×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
סעיף 45 לחוק הירושה עוסק בחיובי יורש, אבל מה באמת משמעותם והאם יש להם תוקף משפטי?
חיובי יורש לפי הוראות המצווה - משמעותם ותוקפם המשפטי והחוקי
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
טיפול מקצועי בכל ענייני הצוואה ופתרון סכסוכי צוואה בין יורשים: פנו אלינו
טיפול מקצועי של עו"ד בענייני צוואות
טיפול מקצועי בכל ענייני הצוואה ופתרון סכסוכי צוואה בין יורשים: פנו אלינו

תוקפם המשפטי והחוקי של חיובי יורש

      17/12/2015 10:33

הכלל הבסיסי בדיני ירושה קובע כי עם מותו של אדם, עוברים כל הנכסים שהוא הותיר אחריו ליורשיו. כתוצאה מכך, היורשים הופכים לבעלים החוקיים של נכסי המנוח, ורשאים לכאורה לעשות בהם כרצונם בדרך של מנהג בעלים.

יחד עם זאת, במסגרת חוק הירושה, תשכ"ה-1965 אפשר המחוקק למצווה לקבוע במסגרת הצוואה הוראות אשר יכתיבו ליורש כיצד לנהוג בנכסים שהוא מקבל מעיזבונו. למעשה המחוקק אפשר למצווה לקבוע הוראות אשר יגבילו את יכולתו של היורש להשתמש בנכסים אלו כרצונו.

וכך קובע סעיף 45 לחוק הירושה, אשר כותרתו חיובי היורש: "המצווה רשאי להורות בצוואתו דבר שיורש יהיה חייב לעשותו, או להימנע מעשותו, במה שקיבל מן העיזבון; מילויו של חיוב כזה יכול לדרוש כל מי שמעוניין במילויו, ואם היה בדבר ענין לציבור - גם היועץ המשפטי לממשלה או בא-כוחו".

כלומר, בהתאם לסעיף 45 לחוק, המצווה רשאי להגביל את כוחו של היורש לגבי האופן שבו הוא יהיה רשאי להשתמש בנכסים שהוא מוריש לו, וזאת על ידי כך שהוא מטיל עליו חיוב לעשות דבר מה או להימנע מלעשות דבר מה באותם נכסים.

דוגמא לחיוב כזה יכולה להיות במצב בו המצווה הוריש ליורש דירת מגורים, אך קבע שהיורש ישכיר את הדירה לצד ג' כלשהו למשך תקופה מסויימת או שהיורש לא יהיה רשאי למכור את הדירה במשך תקופה מסויימת.

כל מי שמעוניין בקיומו של אותו חיוב יכול לדרוש זאת מהמוריש. במידה והמדובר בחיוב שבקיומו יש עניין לציבור הרחב, אזי גם היועמ"ש לממשלה רשאי לדרוש זאת.

במסגרת הליך ע"א 1182/90 שחם נ' רוטמן קבע בית המשפט העליון שלושה מצבים לפיהם המצווה יכול להגביל את יכולת היורש לנהוג בנכסים שהוא מוריש לו מעזבונו:

  • המצווה קובע בצורה ברורה ומפורשת הגבלות על כוחו של היורש לנהוג בנכסי הירושה מנהג בעלים.
  • המצווה אינו קובע הגבלות אלו בצורה ברורה ומפורשת, אך ניתן להסיק על כוונתו זו מכלל הוראות הצוואה ומחומר לגיטימי אחר לפירוש הצוואה.
  • המצווה אינו קובע אלא הוראה של יורש אחר יורש על דרך הסתם.

סעיף 45 לחוק הירושה למעשה מצטרף לשני סעיפים נוספים בחוק זה, סעיף 43 וסעיף 44, אשר גם הם מטילים תנאים מסויימים לגבי יכולתו של היורש להשתמש בנכסים אותם הוא מקבל מעיזבון המצווה.

סעיף 43 לחוק הירושה, אשר כותרתו יורש על תנאי דוחה, קובע כי המצווה רשאי לצוות שהיורש יזכה בנכס מן מהעיזבון רק בהתקיים תנאי מסויים או בהגיע מועד מסויים.

לדוגמא, המצווה רשאי לקבוע שהיורש יזכה בסכום כסף מסויים רק במידה והוא ישמש לצורך מימון לימודיו באוניברסיטה או רק לאחר שחרור משירותו הצבאי או בהגיעו לגיל 30 למשל.

סעיף 44 לחוק הירושה אשר כותרתו יורש על תנאי מפסיק, קובע כי המצווה יחדל מלהנות מהנכס בהתקיים תנאי מסויים או בהגיע מועד מסויים.

לדוגמא, המצווה רשאי לקבוע שהוא מוריש לאלמנתו דירה מסויימת כל עוד היא לא תינשא לאדם אחר ועם נישואיה, תעבור הדירה לילדיהם המשותפים בחלקים שווים ביניהם.

בתי המשפט בארץ התלבטו לגבי השאלה כיצד יש לפרש הוראה בצוואה אשר מטילה על היורש חיוב כלשהו. כלומר האם יש לפרש הוראות כאלו באופן מצמצם או רחב.

שאלה זו נדונה בין היתר במסגרת הליך ע"ש (י-ם) 39/84 גלעד ספרמן ואח' נ' הממונה על המרשם.

באותו תיק נדונה צוואה במסגרתה המנוחה הורישה דירה לבנה, אך התנתה זאת בכך שהוא "לא יהיה רשאי למכור את הדירה לדייר המתגורר בה".

אולם 6 שנים לאחר פטירת המצווה העביר בנה את הדירה לבנו, וזה מכר בו ביום את הדירה לדייר שהתגורר בה. לפיכך התעוררה השאלה האם מכירת הדירה באמצעות בנו של בנה של המנוחה, מהווה לכאורה עקיפה באופן מלאכותי של החיוב שהטילה המצווה על בנה, לגבי אי מכירת הדירה לדייר המתגורר בה, כך שהמדובר למעשה בהפרת תנאי זה או שמא אין הדבר כך.

בית המשפט קבע כי יש לפרש את התנאים המגבילים את כוחו של היורש להשתמש בנכסים שהוא מקבל בעיזבון באופן מצומצם ולא להרחיב את תחולתם:

"מוטב לפרש צוואה בצורה דווקנית ולהגביל, למימדים סבירים, את שליטת המתים על החיים". עוד נפסק כי "האיסורים שקבעה המנוחה – איסורים אישיים המה, ואין הם מהווים שיעבוד או הגבלה לצמיתות על זכויות הבעלות בדירות שאליהן התייחסו”.

בהתאם לכך קבע בית המשפט כי מכירת הדירה באמצעות בן המוריש איננו מהווה עקיפה אסורה של תנאי ההגבלה שקבעה המנוחה בצוואתה.

שאלות? לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי מהיר!

קרא עוד
שייך לנושא:   צוואות   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (2) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 2 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון