×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
באילו מקרים זכאית האשה לתשלום דמי הכתובה ובאילו מקרים הבעל לא צריך לשלם את מלוא הסכום? עורכי הדין שלנו עונים לשאלות חשובות ומסבירים כמה נקודות חשובות...
חשוב: זכאות האשה לקבלת תשלום דמי הכתובה בעקבות הגירושין
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
ייעוץ עורך דין בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו
גירושין עם עורך דין מנוסה
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו

זכאות האשה לקבלת תשלום דמי הכתובה בעקבות הגירושין

      28/06/2021 20:22

הכתובה הנה מסמך משפטי-הלכתי שנלווה לטקס הנישואים היהודי ואשר נועד להבטיח את זכויות האשה במהלך הנישואין ובכל מקרה של גירושין.

מסמך זה כולל את פירוט חובות הבעל כלפי אשתו במהלך תקופת הנישואים ובין השאר את החובה לכבד את אשתו, לדאוג למזונותיה, לקיים עמה יחסים ועוד.

כמו כן קובעת הכתובה את חובת הבעל לשלם לאשה את דמי הכתובה במועד סיום הנישואים, עקב גירושין או התאלמנות.

ההתחייבות לתשלום דמי הכתובה בהקשר של גירושין נועדה לא רק על מנת להבטיח את בטחונה הכלכלי של האשה לאחר הגירושים, אלא גם על מנת לשמש ככלי שירתיע את הבעל מלנקוט בפזיזות בהליך גירושין, כך שלא יקל בעיניו לגרש את אשתו.

מאחר ובמועד הנישואים לא תמיד נכתב סכום הכתובה מתוך מניעים כלכליים או בצורה שקולה ומחושבת, אנו עדים למקרים רבים של תביעות לתשלום דמי כתובה, במקרים שהצדדים לא מגיעים להסכמות והליכי הגירושין מסתבכים.

במקרים אלו, נדרש בית הדין הרבני להכריע בסוגיית הכתובה ולאורך השנים, היו לא מעט פסיקות שונות, מעניינות וחשובות.

מתי האשה זכאית לקבל דמי הכתובה?

דמי הכתובה כוללים בעיקרם את עיקר הכתובה, שהנו הסכום הבסיסי המינימלי שעל הבעל לשלם לאשה בסיום הנישואים וכן תוספת כתובה, שהנה סכום נוסף מעבר לעיקר הכתובה, אותו הבעל רשאי להוסיף במידה והוא מעוניין בכך.

לפי ההלכה, זכאות האשה לקבלת דמי הכתובה בשל סיום הנישואים עקב גירושים נקבעת בהתאם לכללים הבאים:

  • אם הבעל הוא שמעוניין להתגרש אזי האשה זכאית לדמי הכתובה, אלא אם הבעל יוכיח שהאשה היא שנושאת באחריות לגירושין. מדובר למשל במקרים בהם האשה בגדה בבעל, או שהאשה הנה אשה מורדת קרי, אשה שמסרבת לקיים יחסי אישות עם הבעל ללא סיבה מוצדקת, אישה שעוברת על דת משה, קרי, אישה שמכשילה בעל שומר מצוות וגורמת לו להפר את ההלכה ללא הסכמתו, כגון מאכילה את בעלה באוכל לא כשר, לא שומרת על הלכות נידה, אשה שעוברת על הדת יהודית קרי, אשה שמתנהגת או מתלבשת שלא בצניעות, או מתנהגת באלימות פיזית או מילולית כלפי הבעל ועוד.
  • אם האישה היא שמעוניינת בגירושין אזי היא אינה זכאית לדמי הכתובה, אלא אם האשה תוכיח שהבעל הוא שנושא באחריות לגירושין. מדובר למשל, במקרים בהם הבעל בגד באשה, הבעל מפגין אלימות פיזית או אלימות מילולית כלפי האשה, הבעל לוקה בריח רע, עקר או חסר כח גברא ועוד.

מהאמור לעיל עולה שלמעשה זכאות האשה לתשלום דמי הכתובה לפי ההלכה אינה נקבעת לפי הצד שמעוניין בגירושין ומגיש תביעת גירושין, אלא לפי הצד שנושא באחריות לגירושין.

במידה והבעל הוא שנושא באחריות לגירושין אזי האשה תהיה זכאית לתשלום דמי הכתובה ואילו במידה שהאשה היא שנושאת באחריות לגירושין, אזי היא לא תהיה זכאית לתשלום דמי הכתובה. כך גם נקבע בתיק רבני 1052149-2 פלונית נ' פלוני שהתנהל בפני בית הדין הרבני האזורי בחיפה.

עוד צויין בתיק זה שההלכה שלעיל נוגעת רק לגבי זכאות האשה לקבלת עיקר הכתובה במקרה שהבעל הוא שנושא באחריות לגירושין ואילו לגבי קבלת תוספת הכתובה במקרה כזה קיימת מחלוקת בין פוסקי ההלכה.

דעת המיעוט סבורה שהאשה זכאית לקבל גם את תוספת הכתובה בכל מקרה שבו הבעל נושא באחריות לגירושין ואילו דעת הרוב סבורה שהאשה זכאית לקבלת תוספת הכתובה כאשר הבעל נושא באחריות לגירושין רק במקרה שמדובר בעילה שנמצאת בשליטת הבעל, כגון בגידה או אלימות במשפחה.

לעומת זאת, כאשר מדובר בעילת גירושין שאינה נמצאת בשליטת הבעל, כגון עקרות או ריח רע, אזי האשה אינה זכאית גם לקבלת תוספת הכתובה.

במסגרת ההליך המעניין בתיק רבני 1158116-2 פלוני נ' פלונית שהתנהל בפני בית הדין הרבני האזורי בבאר שבע, נדון תיק שעסק בתביעת גירושין שהגישה האשה נגד הבעל, לאחר שנודע לה שהוא בגד בה במשך כשנה עם אשה אחרת.

הבעל ניסה בתחילה להכחיש שקיים יחסים עם האשה האחרת, אולם האשה הציגה בפני בית הדין הרבני האזורי התכתבויות שהתנהלו בינו לאשה האחרת ואשר הוכיחו זאת באופן חד משמעי.

במסגרת תביעת הגירושין תבעה האשה גם את תשלום דמי הכתובה, בסך של 555,555 ₪. ברם, לאחר שהתברר שהזכויות הפנסיוניות שלה גבוהות משל הבעל בסכום של 360,000 ש"ח, שאת מחציתו היא נדרשה להעביר לו, הסכימה האשה להעמיד את סכום תביעת הכתובה על סך של 180,000 ש"ח, שמשמעותו החזרת זכויותיה הפנסיוניות לידיה.

בית הדין קבע שמאחר שהבעל בגד באשתו במשך תקופה ארוכה ואף הוסיף חטא על פשע כשהכחיש את מעשיו, מכאן שהגירושין נגרמו בשל אשמת הבעל ועל כן האשה זכאית לקבלת דמי הכתובה במלואם. מכיוון שהאשה הסכימה להעמיד את סכום תביעתה של 180,000 ₪ בלבד נפסק לה סכום זה במלואו.

עוד בנושא: הפר התחייבות לעבור פוליגרף וחוייב בתשלום הכתובה באילו מקרים ניתן לשלול חיוב בתשלום הכתובה?

קרא עוד
שייך לנושא:   גירושין   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (2) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 2 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"כשצריך לפרגן: תודה ענקית לעורכת הדין גיטי גוטמן, שליוותה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. עורכת הדין גוטמן התנהלה בצורה מקצועית, נתנה יחס אישי והובילה אותי למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. אוגוסט 2019
"תודה מיוחדת לעו"ד גלית צברי, שפתרה סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
עמי א. ספטמבר 2019
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא הייתה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין ומאבק סוער. בזכות עורכת הדין במשרד גוטמן צברי החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם חתום"
קרן ב. אפריל 2019
"רציתי להגיד תודה לעו"ד גיטי גוטמן ולצוות משרדה הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה!"
יואל ד. ינואר 2019
"הגענו למשרד עורכות דין גוטמן צברי בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתן של עורכות הדין במשרד יישבנו את ההדורים ועל כך תודותינו"
אבירם פ. נובמבר 2018
"גלית היקרה: תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחת אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרת לי להתמודד בהצלחה ובכבוד"
רות ק. אוגוסט 2018
"המאבק מול הגרוש היה ארוך ומפרך, אבל בזכות עו"ד גיטי גוטמן הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2018

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 9:00 - 19:00

כתובת: ב.ס.ר 3, מצדה 9 בני ברק

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי | גוטמן צברי עורכות דין | מפת האתר | תקנון