×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
הכירו את הפרוצדורה החוקית הנדרשת לצורך יציאה לחו"ל עם ילד שהוריו גרושים...
איך יוצאים לחו"ל עם ילד/ה להורים גרושים - אילו אישורים צריך?
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
אנחנו יודעים שטובת הילדים שלך חשובה יותר מהכל - במיוחד עכשיו: פנו אלינו
ייעוץ משפטי על משמורת ילדים
אנחנו יודעים שטובת הילדים שלך חשובה יותר מהכל - במיוחד עכשיו: פנו אלינו

יציאה לחו''ל עם ילד/ה להורים גרושים

      13/03/2016 12:09

נסיעה לחו"ל עם ילדים קטינים איננה נושא פשוט הואיל והדבר מצריך התארגנות נוספת על מנת לענות על צרכיהם הספציפיים של הילדים בעת השהות בחו"ל.

כאשר הילדים הנם ילדים של הורים גרושים הדבר אף מצריך טיפול נוסף, שכן על ההורה שיוזם את הנסיעה לחו"ל לקבל את הסכמת ההורה השני בכתב ליציאתו של הילד לחו"ל, ובמקרה הצורך גם להוצאת דרכון לילד.

הסכמת ההורה השני ליציאת הילד לחו"ל דרושה מתוקף זכויות האפוטרופסות הקיימות לכל הורה ביחס לילדו.

עם זאת, הדרישה לקבלת הסכמת ההורה השני מתייתרת במקרה בו במסגרת הסכם הגירושין של ההורים, אשר קיבל תוקף של פסק דין, נקבע כי החזקה על הקטין נמסרה באופן בלעדי להורה שיוזם את הנסיעה, וכי הוא רשאי להוציאו מהארץ גם ללא הסכמת הורה השני. לשם הוצאת הדרכון במקרה כזה יש להמציא הסכם זה למשרד הפנים.

ההורה השני עלול לסרב ליתן את הסכמתו ליציאת הילד לחו"ל, בדרך כלל בשל החשש שההורה שיוצא עמו יבריח אותו לחו"ל ולא ישיב אותו ארצה.

ישנם גם הורים גרושים רבים אשר אינם מסתפקים בדרישה לקבלת הסכמתם בכתב להוצאת הילד לחו"ל, אלא גם עותרים להוצאת צו עיכוב יציאה מהארץ כנגד הילד, על מנת להבטיח שהוא לא יוברח לחו"ל ע"י ההורה האחר.

לחילופין, ישנם גם הסכמי גירושין רבים במסגרתם נקבע כי יוצא צו עיכוב כזה כנגד הילד, כך שהורה שמבקש לצאת עמו לחו"ל, צריך לעתור להסרתו באופן זמני למשך זמן שהות הילד בחו"ל, כך שתוקפו יתחדש לאחר מכן, עם שובו של הילד מחו"ל.

לפיכך יש לברר מבעוד מועד גם האם הוצא צו עיכוב יציאה מהארץ כנגד הילד, ואולי אף גם כנגד ההורה שיוצא עמו בעצמו. לדוגמא, במידה וההורה שיוצא עם הילד לחו"ל הינו אב שחייב בתשלום דמי מזונות, יתכן והאם פעלה להוצאת צו עיכוב יציאה מהארץ גם כנגדו, במסגרת הליכי ההוצל"פ שהיא נקטה בהם לצורך גביית חוב המזונות כלפיה.

מידע זה ניתן לקבל באמצעות פניה טלפונית למרכז המידע של רשות האוכלוסין בטלפון 3450*, בימים א-ה, בין השעות 08:00–16:00.

בעניין זה יש להיות מודעים להבדל המשמעותי שבין תוקפו של צו עיכוב יציאה מהארץ כנגד בגיר לבין תוקפו של צו כעיכוב יציאה מהארץ כנגד קטין:

  • תוקף צו עיכוב יציאה כנגד בגיר, הינו עד לשנה אחת בלבד, ותוקפו יסתיים במידה ולא יתבקש חידושו בצו חדש.
  • תוקף צו עיכוב יציאה כנגד קטין, הינו עד להגיעו של הקטין לגיל 18, וכל עוד לא התבקש אחרת. חשוב לשים לב לעובדה לפיה במידה וצו עיכוב היציאה כנגד הקטין הוצא במסגרת הליך מסויים, וההליך הסתיים זה מכבר, עדיין הצו ישאר בתוקפו, וזאת כל עוד לא בית המשפט לא יתבקש אחרת. כלומר, תוקפו של צו העיכוב איננו מסתיים מאליו ובאופן אוטומטי עם סיום ההליך שבמסגרתו הוא ניתן, אלא יש לדאוג לביטולו בנפרד.

במידה והסתבר שאכן הוצא צו עיכוב יציאה מהארץ כנגד הילד ואולי גם כנגד ההורה שיוצא עמו לחו"ל, מומלץ לפעול בהקדם האפשרי לביטול הצו, בטרם מועד הטיסה לחו"ל, וזאת באמצעות עורך דין המתמחה בדיני עבודה.

למותר לציין כי במקרה כזה מומלץ ראשית להגיע להסכמה עם ההורה השני בדבר הגשת בקשה מוסכמת מצד שניהם לביטול הצו בפני בית המשפט.

אולם במידה וההורה השני עומד על סירובו, ובמיוחד במידה והסירוב נובע מטעמים בלתי ענייניים להוצאת הילד לחו"ל, כגון מתוך מניעי נקמה גרידא בהורה שיוצא עם הילד לחו"ל, ניתן לעתור לביטול הצו חרף התנגדותו של ההורה השני.

במקרה כזה ביהמ"ש יכול להורות על ביטול הצו ולו באופן זמני, לתקופת שהיית הילד בחו"ל בלבד, וזאת בכפוף להמצאת ערבויות, אשר נועדו לשמש כתמריץ שלילי לאי החזרת הילדים במועד, ובמידת הצורך גם למימון העלויות שיידרשו לצורך מימון ההליכים המשפטיים שיידרשו לצורך החזרת הילדים ארצה.

הערבויות שיש להמציא במקרים כאלו הנן ערבויות כבדות משקל להנחת דעתו של בית המשפט. גובה הערבויות והיקפן נקבע בדרך כלל בהתאם למידת הסיכון והחשש שהילדים יוברחו לחו"ל, ולא יושבו לישראל.

הערבויות שמקובל להמציא במקרים כאלו הינן בדרך כלל ערבויות מהסוגים הבאים:

  • ערבות בנקאית אשר יכולה להגיע גם למאות אלפי שקלים חדשים.
  • יפוי כח בלתי חוזר על נכס מקרקעין השייך להורה היוצא עם הילד לחו"ל, אשר יאפשר העברת הנכס להורה הנותר בישראל, במקרה שלא ישוב ההורה היוצא עם הילדים מחו"ל.

עוד מקובל לקבוע שההורה היוצא לחו"ל עם הילדים יעביר להורה השני פרטים מלאים אודות הנסיעה, מספרי הטיסות, מקומות השהייה, יבטח את הילדים בביטוח רפואי ויאפשר תקשורת סבירה בין הילדים להורה הנותר בישראל.

יתרה מכך במידה והסתבר שהתנגדות ההורה השני לנסיעה לחו"ל נבעה ממניעים בלתי עניינים ובלתי לגיטימיים, אזי עלול בית המשפט לא רק להורות על ביטול צו העיכוב חרף התנגדותו, אלא גם לחייבו בתשלום הוצאות המשפט של ההורה האחר, ואף בתשלום הוצאות לדוגמא לאוצר המדינה.

שאלות? לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי מהיר!

קרא עוד
שייך לנושא:   משמורת ילדים   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (6) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 6 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון