×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
הכירי את הדרך להתמודד בצורה בריאה רגשית מול מקרים של אלימות במשפחה...
לעינייך בלבד: התמודדות רגשית מול אלימות במשפחה
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו
עורך דין מקצועי לדיני משפחה
הניסיון המקצועי והוותק שלנו בדיני המשפחה עומדים לרשותך: פנו אלינו

התמודדות רגשית מול אלימות במשפחה

      14/03/2018 17:37

כל ילדה חולמת על בן זוג מהאגדות, כזה שיאהב אותה עד הירח, יעניק לה מה שתבקש בלי גבולות ויעריץ את האדמה שעליה היא דורכת.

העניין הוא שהפער בין הרצוי למצוי גדול וכך קורה אצל חלקנו, שבמקום אביר על סוס לבן מגיע גבר אלים ותוקפני, כזה שאולי אוהב אותך מאוד, אבל ללא כל ספק אינו יודע כיצד להראות את אהבתו וגרוע מכך, מפגין אותה בדרך שפוגעת בך ו/או בילדים.

לפעמים הסממנים לאלימות מופיעים כבר מהרגע הראשון ולעיתים זו תופעה שמתחילה אחרי משבר אישי או משבר ביחסים, צוברת תאוצה כמו כדור שלג ומגיעה למקומות מסוכנים. זה יכול לקרות אצל בני זוג נשואים, שאינם נשואים או כאלו הנמצאים בהליך גירושין, בכל גיל ובכל בית.

הכוונה היא להתעללות מכל סוג שהוא, המופנית מבן משפחה אחד כלפי אחר, לרוב אלימות של הגבר כנגד האישה.

נדגיש, שאלימות במשפחה יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון דרכים ואל לך לחשוב שרק כאשר אישה חוטפת מכות מבעלה אז מדובר באלימות, שכן קיימת קשת רחבה של התעללויות ובכלל זאת: אלימות מילולית, רגשית, מינית וכלכלית.

השאלה היכן עובר הגבול האדום ומתי ריבים בין בני זוג יוצאים מכלל שליטה והופכים לדפוס קבוע של צעקות, קללות, השפלות, זלול, הקטנה, הפחדה, איומים, פגיעה וניצול, קשורה במוסכמות החברתיות וכמו כן, בהסכמים הבלתי כתובים בינך לבין בן זוגך.

ישנן מערכות יחסים שבהן תקשורת פוגענית ואלימה מהווה נורמה, כמו לדוגמא בני זוג שנוטים לצרוח זה על זו ולבזות אחד את השנייה כעניין שבשגרה, אך אין זה אומר שהתנהלות זו היא תקינה.

לא זאת בלבד, אלא שהיא עלולה להחריב את הקשר במקרה הטוב ולהותיר באישה ו/או בילדים צלקות פיזיות ונפשיות לכל החיים במקרה הרע.

אלו במצבים מסובכים ומורכבים ולא אחת אין אפשרות לתקנם, בשל היעדר הכרה בעובדה שאכן מדובר באלימות או משום שהאישה, אשר מודעת למצב, לא רוצה לקום וללכת כי היא אוהבת, מפחדת להישאר לבד, לא רוצה לפרק את המשפחה, תלויה כלכלית בבעל, חוששת לשלומה או לשלום ילדיה באם הם ייפרדו, שלא ינסה לרצוח אותה או להתאבד ועוד כהנה וכהנה.

קל לומר קומי ולכי אבל בפרקטיקה קשה הרבה יותר ליישם. נשים שחוות אלימות לרוב מתמודדות עם בושה, תלות, אובססיה, פחד ורגשות אשר מעכבים אותן מלמצוא פתרון לבעיה ומונעים מהן את החיים הבריאים והשפויים שאליהם הן ראויות.

רבות סופר ודובר על האפשרויות המשפטיות המצויות בישראל ועל החוק למניעת אלימות במשפחה, אך הידיעה שאלו קיימות לא מדרבנת את הנשים לפנות לרשויות ובחלק מהמקרים היא אף מרתיעה ומשתקת אותן.

בסקירה שלפניך נביא לפנייך כמה עצות להתמודדות רגשית עם אלימות במשפחה, שבתקווה יסייעו לך לשים סוף להתעללות שאת חווה בהקדם האפשרי ועם מינימום נזקים לכלל הגורמים המעורבים בעניין.

זכרי, בכל מקרה של אלימות מכל סוג שהוא בין בני המשפחה, רצוי ומומלץ תמיד לפנות ולקבל ייעוץ משפטי מעורך דין מומחה בדיני המשפחה.

לזהות את הבעיה ולהודות בקיומה

כמו בכל בעיה בחיים, גם כאן השלב הראשון לפתרון הוא להודות שיש בעיה. ההכרה הזו לא תמיד מגיעה מיד ובחלק מהמשפחות נדרשות שנים עד שהאישה מוכנה לכנות את המפלצת בשמה.

אף אחת לא האמינה שיום אחד היא תהפוך לזאת מהחדשות שברחה למקלט של נשים מוכות ולדאבונך גם טיעונים כמו אני אישה חזקה ומשכילה, לא יצליחו להגן ולהוציא מחוץ לסטטיסטיקה, לא אותך ולא אחרות.

סביר להניח שגם את תמיד הסתכלת על אותן נשים מהצד ואמרת 'לי זה אף פעם לא יקרה', אך האמת המצערת היא שזה קרה, זה קרה לך וזה יכול לקרות גם לחברות שלך.

כאמור, אלימות יכולה להתבטא בשלל דרכים ולא משנה באיזה אופן את חווה את האלימות, אסור לך לתת לזה יד.

הוא לא צורח עלייך על בסיס קבוע כי 'הוא עצבני', הוא לא משפיל ומכנה אותך בשמות גנאי כי 'זה הסגנון שלו', הוא לא מבודד אותך מחברות שלך כי 'הוא קצת קנאי ורכושני', הוא לא מתעלם ממך כבר חודש כי 'הוא לפעמים מרוחק', הוא לא מונע ממך גישה לכספים כי 'הוא חסכן', הוא לא חדר אלייך בכוח כי 'הוא היה חרמן ולא שכבתם הרבה זמן' והוא לא משחרר לך סטירות מידי פעם כי 'התפלק לו בטעות'.

את חייבת להבין שהתעלמות, הכחשה או הדחקה רק מחיות ומחריפות את הסטטוס קוו הקיים ואם את רוצה להשיג לעצמך ולילדים שלך חיים טובים יותר, כדאי מאוד שתודי שמשהו ממש לא טוב קורה בתוך כותלי ביתך.

לבקש כל עזרה רק לא לשמור בבטן

אחרי שזיהית את המצוקה, חשוב מאוד לספר עליה לאדם שאת סומכת עליו. זה יכול להיות מישהו מבני המשפחה, חברה טובה, איש מקצוע כמו יועץ זוגי או פסיכולוג, גורם ברשויות החוק והרווחה, עורך דין המתמחה בדיני משפחה וכך הלאה.

בכל אופן, ממש לא מומלץ לשמור בבטן, שכן אם תחלקי את המצב עם אנשים נוספים, זה בהכרח יהיה מועיל יותר מלשמור את האלימות בסוד. אלימות במשפחה היא בעיה חברתית מוכרת וכדאי שתדעי שיש מה לעשות, גם ברמה הפרטית וגם בפן המשפטי.

מחקרים מראים שישנם לא מעט מקרים שבהם גבר אלים שעבר טיפול ונרפא, הצליח לחזור לחיק המשפחה ולקיים מערכת יחסים "נורמלית" ולכן במידה והגבר שלך מבין שהוא סובל מבעיה אשר דורשת התייחסות מיוחדת ואם הוא מוכן להשקיע מאמצים כדי לטפל בעצמו ולהחלים, זה אפשרי.

יש סדנאות לשליטה בכעסים לגברים מכים במימון המדינה, אפשר לפנות לטיפול זוגי מסובסד אצל אנשי מקצוע שמנוסים ספציפית בטיפול במקרי אלימות במשפחה, ישנן קבוצות תמיכה, עמותות, רשויות רווחה ועוד המון גופים פרטיים ומוסדיים שיכולים לעזור לך.

כמובן שחייב להיות רצון הדדי של שני בני הזוג לשינוי ואם אחד מהצדדים לא משתף פעולה זה פשוט לא יעבוד. יתרה מכך, אם הגבר לא מוכן לטפל בעצמו ו/או אם ניסיתם לפתור את בעיית האלימות בדרכים שהוזכרו לעיל אך ללא הצלחה, כדאי שתדעי שקיימות הגנות במסגרת החוק שאת יכולה וצריכה להפעיל כנגד בן זוגך וביניהן: צו הגנה למניעת אלימות במשפחה, צו למניעת הטרדה מאיימת וצו הרחקה בעילת מדור שקט.

להבין מתי כלו כל הקיצים ולסגת!

נשים רבות הופכות להיות קורבן של אלימות ולמרות ניסיונות נואשים לשפר ועל אף ההבנה שהאומללות הזו לא תצמח לכדי פריחה, הן נשארות.

על השאלה מדוע בכל זאת הן נשארות נתעכב בדיון אחר ונתמקד בכך שתחושת הנחיתות, הדיכאון, החרדות וההתכנסות שאת חווה, לא יחלפו עד שלא תעזבי.

כרגע את שבויה בתוך מעגל קסמים הרסני וזה לגמרי לא משנה מה מחזיק אותך בתוכו וכמה פעמים הגבר שלך הבטיח שזה לא יקרה שוב – זה יקרה. למרות שכרגע את לא מסוגלת לראות את זה, יש חיים חדשים אחרי הגירושין ואת מוכרחה להבין שטלטלה חד פעמית עדיפה על טלטלות לשארית חייך.

תאזרי אומץ ותעשי לעצמך ולכולם טובה אם תוותרי על הקשר ותלכי.

אמנם הידיעה שהגיע הזמן להיפרד היא קשה וכואבת ובמיוחד כשמלווה לכל הסיפור אלימות, אבל זה לא אומר שהיצמדות למוכר והידוע היא הפתרון.

רשויות החוק איתך ולצדך ואין שום סיבה שאף אחד יפגע בך, לא פיזית, לא כלכלית, לא מילולית ולא רגשית. אביתר בנאי שר "תן לשינוי לצמוח, אל תפחד מהפחד" ומילותיו רלוונטיות במיוחד בהקשר זה.

מגיע לך להיות במערכת יחסים אוהבת ובריאה, כזו שלא תצטרכי להתקפל בתוכה, מגיע לך גבר שיפנק אותך, ילטף אותך ויכבד אותך, תמיד.

גם כשאת כועסת, גם כשאת עצובה, גם כשאת מעצבנת וגם כשאת מפשלת. אל תתני לפחד ממנו ו/או משינויים להוביל אותך ולהשפיע על ההחלטות שלך וזכרי שאין דבר יותר חשוב מהביטחון, השמחה והשקט הנפשי שלך, בזוגיות ובכלל בחיים.

אולי יעניין לקרוא גם בנושא: הדרך לזוגיות בריאה ומאושרת

קרא עוד
שייך לנושא:   דיני משפחה   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (9) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 9 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון