×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
רגע לפני שעושים את הצעד הגדול לקראת גירושים, חשוב שתכירי את הזכויות שלך והכללים שחשוב לקחת בחשבון לפני שמפרקים את התא המשפחתי...
חושבת להתגרש? אלו הכללים והזכויות שחשוב שתקחי בחשבון!
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו
גירושין עם עורך דין מנוסה
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו

מגורשת? מתגרשת? הכללים והזכויות שאת חייבת להכיר!

      04/10/2020 14:30

עובדה ידועה היא שבתהליך גירושין, על פי רוב, האשה היא החולייה הפגיעה יותר. על כך יעידו רבבות נשים שלצד העובדה כי הגירושים עשו להן רק טוב בחיים, הן שילמו בסופו מחיר יקר וגבוה. זה ממש לא חייב להיות כך, ההיפך.

כל מה שאישה צריכה לעשות רגע לפני ההחלטה שזה נגמר, הוא פשוט להיות מוכנה. להתכונן, ללמוד היטב את זכויותיה, לשכור עורך דין גירושין מנוסה ורק אז, לצאת לתהליך ההיפרדות.

לארוז מזוודה וללכת אולי מצטלם טוב בסרטים אבל זאת בהחלט אינה הדרך, בוודאי לא בתהליך גירושין.

אם כן, מפליא לראות כיצד נשים שמתכננות את חייהן בקפידה, מגיעות לצעד המשמעותי ואולי אף הכואב בחייהן, ללא הכנה. מומלץ אפוא לכל אישה, להתכונן בצורה טובה להליך הגירושין ולהבין את מלוא הזכויות אשר מגיעות לה.

נשים זכרו, ישנן טעויות שלא ניתן לתקנן בדיעבד. בעניין זה, כדאי לאישה להפנים כי תהליך הגירושין, מעביר אותה ממסלול של רכיבה משותפת למסלול המירוץ והכלל הוא שמי שיגיע מוכן יותר לקו הזינוק, ינצח או לפחות לא יפסיד.

בחירת המסלול

כעקרון, יש כיום בישראל שתי מערכות משפט הדנות בהליכי הגירושין בישראל, בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה.

השיקול הראשון אותו צריכה האישה להפנים הוא בדיוק בנקודה זו, מהו המסלול הנכון עבורה. חשוב להבין, מדובר בשני מגרשים שונים הפועלים במרחב תפיסתי שונה. ככלל אך ממש לא בכל מקרה, כדאי שאישה תשנן את ארבעת המילים הבאות: בית המשפט לענייני משפחה.

הגישה הרווחת כיום ולא בכדי, היא שמוטב לאישה להגיש את תביעת הגירושין שלה, לבית המשפט לענייני משפחה. בערכאה שיפוטית זו, תוכל האישה למצות את זכויותיה בכלל ההיבטים הרלוונטיים כגון חלוקת הרכוש, זכויות סוציאליות, זכויות פנסיוניות ודמי מזונות, בצורה מיטבית יותר.

חשוב להדגיש כי כאשר התביעה מתנהלת בבית הדין הרבני, עשוי להיווצר מצב שייעלמו מעיני הדיינים מספר אלמנטים מרכזיים שעומדים לזכותה של האישה ביניהם תרומתה של האישה למשק הבית, לגידול הילדים ועוד. מעבר לכך, חלוקת הרכוש תתבצע בבית הדין הרבני בדרך כלל, לפי השם של בן הזוג הרשום כבעלים על הנכס או הרכוש.

ועדיין, למרות הכלל שתופס ונכון במרבית המקרים, את ההחלטה הסופית לגבי הערכאה הנכונה להגשת תביעת גירושין חשוב לקבל רק לאחר התייעצות עם עורך דין גירושין מנוסה ובחינת הנסיבות האישיות והמשפחתיות של כל אישה, בכל מקרה לגופו.

קראי עוד בנושא: איפה כדאי להתגרש?

ארבעת אבני היסוד בהליך הגירושין שלך

הליך גירושין סטנדרטי מצריך בחינה של ארבעה נושאים עיקריים: האחריות ההורית כלפי הילדים, קרי משמורת, סידור הגט או הפן הרשמי של הגירושין, חלוקת הרכוש המשפחתי שעד כה היה משותף וכמובן, דמי המזונות.

במידה לא מבוטלת, כניסה נכונה ומדודה של האישה לתהליך הגירושין, תקבע לא רק את עתידה בתום התהליך, אלא גם תכריע את יכולתה להתמודד בכל שלבי התהליך. עצמאות כלכלית והתקדמות מדודה של התהליך תוך כדי כך שהיא שולטת בקצב או לכל הפחות לא נגררת אחרי הכתבת קצב מצד הבעל, היא הערובה המרכזית להצלחתה בתהליך.

אז אחרי הבחירה לקיים את התהליך בבית המשפט לענייני משפחה, אלה הדברים שעלייך לזכור: על מה נסוב הליך הגירושים וכמה חשובה השליטה בקצב ההליך.

כעת נפרט ביתר הרחבה לגבי נושאי הליבה הנדונים בהליך הגירושים.

משמורת הילדים - חזקת הגיל הרך קבועה בחוק ומעניקה לאישה זכות שילדיה הרכים (עד גיל 6) ישארו בחזקתה הבלעדית, אלא במקרים בהם ישנן נסיבות מיוחדות כגון בעיה נפשית ממנה סובלת האישה, ברמה כזו שלא מאפשרת לה לקיים את המשמורת בצורה מיטבית.

בזמן שמתקיימת משמורת בלעדית לאישה, יכול הבעל לזכות בהסדרי שהות שייקבעו על ידי בית המשפט או לחלופין באמצעות הסכם בין הצדדים. עוד חשוב לציין בעניין זה כי ביכולתה של האישה להגיש בקשה לבית המשפט כנגד הבעל אשר הפר את הסדרי השהות, מה שמהווה כלי לחץ של האישה כנגד הבעל.

כמו כן, יכולה האישה לבקש לחייב את הבעל בתשלומים שהם מעבר לתשלומי מזונות ילדים, כאשר המדובר בתשלומים הרלוונטיים להסדרי השהות כמו תשלומם עבור שירותי בייביסיטר למשל.

מזונות הילדים – הזכות הבסיסית ביותר שעומדת לאישה היא חובתו של הבעל לשלם מזונות עבור צרכי הילדים המשותפים. חיוב זה נובע מכוח החוק ואין עליו עוררין.

גם כאשר יסרב הבעל לעשות כן, יכפה עליו הדבר באמצעות בית המשפט ובמקרים חריגים, תזכה האישה לסעד זמני באמצעות הביטוח הלאומי.

מזונות אישה - חשוב שתדעי, בזמן הליך הגירושים ועד לתום התביעה וקבלת הגט, זכאית האישה על פי חוק לקבל מזונות אישה מהבעל. הכלל במזונות אישה הוא, שעל הבעל לשמר את אותה רמת חיים לה זכתה האישה בזמן היותה נשואה לו.

סעד זמני - בזמן הליך הגירושים, רשאית האישה להגיש בקשה לסעד ביניים או סעד זמני. תביעת סעד זמני ניתנת למימוש אפילו בטרם תחילת הליך הגירושים, מה שעשוי להוות חיזוק משמעותי ביותר עבור האישה לקראת הליך הגירושין הצפוי.

ישנן עוד מספר זכויות להן זכאית האישה כגון תשלום מדור, שהנו למעשה הוצאות הקשורות לדיור המגיעות לאישה בעקבות העובדה שהילדים יהיו בחזקתה ויתגוררו בביתה.

יוזמת אך לא מודעת

מחקר מקיף שנערך באוניברסיטת סטנפורד בקליפורניה, קבע כי 70 אחוזים ממקרי הגירושים נעשים ביוזמת האישה וסביר כי המצב בישראל דומה.

למרות נתון זה, מקרי גירושין רבים שתוקשרו מעידים כי נשים לא תמיד מודעות לזכויותיהם, ההיפך. בעולם הגברי בו אנו חיים, עולם בו שכר הגברים גבוה יותר ובמרבית משקי הבית, הגבר הוא עדיין זה שמחזיק בנכסים ובניהול הכלכלי השוטף, חייבת האישה לחשוב היטב על היום שאחרי.

הדבר הכי חשוב למתגרשת, הדבר אליו מתנקזים כל הדברים שהודגשו עד כה, זה לא להיות תלויה כלכלית בבן הזוג. פשוט כך.

המציאות נכון להיום היא שבית המשפט פוסק בדרך כלל מזונות בצמצום, מה שעלול להוביל לכך שהאישה תהיה תלויה בבעלה ובתוך כך, תמצא את עצמה בחרפת רעב. לא פחות. ככל שהאישה תהיה בלחץ כלכלי גדול יותר בעקבות הליך הגירושין, ינוצל המצב על ידי הבעל ובתוך המשא ומתן, יהפוך הדבר לכלי הרתעה מרכזי בידיו שעלול מבחינת האישה, להכריע את הכף שלא לטובתה ולפגוע בזכויותיה.

הדבר בולט מאוד בהליכי גירושין בין אישה לבעל שהוא איש הייטק או איש עסקים מצליח בתחום אחר, תוך שהוא יציג בפני בית הדין שלל תירוצים שינסו לגמד את שותפותה של האישה מחד ומאידך לצמצם את שווי נכסיו, לפחות למראית עין.

במציאות זו, אישה שהתרגלה במסגרת חיי הנישואים לרמת חיים מסויימת, עלולה לגלות בתוך הליך הגירושים, שרמת חייה נפגעת באופן משמעותי ואין בידה הרבה כלים למנוע זאת. אין שום סיבה שזה יקרה אם האשה תגיע מוכנה להליך הפרידה והגירושין.

המציאות מלמדת כי למרבה הצער, במקרים רבים נשים אינם מוכנות ואינן מודעות למרבית זכויותיהן הקבועות בחוק, לפני ובמהלך הליכי הפרידה והגירושין. על כן, רצוי מאוד ואף קריטי שהאישה תעשה עבודת תשתית יסודית לפני מימוש ההחלטה ברוח "דעי את זכויותייך". הכנה כזאת כוללת בראש ובראשונה פניה לעורך דין מומחה בתחום הגירושין וקבלת ייעוץ משפטי אישי.

אסור בתחלית האיסור לסמוך על עצות של חברות טובות שהתגרשו בעבר ובטח שלא לפעול לפי עצות שקיבלת בקבוצת פייסבוק של נשים גרושות. מאחר שהליך הגירושין הצפוי מורכב מאד מהן המשפטי וכמובן שגם מהפן האישי-משפחתי, ההכנה והתכנון המדויק של ההליך צריך להתבצע רק ביחד עם עורך דין מומחה.

הכנה טובה, תהיה מכרעת לצליחתה של האישה את הליך הגירושים הקשה ממילא. הכנה טובה תעשה לרוב את ההבדל בין התרסקות לבין ניהול הליך גירושין מוצלח עבור האישה שנזכיר, מתחילה מראש את ההליך בעמדה נחותה מהבעל.

עוד בנושא: בעלך הקדים אותך והגיש תביעת גירושין?

קרא עוד
שייך לנושא:   גירושין   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (1) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 1 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון