון הילדים עצמם, שמבקשים להתחסן על מנת שיוכלו להמשיך בפעילותיהם הספורטיביות ולבוא במגע עם בני גילם. זכות הילד להשתתף בקבלת החלטות הנוגעות לו מעוגנת גם בסעיף 12 לאמנת האו"ם בדבר זכויות הילד.

בית המשפט ציין כי הוא התרשם מהילדים באופן אישי שמדובר בילדים בוגרים ונבונים וכי אין המדובר בילדים שמושפעים או מוסתים על ידי מי מהורים.

לאור השבר ביחסים שבין הילדים לאביהם, יש אף ערך מוסף לכיבוד רצון הילדים על ידי בית המשפט, בשעה שהם למודי אכזבות מהקשר עם אביהם, ועל אחת כמה וכמה כשרצונם מתיישב עם טובתם.

בהתאם לכל האמור לעיל, הורה בית המשפט על קבלת בקשת האם וחיסון הילדים נגד קורונה וזאת ללא הסכמת אביהם.

עוד בנושא: פתרון משפטי למחלוקת לגבי חיסון ילדים

קרא עוד
שייך לנושא:   דיני משפחה   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (1) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 1 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון