×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
מה קובע חוק הירושה במקרה של צוואה מזוייפת, כיצד מוכיחים זיוף ומה יעלה בגורל הצוואה?
זיוף צוואה והשלכותיה של צוואה מזוייפת לפי חוק הירושה וחוק העונשין
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
ייעוץ עורך דין בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
טיפול מקצועי בכל ענייני הצוואה ופתרון סכסוכי צוואה בין יורשים: פנו אלינו
טיפול מקצועי של עו"ד בענייני צוואות
טיפול מקצועי בכל ענייני הצוואה ופתרון סכסוכי צוואה בין יורשים: פנו אלינו

השלכותיה של צוואה מזוייפת

      18/02/2020 12:20

מה אפשר לעשות כאשר עולה חשד ממשי לכך שהצוואה של קרוב משפחה שנפטר זוייפה והיא אינה מקורית?

אין חולק כי הצוואה נמנית על המסמכים המשפטיים החשובים ביותר שעורך האדם, בהיותה מבטאת את הפעולה המשפטית האחרונה של אדם לאחר אחרית ימיו, ואת רצונו באשר לאופן לפיו יחולק עזבונו.

על מנת לבצע את הצוואה יש תחילה להוציא צו לקיום הצוואה אשר מאשר את נוסחה ונותן לה תוקף משפטי מחייב.

לפיכך, בשל חשיבותה הרבה של הצוואה ולאור עקרון העל בדבר כיבוד רצון המת, אזי בכל מקרה בו מתעורר חשד כי צוואה מסויימת איננה צוואה אמיתית ואותנטית אשר נערכה על ידי המוריש, כי אם צוואה מזוייפת אשר נערכה על ידי גורם אחר, ניתן להגיש התנגדות לקיומה בפני בית המשפט.

בסקירה המעניינת שלפניך נסביר בפירוט איך ראוי ורצוי להתמודד מול זיוף צוואה לפי חוק ובהתאם לפסיקת בתי המשפט לענייני משפחה.

מתי מתעורר החשד לזיוף הצוואה?

החשד בדבר זיוף הצוואה יכול להתעורר במקרים שונים כגון במקרה והמדובר בצוואה אשר מנוסחת באופן אשר לא היה נהוג אצל המנוח, או כאשר היא כוללת סעיפים תמוהים אשר לכאורה נוגדים באופן מובהק את רצונו של המוריש כפי שהוא התגלה בימי חייו.

לדוגמא, כאשר המדובר בצוואה במסגרתה מנשל המנוח את בני משפחתו הקרובים לו והאהובים עליו לטובת גורם זר.

חשדות נוספים יכולים להתעורר למשל, כאשר על הצוואה מתנוססת חתימת יד אשר איננה אופיינית למצווה או לגורמים הנוספים שנכחו לכאורה במעמד עריכתה, כגון העדים, במידה והמדובר בצוואה בעדים, או נוטריון במידה והמדובר על צוואה שנערכה בפני נוטריון המוגדרת בחוק כצוואה בפני רשות.

כיצד ניתן לאמת או לשלול חשד לזיוף הצוואה?

לשם אימות או שלילת החשד לזיוף הצוואה מומלץ לערוך מבעוד מועד, ועוד לפני הגשת ההתנגדות לקיום צוואה, בדיקה גרפולוגית לצוואה באמצעות גרפולוג משפטי אשר מתמחה באבחון צוואות מזוייפות, וזאת על מנת לוודא האם החתימות שעל הצוואה אכן נעשו על מי שהן מיוחסות להם לכאורה.

בנוסף, ניתן לבסס את החשד בדבר זיוף צוואה גם בהתאם לאופן עריכתה: צוואה בכתב יד, צוואה בעדים, צוואה בפני רשות כגון נוטריון, וצוואה בעל פה המכונה גם צוואת שכיב מרע.

כך לדוגמא, כאשר מדובר בצוואה בעדים או בפני נוטריון ניתן להיעזר בעדותם על מנת לאמת או לשלול חשד בדבר זיוף הצוואה.

בכל מקרה של חשד מפני זיוף כאמור קיים צורך אמיתי להקדים ולפנות להתייעצות עם עורך דין המתמחה בדיני משפחה, אל מנת לבחון את אפשרויות הפעולה הראויות והרצויות שעומדות בפניך, ויפה שעה אחת קודם.

נטל ההוכחה - על מי ולמה?

מבחינה נורמטיבית, כאשר מוטל ספק בחתימות הצוואה, חובת ההוכחה מוטלת על המבקש את קיום הצוואה ולא על הטוען לזיוף.

כך נקבע בין השאר במסגרת פסק הדין בהליך ע"א 3186/97 היועץ המשפטי לממשלה נ' נאק.

יחד עם זאת, במידה ולא נוצר ספק לכאורה בדבר אמיתות הצוואה הנטל מוטל על הטוען טענת זיוף.

כך נקבע בהליך עז' 104281/04 עזבון המנוח ברוניסלבה ז"ל נ' האגודה למלחמה בסרטן.

משנטענה טענת זיוף על ידי צד אשר הצליחה לעורר ספק במידה הנדרשת להטיית מאזן ההסתברויות במשפט האזרחי, כי המסמך לא נחתם בידי המצווה, והמבקש לקיים את הצוואה אינו מצליח להתגבר על אותו ספק, במידה של הטיית מאזן ההסתברות המחייב בהליך האזרחי לטובתו, הרי שהתוצאה היא שאין ליתן את הצו לקיום הצוואה ויש להכריז על ביטול הצוואה.

כך נקבע גם במגרתו של הליך ת"ע 5610/00 א.פ. נ' י.מ.

במידה ובפני בית המשפט מוגשות מטעם הצדדים שתי חוות דעת גרפולוגיות סותרות, יכול בית המשפט להכריע ביניהן בהסתמך על עדות הגרפולוג בפני בית המשפט, ובהתייחס למסמך אותנטי למרות שלא נשא את החתימה של הנבדק. כמו כן בסמכות בית המשפט יוכל למנות גם גרפולוג שלישי מטעמו.

כך נקבע בפסק הדין שבהליך ה"פ 5095-07-08 פינטו נ' בנה"פ.

מאחר והמדובר בהליך משפטי מורכב, אשר יכול לכלול הן התייחסות לצורתה של הצוואה ברמה הצורנית, כגון מבחינת אופן ניסוחה, בדיקה גרפולוגית, עדות הגורמים שנכחו כביכול במועד עריכתה, והן התייחסות לתוכן הצוואה, כגון הוראות בלתי סבירות וכדומה, אזי בכל מקרה בו מתעורר חשד לזיוף הצוואה ובטרם נקיטת פעולות כלשהן - יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי הולם כפי שכבר ציינו.

הסנקציות המוטלות על מזייף הצוואה

סעיף 5(2) לחוק הירושה קובע כי מי שהורשע על שהעלים או שהשמיד את צוואתו האחרונה של המוריש, או שזייף אותה, או שתבע על פי צוואה מזוייפת - פסול בכל מקרה לרשת את המוריש.

סעיף 418 לחוק העונשין קובע כי "המזייף מסמך, דינו - מאסר שנה; זייף מסמך בכוונה לקבל באמצעותו דבר, דינו - מאסר שלוש שנים, ואם נעברה העבירה בנסיבות מחמירות, דינו - מאסר חמש שנים".

סעיף 420 לחוק העונשין קובע כי מי שמגיש או מנפק מסמך מזוייף או משתמש בו בדרך אחרת, בידעו שהוא מזוייף, דינו כדין מזייף המסמך.

שאלות? לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי מהיר!

קרא עוד
שייך לנושא:   צוואות   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (3) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 3 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"כשצריך לפרגן: תודה ענקית לעורכת הדין גיטי גוטמן, שליוותה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. עורכת הדין גוטמן התנהלה בצורה מקצועית, נתנה יחס אישי והובילה אותי למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. אוגוסט 2019
"תודה מיוחדת לעו"ד גלית צברי, שפתרה סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
עמי א. ספטמבר 2019
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא הייתה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין ומאבק סוער. בזכות עורכת הדין במשרד גוטמן צברי החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם חתום"
קרן ב. אפריל 2019
"רציתי להגיד תודה לעו"ד גיטי גוטמן ולצוות משרדה הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה!"
יואל ד. ינואר 2019
"הגענו למשרד עורכות דין גוטמן צברי בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתן של עורכות הדין במשרד יישבנו את ההדורים ועל כך תודותינו"
אבירם פ. נובמבר 2018
"גלית היקרה: תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחת אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרת לי להתמודד בהצלחה ובכבוד"
רות ק. אוגוסט 2018
"המאבק מול הגרוש היה ארוך ומפרך, אבל בזכות עו"ד גיטי גוטמן הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2018

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 9:00 - 19:00

כתובת: ב.ס.ר 3, מצדה 9 בני ברק

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי | גוטמן צברי עורכות דין | מפת האתר | תקנון