×
רוצה להיפגש עם עורך דין מבלי לצאת מהבית?
לאור המצב בישראל ועל מנת לאפשר לך להמשיך ולקבל שירות משפטי מעולה, תוך שמירה על בריאותך ועל בריאות הציבור, משרד גוטמן צברי מפעיל שירות דיגיטלי אישי ומתקדם.
מהיום ניתן לנהל פגישת וידיאו עם עורך דין ממשרדנו, להתייעץ ולקבל תשובות - מבלי לצאת מהבית!
לקבלת מידע נוסף ותיאום פגישת וידאו פני/ה אלינו:
שלח פרטים
בג"צ דן בהרכב של 7 שופטים בעניין הרחקה של סרבן גט מהקהילה על ידי בית הדין הרבני...
הרחקה דרבנו תם - הרחקה מהקהילה של סרבן גט ע"י בית הדין הרבני
לוגו דיני משפחה בכבוד הדדי
עורך דין לשירותך בטלפון: 072-3360526

חיפוש ייעוץ משפטי מהיר
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו
גירושין עם עורך דין מנוסה
רגע לפני שמתגרשים חשוב לגבש אסטרטגיה שתתאים בדיוק לך: פנו אלינו

הרחקה מהקהילה של סרבני גט - אפשרי?

      30/10/2017 11:58

בשנים האחרונות ניתנו שתי החלטות על ידי בית הדין הרבני, באישורו של בית הדין הרבני הגדול, להטיל סנקציות חמורות אשר קרויות הרחקות דרבנו תם על שני סרבני גט, אשר מסרבים ליתן גט לנשותיהם ללא כל הצדקה עניינית וחרף פסקי דין מפורשים של בתי הדין הרבניים שמחייבים אותם לעשות כן.

במקרה אחד דובר בד"ר עודד גז, מרצה באוניברסיטה אשר במשך כ-3 שנים מסרב לתת גט לאשתו ללא שום הצדקה עניינית ואילו במקרה השני דובר בסרבן גט שבמשך 7 שנים מסרב לתת לאשתו גט.

השניים אף הצליחו לצאת מהארץ למרות שהוצא נגדם צו עיכוב יציאה מישראל. יצויין כי שתי הנשים נימקו את רצונן להתגרש מהם בשל אלימות קשה שהם חוו מידיהם לאורך הנישואים.

הרחקות דרבנו תם כוללות שורה של איסורים המורים לחברה שלא לתקשר עם סרבן הגט, על מנת להרחיק אותו מחיי הקהילה והחיים הדתיים ולביישו ברבים, וזאת כדי שהוא יקיים את פסקי הדין המחייבים אותו ליתן גט לאשתו ולגאול אותה מעגינותה.

איסורים אלו כוללים בין היתר, איסור לנהל קשרי מסחר וחברה עם סרבן הגט, איסור להכניסו לבתי כנסת ואף איסור לקבור אותו בקבורה יהודית. לשם כך גם מותר לפרסם את שם ותמונת סרבן הגט בפומבי, על אף שהדבר אסור בדרך כלל בהליכי גירושין חסויים.

שני סרבני הגט הללו עתרו בנפרד לבג"צ כנגד החלטות בית הדין הרבני הגדול, בטענה לפיה בתי הדין הרבניים אינם מוסמכים לנקוט בסנקציות אלה או להמליץ על נקיטתן, מאחר שאין בנמצא כל הוראת חוק המאפשרת זאת מפורשות.

בשל זהות מהות שתי העתירות הדיון בהן אוחד יחדיו ואף נדון בפני הרכב מורחב של 7 שופטים. כל 7 השופטים גינו את התנהגותם של סרבני הגט, אולם, יחד עם זאת, השופטים נחלקו ביניהם לגבי שאלת סמכותו של בית הדין הרבני להוציא צווים אלו:

2 שופטי דעת המיעוט, הנשיאה נאור ודנציגר, סברו שאין כל הסמכה מפורשת בחוק להוצאת הצווים ועל כן יש לקבל את העתירות.

הנשיאה נאור גם ציינה כי בפועל לא מדובר בהמלצות אלא בצעדים מחייבים ולכך לא הוסמכו בתי הדין הרבניים, אם כי לדעתה יש גם חובה לכלול בחוק אמצעים נוספים שניתן יהיה להפעילם נגד סרבני גט.

השופט דנציגר הבהיר כי ליבו אמנם יוצא אל הנשים, אך "בחברתנו הדמוקרטית עקרון החוקיות איננו מושפע משאט הנפש שאנו חשים כלפי מעשיו של אדם כזה או אחר". עוד הביע השופט תקווה שתימצא דרך הלכתית שתאפשר את התרת כבלי העגינות.

מנגד, 5 שופטי דעת הרוב, רובינשטיין, עמית, שוהם, הנדל, וחיות, קבעו כי בית הדין הרבני מוסמך להורות על הרחקות דרבנו תם כנגד סרבני גט ועל כן יש לדחות את העתירות.

השופטת חיות אף סברה כי יש לדחות את שתי העתירות על הסף וזאת מחמת היעדר נקיון הכפיים של העותרים. עם זאת נקבע שמדובר בהמלצה בלבד של בית הדין הרבני, ולא בצעד שניתן לאכוף כלפי מי שלא ימלא אחר הצו.

שופטי הרוב נימקו את דעתם בכך שהשימוש בהרחקה דרבינו תם אינו מהווה הרחבה של סמכויות בתי הדין הרבניים, אלא מימוש של סמכויותיהם הקיימות.

השופט רובינשטיין צייו כי המדובר במימוש סמכויותיהם הקיימות, בדומה לאישור שניתן להם להמליץ על החמרת תנאי המאסר של סרבנים.

גם השופט עמית סבר שאם בית הדין רשאי להחמיר תנאי מאסר, אזי קל וחומר שהוא רשאי להמליץ על צעדים חברתיים. מדובר בסמכות שמפעילים בתי הדין מזה עשרות שנים, במטרה להפסיק את הפגיעה האנושה בזכויות היסוד של האישה.

השופט הנדל סבר שסמכותו של בית הדין הרבני להמליץ על הרחקות אלו נובעת הן מסמכותו הטבועה והן מסמכויות העזר שהעניק לו המחוקק.

מה גם שהפגיעה בזכויות סרבן הגט היא מידתית, מאחר וביכולתו לעבור לקהילה שלא תיענה להמלצת בית הדין והוא אינו מנוע מלהשתתף בריטואלים הדתיים אלא רק מלהימנות למניין או לעלות לתורה.

עם זאת השופט שהם הדגיש שיש להימנע ממדרון חלקלק, בו יתווספו סנקציות שאינן מוזכרות בחוק ולכן על בית הדין הרבני להשתמש בהרחקות דרבינו תם רק אם כלו כל הקיצין והסנקציות הקבועות בחוק לא הועילו, ותוך תוך הפעלת גישה זהירה, מידתית והדרגתית.

בסיכומו של דבר נפסק כי ההמלצות קבילות, למעט היעדר קבורה יהודית וזאת מהטעם לפיו אין המדובר בסנקציה אפקטיבית מאחר וקיימת ממילא קבורה אלטרנטיבית, אזרחית / חילונית. בהתאם לכך נדחו העתירות.

קראו בהרחבה: גט לפי ההלכה היהודית

קרא עוד
שייך לנושא:   גירושין   
דרגו אותנו:
| דירוגך () בוצע בהצלחה
 (4) דירוגים | דירוג ממוצע (5)
5 stars - based on 4 reviews


קראו את ההמלצות עלינו:
"מסתבר שהליך גירושים לא חייב להיות מלא בסערות נפשיות ובדרמה. תודה לצוות עורכי הדין #1 בישראל, שעזור לי ולגרוש להגיע להסכם שמקובל על שנינו, בלי תביעות ובלי הוצאות מיותרות. אתם עשר"
קרן ב. אפריל 2023
"המאבק מול הגרוש היה ארוך, מפרך ועוד בתקופת הקורונה, אבל בזכותכם הגעתי לסוף המיוחל, להסכם גירושין מעולה מבחינתי והכי חשוב: לשקט נפשי ולהתחלה חדשה עבורי ועבור הילדים האהובים שלי. חשוב לי להגיד תודה על הכל!"
ליאת ח. דצמבר 2022
"תודה על שירות משפטי מעולה ויחס חם לאורך הליך הגירושין הלא שגרתי שלי. נשלחתם אליי כמו גלגל הצלה ברגע של משבר גדול בחיים המשפחתיים והאישיים שלי ושל הילדים ועזרתם לי להתמודד בהצלחה ובכבוד, בלי הליכים מיותרים ובלי לבזבז זמן"
רות ק. מרץ 2023
"הגענו למשרדכם בגלל סכסוך משפחתי בין 3 אחים שמנהלים חברה משפחתית ותיקה ומוכרת. נראה היה שאנחנו על סף פיצוץ ותביעות משפטיות שיובילו לקרע גדול במשפחה. בזכות הליך הגישור ובזכות חוכמתם של עורכי הדין במשרד יישבנו את ההדורים בדרך של כבוד הדדי ועל כך תודותינו"
אבירם פ. מאי 2023
"רציתי להגיד תודה לצוות המשרד הנפלא, לאחר שייצגו אותי ואת אחותי במאבק על צוואתו של אבינו המנוח מול הידועה בציבור, שניסתה להשתלט על רכושו של אבינו המנוח. זכינו לייצוג משפטי מעולה, שירות אישי, מקצועי ובמחיר הוגן!"
יואל ד. אפריל 2023
"ההחלטה להתגרש מבעלי אחרי 14 שנות נישואים לא היתה החלטה החלטה קלה ובעיקר פחדתי מהליך גירושין סוער, שממש לא מתאים לאופי שלי. בזכות המקצועיות והניסיון שלכם, החלטנו על הליך גישור שהסתיים תוך חודשיים וחצי בהסכם גירושין חתום, שקיבל תוקף של פסק דין"
כלנית מ. אפריל 2023
"מגיעה לכם תודה מיוחדת, לאחר שהבאתם לפתרון סכסוך משפחתי על ירושת אבינו המנוח, למרות חילוקי דעות שאיימו לפרק את המשפחה ולמרות הקשיים והמהמורות שהיו בדרכנו. אחרי 4 וחצי חודשים נושא הירושה הוסדר על הצד הטוב יותר"
אבנר ר. ינואר 2023
"צריך לפרגן ולהגיד תודה גדולה לצוות המשרד, שליווה אותי בתהליך הגירושין המורכב שעברתי ובפירוק העסק המשפחתי. התנהלתם בצורה מעוררת כבוד, במקצועיות רבה ותוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים. היחס האישי שקיבלתי בתקופה הקשה בחיי עזר לי להגיע למחוזות של שקט נפשי"
לילי ס. נובמבר 2022
"תודה על ליווי משפטי בהליך הפרידה שלי מבן זוגי, כולל חלוקת רכוש ומשמורת על הילד המשותף שלנו. השירות האישי מכל צוות המשרד, האוזן הקשבת, הכתף התומכת ובעיקר הידע המשפטי והמקצועיות - ראויים לציון. תודה ושוב תודה על הכל"
מיקי ט. מאי 2023

לשיחת ייעוץ אישית בכל ענייני המשפחה מלא/י פרטיך:
הכתבות הכי פופולאריות בנושא:

הכנסו לפורום שלנו וקבלו תשובות לכל השאלות!
פורום גירושין ודיני משפחה
רוצה לקבל מענה מהיר ולהתייעץ עם עו"ד בענייני משפחה? יש לך שאלה או בעיה המצריכה התייחסות משפטית דחופה? הפורום המשפטי שלנו מנוהל על ידי עורכי דין בעלי ניסיון רב בדיני המשפחה ובהליכי גירושין ומאפשר לכל גולש/ת להכנס, לשאול, להתייעץ ולקבל מענה מהיר בכל ענייני המשפחה שמטרידים אותך. לחצו כאן לכניסה לפורום
רוצה לשמוע חוות דעת של עו"ד מנוסה? פנה/י אלינו:
072-3360526
info@good-divorce.co.il

שעות פעילות: 08:00 - 20:00

דרך מנחם בגין 132 תל אביב

עורך דין גירושין כל הזכויות שמורות © האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי אישי | מפת האתר | תקנון